Ermonela Jaho e zhgënjyer: Erdha në Tiranë për të dhënë mësim, por në sallë...

17 Prill 2023, 17:33Kulturë TEMA

Ermonela Jaho e zhgënjyer: Erdha në Tiranë për të

Sopranoja shqiptare e skenavë të mëdha botërore. Ermonela Jaho erdhi këtë radhë në Tiranë me dëshirën e madhe t`u përcjellë të rinjve eksperiencën e saj. Por në Teatrin e Operës, ku ishte ofruar të bënte mësimin e hapur, pak veta gjeti në sallë. 

Asnjë pedagog i pranishëm e vetëm studentë të ardhur nga jashtë: një situatë e tillë e detyroi sopranon tejet të talentuar të pohojë se ky masterclass nuk ka asnjë qëllim tjetër vec mësimit e se nuk është këtu për të luftuar askënd.

“Po e mbaj e po e mbaj por po e them troç fare: unë kam ardhur këtu dhe nuk kam pas asnjë pedagog nga Akademia. Kam ardhur këtu dhe nuk kam parë studentë të regjistrohen. Nuk po them se po sjell diçka të jashtëzakonshme, apo dua të luftoj dikë këtu. Edhe këta studentëve që kanë ardhur, këta këngëtarë të rinj, kanë ardhur nga jashtë. 

Jam aq e ngarkuar dhe prandaj kam kaq shumë për të thënë. Mendoj që kjo është një lloj egoizmi ndoshta, unë këtë e kam provuar para 30 vitesh, por më duket se është akoma edhe sot. Një pedagog nuk të jep dot 100%. Studentët ndoshta mungojnë se nuk i lënë pedagogët”, thotë ajo.

Sopranoja këmbëngul për nevojën e shkëmbimit të përvojës. Pa dashur të imponohet, dhe pa u dorëzuar, ajo jep një mesazh të qartë përmes luftës  personale për të arritur ku është.

“Nuk është personale. Unë vij këtu me një dashuri të pakushtëzuar sepse vë veten në vendin e këtyre artistëve. Dhe t’u jepet një shpresë sepse është e trishtë kur dëgjon që kanë studiuar 10 apo 15 vite dhe nuk janë të konkurueshëm me botën. 

Shkolla jonë të jep diçka mua më ka dhënë diçka, më vonë unë e kam mësuar me luftë e me torturë, me një sakrificë të madhe kam dalë jashtë ta marr dhe këtë përvojë është detyrimi ynë si artistë ta sjellim këtu. Sepse kemi talente e zëra të bukur, por nuk kanë disiplinë e nuk janë të konkurueshëm. Të paktën të dish e të jesh në gjendje teknike të këndosh një opera 3 orëshe”, u shpreh ajo. Ermonela kujtoi më tej se ka vënë re frikën e studentëve.

“I shikoja se vinin me frikën se mos thoshin gjë pedagogët. Ua them me shpirt. Nuk kam ardhur këtu për të kritikuar njëri-tjetrin. Unë vë gurin tim. Më jep dhe ti një gur tëndin të ndërtojmë diçka.” 

Në Akademinë teatrale marrin pjesë 12 të rinj, me një pagesë ditore. Thirrja ka qenë e hapur, por nuk ka pasur ftesa personale.

42 Komente

 1. S
  Sara

  eh moj Ermonela, po ketu mbizoteron diktatura e deficiences profesionale dhe rrjeti sundues i aleances se injoranteve, perndryshe ky vend do ecte si te tjeret....

