Lufta e Trojës nuk ka dyshime që ka ndodhur, por "kali i drunjtë" nuk ka mundur të jetë më shumë se një trill

24 Prill 2023, 20:30Kulturë TEMA

Lufta e Trojës nuk ka dyshime që ka ndodhur, por "kali i

Një prej ngjarje kulmore të antikitetit, padyshim që është Lufta e Trojës. Dhe pikërisht mbi këto pretendime ka qëndruar kulmet e letërsisë klasike, “Iliada” dhe “Odisea”, të cilat nuk kanë kaluar pa dyshime, jo vetëm mbi luftën legjendare të Trojës, por edhe vetë Homerin që e solli në vargje këtë epope.

Në aspektin dator, më 24 prill të vitit 184 pes - Akenjtë (siç quheshin grekët) hyjnë dinakërisht në qytetin e Trojës duke përdorur dhuratën e tyre (kalin prej druri), dhe vrasin banorët që i gjetën në gjumë. Masakra vazhdoi gjatë gjithë ditës.

"Gjaku rrëke përmbyti tokën,

Trojanë dhe aleatë u vranë.

Trupa të rënë nga vdekja e hidhur

Mbarë qyteti u la me gjak".

(Quintus Smyrnaeus, Posthomerica)

Trojanët, mes dëshpërimit, gjithësesi luftuan, pavarësisht të hutuar, të pa organizuara, pa udhëheqës. Me luftimet në kulmin e tyre, disa veshën uniformat e akeasve të vrarë dhe kryen kundërsulme të papritura në luftime kaotike nëpër rrugët e qytetit. Trojanë të tjerë mbi çati hidhnin tjegulla, gurë e çdo mjet të fortë poshtë mbi pushtuesit. Por çdo gjë ishte pashpresë; përfundimisht mbrojtësit e mbetur gjallë u shkatërruan së bashku me qytetin - vetëm pak trojanë mundën të iknin për të krijuar qytetërime të reja, sipas traditës.

Historia e Kalit të Trojës, qoftë e vërtetë apo mitike, ndikoi thellësisht në qytetërimin perëndimor dhe frymëzoi shumë artistë. Giovanni Tiepolo pikturoi Procesionin e kalit të Trojës në Trojë në 1760.

Nëse kjo ka ndodhur në të vërtetë dhe nëse data tradicionale e dhënë është e vërtetë, dëshmitë arkeologjike kanë vërtetuar se një luftë e Trojës ka ndodhur në Azinë e Vogël rreth vitit 1200 pes. Por në asnjë mënyrë nuk është thjesht legjendë. Lufta dhe njohuritë e saj janë pjesë e fortë e kulturës perëndimore dhe e kanë pasuruar gjuhën tonë.

Lufta filloi kur një princ i Trojës u arratis me gruan e mbretit të Spartës, Helenën. Christopher Marlowe e quajti atë "fytyra që lëshoi një mijë anije ". (Tre mijëvjeçarë pas Luftës së Trojës, shkencëtari dhe autori i fantashkencës Isaac Asimov e përcaktoi miliHelen si sasinë e bukurisë femërore të mjaftueshme për të nisur një anije. Gjenerata të qeshura Studentët meshkuj të kolegjit do t'i vlerësonin gratë në qindra milihelena të ndryshme.)

Kasandra ishte një profet trojan që paralajmëroi kundër pranimit të dhuratës. Sot, emri i saj do të thotë një person, paralajmërimet e të cilit shpërfillen. Një tjetër skeptik ishte Laocoon, për të cilin Virgjili thotë se i pari tha: " Kujdes nga grekët që sjellin dhurata ".

A ekzistonte kali i Trojës? Klasicisti vë në provë 'mitet' greke

Historia e Kalit të Trojës është e njohur. I përmendur për herë të parë në Odisea, ai përshkruan se si ushtarët grekë ishin në gjendje të merrnin qytetin e Trojës pas një rrethimi të pafrytshëm 10-vjeçar, duke u fshehur në një kalë gjigant që supozohej se ishte lënë si ofertë për perëndeshën Athena.

Por a ishte thjesht një mit? Ndoshta, thotë klasicisti i Universitetit të Oksfordit, Dr Armand D'Angour: 'Dëshmitë arkeologjike tregojnë se Troja ishte djegur vërtet; por kali prej druri është një përrallë imagjinative, ndoshta e frymëzuar nga mënyra se si motorët e lashtë të rrethimit ishin veshur me lëkurë të lagur kuajsh për të ndaluar djegien e tyre.'

Madje ka dyshime për ekzistencën Homerit, njeriut që thuhet se ka shkruar Odisenë, i cili konsiderohet të jetë poeti më i madh epik grek. Dr D'Angour shpjegon: "Përgjithësisht supozohet se epikat e mëdha që shkojnë nën emrin e Homerit, “Iliada” dhe “Odisea”, u kompozuan gojarisht, pa ndihmën e shkrimit, diku në shekullin 8 para Krishtit, fryt i një tradite gojore poetike që shtrihet në shekuj.

“Ndërsa të lashtët nuk kishin dyshim se Homeri ishte një bard i vërtetë që kompozoi epikat monumentale, asgjë e sigurt nuk dihet për të. Gjithçka që dimë është se, edhe nëse poezitë janë kompozuar pa shkrim dhe të transmetuara gojarisht, në një farë mase ato janë shkruar në greqisht, sepse kështu kanë mbijetuar.'

Dr D'Angour shpjegon origjinën e tetë historive dhe miteve të tjera në një artikull për BBC, i cili është përcjellë nga miliona njerëz si një nga më të shpërndarat në faqen e internetit gjatë kohëve të fundit.

Dr D'Angour aktualisht po ndërmerr një projekt 2-vjeçar për të rikuperuar tingujt e muzikës greke dhe për të gjetur se çfarë rëndësie kanë këta tinguj për disa nga poezitë më të famshme nga Greqia e Lashtë.

“Imagjinoni një situatë, në të cilën gjithçka që kishim prej pesë shekujsh të operës perëndimore, ishin libretti, dhe vetëm disa fragmente të muzikës,” shpjegon ai. Një situatë e tillë është, pak a shumë, ajo e studentëve që merren me poezinë e Greqisë klasike, e cila mbulon rreth pesë shekuj nga viti 800 deri në 300 para Krishtit.

Poetët që kompozuan “Iliadën” dhe “Odisenë”, poezitë e dashurisë së Lesbosit arkaik, odat e fitores së fillimit të shekullit të pestë para Krishtit dhe pasazhet korale të tragjedisë dhe komedisë greke — të gjitha kompozuan fjalët që do të këndoheshin dhe shoqëroheshin me instrumente muzikore.

