“Bashkia më ftoi në koncert për me la gojën”, Frederik Ndoci: Prandaj e dua Benetin, sepse e njeh dhe e do Shkodrën

17 Prill 2023, 11:09Kulturë TEMA

“Bashkia më ftoi në koncert për me la gojën”,

Këngëtari i njohur Frederik Ndoci, ka replikuar me Bashkinë Shkodër, pas një koncerti që ka organizuar me këngëtarët shkodranë, në të cilin atë nuk e ka ftuar.

Reagimi i Ndocit

Koncert qe e merr persiper Bashkia Shkoder, si ide e Bujar Qamilit… me tematike ne forme e permbajtje te kandshme.

Mu si Frederik me ftuen vetem para 3 ditesh, duke u justifikue “se nuk e kena dijt se je ketu por ne Amerike”!

Ideatori per me ruejt formatin pat edhe guximin e me m’sugjeru me detyrim percaktim se cfar e si me i kendu, pikerisht mu qe edhe para 90-tes nuk e ka provu askush me e ba nji gja te tille. Nuk ia vuna re pasi telefonata kishte shum ma vler edhe pse me vonese, se sa niveli i sugjerimit.

Mesova qe pas shume shume provash qe kishin ba krejt grupi i artisteve te merituem e te pa merituem qe do te ishte e bollshme koha per te ken edhe un ne at spektakel.

Sigurisht e pranova per etike, edhe pse s’me than se nuk mundena me ta vu emnin se gjoja kena kujtu se je ne USA.

Mbrame ne mesnat kur e pash emnin tem shum te tejdukshem mu duk pak utopi pjesmarrja e jeme.

Ka shum dashamirsi nga artistat mendoj dhe se jan te interresuem kur je e kur nuk asht Rriiku ne Shqiperi, pasi konkurenca ne lokalet ku bahet muzike edhe ne Shkoder, nuk asht aq e shperndare dhe e kamuflueme, ku prania e jeme nuk ka mungu qysh ne marsin e 2022 it, se paku dy her ne jav ne Shkoder. Portale, media, gazeta e lajme u kan merzite spektatorin se vazhdon a live koncertet Rrik Ndoci ne Shkoder e gjithkund.

Nuk ka mbet media ne Shqipni portal e gjith ata intervista neper tana mediat shqiptare vendimi i jem per me ken si familje amerikane vetem ne shqipni, vetem keta perfshi edhe Bashkine e punonjesit e saj, nuk e kishin marr vesh “ende”. Bashkia qe ne gusht, shtator ka organizu koncerte recitale me mu, nuk u ra ndermend qe Rriku nuk asht ne Shqiperi.

E verteta asht se skenes se Teatrit Migjeni prej vitesh nuk ka ken prezente per shum aresye por e vecanta asht politike.

Ne vere vjet çuditerisht u ftova ne koncert recital para Bashkise.

Mendoj se vazhdon lufta e klasave.

Voltana Vademi e ata qe e dine se “o me ne o me ata” e kan ne dor nje pushkatim sa do te vogel ne se shfaq mendimin demokrak te te drejtes se mendimit dhe votes, kjo menyr meskine qe me kenaq vedvedin, monizmi i dyte shkodran e me paralajmeru edhe ndonji artist te vogel qe guxon mos me ken militant.

Pra me ofruen por oferta ishte si ajo:-“i kishte çue nana me la gojen”

Vazhdojn me dal do sorra sa her gjuhet lisi me gur.

Kjo inisiative mbetet e bukur, por ne kornizat e mendimit artistik koherent asht pak e vaket pasi evoulimi i muzikes se sotme nuk mund ti sjell asnji gervishtje kanga e kompozueme dhe e levrueme si para 100 vjetesh me nji ndryshim 11%.

Automatikisht ve ne disekuiliber mundesine per mos me u krenue prap me vlerat e para 100 vjeteve ne forme e ne permbajtje.

Me kritikoni pa asnji hezitim ne se ju dukem antikonformist.

Un e due Shkodren.

I uroj fitore Benet Beci. Pas bisedes me te kishte shum ide pozitive, per levrimin e artit bashkohor ne Shkoder. Prandaj e dua Benetin, sepse e njeh dhe e do Shkodren.

36 Komente

 1. H
  Hako

  Kaq shume e do Shkodren sa rrit femijet ne Tirane.Interesi personal mbi ate te komunitetit, ky mund te jete interesi i shumices se popullit por jo i udheheqesit te vertete.