  1. `
   ``_

   Sara , ke gjithe rrespektin tim ,por sinqerishte per kte Koment . Un mbahem per nga ata tipa qe gjej ne shume raste fjalet e duhura per shume tematika ,por ti ke thene ate qe meriton kjo Maskarade qe po qelb Shqiperine pothuaj ne te gjitha fushat e jetes se asaj shoqerie ,qe dikush duhet te jape Alarmin . _Kam shume rrespekt per Artisten e mirenjohur Ermonela Jaho dhe kte angazhim te saj ne Shqiperi ,por aty eshte gjithcka per te ardhur keq ,sepse eshte krijuar nji Sistem i tille ,ku gjithcka Dashamirese per Zhvillimin e asaj shoqerie e Artit e gjithckaje Pozitive ,thyet ,deshton e peson zhgenjim perball asaj Aleance te Klaeneve te Qelbesirave ne ate vend .

   1. E
    Eno

    Bravo. S'ka më saktë!

   2. V
    Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

    Ermonela, po keta tanet kane hall te kapin ndonje dasem.

    1. V
     Vend i cuditshem

     Vend i cuditshem ? Po ! Skeni pa gje akoma! Nuk asnji investim ne edukim, kulture kombetare,specialitet arti te vecante sic eshte Operaristika!

     1. d
      durrsak 24 karat

      Mos iafut kot nasi koti!

     2. S
      Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

      Baba Rrahi-mondi: qafirat e mi,mos u merrni me kete soprano te perdalun e cila kendon kenget e evropes kurve apo American ne kemi kenget tona arabe.... allah uakbar.

      1. A
       Aron

       I ke degjuar kenget greke, pervec atyre Arvanite, te tjerat jane krejt turke e arabe.

      2. T
       Tirona

       Mos u lodh Ermonela. Efektet e komunizmit duan kohe te largohen. Degjenerimi qe shoqeron shoqerite e prapambetura pas diktaturash monstruoze te tipit arab, do kohe qe te fashitet. Eshte shume pak 30 e ca vjet. Do te duhen 150 vite qe te vije drejte shoqeria shqiptare. Ketu i referohem kombit se brezat do te nderrohen me kohen (plotesues jemi).

       1. P
        Pilo Lala

        Koha e komunizmit nxorri dhjetra sopranop, cantautor, balete, filma pa fund. Mos i nxirrni bojes vetes, silluni sikur keni pak kulture, injoranca del si kallaj i atyre qe kane para, por jo kulture.

        1. s
         sa mer vesh gomari nga pol,aq mer vesh shqipo nga

         Ti tirona tropoje,mund te shash soc ne cdo drejtim,por ai sistem nxori me te vertete kengetar opersh e balerine sa saliu nuk ka nxjer kengetar ciftelije dhe mburret se maloku ka ndigjue edit piaf ne shpell.Ermonela eshte nje nga ata te shumte,por ketu lufta e trushplarjes ja ka kaluar luftes se klasave,ketu arti i vertete i fshatareve dhe malokeve injorante eshte tallavaja arabo turke.Sa fillon napoloni apo kenga ilirit baftjar baftjar,turkoshaket elektrizohen e mbushin sheshet,ndersa per artin e vertete qe kerkon mund e pune,injorantet nuk e kuptojne

         1. E
          Eni

          Komunizmi zhvilloi artin Shqiptar si kurre... Operan, Teatrin, musiken...mos ja ngjeshni te gjitha komunizmit

         2. S
          Shqiptari

          Eronela ti shkelqen kudo ku ke shkuar dhe populli jot te do se cdo gje e ke arritur vete. Ketu mbizoterojne akoma klanet e Zhani Cikos Zana Celes e Ardit Gjebres e Inva Mules me shoke fatkeqesisht.

          1. L
           Lol

           TI JE PRODHIM MADE IN KOMUNIZMI QE TI E KETA HORRAT E SOTEM E SHANI PINI LENGUT KAPITALIZMIT TUAJ GJAKPIRES

           1. T
            Te ka lala xhan te don lala shume.

            Ke marre udhe te gjate moj bije e gjete zbrazeti, kete leksion t'a kishe bere jashte Shqiperise psh, ne Angli me "Cunat Problematik" te Londres ku ka kengetare repista-leshi qe shperdajne droge dhe u hane parate kurvatPo e bere kete gabim per here te dyte do te mendojme ndryshe per ty....