“Megjithatë pak vëmendje i kushtohet edhe ritmeve të gdhendura me kaq kujdes në fjalët e këtyre këngëve, të cilat prej kohësh njihen dhe studiohen nën kujdesin ndalues të kutit grek. Akoma më pak vëmendje i kushtohet strukturave melodike, të cilat falë fragmenteve të mbijetuara, si dhe shkrimeve voluminoze nga autorë të lashtë dhe teoricienët e muzikës (përkthyer dhe hartuar në mënyrë të admirueshme nga Andrew Barker në Shkrimet muzikore greke) - është diçka për të cilën jemi tani në një pozicion, për të ushtruar një imagjinatë të informuar dijetare.

"Duke neglizhuar dimensionin dëgjimor, lexuesve të teksteve antike me siguri do t'u mungojë diçka nga ndikimi origjinal estetik i këtyre këngëve."

Përgatiti: Albert Vataj

35 Komente

 1. M
  Moisi Golemi

  Albert Vataj, gomar veshgjatë që i duket vetja Aristotel.

  1. k
   k

   Asito-babilonezët themeluan shkrimin ekuineform. Faraonët egjiptianë ndërtuan piramidat. Grekët e lashtë filozofinë. Romakët ligjet,çimenton dhe harkun e ndërtimeve legjendare. Osmanët tolerancën fetare. Italianët rilindjen kulturale. Anglezët perandorinë dominuese. Shqiptarët vjedhjen dhe korrupsionin.

   1. s
    shqip

    Po zotrote ku e fut veten, me siguri ke hajdutet dhe te korruptuarit, apo ke nderruar shtetesine dhe te duket vetja se nuk je shqiptar? Individe si zotrote jane jashteqitja e kombit tone. Nese ke jetuar apo jeton akoma ne vende te tjera, do e kuptosh se korrupsioni dhe vjedhja nuk u shpiken nga shqiptaret, sic pretendojne mendje shkurterit si puna juaj. Ato jane pjese e jetes ne sistemin kapitalist, qe te gjithe ne e pranuam si me te mire nga ai komunist, qe lame pas.

    1. k
     k

     Nuk ofendohem nga një injorant fshatar provincial që ka blerë dy-tre diplloma dhe auto kultivon idene se mund të bëhet Evropian. Jeni populli me injorant , i prapambetur dhe degraduar në bote.

     1. s
      shqip

      Diplomat e mija i kam marre atje ku zotrote as nuk do guxoje ta mendoje se mundet ti merrje, por ketu nuk po diskutohet per edukimin akademik, por per ate qe disa individe si puna juaj, vjellin vrer per kombin tone, pasi ne te vertete, duke qene injorante, ngushellojne veten duke menduar se te tille jane te gjithe te tjeret.

      1. R
       Raimond vlonjati

       Shume mire i thua atij krimbit

       1. k
        k

        Gjithsesi mbeteni kombi më i prapambetur,injorant,hajdut,drogaxhi,super-korruptuar,mashtrues dhe gënjeshtar (përfshirë dipllomat),anti-kulturë,anti-humanist,anti-iluminist,anti.njerëzor,anti-evropian,anti-moral,kriminel,vresës,meskinë,admirues të së keqes,mëndjemëdhej kokëbosh,pordhacë shitmendës koti,without esencë,vetëm aparencë të rreme,mizorë ndaj të dobtëve,servilë ndaj të fortëve,spiunë vullnetarë me damkë,mercenarë shekullorë,vëlla-vrasës,degjenerata ekzistencialë,etj,etj. Kompleksi i rëndë i inferioritetit,nuk ju ndihmon kur thoni të kundërtën e të vërtetës.

        1. v
         vezhguesi

         Kurse individe si puna jote, per turpin e tyre, mbeten jashteqitjet e kombit tone.

         1. i
          inxhinjeri

          Nuk kam aspak ndermend qe te hyj ne debate mediokre me individe te cdo lloji ne kete forum, por me beri pershtypje agresiviteti qe keni ndaj shqiptareve duke perseritur fraza apo akuza te paverteta ne disa prej komenteve tuaja. Ne fakt kompleks inferioriteti eshte nje ndjenje e huaj per shqiptaret, sidomos per ata qe njohin historine e lavdishme te kombit tone. Ne te kundert, e verteta eshte se individe si puna juaj, kane ndjenje inferioriteti karshi shqiptareve, prandaj na akuzojne ne si te tille per te justifikuar deshtimin e tyre ne jete. Nje gje eshte e sigurte, koha punon per ne dhe ne vitet qe do vijne do degjoni me shume per arritjet tona. Ne Kanada ku une jetoj, kam njohur shume shqiptare nga komuniteti yne i vogel ne krahasim me kombet e tjera qe kane emigruar ne kete vend kurbetllinjsh. Te gjithe ata, kush me shume e kush me pak, jane integruar ne menyre te persosur me ambientin dhe shoqerine kanadeze, ku shumica jane te suksesshem ne punet e profesionet qe bejne. Vetem ne industrine e energjise berthamore, ku punoj edhe vete, ka me dhjetra inxhinjera dhe specialiste te tjere shqiptare. Po te kishim ndjenjen e inferioritetit, sic pretendoni juve, atehere nuk do guzonim as qe te enderronim te punonim ne kete lloj industrie, pale me te aplikonim dhe te merrnim pjese ne projekte miljardash. Sa per dijenine tuaj, m.gj.s kam mbi 22 vjet qe punoj ne kete sektor, kam njohur vetem nje grek, qe perseri nuk hyn ne grupin e me te mireve ne kete industri, ku hyjne shume nga shqiptaret qe njoh.

