Tenori Josif Gjipali reagon pas deklaratave të Ermonela Jahos: Hiena të mllefosura, asnjë nga kolegët s’më mëson dot mua të këndoj

19 Prill 2023, 12:27Kulturë TEMA

Tenori Josif Gjipali reagon pas deklaratave të Ermonela Jahos: Hiena

Tenori Josif Gjipali ka reaguar një ditë pas deklaratës së sopranos Ermonela Jaho.

Jaho u shpreh tejet e zhgënjyer lidhur me mungesën në sallën ku do jepte kurs, të pedagogëve e studentëve të arteve.

Ajo theksoi se nuk ka ardhur në Shqipëri për të luftuar askënd po për të ndarë përvojën e saj, teksa aludonte se mungesa e studentëve në kurs mund të ketë të  bëjë me presionin e pedagogëve.

Në reagimin e sotëm tenori Gjipali shkruan se nuk ka nevojë të ndjekë asnjë kurs ‘mastër class’ për të mësuar të këndojë.

Ai shton se asnjë nga kolegët e tij nuk e mëson dot të këndojë më mirë se profesorët e huaj, ndërsa thekson se askush nuk duhet t’u qajë hallin studentëve të arteve.

“Unë jam pjesë e stafit të pedagogëve të kantos në Universitetin e Arteve. Unë nuk kam nevojë të shkoj në asnjë master class pasi Attilen ma ka mësuar Riëardo Muti, Rigoletto e Don Carlo mi ka mesuar Zubin Mehta. 

I due Foscari sapo ma mësoi në Genova Renato Palumbo. Nuk besoj se ndonjë nga koleget e mi pa ju hequr asnjë vlerë si interpretues mund të mi mësojë më mire. 

Uroj hienat që nxitojnë të komentojnë në ndonjë deklaratë që shpresoj të ketë qenë e nxituar në inat e sipër të jetë më e kursyer. 

Studentët e Universitetit të Arteve kanë qenë të zotët të këndojnë, të mos ua qaj njeri hallin. 

Dy prej tyre sapo fituan në Spoleto, ku isha si anëtar jurie mes sa e sa konkurrentëve të drejtën e bursës. 

Jetë të lumtur e pa mllefe ju uroj të gjithëve”, shkruan Gjipali.

69 Komente

 1. S
  ShkelXeni bythqir e hajdut nongrata

  Ik o Sife futja dhe nje paçe me dopjo raki. Shiko Sa ta ka enjtur koken alkooli po aq sa bujar asqeriu. Ti je për gjynoh e i thua vetes profesor

  1. M
   Menyra me e gabuar per të bere debat

   Ky kokelopa, me këtë postim, vertetoi plotesisht ate qe tha Ermonela Jaho se xhelozia profesionale ishte një nga aresyet qe pati audience to ulet ne masterclass. Unë jam vetë pedagog, dhe ftoj profesioniste qe ne i quajme "guest lecturers" (lektore të ftuar). Unë i inkurajoj studentet e mij të shkojnë ne masterclasses kur kane mundësi, sepse vetem perfitime kane. Ndersa ky gomari qe i thotë vetes tenor, flet si rrumpalle rrugësh, ose si Katunar që thotë "nuk ma meson dot njeri mua si mbillen shalqinjte". Ne vend që të kritikonte ndoshta menyren e organizimit, permbajtjen, apo tarifën per studentet, ky kllufi foli si Katunar.

   1. G
    Gjirokastriti

    besoj qe shumica e komentuesve ketu, i bien ne qafe Sifit ne menyre te padrejte, mbasi nuk i njohin ne brendesi artistet ne pergjithesi. Cmira, fodulleku, intriga dhe makinacionet bejne pjese ne natyren e artisteve dhe Sifi nuk mund te jete ndryshe nga ta, biles Sifi qenka pak me ndryshe, mbasi si budalla morri guximin duke na hironizuar ankesen e Jermoneles. Kjo e fundit beri nje gabim te madh duke planifikuar masterklas ne Shqiperi, u treguar e papjekur ose me mire te them e ka harruar vendin e origjines dhe ish bashkeqytetaret e saj. Ajo mund te planifikoje masterklas ne gjithe boten e do te jete e mirepritur, por jo ne Shqiperi, ku perhere do t'i thurrin intriga e do ta bojkotojne, Imagjinoni per nje moment sikur Behgjet Pacolli te vije e te organizoje 1 masterklas per biznesmente shqiptare si Samir Mane, Shefqet Kastrati, Vasil Naçi, Behar Çukaj, Grigor Joti, Artan Dulaku, Idajet Ismailaj, Vjollca Hoxha, Ram Geci, Irfan Hysenbelliu, Renis Tërshana ... a do te praqitet ndonjeri prej tyre? JO!