            1. s
             sali

             Puna e4shte se ata mesuesit e baletit aty e kane kthyer mesimin ne busines e nuk duan tju largohen klientat se nuk kane si te xhvatin nxenesit

             1. j
              jon

              Nje histori e vertete. Para disa kohesh duke ecur me makine 2 polica me ndalojne se bera nje gabim te vogel. Me thane se bera gabim te madh , kuse une u thashe se gabimi im ishte sh I vogel sja vlen te permendet . Por u thashe meqe ju jeri kompetente vendosni sipas rregullave. Me tha duke me thene ngadale licence se ma le ne doren time. U thashe faleminerit dhe ika. Kur ua thashe disa shokeve te mi kete incident ata qeshnin dhe me thane se polici donte para, se mire ua bera, jane te korruptuar etj etj. Pak kohe me von nje nga shoket e mi i ndodhi nje incidet me nje polic diku. Ai e zgjidhi problemin duke i dhene nje 5 mijeshe ‘’ta hiqte’’ qafe. Fan Noli diku I ka karakterizuar Shqiptaret sh mire. Ata qe bertasin kunder korrupsionit, jane me te korruptuar, ata qe bertasin per patriotizm skane asnje ndjenje patrioti. Shqiptari ka mentalitetin e tij dhe eshte unik si asnje tjeter. Sic eshte unik karakteri psh i zezakeve, indianeve etj. Une theme se jemi hipokrite dhe me temperament sh te vogel dhe sigurisht mburracake. Jemi ne disa rraste me keq se zezaket. Zezaket ankohen vetem me nje genjeshter se gjoja evropianet u vodhen pasurine dhe djesen. Ne ankohemi per cdo gje. Nje here ja veme fajin turkut, nje here Zogut, nje here Enverit dhe heren e fundit Sales. Por asnjehere sja vem fajin vetes. Kejo zonje me deshire mund te kete ardhur por sigurisht si njeh mire njerezit qe do te punoje dhe kejo nenekupton se ajo se njeh mire veten. Kur thote se:’’ Sepse kemi talente e zëra të bukur ‘’ ky eshte thjeshte slogan, Shqiperia ska talente . Atehere cdo vend I botes perfshi edhe zezaket me intelektuar sh te ulet do thone ne kemi talente.. qe eshte genjeshter ne te 2 rrrastet.

              1. P
               Petrit

               Ke plotesisht te drejte ne cdo gje. Por doja te ritheksoja tiparin qe e karakterizon 90 % te Shqiptareve : HIPOKRIZIA.

              2. L
               Labi

               Koncert ne vitin 36,cingije,Xhaka

               1. E
                Edlira

                Çfare skandali...Kthehet profesionistja e mirefillte per te kontribuar me gjithe zemer ne Shqiperi dhe shperfillet nga palaço-pedagoget e Akademise... Shoqeria shqiptare nuk e do njeriun e zot,te ndershem,modest,njeriun patriot...shoqeria shqiptare shperfill intelektualet e mirefillte,prandaj intelektualet e kerkojne fatine e tyre ne vende te huaja,sepse ne Shqiperi njeriu i zot dhe i ndershem luftohet. Jane maskarenjte mediokër qe kane zënë postet kyçe ata qe e kane kthyer Shqiperine ne nje moçal ku vetem "shushunjat parazitare" e gjejne veten dhe ndihen mire.

                1. A
                 Artan

                 Nuk eshte ndonje gje e papritur..Sbqiperia nuk eshte akoma gati te mirepres Shqiptaret e Shquar qe punojne ne perendim. Shume nga ne do kishin deshire te ktheheshim per te bere dicka per vendin por si qeveria asbtu edhe populli atje nuk e mirepret. E them me.plot bindje qe edhe sikur te aplikonim per te njejten pune qe bejne ne perendim do na thoshim qe nuk jemi te kualifikuar. Une as qe e marre mundimin fare. Dmth jemi te kualifikuar te punojme ne qeverine Americane por nuk jemi te kualifikuar te punojme per qeverine Shqiptare! Hajde dhe merre vesh ate vend.