     2. s
      shqip

      Ajo qe me ben pershtypje nga i gjithe ky artikull pa vlere me apo pa kale te drunjte, eshte vetem nje fraze, qe autori e ka futur ne kllapa, kur those se "akenjte quheshin greket e lashte" dhe kete ja referon poemave te Homerit; Iliada dhe Odisea. Nga ana tjeter, eshte po vete Iliada qe ne nje pasazh te poemes, thote se si nje grup grekesh ju bashkuan akenjve. Nuk e di se sa klase shkolle do ti duhet dikujt per te kuptuar se nese akenjte do ishin greke, atehere perse Homeri nuk i quajti ata me emrin e tyre, por i paska quajtur akenj? A ka llogjike qe te thuash se greket ju bashkuan grekeve, apo italianet ju bashkuan italianeve? Ne te kunderten, kur autori, Homeri apo kushdo qe i ka shkruar keto poema, kur thote se greket ju bashkuan akenjve, pa dyshim ka dashur qe ti dalloje keto grupe luftetaresh nga pikpamja e nacionalitetit te tyre. Nga ana tjeter, tek Odisea, nuk permenden fare greket, por vetem akenjte. Se cfare ishin akenjte, kjo mbetet per tu pare, por nje gje eshte mese e sigurte, ata nuk ishin greke. Keto pretendime te neo-grekeve sot jane aq bajate dhe aspak te vertetuara shkencerisht. Ne antikitet, Greqia nuk ka qene kurre shtet. Ne te vertete, atje ka patur qytet-shtete, te pamvarura nga njera tjetra dhe qe luftonin ne mes tyre per hegjemoni territoriale. Fjala "Greqi" ka qene thjesht nje toponim gjeografik i perdorur nga romaket per te identifikuar nje zone ne gadishullin Ilirik, sot gadishulli Ballkanik. Greqia u formua si shtet vetem ne vitin 1831, kur fuqite e medha, nisur nga pozita teper strategjike e kesaj zone, e shkeputen ate nga Perandoria e semure Osmane duke krijuar nje histori te genjeshtert, qe sot bota e beson si te vertete, kur ne fakt, dokumentet historike provojne krejt te kunderten. Pra nga mitologjia, na u krijua nje histori, kur dihet se historia eshte shkence qe perdor dokumente arkivore ose germimet arkeologjike, ndersa mitologjia jane perralla te krijuara per te glorifikuar nje individ apo dicka tjeter. Eshte njesoj si legjendat tona te Mujit e Halilit, apo te Kostandinit qe u ngrit nga varri per te mbajtur fjalen qe i kishte dhene nenes se tij per ti sjelle motren Doruntina. Qe nga shpallja e pamvaresise se saj e deri me sot, Greqia e ka zgjeruar 5 here territorin e saj dhe per kete aresye sot ka probleme kufitare me te gjithe fqinjet e saj. E njeta gje, kur pretendohet se Maqedonet antike ishin greke. Po te ishte e vertete ky pretendim, atehere si spjegohet qe Aleksandri i Madh i Maqedonise e mesoi greqishten prej Aristotelit ne moshen 19 vjecare. Nje femije e meson gjuhen e nenes qe ne belbezimet e para, packa se ne fakt, Olimbia, e ema e Aleksandrit ka qene nje princeshe ilire, keshtuqe gjuha e nenes per Aleksandrin do te ishte gjuha shqipe. Qe TEMA pranon artikuj nga individe pa asnje reputacion shkencor ne fushen per te cilen ata shkruajne,kjo tashme eshte njefakt i provuar ne vite, por eshteper te ardhur keq qekaaq shume shqiptare qe kurre nuk kane lexuar qofte edhe nje informacion sado te vogel historik per te pasur nje ide se cfare eshte e vertete dhe cfare eshte e genjeshter ne historite qe tregohen sot.

     3. P
      Prushi

      HAHAHAHAHAH Akenjtë (siç quheshin grekët)?!?!?! Nga e di ti????? Nuk ka Greqi para 3 Shkurtit 1830 pas vendimit ne Londër. HAHAHAHAHAH "...u kompozuan gojarisht, pa ndihmën e shkrimit, diku në shekullin 8 para Krishtit, fryt i një tradite gojore poetike që shtrihet në shekuj...." HAHAHAHAHAH Nga dhe si e di D'Angouri dhe ti?????? HAHAHAHAHAH "....për të rikuperuar tingujt e muzikës greke dhe për të gjetur se çfarë rëndësie kanë këta tinguj për disa nga poezitë më të famshme nga Greqia e Lashtë." HAHAHAHAHAH Ka udhëtuar në kohe D'Angouri apo ti per ne askund? Sepse Dreqi ne lashesi nuk ka patur.

      1. a
       astrit

       Troja eshte mit jo histori

       1. k
        k

        O Tito, lexo arkeologun gjerman Shliman, ( zbulimi i Trojes). 1875 , dhe thesarin e Priamit. Mos dëgjoni kocaqen me gurin që janë injorante mizerabël dhe ekstremë.

        1. T
         Titi

         HAHAHAH Çfar zbuloi ai gjuetar thesaresh???? Qirjo M....

       2. B
        Boll me Brockullat e Historise Fallso te Botes

        Imagjinoni jane rritur disa breza te Botes me nji Histori te Trilluar sipas nji Politike te caktuar per te ngritur Kombe aty ku skan Ekzistuar kurre dhe mohojne Historit e Kombeve te tjer , dhe kjo kuptohet qarte ,per interesa Stradegjike ,mbasi Te Fortet ndane Boten ,pra influencat e e tyre . Prandaj boll me te tilla Dokrra Historike .Asnji FAKTnuk ka mbi Historite FakeGreke e akoma me pak Historine mbi Troye-n e cila doli nji Bllof Historike nga germimet qe Arkeologe e Historiane te ndryshem Gjermane kryen ne Turqi ku ata qe e shkruan Historine e Genjeshtert ,sepse aty ku pretendohej te kishte qen Troya ,nuk kishte asnji gjurm te saj .Lere pastaj per bla bla bla te Leshatoret e Zinje e Azise se Lashte ,qe aty ku eshte greqia sot nuk kan qen kurr

        1. N
         Njish Nishi

         Një gënjeshtër tjetër në vazhdim që dëgjohet akoma: Trojani i ikur Enea notoi deri në Italinë e sotme dhe themeloi Romën. Lufta e Trojës është e shekullit XIII p.e.s. kurse themelimi i Romës është i shekullit VIII p.e.s. Domethënë Enea rrojti 500 vite nga të cilët 499 vite i kaloi në Gjirin e Napolit dhe pastaj shkoi e themeloi Romën. HAHAHAHHAHAH

         1. H
          Historia e Lashtesise eshte nji Mashtrim

          Jo vetem ata qe eksperimentuan me popujt ,me nji Histori te genjeshtert qe i imponuan Njerzimit ,Mashtruan ne cdo fjali , ne ate Histori qe krijuan por me skandalozja ishte , se ata e lan hapur cdo fantazi qe i shtohej ksaj PaloHistorie ,ku her pas here , shtonin dicka te re Historise si ja donte atyre . Po c'Ene more aman krijoj Romen . Per ate epoke kur kta mashtruan njerezimin me te tilla brockulla ,perfituan nga moszhvillimi e injoranca e popujve dhe e lan fantazine te lire . Mipro sot ,kur funksiojn jovetem datat Historike ,e njohjet Reale mbi Historine e behet qarte dallimi midis Prrallave /Legjendave / te treguara nga popujt ne shekuj dhe asaj qe ne te vertet ka Ekzistuar dhe Llogjika Njerzore qe nuk lejon me te Mashtrosh ,referuar Fakteve Historike , te studjueseve Serioze , ajo Histori e Lashtesise c'vleresohet ,prandaj eshte e nevojeshme Rishkrimi i Historise Boterore ,duke rrexuar nga Froni Mashtruesit e Historise ,qe e shkruajten gjithcka thjeshte per perfitime Politike .Dhe aty ku hyn Politika , degradon Historia . ( Takon nji Turist grek ne Rome nji qytetare italian dhe e pyet : Ku jane WC Publike ? Italiani mbasi ja tregon e pyet :Nga vjen ? Jam Grek i thot ai . Italiane qesh . Fut doren ne xhep dhe i dhuron nji Kondome duke i then : Mere ta kesh me vehte se s'i dihet )