    1. N
     Niku

     Po te kete per te ngrene e per te pire do paraqiten. Ndryshe, jo. Ligjet e biznesit te botes se qyteteruar nuk funksionojne ne Shqiperi.

     1. N
      Një ta çashë, e një ta mbashë.

      Gjirokastrito m'a hoqi trunin me ata biznesmenët që liston. Thuaj më mirë njerëz me pare. Se biznesmen nuk jane ata që kanë vjedhur, bërë kontrabandë ose kanë vjedhur pasurinë publike ose nga fondet dhe projektet publike ose duke kooruptuar administratën ose kastën politike ose dhe sponsorizuar hapur atë ose duke menaxhuar paret e politikës. Më tregoni një aspekt të vetëm prodhimi, krijimi, marke te mirefillte si dhe jashtë territorit. Mos i ngatërro konceptet. Pa ju futur cilësive personale ku shumica (nqs nuk i njihnj). Nuk dijnë as te lidhin dy llafe. Ju lutem jini më racional. Thjeshtë njerëz që kanë bërë pare këto 30 vjet duke përfituar nga paaftësia e shtetit dhe shteti bërjes.

    2. P
     Pilo Lala

     Ne konkurset Amerikane te kengeve "The Voice", 3-4 gjyqtaret ftojne yjet e muzikes , per te degjuar, keshilluar deputantet e grupit te tyre. Nuk e quajne aspak ulje, perkundrazi eshte pervoje. Cuditem sepse keta nuk konkurrojne njeri-tjetrin ne skene, njeri ne Itali dhe Shqiperi, kjo vajza ne Amerike, keta pervec respektit nuk duhet te kene asnje xhelozi. Ky mund te jete i afte, por nuk mund te shprehet keshtu kurre per nje kolege, aq me teper per aftesite e saj te provuara ne skenat me te mira te Botes. Keto mosmarreveshje zakonisht zgjidhen me nje telefonate direkte midis dy profesoreve. Ky postim i tij, le shije shume te keqe tek studentet.

     1. I
      I gjori gjipal

      Pa mllefe mor Gjipali,por i ke shperthyer ato,si nje injorant ordiner. Zonja Jaho,me eksperience nga majat e teatrove operistike boterore,vleresohet nga koleget dhe kritika muzikore,jo vetem per talentin e vecante si soprano,por qe dhe dallon nga sopranot e tjera se nuk loz teater ne skene,por ve shpirtin e saj ne rol,dhe e perjeton ate sikur te ish ne kete te vertete.

     2. T
      Teme

      O Gjipal me gjoksin grope...per Ermonelen rrine ne rradhe operat me te mira ne bote.....ta kesh per nder te cosh Studenten aty...ajo Akademie jote eshte vend Tarafesh e kte e dime mire..di dhe rastin e nje vajze qe kerkoi te ishte petagoge e nuk e donin qoftexhinjte si Caushaj me shoke por sot drejton nje nga orkestrat me te mira be Gjermani...ik o Sife mo na hap barkun...

      1. D
       Dakord

       ky e ka problem te marre leksione nga nje me fame boterore vetem se eshte shqiptare, dmth xheloz, smire, mola.

      2. H
       Ha ha

       Josif kushi?

       1. t
        tetovari2

        Josif kurkushi! Se njeh njeri në botë Ermonela ylli i operës në botë!