  1. a
   ana

   nuk vjen me jetue n'shkoder, por vjen me mujt me e zhvillue at qytet per se mbari. E manej me ik ne pune te tjera. Po te jeni te zgjuar e votini. Po ngelet budallenje jepjani prape saliut.

   1. I
    Ilir

    Fanatizmi e mbajti Enverin 40 vite. Po i njejti fanatizem po e mban tash 33 vite komunistin tjeter"demokrat"... Shqiptaret (shkodranet) e mjere... E duan patjeter nje "babe"!! Vetem kur vdes "baba" e kuptojne qe jane gabim, e u ka ikur jeta per... Pambuk! Raja... Turme pa tru.

    1. D
     Davidi

     Ana (a na) rrufsh korin.

     1. b
      beni

      TI o gomar me samar...je krejt Kori. Cfare idioti! Perfaqson ma se miri 'demokratet ' e shkodres ! Te votojne tipin tuaj ???????????? Nuk mendoj se oportunizmi shkodran do vazhoj ma gjate duke qendru indiferent me baden qe drejton Shkodren si dikur kur vdheshin ndermarjet shtetrore .....

    2. P
     Prec Ulaj

     Komenti i Rikut i jep mundesi Shkodraneve te dalin nga gjoli. Ai po e thote vete, kam qene 30 vjet me PD. Sot ka ardhur dita qe Shkodra te drejtohet nga njerezite e punes, ai eshte Benet Beci.

     1. I
      I. Hoti

      Londra...New York......etj.......... drejtohen jane perona indian e afrikan... Mjere 'shkodranet demokrate' antikomunite,antiamerikano-anglez ..pro bandes saleh e grupit ne shkoder qe i njohin tash 33 vite... Nga qyteti i dyte ne diktature ,tash eshte i 7ti..... .

     2. O
      Operacioni Zjarri

      Ik mor kokrra e bythqirit

      1. b
       beni

       operacioni zjarri i bithes salehit !

      2. F
       Fatmir Lohja

       Riku!Je kengetare i lindur shkodran.Pse e ke llapen e gjate,spekulojne me ty.Jam bashkemoshatari yt,qe te dua shume si artist.

       1. N
        Nik

        Fitorja e Benet Becit eshte fitore e aleates sone te madhe SHBA-se kunder Nongrates se Vicidolit, kreu i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi.

        1. @
         @Nik

         O Nik, problem numer një sot në Shqiprie, jane islamike, dhe Turqit shqip foles. Se pse kundershtarin e ke përballe, kures armikun e ke të fshehur, pase shpine. Se pse ne të gjith e dime se Serbine dhe Rusine, i kemi kundershtare dhe i kemi për her balle për balle, po si të ja bëme me politikanet hajdute dhe Turqit shqip islamike? që shane dhe ofendone Kombin Shqiptare dhe flamurin Shqiptare, sa her të ju jepet rasti si Hoxha i Prizenit, Mazllam Mazllami

        2. M
         Mendimi im

         U mata te te shaj se ti si kengetar, por kryesisht si njeri, nuk te duroj fare, po kur shkrove emrin e atij djalit shkodran, me erdhi mire e thashe me vete: paska edhe ky diçka te mire brenda vetes. Ndaj dhe helmi i gjarperit perdoret si ilaç ne farmaci.

         1. N
          Nardi.l

          Akoma nuk ka mesuar te shkruaj shqip ky?

          1. S
           Shqipe

           Mesova qe bota rrotullohet rreth Rikut…! Faleminderit!

           1. V
            Viola

            Aman kur ka qene ndonjehere I zgjuar ky Gomar ka qene e ashtu ka ngel.

            1. V
             Viola

             Aman kur ka qene ndonjehere I zgjuar ky Gomar ka qene e ashtu ka ngel.

             1. V
              Viola

              Aman kur ka qene ndonjehere I zgjuar ky Gomar ka qene e ashtu ka ngel.

              1. V
               Veterineri

               Viola gomarica,Frederiku kendon bukur,kaq mjafton.

              2. T
               Taraboshi

               Riku flet mire por si me i fole gurit por ai guri nuk merr vesh nuk kupton nuk shikon deri ne rrezimin e komunizmit ne Shkoder

               1. X
                XX

                E du shkodren, nuk di pse duhet thane patjeter kjo shprehje. Sikur te tjeret s'e dun qytetin e vet. Po e dun te pandryshume, qofte dhe njengjyrshe si ne kohen e turqise eshte ok.