        2. E
         Erdogan

         Lufta e Troas eshte nje Conflikt midis Llogjikes dhe Dashurise fenomene keto mbinjerezore qe nuk mund te komandohen nga Njerezit dhe si rrjedhim sjellin Kata-Strofi (Katastrofe "shqip") qe do te thote Drejt Ktheses me rreziqe. Rembimi i Elenit (helenes "shqip") e tregon me se miri shkakun e shkaterrimit te Troas. Me keto Fenomene Njeriu ndeshet ne Jeten e Perditshme por duhet te mendoje mire Pasojat ne qofte se demton nje Martese p.sh ne rastin tone rrembimi i Mbretereshes se Spartes Elenin nga Paris Aleksndros gruas se Mine-Laos. Dy fakte (fact "shqip") nga dhjetra qe tregon se Troasit ishin Greke. E Para. Perendia e Apollonit nga "Fieri" dhe asaj te Dashurise dhe Bukurise Afro-Dhiti (lindur nga Shkuma e Detit) ne Qipro sipas Mithollogjise Greke ishte ne krah te Princit te Troas Parisit.Afros greqisht eshte Shkume. Turizmi ne Bregdet,Relaksimi me Bukurine e Shkumes se Dallgeve te Detit e perforcon me shume imagjinaten e kesaj Fuqie Hyjnore qe Greket e Lashte e quajten Afrodhiti. E dyta eshte qe Zeusi zgjodhi Paris Aleksandrin te birin e Priamos ne Malin Parnaso te Greqise se sotme te zgjidhte kush ishte Me e Bukura nga te tre Perendite Era (Ira "shqip") gruaja e Zeusit,Athinase Perendeshes se Dijes dhe asaj te Dashurise dhe Bukurise Afrodhitis. Kjo 'Ndodhi" kur ne Martesen e Pare te Njerezimit ne Olimp midis Nenes se Arxileas (Akil "shqip") Nimfes (Nuse shqip) Tethis dhe Peleut te vdekshem Zeusi nuk ftoi Perendine e Grindjes (Erinia) se nuk donte Kokecarje. Si rrjedhim i reagimit te Saj termi to Millo tis Eridhos (Molla e Sherrit) nga hakmarrja e Saj.Arnautet Pellazagare i vuren nje Sh perpara Eris dhe e bene Sherr.E kuptoni you apo Jok? Njeriun Zoti apo Krijuesi krijoi me Tru qe te Nderoi Ate ne rradhe te Pare dhe Veten ndryshim ky nga krijesat e tjera te Tij. Per fat te Keq kemi "Njerez" qe hane apo vrasin Njerez. Perendia e Sofise (Dijes) nga vjen dhe Termi Filo-Sofia (Mik i Diturise) Athina ishte ne anen e Minelaut Llogjikes. Sipas grekeve te Lashte Llogjika duhet te mbizoteroje mbi Deshiren apo Ndjenjat.Epshi te shpie ne Gremine.Fakti i shkaterimit te Troas eshte nje Shembull qe Perendimi nuk eshte Apaskolisur (nuk eshte marre) me kete fenomen qe eshte Alfa e Identitetit dhe Historise se Saj. Alfa e Poezise,Filosofise,Politizmoit (culture "shqip") Perendimore dhe me gjere. Kombi Greko Ilyre dhe me gjere i Nderoi keto Fuqi Hyjnore qe u konkretizua ne 776P.E.S me Olimpiaqes Agones (Ndeshje,Lojera Olimpike) ne nder te Perendive te Olimpit.Mos te harrojme qe keto ishin Ndeshje jo thjesht Lojera sepse ishin Polis Kratos Cita State (Qitet Shtete "shqip"). Fatkeqesia do ishte Krishterimi i te Semureve Psiqike qe vazhdojne akoma te mbajne keta popuj ne Urrejtje dhe zili ne emer "Te zotit". Perendimi qellimisht ka fallsifikuar pothuajse mbi gjithcka Greke ndryshe do ishte nje Kopje e politizmoit (Culture "shqip") Greke. P.Sh. Greket e Lashte e quajten Iroas perse Perendimi e quajti Hero?Keto shkronja te Alfabetit Greke por te kopjuar (copy) nga Latinet jane edhe ne Alfabetin e Tyre!Perse?Eshte kjo "rastesi"?Iroas Greqisht ka kuptimin midis nje njeriu te thjeshte dhe te Zotit.Prandaj dhe eshte dalluar per dicka qe nuk eshte si ata te zakonshmit. Emri i Homerit ishte Omiros! Gruaja e Hektorit quhej Andro-Mahi dhe jo Andromaka qe do te thote Greqisht beteje Burrash.Sa per Troasit (jo Trojanet) emri i Kasandres eshte edhe i biri i Megas Aleks-Andros (Mbrojtes Burrash) Kasandros me Gruan e pare te quajture Roksani ne 327P.E.S. I thone rreth 900 vjet diference kohe dhe Emri eshte ruajture. Mitho-Llogia eshte gjeja me e Mrekullushme qe ka nxjerre Kombi i pare e Evropit Greket e Mesdheut. Nga Es-Panas (Spanje) ku edhe sot jane Polis Greke sic ka ne Vorio Epir. U quajt keshtu se popullsia qe i ndertoi keto Polis qe emertuan dhe vete Spanjen adhuronin Perendine Panas (Gjithesise).Kjo popullsi nga Barqiza e Greqise emertuan nje zone Barqeloni (Barcelone "shqip"). Nga Es-Panas ne Masalia (Sot Marseje) ne France e themeluar nga Pytheas,Magna Grecia e Arximidhit (Arkimedi) qe nga Roma e poshte,Troas,Lybia e Kadafit ku Zeusi rrembeu Evropin motren e Kadhmos babait te Ilyrios dhe e shpurri ne Krete. Per keto Platoni ka shkruar qe Greket dhe prania e tyre jane si Bretkosa ne Meso-Gea (Mesdhe). As qe behet fjale per diskutim.Historianet e Romes nuk i kane mohuar keto. Do thote dikush qe cjane keto "Perralla"! Greket e Lashte kishin Imagjinate dhe parashikuar Nendetsen.Mithollogjia thote qe Zeusi e rrembeu Evropin u zhyt ne uje dhe e shpurri ne ishullin e Kretes qe u be Princesha e Minoas mbretit te Kretes. Zot eshte vellezer dhe ben cfare ti doje Menderja. Por do Tru te Perceptosh Fenomene te Tilla jo Idiotet e Krishtere qe ndertuan Kishat e tyre te Mallkuara mbi Tempujt e nje Historie dhe Bukurie te Rralle qe asnje popull nuk i eshte afruar. Bile po i lutojne akoma. Keta Idiote mesjetare kthyen Krijesen me te Persosur Parthenonin ne Kishe dhe me vone ata te Allahut ne Xhami. Sa qe Talibani Morozini e bombardoje nga Faliro dhe e shkaterroje sepse pushtuesit Osmanlinj te Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj kishin vendosur Municione qe shperthyen. Me vone Talibani angles ambasadori Elgin shkoi me Leva dhe Varre dhe rrembeu cfare mundi nga kjo Kryeveper. Keta jane Evropianet e pabese dhe Mosmirenjohes. Ashtu sic kane krijuar Kompjuterin e Pare ate te Antiqithires qe parashikonin Yjet dhe Planetet ashtu edhe me Robotin e Pare. Keto "Paramithja'' apo Perralla shqip nuk jane per popuj Var-Varos (Vrasin) Barbaret "shqip" por per nje popull me Imagjinate te pakrahasueshme si ai i Ilyrise,Epirit,Ionise ku ka lindur i Pari Filo-Sofe i Civilizimit Perendimore thalis o Milisios qe per fat te keq eshte e perkedhelura e perendimit Barbare Turqia. E them kete se Iroas (Hero "shqip") i Epirit Jeorgios Kastriotis u considerua nga Perendimi si Prijesi i Epiros (Epirit) dhe jo Arnaut. Greqia e Sotme bashke me Epirotet e Epirit,Ionia ku eshte sot Turqia duke zbritur ne Liby te Kadafit ku Zeusi (Perendia e Kombit Greke te Ilyrise,Epirit dhe gjithe Kombit Greke) Mithos greqisht eshte Martesa e Realitetit dhe imagjinates (Marito Real and Imagine "shqip") Gruaja e Hektorit Andro-Mahi qe Greqisht ka kuptimin Beteje burrash. Parisi Princi i Troas (jo Troje!) u zgjodh nga Zeusi te zgjidhte nje nga Perendite se cila ishte me e bukura ku ishte ne malin Parnaso.