       2. G
        Geri

        Rri o Gjipalo, se ia paske fut kot fare. Kushedi çfare interesash te qenkan prishur, po ti o prof. nuk ta mbush hiç mendjen dhe paske ca idera idiote. Artisti kurre nuk pushon se mesuari, qofte ketu, qofte jashte... Znj. Ermonela mos ia ze emrin me goje. Ajo eshte brilanti shqiptar qe ndriçon ketu e neper bote. Ndersa ti e provove qe je qole fare.

        1. D
         D

         Josif, dukesh qëje i mmllefosur! Dukesh që je i zilosur! Sigurisht nuk je ti që e ke çliruar Operan shqiptare. Përkundrazi. Respekti për të tjerët fillon nga respekti për veten. E sa për Erminelën,- ajo është një. E dinë edhe në Carnegie Hall, NY. E sa për gjipalë…

         1. A
          Autoktonus

          Pali pali. Ta hoqi trurin ajo ylli nga vlora.

          1. J
           Josifi mundet te ket rezervat e tija por :

           Nji Artist nqs do i quanim keshtu ,Tenoret ,Sopranot ,Baritonet apo Balerinen e gjithe ata qe merren me Art ne Shqiperi _ duhet (patjeter para Opinionit ) te perballen me nji Gjuhe te Kulturuar akoma me shume kur ka perball nji Kolege ,nji Artiste ,nji Femer ! Kjo s'mundet te jet as gjuha e duhur ndermjet Artisteve e as debati i duhur . Ka ardhur koha ,qe Pushteti i Forces ,i Mashkullit , te largohet nga Skena e Shoqerise Shqiptare ,sepse nuk i ka sjeöl deri me sot asgje te Shendeteshme ksaj Shoqerie perkundrazi . JoKulture , dhune verbale , arrogance ! _ Jam kurjoze se ; Kush do jet Shembulli ne ate shoqeri Shqiptare nqs Atistet /Meshkujt nuk perfaqsojn Qytetarine e Kulturen qytetare ne ate vend ! (Eshte shume per te ardhur keq kjo qe lexojme )

           1. L
            Luli i Vocer

            Foli dhe ky qe e ka mendjen vetem te rakia.Keta jane nje tufe qe i kryeson dekani Isak Shehu ne te cilin ben pjese dhe i kudondodhuri K.Tusha e ca halabake te tjere qe i thon vehtes profesore,qe e shikojne shkollen e kantos ne ILA si domen te tyre.Eshte e turpshme te sillesh me nje emer te tille si E.Jaho,nje dive e shkolles e kantos tone,qe i ka bere vend vehtes se saj,me pune e me mundim ne qendrat e arenat e muzikes boterore.Turp,turp,turp.

            1. M
             Merita

             Po sa inatçi profesori i nderuar!!! Ermonela Jaho, e cila na nderon vendin ne skenat boterore, nuk tha asgje ajo konstatoi faktin, dhe zotrote kerceve perpjete, perse i nderuar ???? Kjo tregon se ajo paska pasur te drejte, ju nuk keni shkuar ne master class- in e saj nga egoja , nga cmira, sa turp obobo Po ju qenkeni llum. Lum studente tuaj qe ju mbushin xhepin bashibuzukeve si ju qe pini raki gjithe diten dhe pastaj llogje Kavaje. TURP TURP, ju jeni per tu marr me dru, ju qe kerkoni vetem rroga me te larta dhe nuk beni asgje qe ti meritoni. Mjere kush ka femijet ne doren tuaj.

             1. K
              Kujtimi

              Josif, Qënke koke bosh dhe pa edukate. Njeriu meson dhe nga nje femije. Vetëm shoku Enver i dinte të gjitha, tani na dole dhe ti! Turp ku te mban ne shkollen e larte si pedagog!

              1. P
               Pickaxhiu

               Prandaj nuk behet Shqiperia se kane ngelur njerezit me te ndyre.O te qifsha cte permban pragu o pedagogu i karit tim

               1. F
                Faik Konica...

                “Shqipëri të kam dhjerë, që s’të mora vesh një herë!”

