E BUJSHME: Piktori shqiptar mes 100 më të mirëve në ekspozitën e UEFA në Gjermani. Guri Madhi krahas Salvador Dalisë, Picassos, Joan Miro, Rene Magritte, Paul Klee, Alexander Deyneka, Banksy

15 Maj 2024, 14:24Kulturë TEMA
E BUJSHME: Piktori shqiptar mes 100 më të mirëve në

Sot është ditlindja e një prej piktorëve më të shquar shqiptarë, Guri Madhi. Ai lindi si sot 103 vjet më parë dhe ndërroi jetë në vitin 1988, duke lënë pas një trashëgimi të pashlyer me veprat e tij në pikturë.

Po sot, burime nga Dortmund, vendi ku do të hapet ekspozita, konfirmuan lajmin.

Lajmin e konfirmoi edhe i biri i piktorit Guri Madhi, Pandi Madhi: -Po, është e vërtetë, tha ai. Eshtë nder i madh jo vetëm për familjarët, por për Shqipërinë e kudo ku ka shqiptarë, tha Pandi Madhi.

Ja dhe njoftimi zyrtar që vjen nga Dormund:

Në Muzeun e Futbollit Gjerman në Dortmund, në një sipërfaqe prej 1000 metra katrorë do të ekspozohen 175 vepra arti  me temë futbollin, të 100 autorëve, ndërmjet të cilave është përzgjedhur dhe vepra e vitit 1986 “Kur nuk shkojnë në stadium” (në anglisht “Ëatching football game”) e piktorit shqiptar Guri Madhi (1921-1988).

Ceremonia e hapjes së ekspozites “In motion – art & football” do të jetë në 27 Maj 2024  dhe do të jetë për publikun  deri më 6 janar 2025.

Në këtë ekspozitë, do të njiheni me  vepra të Salvador Dalisë, Picassos, Joan Miro, Rene Magritte, Paul Klee, Alexander Deyneka, Banksy, e të tjere dhe mes tyre artisti shqiptar Guri Madhi.

Në faqet 224 dhe 225 të katalogut të kësaj ekspozite, me  titullin “In motion” dhe  autor Manuel Neukirchner (Drejtor i Muzeut) prezantohet vepra e Guri Madhit (që është pjesë e ekspozitës), e shoqëruar me analizën e saj dhe jetëshkrimin e artistit.

Më 15 qershor 2024, pikërisht në Dortmund, Kombëtarja jonë e futbollit do të zhvillojë ndeshjen e parë kundër Italisë. Tifozët tanë do të kenë rastin për të vizituar ekspozitën, si një pikë tjetër kontakti me vendin e tyre, këtë radhë me artin shqiptar, përmes Artistit të shquar Guri Madhi. A.K./TemA

5 Komente

 1. e
  eli

  Ka nje diçka qe nuk shkon ne kete pikture! Kush e gjen?

  1. e
   edmond( koder rreshen)

   Dy personazhet e fundit jan pas Divanit,nderkoh qe Divani esht i mbeshtetur ne mur !

   1. e
    edmond( koder rreshen)

    Dy personazhet e fundit jan pas Divanit, nderkoh qe Divani esht i mbeshtetur ne mur !

   2. A
    Adora

    piktura eshte pare nga eksperte dhe po ta shohesh orgjinalin dhe me vemendje e kupton , ne vend qe te krenohemi si gjithmon do gjejme noi gje .

    1. B
     Berti

     Pas divanit është karrikja ,që nuk duket Ata që festojnë ,janë të divanit….Nuk i shpëtonin mjeshtrit Madhi këto detaje …Pyesni Sazan Gurin …ai ju sqaron????????

     Lini një Përgjigje