         1. H
          Heleni, djali i mbretit trojan Priam

          HAHAHAHAH "...kombi i pare i Evropit...". Greqia u krijua me vendim ne Londer per here te pare vetem ne 5 Shkurt 1830. Vazhdo recito me vete prrallat.

          1. T
           Theo

           Greqia nuk ka egzistuar kur eshte ba lufta e Trojes erdogan përrallagjiu..

           1. V
            Vishja plot

            Erdogan!!(nuk jam i sigurt pse ke vene kete nickname) Keto qe ke prure ne komentin tend eshte 99% mitologji dhe shumica ne kete forum i kane lexuar. Mitologjia nuk kerkon fakte te vertetohet, te lashtet ne Mesdhe hymnizonin c'do fenomen natyror sepse aq ishte shkalla e zhvillimit njerezor dhe hiperbolizonin edhe nje beteje me 200 veta. Ka egzistuar apo jo lufta e Trojes, une nuk kam si ta di. Te dhenat kane qene gjithmone kontradiktore. Por fakti qe ajo mitologji dhe trashegimi gojore arriti te shkruhej ne nje gjuhe qe sot ne e quajme greke, eshte fat. Por ajo mitologji, histori nuk i perket vetem popullit qe arriti ta shkruaj. Gjuha helene ishte mjet komunikimi tregetar dhe kulturor. Sic eshte sot anglishtja. A do themi pas 500, 1000 apo 2000 vjetesh qe c'do gje e krijuar ishte amerikane apo angleze? Saper Afroviti, e ke gabim. Ky planet duket i pari kur fillon dielli te ngrihet. Pra eshte afer diellit apo dites sic perceptohet pra Aferdita ndoshta eshte termi me pershtatshem

            1. b
             ben

             Ne fakt, kultura Messape ne jug te Italise na jep disa fakte qe hedhin poshte pretendimin grek se alfabeti qe sot quhet alfabeti grek, ne fakt eshte alfabeti i gjuhes ilire. Per here te pare kete pohim e kam degjuar nga profesor Ilia Stillo, qe duke debatuar me dy studjues greke tha se alfabeti qe juve pretendoni se eshte i juaji, ne fakt eshte ai i ilireve. Ne ate kohe nuk e besova profesor Stillon, por njoftimet e fundit nga Italia per studimet dhe zbulimet arkeologjike te arkeologeve italiane, sado te pakta kane nxjerre ne drite shume fakte domethenese qe hedhin poshte teorite e shpikura te grekeve te sotem. Ne rrenojat e pafund qe kane mbetur nga Mesapet, por edhe nga Etrusket ne Toskanen e sotem, jane te dukshme gdhendjet ne mure te fjaleve ne gjuhen ilire, shume nga te cilat ne i perdorim edhe sot ne gjuhen shqipe. Ne kundershtim me kete, greqishtja e sotme nuk ka asgje te perbashket me ate te lashten.

           2. E
            Erdogan

            Qenke kafshe qe nuk zbutet me asgje o Idiot me comentin Boll "Me Brockulla".Pa na thuaj Ato 'Fizofite e tua"?

            1. M
             Mitologjia dhe popujt

             Çdo popull pa asnjë përjashtim ka mitologjinë e vet.

             1. s
              shqip

              Shume e sakte, por ne ndryshim nga popujt e tjere, qe historine e tyre e mbeshtesin ne dokumente te vjetra apo ne zbulimet arkeologjike, neo-greket e mbeshtesin ne mitologjine sipas poemave te Homerit. Fakt eshte se Greqia nuk ka qene kurre shtet, para vitit 1831, kur u shpall pamvaresia e saj nga Perandoria Osmane.

             2. M
              Mesopotamia dhe Egjipti kulturat më të lashta

              Kulturat më të vjetra të njerëzimit që njihen deri më sot kanë qenë në Mesopotami dhe në Egjipt. Nga atje shkrimi ka kaluar tek grekët (e lashtë).

              1. D
               Deti

               Uauuuu!!! Si kaloi? E pe? Kur dhe ku kaloi? Pse kaloi?