                1. L
                 Lana

                 E tregoi Gjipua sa i vlen lekura edhe mendja. I zi ne shpirt dhe i ndotur si qenie....yfff

                 1. S
                  Shqiptar

                  Ky eshte bajraktarizmi yne qe shfaqet gjithmone ne kete vend, si antivlere , per fat te keq me nje agresivitet dhe itensitet qe nuk ka asgje te perbashket me vleren. Thjesht vlera tronditet nga ky mocal qe vjen nga vendi i saj . Suksese Ermonela, e ndjej vehten krenar per kete ambasadore te Kombit ne bote , antivlera nuk na perfaqson kurre , duhet te jemi te forte , per te treguar se vetem me pune te ndershme e perkushtim mund te arrijme qellimet qe i kemi vene vehtes, gje te cilen ju e tregoni fort mire ne syte e shqiptareve dhe botes.

                  1. m
                   muçua I tanes

                   ky mllef nuk nuk eshte vetem ne kanto , muziken ne pergjithesi por ne çdo aspekt te jetes sport, politik, i nderuar z.shqiptar jam i vjeter the emigrant i suksesshem , ne association tone kemi barazi ,respekt , kenqesi per ecurit e kujtdo, une aty jam i sulmuar , perçmuar miqte e vjeter perplasin godât e rakise gjate bisedave dhe nuk te shohin ne sy, mendoj se duhet inisjative per nje nisje te re edukate, prej çerdhes e ne vazhdim.

                  2. A
                   Adrian

                   Harbute, te gjithe ata qe duhet te shkonin,por s'shkuan se s'i la macoku shqiptar qe kane ne bark.

                   1. s
                    sali

                    Nje njeri megalloman,E kam degjuar ne nje interviste me shume pordhe.Pse cte keqe do kishte qe studentet te mernin dhe nje informacion tjeter per zhvillimin e tyre profesional.Po ja ky e pedagoge te tjere si puna e ketij nuk i kane lene studentet sepse ju ikin parate ne oret suplementare qe bejne me ata

                    1. N
                     Namik

                     Sa mire bere o tenor qe fole ashtu..., zbulove sa te felliqur e paske trurin. Ti dhe ndonje si ti paske ushtruar presion per egon tende te qelbur!. O yll i Shqiperise, o znj. shume e vleresuar Ermonela Jaho, ec perpara dhe mos pyet per keta bashibozuke te ashtuquajtur "artiste". Te prifte e mbara o nderuar, dhe jete te gjate!

                     1. t
                      tefiku

                      Si kengetar nuk e di si eshte ky zoteria . por si njeri qenka plehre.

                      1. i
                       iliria

                       Si këngëtar është gomar, trurin fara kungulli.

                      2. G
                       Gjipal Torollaku

                       Shkruan : "Studentët e Universitetit të Arteve kanë qenë të zotët të këndojnë, të mos ua qaj njeri hallin" *** Qekur, Gjipal Lo@ja, del ne mbrojtje te studenteve ?!!! Mentalitet prapanik "toke e xanun" Sepse nuk ka asgje te keqe studentet te marrin lexsione nga nje njeri nje soprane e njohur boterisht per tallentin e vet eksperiencen e saj! **** Xhelozia shqiptare primitive - u shfaqkerka edhe tek profesionistet, artistet !

                       1. T
                        Tosi

                        gjynah ky, e mjere ai vend...

                        1. S
                         Shaqo

                         Nuk marr vesh nga profesioni juaj, por kuptova shume nga reagimi juaj dhe nga opinionet e lexuesve. Kulture e ulet, me vjen keq.

                         1. T
                          Taku

                          Po Jam i sigurt se skeni nevoje per mesime por duhej prania juaj vetem e vetem per respekt ne mos per kolegen te pakten per profesionin tuaj per artin

                          1. A
                           Agron

                           Ja humbe vetes edhe ato pak pikë që kishe o Gjipo. Asgjë nga ato që ti thua, Ermonela nuk i përmendi. Turp për ty.