                1. t
                 tini

                 Frederik Ndoci duhet të shkruajë në gjuhën letrare meqënëse nuk e zotëron dialektin e bukur geg. Nuk shkruhet ashtu siç flet në kafene .

                 1. S
                  SPAK

                  Sikur ishe "super i djathte", bashke me Josin!

                  1. I
                   Ilirjan

                   Po pra... duhet te vazhdoje lufta, e djathte è majte... deri ne vdekjen e armikut, sic thoshte Laveri! Nuk ben hajer Shqiperia joooo, derisa te mbaroje lufta e klasave. Armiq gjithandej shikoni.

                  2. P
                   Persekutuar

                   Bravo,je artist .Lufta e klasave fatkeqsisht vazhdon

                   1. S
                    Shkodra me Benet Becin perpara.

                    I nderuar zoti Ndoci a e din ti se ke perfaqeson ajo bashki prej 32 vitesh dhe si ja u ka shperblyer ai qe perfaqeson ate bashki te gjithe Shkodranve i pabesi nongrada Sali qe Berisha dhe idjotatat qe ai vendoste ne krye te saj , me prapambetje sepse i harxhonte leket per protesta mbushte nga dy tre autobuze per Tirane ti benin qefin besthyerit , prandaj mbeshteteni Benet Becin te shikoni Shkodren di do lulezoje pa u mbushur mandati .

                    1. T
                     Tropoja

                     Po ik o frederik aman ti edhe dy kang te bukura qe ke pas i ke nga koha monizmit para 90-s.Mir ta ka ba bashkia nuk asht marr me ty shume.Ik te ps se atje mblidhen te pa aftet.

                     1. D
                      Dauti

                      Edhe e shoqja e la nga lufta e klasave! Dhe si kundershtare e asaj lufte u lidh me nje grua. Jetohet me Rikun?

                      1. u
                       uskania

                       Mos u merr me kokëqypat e Shkodrës Frederik!Disa prej tyre thyhen me komente edhe këtu dhe plas era nevojtore.

                       1. A
                        Artisti pa skenë

                        F. Ndoci, edhe kur nuk këndon, është ndër artiatët më të mirë të kombit tonë. Drejtoresha e Teatrit Migjeni, Voltana Ademi, është një grua histerike, fanatike, injorante, e pashoqe.

                        1. A
                         Artisti pa skenë.

                         Korigjim: Drejtoresha e Teatrit Rita Gjeka. Njëlloj janë këto gratë histerike.

                        2. D
                         Dhori sallaksi me gruan

                         Tek udhetoja nga Shkodra ne Tir, bashkudhetaret e mi shkodrane ankoeshin per rrugen! Keni 32 vjet qe votoni PD ju thashe dhe shikoni si e keni rrugen Sh—Tr? Po jepjni votat PS kesaj radhe dhe investimet do ja ndryshojne faqen Shkodres. Tregohuni me mend per leverdine tuaj

                         1. B
                          Bardh Spahia kryetar I ri’zgjedhun i Shkodres

                          Ehe,e drodhe,nuk e keni problem ju soji juaj me vethe dhe me floke te lyera por,beneti ket rradhe per fat te keq,do ngelet dhe pa mandat deputeti dhe pa bashki.Bardh Spahia do jete Kryetari i Bashkise Shkoder.Urime servil i pa’shtylle kurrizore.

                          1. L
                           LEON

                           e e trajtojne kaq keq ne Shkoder.Sa filma ka lujt ky ne Tirane,,ata ne Shkoder nuk i merrshin as figuranta.Shif punen tende Frederik,mos u merr me dilatanta tallava,se ul veten tende.

                           1. D
                            Dritan Mirdita

                            Tash po ngrihet "Migjeni" e krejt Ajka e artisteve gjigand te Shkodres nga varret, kur ta marrin vesh se kush asht tu drejtu Teatrin "Migjeni" te Shkodres. djep i kultures Kombetare. Ore a jeni ne metro' apo ju ka lene mendja te gjitheve. Kaq poshte ka ra Shkodra. Edhe nje gur po ta ngrini atje, artist ka me dale aty.

                            1. Si eshte e mundur qe popullit te Shkodres ti mungojne kaq shume reagentet per me reagu???? Nuk u kuptuan qe po bejne te njejtin gabim si me votu ne monizem te njejten gje 30 vjet??? Mbase ndryshojne kete radhe, Zoti ju dhente mend. Shpresa ka akoma, se shpres vdes e fundit.

                             Lini një Përgjigje