               1. B
                Boll me me Brockulla e Trillime qesharake

                Deti , ju filoKorfillaket keni nji te mete shume te madhe . Ngaqe nuk njihni aspak Historine e Vertete te Botes dhe ju perlqejn Prrallat mbi Greket e Lashte (nji term i dale ne shekullin e 20 ) kundershtoni gjithcka ,duke tregua nji Fanazizem prej Injoranti sepse jeni mesuar qysh femije ,me ate Kulture Prralisje ! _ Ja si Kaloj Kultura nga Mesopotamia ne Europe . _ Qendra e pare ne Bote ku kishte Universitete ose dicka te ngjashme me to e studimeve te Astrologjise /Astronomise Fizikes Matematikes ishte diku ne Bagdat . Mbasi Ushtrite Islame pushtuar gjibraltarin dhe Spanjen ,ndertuan (ne mos gabon ne Andalusia) nji qytet tipik Mysliman dhe aty Ndertuan Universitete e Bibloteken me te Madhe te Kohes . Pikerishte ne ate Bibloteke u sollen nga Bagdati per arsye Sigurie (mbasi zona atje ishte nen ndikimin e Termeteve te fuqishem ) ne Spanje ne Andaluzia . Sulltanet qe kishin pushtuar Spanjen mendonin se do ta mbanin te pushtruar perjetesishte ate ,mbasi konvetuan shumicen e popullit Spanjoll ne Mysliman . Mbasi 4 - shekujsh Kryqezatat Kryesuar nga Ajo e Urdhrit te Larte Maltez qe urdhehoj nga Papati Rome , arrijne te clirojne teritore te medha ne Spanje dhe nji nga Urdherat e Fshehte te Papatit ishte Bastisja e Biblotekes se Andalusias ne Spanje ku ishin Arkivuar gjithe Shkenca e Kohes .Dhe ashtu ndodhi . Gjithcka arabet kshin sjelle aty ne ate Bibloteke u transportua ne Rome ne menye Urgjente ku filloj menjiher perkthimi i gjithe Librave e studimeve Shkencore dhe nga ktu fillojn Europianet te njihen por edhe zhvillojne me tej Shkencat e Astrollogjise /Astronomise /Matematikes etj . _ Prandaj boll me ate Histeri FakeGreke , qe krijoni vetem Zhurme dhe kjo qellimishte ,duke ber Fanatikun Injorant . Dhe sot jeni po ata Mesjetare qe kan qen dikur ata u dynden ne Greqin e sotme ,te pandryshueshem ,sepse Geni nuk ndryshon kollaj .Mesoni njiher c'eshte Historia e Botes ,pastaj hyni ktu ne debate .JO thjeshte beni zhurme si Histerike

              2. E
               Erdogan

               Meso-Potamia greqisht do te thote Midis Lumit zoti me comentin Mesopotamia dhe Egjypti. Ipo-Potamos (Hipopotam) Kali i Lumit. Fil-Ipos (Filipi) Mik i Kalit,Filos tou Ipou. Ipo-Dhromos (Hipodrome)Arene Gare Kuajsh. Alex ne Greqishten e Lashte eshte Mbrojtes. I biri i Fil-Ipos Aleks-Andros Mbrojtes i Burrave. Aleks-Iptotos (Parashute "shqip") Mbrojtes i Renies nga Hapesira. Alex-Isferos Mbrojtes i Plumbit,Sfere. Thesalo-Nika e Motra e Megas Aleksandros ka kuptimin Niqi ton Thesalon (Fitore e Thesalise). Edhe Egyptos (Zone e siperme e Afrikes) Egeo greqisht ka te bej me Tokes Gea,Geo-Llogia,Geo-Strategji,Geo-Metrao (Gjeometri),Mat Token etj. Eptos greq do te thote Lart,Epsos. Egeo-Iptos Egjypt. Po keshtu edhe Suez ne Nder te Perendise Pellazge dhe jo vetem Zeus. Arabet shkruanin nga e djathta ne te majte. 500 vjet turqi dhe 1500 vjet Idiotesi dhe Ignorance e Krishterimit ka lene pasoja te Pariparueshme si tek Greket dhe ish Epirotet por te turqizuar te vetequajturit Alvanosa. Dhe keto Fe te Mallkuara qe nuk kane respektuar Politizmo (Culture "shqip") te meparshme por i kane rrafshuar dhe ndertuar Kusha dhe hamiha Avraamike I ka denuar (denied ang) Zoti qe Simboli i Tij per Njerezit eshte Drejtesia. Ironia dhe Ipo-Xrisia (Hipokrizi) eshte se "Besimtaret" si Myslimane dhe te Krishtere bashkejetojne ne nje fare menyre. Kjo tregon qe nuk jane "Besimtare" por Hipokrite. Politika dhe Propaganda e paraqet dike qe Beson si "Extremist"! Dikush ose eshte ose nuk eshte Besimtare. P.sh. Ne qofte se nuk beson se Krishti u Ngjall nuk je "Njeri i Zotit"! D.m.th I Llogiqi Pai Peripato shqip Llogjika ka shkuar.per Xhiro. Dhe te kritikojne qe nuk beson "Ne Zot"! E kuptoni you se ne cfare bote po jetojme?

               1. S
                Shqip...

                Er do Canis , fillon e ben Karagjozin qysh me Nick Namen qe prezantohesh ktu e vazhdon te tregish se si shume grekolif , te demostroni se keni ngelur ala sot , Pengje te asaj Filozofie te Semure prralisjesh me fillozofe e cila bazohet ne Prralla e asnjiher ne Fakte ,ku s'i gjendet as dat e as fakt shkrimi ,pjes e narratives se mashtrueseve te Historise per t'u dukur "Bindes" para injorances se popullit te vet , e befasuar nga kto Prralla qe i jepnin identitet nji FakeNationi ne kerkim te Lavdise ,si kondrapeshe Historise se Popujve te tjere ,qe hajdutet e Prrallave i pervetesuan jovetem Historine ,por edhe Krenarine e Trimerine ! Historia s'Intepretohet neperjet Politikave Fetare e feve por ne baze te Fakteve . Nqs te qashtuqujturit Grek sot , te cileve i eshte injektuar ne Tru ai Version i Historise i cili kishte per qellim Krijimin e Identitetit Grek mes Popullsise Autoktone por edhe te ardhurve te tufezuarve aty,,, ku sot quhet Greqi, nga Azia e Vogel /Turqia /Arabia/Afrika e dhen Ndjenjen e nji Kombi ,sipas nji Politike te caktuar ,mbas Coptimit te Teritoreve Shqiptare ber nga Te Fortet ,per te krijuar nji "Rend Ndryshe " ne Boten e cila sapo kishte filluar te krijoj Harten e Natione-ve , referuar Historise qe tashme kishin Trilluar ne prapavije , e cila do t'i printe Formimit te Nationeve , ne kte menyre tinzare qe gjithcka ne kte Vesion narrativa Europiane te tingellonte Perfekt ! _Pra , nqs dikush injoron Arsyen Njerzore dhe i pelqen te qendroje fort i kapur pas Versionit qe i interson ,ateher s'ka per se hyn ne Debate sepse s'perben asnji sens ,sepse Llogjika humb ne kte Utopi _ -Boll me me mashtrimet e Historin e cila vazhdon te tregohet sipa interesit te atyre qe e sajuan per qellime Politike dhe qe ala sot Financojne (Miljarda €) qe Mashtrimi te ket Contuinitet ,ndryshe E Verteta i Peshtyn ne Surrate .