                           1. T
                            TURI EMIGR

                            SI GOMARIZOHEN NJERZIT KESHTU NJER£ZIT NE SHQIPERI ?ME GOMAR SE KY GOMARI SKAM PARE ! E PRANON DHE VET SE ESHTE NJE NGA GOM. QE THOTE SE QENDRA E BOTES SE KENG.OPERISTIKU ESHTE TIRANA . O GOMERE ! MOS E GOMERIZONI EDHE KETE FUSHE KU PO I JAPIM DICKA BOTES KU MUNDOHEN TE NA NDEROJNE . ME HABIT SHUME FAKTI SE GOMERETE SHKRETE DURONE SHKELMA KAMXHIKE DHE HUNJE DHE RALLE KUNDERVEPROJN , PO KY ME TE PAREN FILLOJ TE HEDHE SHKELMA , DHE E SHKRETA AS E GODITI ME KAMXHIK VETEM NJE THIRJE BERI ,QE TE MOS GOMARIZOHET AJO QE KA QENE KRENARIA JONE, JASHTE ALBANISTANIT, STUDENTET DO TE PAGUANIN PET TA DEGJUAR. TE ME FALI TEMA PER EMETIME POR ATO JANE PER ATA QE U DJEG , SE SJAN TE GJITHE ASHTU . ,

                            1. T
                             TURI EMIGR

                             SI GOMARIZOHEN NJERZIT KESHTU NJER£ZIT NE SHQIPERI ?ME GOMAR SE KY GOMARI SKAM PARE ! E PRANON DHE VET SE ESHTE NJE NGA GOM. QE THOTE SE QENDRA E BOTES SE KENG.OPERISTIKU ESHTE TIRANA . O GOMERE ! MOS E GOMERIZONI EDHE KETE FUSHE KU PO I JAPIM DICKA BOTES KU MUNDOHEN TE NA NDEROJNE . ME HABIT SHUME FAKTI SE GOMERETE SHKRETE DURONE SHKELMA KAMXHIKE DHE HUNJE DHE RALLE KUNDERVEPROJN , PO KY ME TE PAREN FILLOJ TE HEDHE SHKELMA , DHE E SHKRETA AS E GODITI ME KAMXHIK VETEM NJE THIRJE BERI ,QE TE MOS GOMARIZOHET AJO QE KA QENE KRENARIA JONE, JASHTE ALBANISTANIT, STUDENTET DO TE PAGUANIN PET TA DEGJUAR. TE ME FALI TEMA PER EMETIME POR ATO JANE PER ATA QE U DJEG , SE SJAN TE GJITHE ASHTU . ,

                             1. T
                              TURI EMIGR

                              SI GOMARIZOHEN NJERZIT KESHTU NJER£ZIT NE SHQIPERI ?ME GOMAR SE KY GOMARI SKAM PARE ! E PRANON DHE VET SE ESHTE NJE NGA GOM. QE THOTE SE QENDRA E BOTES SE KENG.OPERISTIKU ESHTE TIRANA . O GOMERE ! MOS E GOMERIZONI EDHE KETE FUSHE KU PO I JAPIM DICKA BOTES KU MUNDOHEN TE NA NDEROJNE . ME HABIT SHUME FAKTI SE GOMERETE SHKRETE DURONE SHKELMA KAMXHIKE DHE HUNJE DHE RALLE KUNDERVEPROJN , PO KY ME TE PAREN FILLOJ TE HEDHE SHKELMA , DHE E SHKRETA AS E GODITI ME KAMXHIK VETEM NJE THIRJE BERI ,QE TE MOS GOMARIZOHET AJO QE KA QENE KRENARIA JONE, JASHTE ALBANISTANIT, STUDENTET DO TE PAGUANIN PET TA DEGJUAR. TE ME FALI TEMA PER EMETIME POR ATO JANE PER ATA QE U DJEG , SE SJAN TE GJITHE ASHTU . ,

                              1. K
                               Koli

                               Hajde Debil,Hajde.Kane qene ku e ku me te medhenj se ti,dhe thonin:Sa me shume te ndigjosh dhe te mesosh nga te tjeret,eshte ne te miren tende.E mesuara nuk maron kurre,or Debil ProfShqipnie.Qe jeni xheloze,Ben Muuuuu e madhe,por e ka fajin ajo e Shkreta,qe vjen per Studentet,dhe jo per ju mor Debil.

