Gjendet thesari 2000-vjeçar romak

1 Maj 2023, 15:35Kulturë TEMA
Gjendet thesari 2000-vjeçar romak

 


Arkeologët në Livorno, Itali, po bashkojnë pjesët e një misteri të madh që filloi me një gjetje mahnitëse. Gjatë një shëtitjeje në një zonë të pastruar të një pylli toskan në verilindje të Livornos, një anëtar i Grupit Arkeologjik Paleontologjik të Livornos vuri re disa monedha që vezullonin në papastërti në nëntor 2021.

Pas inspektimit dhe gërmimit më të afërt, studiuesit përcaktuan se gjetja përfshinte 175 denarë romakë në monedha argjendi. Pothuajse të gjitha ishin në gjendje të mirë, duke e bërë këtë një nga pak grumbullimet e monedhave antike të gjetura të paprekura.
Por zbulimi në fjalë nxiti një sërë pyetjesh:
Thesari i kujt ishte? Nga kush e fshihnin? Dhe pse nuk u kthyen për të?

Grupi arkeologjik, së bashku me zyrtarin arkeolog për provincat e Pizës dhe Livornos, Dr. Lorella Alderighi, ka shpenzuar më shumë se një vit duke matur, peshuar dhe dokumentuar monedhat. Tani, studiuesit mendojnë se kanë disa përgjigje.
“Ky thesar ka të bëjë me jetën e një personi, kursimet e jetës së një ushtari dhe shpresat e tij për ndërtimin e fermës së tij. Megjithatë, ajo tregon gjithashtu një histori të trishtuar: (T) pronari i monedhave vdiq para se të mund të realizonte ëndrrat e tij duke përdorur kursimet e tij. Monedhat tregojnë historinë e tij”, thotë arkeologia, raporton CNN.

Monedhat e gjetura do të shfaqen së shpejti në një ekspozitë në Muzeun e Historisë Natyrore të Mesdheut në Livorno nga 5 maji deri më 2 korrik, tha Alderighi.

Është e pamundur të dihet saktësisht se kush i varrosi monedhat, tha Alderighi, por me shumë gjasa do të kishin qenë thesari i një ish-ushtari që shërbeu gjatë Luftës Sociale të Romës nga viti ‘91 deri në vitin ‘88 para Krishtit dhe gjatë luftës civile midis Sulla dhe marianëve nga viti ‘83. deri në vitin ‘82 para Krishtit.

Pronari i thesarit e varrosi në një tenxhere terrakote, e cila shërbente si një lloj derrkuci për ruajtjen e parave. Monedhat më të hershme në ruajtje datojnë në vitin 157 ose 156 para Krishtit, dhe më të fundit deri në 83 ose 82 para Krishtit, sipas publikimit të grupit arkeologjik.

Gjatë asaj kohe, 175 denarë do të ishin paga e një ushtari për rreth një vit e gjysmë, tha Alderighi, e cila shtoi se, tani, thesari ka një vlerë prej rreth 20,000 deri në 25,000 euro.

2 Komente

 1. k
  kocaqi

  Romakët ishin shqiptarë nga leskoviku dhe flisnin shqip sepse ka dy fjalë që ngjajnë shumë me shqipen e sotme.

  1. J
   Jani

   Jo se mos ishin nga bathorja

   Lini një Përgjigje