               2. a
                alphazeta

                Iliada dhe Odisea të treguara thonë nga Homeri janë ndër historitë e lashta më të bukura në botë. Rreth tyre janë prodhuar me dhjetra libra dhe filma. Kultura e lashtë helene mahnit edhe sot botën me krijimtarinë e saj të paparë në letërsi, fillozofi, shkencë dhe art. Platoni, Sokrati, Aristoteli, Epikuri, Eskili etj etj i njeh dhe i admiron gjithë njerëzimi. Kjo kulturë dhe trashëgimi mësohet në të gjitha shkollat e globit. Grekët e sotëm kanë plotësisht të drejtë të mburren me paraardhësit e tyre të lavdishëm, nga të cilët kanë trashëguar aq shumë. Vetëm nip stërnipërit e Sulltan Pekmezit bëhen me puçra kur flitet për historinë e lashtë helene. Sidoqoftë askush nuk i ka në hesap. Edhe ata vetë pavarësisht se çirren në internet përpiqen të përlajnë ndonjë vizë qëndrimi në vend të huaj ose përpiqen të kalojnë LaManshin me not për të shkuar në Angli apo edhe deri në Islandë. Nga ana tjetër mbi 500 000 shqiptarë jetojnë sot në Greqi, shumica prej të cilëve kanë marrë edhe nënshtetësinë e vendit pritës. Këta do jenë arvanitasit e ardhshëm. Të fala Erdoganit.

                1. E
                 E po kur u bon edhe pederastet

                 alpfazeta , hik er kafshe e lashte e kullot diku tjeter . Kultura e pederasteve , mahnit vetem Pederastet e Botes ,nji nder te cilet je edhe ti . Rest e asaj pastaj qe pellisni prej vitesh medieve , eshte nji Prralle qe Europianet i rrasen ne thellesi popullit te tufezuar ne Greqin e sotme .Gjithe Historia e FakeGreqise qe nga Filozofia e Pordhes etj si the si ? _ Letersi ? Folozofi ? Shkenc ? Art ? _ Gjithcka eshte Shpikur nga Gjermanet ne Bavari o kokrra e Janulles ,o injorante Mesjetare ,qe cuditerishte jeton ne diten tona . Greket e sotem jane shumica Arvanitas dhe rest Ortodokse Tufezuar nga Azia Turqia Afrika Arabia dhe ju bo nji Brain Washing intensive nga Europa pasi i ja mbushi kafkat boshe me Prrallat qe krijuan ne Universitetet Bavareze . Pra boll hengret mut se jeni bo boll qesharake para Botes . Surrati juaj ,flet me shume se gjuha juaj . _ Ou , po kush na qenke ti mor bikr Kurve Minorotare rritur mes bajgash ,qe na e shiske vetem me Larte se Shqiptaret qe na folke me nji gjuhe te tille si marrin Viza e si shkojne ne Angli etj ? Kush je ti mer qelbs e bajgaxhi qe ne shqiptaret dhjesin Grekun ne surrate e jo me filogrek si ty pederaste qe mbasi hengret Sufllaqe ju duk vetja ndryshe nga shqiptaret ? Hik e zorraxhi .o qenie peshtire e lepij noj bythe Pederasti me jetu ne Greqi . Shqiptaret te shkerdhejne cte permban pragu ty minorikar rit mes bajgash , Kur flet edhe bytha jote ne emer te greqise ktu , qe ne i dhjesim ne Emer .Janulla ala gjall eshte ? Ta shkerdheu nenen e motren e gruan dhe te pagezoj si Grek pastaj ? Sa bukur o fshatar i qelbur ,tashme ti je nji Pederast grek .

                 1. s
                  shqip

                  alphazeta-Natyrisht qe legjendat e Homerit jane shume te bukura dhe per to eshte shkruar dhe jane bere filma te shumta, por ato perseri mbeten legjenda te pambeshtetura ne fakte. E dyta, greket e sotem nuk kane asgje te perbashket me ata antiket, pasi dihet se si kane ardhur shumica e tyre ne ate qe sot quhet Greqi. Problemi me tipa si puna juaj, eshte se ne jeten e tyre kurre nuk kane lexuar nje liber historie dhe perrallat i besojne si te verteta. Nje kolegu im ne vendin ku punoj, pretendon se eshte grek dhe po thoshte nje dite se anglishtja vjen nga greqishtja. Kur une e kundershtova me argumentin se greqishtja, si shumica e gjuheve balkanike, mbeshtetet ne rregulla gramatikore, ndersa anglishtja ka shume pak gramatike dhe shume me teper fonetike, qe perben edhe bazen e gjuhes, me pa me cudi dhe iku me bishtin nder shale. Problemi me greket e sotem eshte se vazhdojne te enderrojne duke besuar ne nje histori te stisur, qe ka zero prova materiale. Filmat apo dramat artistike nuk e mbulojne dot boshllekun e dokumenteve historike. Sa per dijenine tende, edhe greket e sotem, qe shume i quajne edhe neo-greke, kane kaluar La Manshin dhe Atllantikun ne kushte te mizerjes, por kjo nuk i ul ata si qenie njerezore, ashtu sic nuk i ul as shqiptaret, qe sipas teje kalojne La Manshin. Ne fund te fundit, shkaktare te mjerimit te shqiptareve ka qene Europa me mbeshtetjen qe i ka dhene fqinjeve tane te zgjeruar ne kurriz te trojeve tona antike. Merr e lexo ndonje liber historie qe te kuptosh se kush eshte historia jone kombetare, qe te mos flasesh sic ke folur duke bere ironi prej idjoti.