                               1. T
                                Tirons

                                O te qifsha master klasin e ksaj. Vijne i bejne per te ngopur egon e tyre neper vende zulu gjoja ja po marr nga koha ime per te ndihmuar zulute. Modestia eshte nje diamant qe provinciali se ka. Kshu mi ermonela provinca

                                1. D
                                 D

                                 O Tirons-o, ik me lal bo noi gamor dru, se allahile s’je për at pun’. Oprën e Tirons e bonë Shkodra dhe Korça mer jahuu, nuk ishte pun për ju, besomë mua. E sa për Ermonelën, ti edhe ujin qi ajo la komt nuk ke ner me e pi. Për ku e ka çu ajo, Inva e ca të tjerë emnin e Shqipnis.

                                 1. B
                                  Behuni mor Njerez e Rrepsektoni njeri -Tjetrin

                                  Tirons . Me vjen shume keq ,nqs mendon keshtu e sje dhe ti ,noj gomare i Stanit ku ben pjes Gjipali . Kjo me le te kuptoj se : Ne vendin tim , paska ren ne ato nivele ndjenja prej Shqiptari ,prej Atdhetari , prej qytetari i cili kontribon per brezat e rinje e te ardhmen e atij vendi , sa cdo Angazhim / Perpjekje Serioze e cdo shqiptari te ardhur nga jashte aty dhe dhene me shpirt ,ate qe deshiron per ate vend ,ate rini , _____ i behet Bllok ,i vihet Pengese , e quhet EGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! __________ Shqiperia nuk eshte Zulu ,zulu jane ata qe gelltiten Corben e Injorances qe injektoj Kafsha e Shpelles se Lajthiturve ne ate vend si ky Gjipali i cili e demostron ate ,ne menyren kaq Brutale ne Opinion siedhe ty Tironc . ________ Nuk dua te hyj ne fillozofi fjaleshe Fillozofi ,por Modestia eshte pjes e Karakterit te njeriut te Kulturuar e Njeriut shpirteMire j shpirtqeeneve ne ate vend ,qe kudo ne te gjitha Fushat e tjera te jetes e Kultures Shqiptare siedhe ktu del qarte ne Paah , _______eshte shndruar ne Toke e Xanun . ____ Lere Provoncen atje ku eshte ,e mesoni te jeni qytetare e doni njeri tjetrin duani Shqiperine tone . (Nji nga ata qe ka hequr dore nga Pasioni , jame edhe vet ,pikerishte nga kjo Maskarade ,nga Bandat e Epokes se Lajthitjes se Shpellarit .ku s'late gje pa Perivatizuar , gjithcka qe e qujane si "Revire" joveten Fushen e Artit etj .

                                 2. C
                                  Cimee

                                  I vetmi padaguak ne gjith boten, qe ju thot studenteve mos ikni ne leksione!

                                  1. Q
                                   QR

                                   Kot Ermonela, kot dhe ky. E para megalomane, i dyti cinik. Debat koti. S na duhen kengetare opere. As opere dhe as tallavaje.

                                   1. S
                                    Studenti qe ishte ne masterclass.

                                    O tironso, po ti me kar se gjinjpalla. Po c'te duhet ty mer tirons, ik e futi nje te rame me dor ke caraca se s'te shef kush. Do ne ti hajvon me thon noi gjo. Sa per ty o gjinjpall, ti rrotkari i talentuar ke qene se tani je rrotkarizuar komplet se si te rrish me isakun qe vetem e ka majt trompen ne goje, me kacin qe I shkreti ngelu I paafte dhe me ate kacin tjeter qe vdes per qyl, nuk ka shpresa academia e shkrete.

                                    1. H
                                     Hahahaa

                                     Gjipali eshte djale i mire, por ate dite do kete qene ca si i pire.

                                     1. A
                                      Ai

                                      No koment….gjithçka e qarte Si drita e diellit. Ky eshte thelbi(qelbi)ne fakt. Kjo menyre te menduari. Asgje nuk eshte e rastesishme…ku ishim…ku jemi…dhe ku Po shkojme. Gezuar!

                                      1. H
                                       Hahahaa

                                       Pse s'pordhe, po fole, o Gjipal?!

