“Ndërgjegjen e kam të pastër”, Rudolf Marku flet me emra: Pse nuk e bëra Adelina Mamaqin pjesë të antologjisë

13 Prill 2023, 21:30Kulturë TEMA

“Ndërgjegjen e kam të pastër”, Rudolf Marku flet me

Dy vjet pasi u shpall si i pari poet laureat, Rudolf Marku ka botuar “Antologjinë e poezisë moderne shqipe”. Kjo antologji përfshin poezitë më të mira të 59 autorëve më të mirë të letërsisë shqiptare.

Gjatë intervistës në emisionin “Pas Mesnate” në ABC News, Marku ka treguar se padyshim ka dhe autorë të preferuar, duke veçuar disa emra. Ai sakaq, sqaron pse nuk e ka bërë pjesë të antologjisë, autoren e parë femërore, Adelina Mamaqin.

Kam shije personale si Pjetër Budi, Pjetër Bogdani, Martin Camaj, Kadareja padyshim me ato poezi që ka, Fatos Arapi. Ka autorë të mrekullueshëm, ka autorë të mëdhenj.

Unë mendoj që nuk është Adelina Mamaqi autorja e parë. Unë kam parasysh një autore të mrekullueshme të letërsisë shqipe femërore, është një Bedi Pipa, libri i saj që quhet ditar intim, është një ndër librat më të mrekullueshëm të letërsisë shqipe. Nuk e kam përfshirë sepse është prozë. Ndërsa jo gjithmonë ai i pari është më i rëndësishmi. 

A e di cili është parimi im? Po të shohësh garën e maratorën. Në maratonë fillojnë 4 mijë vetë, mbërrijnë vetëm 3 ose 4. D.m.th nuk ka rëndësi kush mbërrin i pari, rëndësi ka kush shkon deri në fund”, tha Marku.

Më tej, ai thekson se ndërgjegjen e ka të pastër pasi ka punuar 6 muaj në Bibliotekën Kombëtare.

“Ndërgjegjen e kam të pastër se e kam bërë me vetëdije këtë libër. Më ka ngrënë nja 6 muaj punë në Bibliotekë Kombëtare se kam lexuar të gjithë librat që janë lexuar të poezisë shqipe dhe jam munduar të zgjedh atë që është më e mira te çdo autor”, shtoi Marku./abcnews.al

15 Komente

 1. k
  kacidhja

  Jo ajo qe mendon ti Dolfi eshte objektivja ulu pak me poshte mos u hiq si Zeus.

  1. C
   Cfar Poeti eshte ky e MOderrn ?

   Nuk kam asgje sinqerishte me ata qe kevrojne krijimtarine ,por kur flitet me nji gjuhe te tille ,e tituj qe te vjen cudi e hap syte i befasuar , sepse s'kemi lexuar nji Poezi nga zotnia e tij R.M qe te tingellloj jo "Moderrne" ( - terma te cilat, aty eshte bere e Modes te Abuzohet jovetem sepse s'ja kan iden e jane te papergjegjshem cdo te thote Poezi Moderrne ) . Pastaj ,per hir te rregullit ne nji shkrim ,kur flet per aftesite e X Shkrimtari apo Poeti - shkrimi shoqerohet me nji fragment shkrimi ose Poezi ,per hir te Kontekstit ,qe te konkretizoje Shkrimin . Jo hajt mo . Po shkruaj un se X eshte Shkencetare sepse keshtu mendoj un ,pa afruar asgje nga Shkenca e X . Pra na jepni ktu nji Poezi Moderne ose te thjeshte sepse per nji Kritik Letrar do mjaftonte vetem dy rreshta te vargut ,per te kuptuar se per cfar Poeti jeni duke shkruar . Para disa vitesh e kam hasur si emer ,ke blogu i atij Katunarit qe ndante cmimet alla Kadare qe shet Diploma ke Kristali thoshin ,Naimi a s'me kujtohet se ka nji si Nick Name qe tingellon si amerikan ,e dua te them se s#kam par te jet prezantuar me ndonji Poezi . Apo ndishta atehere ka qen ne fazen e Frymezimit dhe i ka shkrujt me vone Poezite . Na jepni noj shembull ,noj Poezi te Dolfit mer taj.

   1. P
    Pyteni Poetin Dolfi e kujt eshte kjo Poezi !

    Nana Nusit a shku n'Mulli ______________________________________________________________ i ka hi nji Mi n'dimi __________________________________________________________________ Priti - priti e Piskati ______________________________________________________________ Dul Mullisi e Hallakati ____________________________________________ E sajova ne kte forom Poezine e nji nder Poetet me te Fameshem Shqiptare ,(sepse ktu ne kte hale , ndryshe nga me pare ,eshte instaluar nji Kak e tille ,qe s'lejon Strukturen e Poezise ,sepse i ka shkaktuar dhimbje dikujt ,noj krimbi haleje ) Hajt pra ,zotnia juej Poet i Modernuem na fol nji fije se kujt i takon kjo Poezi .E kam shkrujt edhe disa her te tjera kte Poezi humoristike te nji nder me te Medhenjt e Poezise Shqiptare .

   2. R
    Raimond vlonjati

    Misogynistic attitude

    1. N
     Nga une

     Medemek, "Vete Ali e vete kadi" paske qene ne hartimin e kesaj antologjije z.Rudolf! Ne kohen e komunizmit, te cilit i ke sherbyer me bindje, te gjitha botimet regjistroheshin dhe ishte e lehte identifikimi i tyre. Ne postkomunizem, ku te ashtuquajturat "shtepi botuese" jane thjesht shtypshkronja, eshte e veshtire te lexosh per gjashte muaj me qindra libra me poezi te botuara gjate kesaj periudhe, ku shapi me sheqerin jane ngaterruar keqas. Dhe, nese vertete do t'i kishe lexuar te gjitha, nuk je nga ata qe nuk lejon t'u shpetojne te talentuarit.