                 2. a
                  alphazeta

                  Ore Shqip. Faleminderit për këshillën për të lexuar më shumë libra. Këshillë që më bën për të qeshur pasi unë jam i sigurt se do të kem lexuar shumë më tepër libra se ty, jo vetëm historike, por të të gjitha llojeve. Dhe jo vetëm në shqip. Dhe jo vetëm tani kur Shqipëria "u hap"! Dihet se grekët e sotëm nuk kanë nivelin dhe zhvillimin krahasues me helenët e dikurshëm, që ishin maja e qytetërimit të kohës. Veprat e tyre, siç kam thënë, kanë çuditur dhe mrekulluar gjithë njerëzit e shkencës dhe kulturës botërore. Ti bën një gabim prej idioti kur thua që grekët e sotëm nuk janë pasardhës të grekëve të lashtë. Tezë që e gjen vetëm te disa humbamemo nga Shqipëria. Aq sa duket se shqiptarët përfaqësokan majën e kulturës dhe shkencës botërore, saqë bota u dashka të mësoka nga zhvillimi ynë i paparë! Madje një idiot me brirë shkruan në komentet më sipër se bota duhet ta ndryshoka historinë! Meqë atij nuk i vika për mbarë. Mëso Shqipo se grekët e sotëm janë pasardhësit ligjorë të helenëve të lashtë. Dhe këtë e njeh dhe e pranon e gjithë bota. Dhe për më shumë llogjika. Ku vajtën pasardhësit e Leonidës, Perikliut etj etj. U avulluan?! Kjo është njëlloj si t'i thuash një italiani se ju nuk jeni pasardhës të Çezarit, Mark Antonit, Ciceronit etj etj. Ai thjesht do të të injorojë. Në rastin më të mirë. Po ashtu me egjiptianin e sotëm në rast se do i thuash se ai nuk është pasardhës i popullit që sundohej nga faraonët e famshëm. Dhe kështu me rradhë. Madje edhe ne shqiptarët e quajmë të sigurt dhe të padiskutueshme se rrjedhim drejtpërdrejt nga ilirët. Megjithëse nuk kemi asnjë fakt apo provë që të mbështesë këtë tezë. Veçse spekullime dhe hamëndje. Sa për dijeni edhe kroatët pohojnë se janë pasardhës të ilirëve. Ndërsa maqedonasit pasardhës të Aleksandrit të Madh! Fatkeqësisht, ne shqiptarët e sotëm më duket se edhe me arbërorët e Gjergj Kastriotit kemi pak afërsi. 500 vjet pushtim turk ka lënë gjurmët e tij si te ne, ashtu edhe te grekërit. Prandaj ne sot quhemi shqiptarë dhe jo arbërorë. Pra mbushe mirë mëndjen: të pëlqen apo nuk të pëlqen ty grekët e sotëm njihen dhe pranohen nga shkenca botërore si trashëgimtarët ligjorë të helenëve të lavdishëm. Dhe për këtë ka shumë fakte dhe prova duke filluar nga alfabeti, gjuha, historia etj etj. Nuk po shkruaj më gjatë se nuk dua të të lodh.

                  1. s
                   shqip

                   alphazeta-ne komentin tim nuk ju kam ofenduar, sic keni bere juve ne pergjigjen tuaj. Thjesht kam hedhur poshte argumentet tuaja ne lidhje me filmat qe jane bere per mitologjine greke duke pohuar se filmat dhe historia jane dy gjera te ndryshme. Me sa duket ofendimet qe perdorni i keni nga qe paskeni studjuar ne shqip apo gjuhe te tjera edhe para hapjes se Shqiperise dhe aty keni perfituar edukate te madhe. Nga sa thoni, nuk po jepni ndonje version tjeter te argumentuar te asaj qe thuhet rreth mitologjise greke. Thjesht po perseritni ate qe politika ka gatuar per "popullin". Personalisht nuk u besoj politikaneve, sidomos kur flasin per historine ne pergjithesi dhe ne vecanti ate te Greqise. Mesa duket zotrote e ditkeni shume mire greqishten e sotme ku duhet ti keni paskeni lexuar ato qe Fuqite e Medha, dhe vecanerisht Mbreti Bavarez, shpiku per te ashtuquajturen "Histori te Greqise" ne menyre qe te krijonin nje aresye per shkeputjen e ketij terrotori strategjik nga Perandoria Osmane. Fakt i njohur eshte po keshtu edhe se mbreti i pare i Greqise ishte i biri i tij, Otto. Une nuk di greqisht, por di disa gjuhe te tjera te vendeve me te perparuara, duke filluar nga anglishtja. Historia mik i dashur ka qene hobi im qe ne femijeri, pasi duke ardhur nga nje familje me tradita akademike, kam patur fatin qe te kem ne biblioteken e familjes, te krijuar nga 5 breza, libra qe nuk i kishte as Bibloteka jone Kombetare. Problemi juaj eshte i njejte me ate te shumices se publikut edhe jashte Shqiperise kur flitet per kulturen greke, besojne ate qe ju eshte thene ne shkolla. Me siper kam bere disa komente ne lidhje me gjetjet me te reja arkeologjike ne Italine e jugut. Kur thuhet se duhet rishkruar historia, kjo eshte nje shprehje e njerit prej arkeologeve italiane qe ka kryer germime dhe zbulime te kultures Mesape. Pra nuk eshte nje shpikje shqiptare, por e thene nga nje profesionist italian. Sa i perket Leonidhes apo Perikliut, askush nuk po i mohon ata, apo se cfare kane qene, por te permendesh nje emer historik, nuk d.m.th. se ke argumentuar se keta te sotmit qenkan pasardhesit e Leonidhes, Aristotelit e Perikliut. Kur ju keshilloja qe te lexonit ndonje liber historie, kete e bera me miredashje, qe te mos nxjerrni konkluzionet e lexuara ne librat e krijuara per qellime politike apo propogandistike, por per te mesuar te verteten, gjithmone ne se ju intereson. Ne te kunderten, vazhdoni te qendroni ne ato qe paskeni mesuar. Ne fund te fundit, kjo eshte e drejta juaj. Sa i perket popullsise se sotme te Greqise, duhet ta dini se si u shkembye popullsia mbas lufterave ballkanike midis Turqise dhe Greqise, kur ortodokse aziatike erdhen ne Greqi ne vend te myslimaneve qe shkuan ne Turqi. Edhe sot pasardhesit e tyre, quhen Ponti ne zhargonin e perditshem dhe tiparet e tyre te fytyres dallohen qe jane tipare te aziatikeve. Ne shekullin XIV e XVI, kolera shfarosi shumicen e ppopullsise se Greqise, e cila u mbush nga te ardhur nga zonat malore te Shqiperise, kryesisht nga Mirdites e Malesise se Madhe dhe me tej. Te tjeret jane ne me te shumten shqiptaret allvanitas sic quhen edhe sot per ti dalluar nga shqiptaret e tjere, qe atje i quajne Allvanos. Natyrisht qe mundet te kete mbeturina te pasardhesve me te lashte, por keto jane perzier me rraca te tjera qe perbenin shumicen e popullsise atje. Sigurisht qe duhet ta dini se te gjithe heronjte e Revolucionit grek te 1821-1831-shit ishin pa perjashtim shqiptare. E kam treguar edhe me pare nje ngjarje me dentisten time, nje portugeze e martuar me nje grek, i cili nuk e dinte se ne ADN-ne e tij kishte 80% gjak shqiptari. E mesoi kete gje kur beri testin e trashegimise.

                   Lini një Përgjigje