                                       1. T
                                        Teori X

                                        Hunda e madhe bela e te zotit

                                        1. m
                                         mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                                         e nxorren dhe kte tocin te flase me rekomandim ... po ajo tha per studentet pse te djeg ty apo me kte rast u hape dhe bythesh....jaho eshte me lart bashke me saimir pirgun dhe tedi papavramin, ti sje niveli i tyre , e ke humbur debatin qe ne fillim te nisjes koqja e kandarit qe i ule pike vetes vetem per ata qe ste njohin....ropt ne pidh sali berishes

                                         1. D
                                          Dule

                                          @tirons lo@qja, kom pershtypjen se je ai lloji i "Xhandarit Vesel" ose "Hoxhe Efendiu" tek koncert ne vitin 1936 ! Tamom rrot k@

                                          1. S
                                           Sorry

                                           Te pèllaseh, jo domosdosmerisht sipas teje, quhet te kendosh...megjithate, suksese ne jete...

                                           1. Z
                                            Zina sallaksja qe kendon maje te plehut

                                            Te gjithe kane nevoje te mesojne sado te mire qofshin Pak modesti dhe pak respekt per zonjat do te bente mire o zoteri??? Mbase je kengetar sh i mire po gjithsesi ke nevoje per kedo nga koleget

                                            1. B
                                             Bato

                                             Mund ta respektosh, duke shkuar, nese ske cfare te mesosh!

                                             1. J
                                              JENI

                                              GJIPALI........performance prej gomari dembel.......

                                              1. G
                                               Gezuar Hidhnim.

                                               Degjoni kete Uqipali se nuk ha mut kot, e kane mesuar Muti, Kari e me rradhe. Pordhe albanistni.

                                               1. u
                                                umor isti

                                                Ai qe pretendon se i di te gjitha, nuk di asgje! Po mire o i shumeditur, rrije e degjoje dhe pastaj i beje pyetje qe ta kapje mat me dijet e tua!

                                                1. Q
                                                 Qirua nga Qeparoi

                                                 kok gomari

                                                 1. E
                                                  Edlira

                                                  Nje kolege te ketij niveli boteror si Ermonela do kishte pasur deshire ta takonte çdo koleg/kolege tjeter ne mbare Boten,ju jo... Ajo vjen per te kembyer eksperienca me studente/pedagoge/artdashes/njerez te thjeshte duke dhene nga koha,por mbi te gjitha nga vetja e saj me/per bashkatdhetaret e vet qe e duan,e çmojne,e respektojne dhe kane fatin ta kene per pak çaste mes tyre...dhe ky pseudo-kolegu-pedagogu i quajtur Gjipali e injoron ne nivelin me bastard te mundshem! Mund te jeni tenor i mire z.Gjipali,por jeni nje njeri tejet i dobet dhe pa karakter,sepse sado e madhe te kishte qene ndjenja e konkurrences mes jush dhe znj.Ermonela, ju duhet te kishit ruajtur vlerat tuaja si njeri/burre/zoteri dhe ti kishit vënë frė mllefit qe keni ne shpirt, por keto gjera arrin ti bëjë vetem nje njeri me shpirt fisnik, jo nje mendjengushtë i vrerosur si ju. Mund te jeni tenor i mire,por qenkeni thjeshte njeri i keq.Mjere studentet per pedagoge te tille si ju...

                                                  1. F
                                                   FanNoli

                                                   Gjipal! Ermonela (masterclassi) nuk vjen per te shitur mend ty (megjithese me sa shoh ke shume nevoje ), as nuk vjen te krahesohet me asnje ,sepse ska nevoje ,clirohu nga mentaliteti pordhac i stilit shqiptar qe kujtojne se jane me te miret ne ballkan Europe edhe ne Bote edhe i dine te tera,jo vetem studentet e ty por edhe ti ke nevoje per eksperiencen e saj, i thua vehte edhe petagog eshte me (d) o koke loqe!