     1. p
      puntori i letersise

      Marku duhet pershendetur per punen e bere,por perzgjedhja e emrave,mund te jete dhe subjektive,pasi eshte shija e vetem nje personi,qe mund te jete krahinore(duket qe ka lene jashte te madhin Noli)botkuptimi,stili.duke demtuar keshtu cilesine e zgjedhjes. Pozitive eshte qe lexuesi merre informacion per krijimtarine e emrave te zgjedhur.

      1. N
       Nji gje s'kuptoj dot un me kto Autore etj etj

       Hedhin nji Shkrim ne medie dhe fshihen pastaj mbas Monitorin e pergjojne si skutha se si do komentohen nga Opinioni ,nderkohe qe kudo ne Bote ,Autori i shkirmit ,i librit ,i x Poezie apo Artikulli , eshte aty prezent e bashkbisedon ,komenton ,debaton e replikon Kritiken apo le te themi thjeshte _Komentuesit . ____________________________________________________________________________Vetem ky Detaj ,i te fshehur pas Monitorit e pergjimit pas tij Komentet ,flet qarte se me cfar Krijusish kemi te bejme . Pra , nuk behet Art e Letersi etj etj , ne kte menyre tinzare ,por ne kontakte direkte . Ne Shqiperi kjo metode absurde tintare te komunikuari me publikun artedashes , vazhdon prej 32-vjetesh gje e cila tregon se Autoret e shkirmeve ,Shkrimtaret ,Poetet qe na shiten te tille Medieve , i tremben perballjes ,bashbisedimit me Kritiken sepse kan frik se humbin ne oponione ate "Status" qe kan krijuar ne Hanin e tymosur te Klanit te Pordhaceve .

       1. I
        I ngjaka shum edhe Markut nga Missisippi

        heu bre Dolfi , mjaft bukur e ka ujdis vallahi bilahi meriton cmimin kadare

        1. M
         Mesuesi Letersise Gramsh

         Te ndertosh nje Antologji , duhet nje Pune kolosale dhe gjashte muaj per mendimin Tim Jane pak. Pastaj, vetem eshte e veshtire , ose behet mjaft selektive. Keshtu qe duhet te Ishin edhe nje staf profesionistesh dhe studiues te Poezise. Gjithashtu, ne Shqiperi ka poet qe Zotnia as qe I njef. Kam lexuar dikur nje cikel te nje poetii nga Cerriku me duket, Xha Tani quhej mo's gaboj. Ishte nje cikel I tere dhe poezite Ishin te mrekullueshme. Por ka edhe poet dhe poetesha shume te talentuar, saqe do duheshin 3-4 Antologji qe te perzgjidhje me te mire...

         1. l
          lato

          Ai poeti nga Cerriku ka qene selman cekini.

          1. f
           fjala vjen

           Une s'e kuptoj fare kohen tani, por jo kohen e shiut dhe diellit, por kohen qe jetojme. Si ka mundesi qe nje njeri te perfaqesoje poezine shqipe dhe ta trajtoje si i do qejfi atij, valle ka zbritur nga qielli?! Jashte çdo logjike. Si ka mundesi qe nje njeri jep vendim gjyqi dhe quhet vendim qe nuk duhet diskutuar, valle ai gjyqtar ka zbrit nga qielli ne toke per te dhene drejtesi?! Jashte çdo logjike dhe po te vazhdojme keshtu dalim ne perfundim se pa lufte s'ka paqe, . Edhe ne kohen e diktatures, per te marre nje çmim apo nje vendim gjyqi ishin mbi tre gjyqtar, bile dhe nje qytetar qe perfaqesonte aty ne perberje; Dhe te dalim tek poezia e Majakovskit megjithese komunist: njeshi zero, fyl, send i kot qe dhe nje tra pesepellembesh s'e ngre dot... Sistemi qe jetojme eshte bere i tille i qellimshem se ate njeriun e blene kur te duash ai qe ka parate dhe viktima merr burraçon. Ja, shikoni se ç'ben politikani Sali Sheqere Berisha ketu e 32 vjet, ose çfare beri dje: kush e pagoi 110 mije euro stadiumin qe ozurpoi ky njeri?! Pati ndonje prokuror qe te merrte inisiativen dhe menjehere te niste ndonje hetim?! Jo. atehere paqja fitohet me lufte dhe lufta behet kunder atyre qe nuk duan paqen e te tjereve por te tyre. S'ka rruge tjeter. Mora shkas se na beka Rudolf Marku Antologji shqipe si i do qejfi ati, fut ke te doje dhe nxierr ke te doje sikur e ka pusin e gruas apo dashnores.

           1. D
            Dardan

            Po krijimtarine e sali Sheqere Vuk Berishes e ka perfshire ne antologji ky ambasador i madh?

            1. v
             valle ka zbritur nga qielli?!

             ...Pikerisht ! Kjo eshte ndjenja e tij, duke e konsideruar veten "ajke" e letersise shqipe- si ne komunizem, ku talentet poetet, shkrimtaret, podiumet ect i seleksionente Partia me nje kut te caktuar!

             1. Z
              Zina sallaksja e bukur

              Ky eshte nje cope MUTI. Vellai kurvave qe palloheshin me oficeret e xhenjos kur behej aroporti Gjadrit. Dhe ky i ruante nga mbrapa

              1. P
               Per anonimin

               Kush eshte ky se nuk e njofim?!!

               Lini një Përgjigje