                                                   1. H
                                                    Hasan Spahiu.

                                                    Nuk Ka mohuar asnjerit,as Ermonela,meritat e akademise se kantos,te profesiratit ,konkretisht Edhe te Josif Gjepalit.Te degjosh pervojen e ta shkembesh ate Mes Ermoneles,josifit,Armandos,Inves,etjnuk eshte ASPAK fyese,por e respektueshme,dinjitoze,vleresuese.Te gjithe ,ne fund te fundit,Edhe pse kane debutuar jashte e Brenda,Jane talento te prodhuara ne kete akademi,me profesiratit e shkelqyer si Marie Kraja ,Nina Mula,Mihal Ciko,Burhan Spahia.A Ju kujtohet "Shaliapini i Shqiperise?Po' "Pol Robson "i Permetit?Josif,asnje nuk te Ka krahasuar me Pavarotin,apo Hoze karreras.Vete ATA te medhej degjonin e respektonin,madje Edhe soliste shqiptare,me thjeshtesi,me edukate,Duke perzgjedhur te kendonin krah njeri tjetrit.Mundohu te jesh me modesto,me i maturi,me i respektueshme.Une mendonja se do te kendonit bashke ne skene,ndersa ti prish gjithe harmonine e skenes.E kush eshte hiena ne kete rast

                                                    1. q
                                                     qytetari

                                                     Ky copa e drurit po te kishte mend do te jetonte ne Paris apo Londer dhe jo te hallakatej neper mejhanet e Tiranes. Po c'pate o budalla qe nxjer m..nga goja, per ate qe na nderon shqiptaret kudo ne bote?

                                                     1. çioco

                                                      Ajo, o profs,nuk erdhi per ty o profs. Erdhi per te dhe ne ndihmen dhe eksperiencen e saje per te rijte, meqense ka klas dhe eksperience boterore. Kurese ty nuk te njeh askush ne bote, o mllef zi..

                                                      1. çioco

                                                       Ajo, o profs,nuk erdhi per ty o profs. Erdhi per te dhe ne ndihmen dhe eksperiencen e saje per te rijte, meqense ka klas dhe eksperience boterore. Kurese ty nuk te njeh askush ne bote, o mllef zi..

                                                       1. q
                                                        qytetari

                                                        Ermonela nuk luajti mendsh te vije ne Tirane per te mesuar derra si ty, si te komunikojne me njerezit. Ajo vjen te mesoje studentet e kantos se si sillen me artin e te kenduarit.

                                                        1. p
                                                         pap

                                                         Ky kengetari, ato qe thote mund t'i kete apo jene ashtu sic pretendon, por gjuhen shqipe e shkruajtka si per pasneser. Apo edhe kete nuk ka nevoje t'ja mesoje/thote njeri?!

                                                         1. S
                                                          Shkodrani pa buke

                                                          Imagjinoni kur del nje kengetar synetlliqesh qe tregon se nuk ka nevoje te mesoje nha ERMONELA qe eshte nje talent boteror Keshtu me te tille tipa eshte mbushur administrata ne cdo fushe art,kulture ,mjeksi shkence e me tej

                                                          1. n
                                                           nari

                                                           Arti nuk eshte monopoli yt, mora idiot !

                                                           1. B
                                                            Bardha

                                                            Ky ashte nje hale e qelbur e Tiranes

                                                            1. B
                                                             Ben

                                                             Ky qenka shume idiot. Ne ne perendim japim mesim dhe u them nxenesve qe ne klase mesohet nga profesori por edhe nga shoket e klases. Ne jemi profesora ne SHBA dhe bejme takime apo webinars per te shkembyer eksperience. Ky birbua nuk duhet te jete professor. Madje duhet pushuar si i paafte sepse nuk ia ka idene se cfare eshte.mesimi dhe.mesimedhnia. .Te mesuariit nuk ka fund o koqe. Nese te gjithe profesoret ne Shqiperi jane si ky tipi, atehere ne Shqiperi nuk paska me universitete por klube pijesh dhe shtepi bordello..I am sorry but this is reality.

                                                             1. p
                                                              pirro

                                                              Nga zeri mund te jete mire me shendet por nga shendeti mendor eshte per ibret te Zotit. i duhet mjekim dhe duhet larguar nga FAKULTETI. Turp

                                                              Lini një Përgjigje