                 1. E
                  Eni

                  Normal...hyjne ne big...sa kohe Akademie e arteve eshte vendi I tarafeve ku Kaci shkrmben vendin me Malajn si Putin me Medvedev prej.30 viteve...di ne rast kur nje vajze e shkolluar jashte kerkoi vend per petagoge kishte dhe doktorature dhe nuk e pranuan. Iku dhe sot drejton nje nga orkestrat me te mira ne Europe...ata duan qofte e pare ....arti ka ikur ne drejtim te paditur

                  1. H
                   Historia

                   Kur u kthye Napoleoni ne Korsike per te luftuar per pavaresine e vendlindjes, politikanet vendas i thane: Cfare te duket vetja ty? Keshtu qe iku edhe u be perandor i Frances.

                   1. E
                    Elton

                    Shqiperia ka mare fund pergjirhmone o zonje

                    1. B
                     Bujari

                     Shum’ e dashur dhe e nderuar Ermonela! Ndjej adhurim për një artiste të vërtetë si Ti … Dhe realisht në pellgun artistik mbarëkombëtar shqipëtar, vetëm ju keni vlerat e një artisteje të vërtetë, që jeton me artin tënd…dhe këtë bindje të fortë personale ja kam bërë të qartë gjithë studentëve që Un’ u bëj mësim…. Ndaj të njëjtin mendim e shqetësim përsa i takon vlerës që kanë shkëmbimet Akademike profesionale, e për më shum’ me një artiste të vërtetē që gjithçka e ka arritur vetë… pra modeli Juaj ësht’ vërtet frymëzues… Më lejo ndërkohë të shpreh mendimin Tim për disa elementë organizativë.. Sëpari një masterclass me studentë( shqipëtar ), mund dhe duhej të organizohej në Fakultetin e Muzikës, në bashkëpunim me Departamentin e Kantos .. Së dyti, Teatri i Operas që mori domenin e këtij organizimi, duhej të komunikonte me fakultetin e të mos mjaftohej vetëm me vendosjen e afisheve nëpër Korridoret e Fakultetit… Dhe, personalisht kam komunikuar e nxitur studentë të kantos që të vijnë tek mësimet tuaja, por pothuajse të gjithë studentët, pa përjashtim më treguan që, e kishin të pamundur të merrnin pjesë me tarifën 50 EURO dita… Për hir të njohjes personalisht me ju, doja të komunikoja me Ju, por organizimi bëhej nga TKOB.. U ndjeva keq, që prej paaftësie dhe moskoordinimi të drejtuesve të projektit( Opera ësht’ mjaftuar vetëm me emrin Tënd), të të krijojnë ty krenaria e frymëzimi jonë këtë shqetësim…. Të gjithë temat që ju kishit pregatitur për mësim, ishin tepër profesionale e të vlefshme për studentët tanë.. Pra, ju mund të vini e t’a organizoni atje në fakultet ketë masterclass…pa interferuar në detyrat institucionale…të operas, apo departamentit të kantos … Jam I gatshëm të komunikoj me ju, e të jem pjesë e koordinimit të punëve, për masterclassin tjetër… Mos bëj me faj asnjë pedagoge ose pedagog, asnjë nuk i ka penguar studentët… Studentët janë penguar prej pagesës prej 50 EU në ditë… Shumica e studentëve master aspirojnë operan dhe bashkëpunojnë e kontribuojnë në opera edhe pa shpërblim, por ata e kanë të pamundur të paguajnë për masterclass… Lutem në mirëkuptimin Tuaj Me shum’ adhurim e respekt për ju… Një nga pedagogët e Fakultetit të Muzikës

                     1. A
                      AX

                      Fakulteti Bujar? Studentet e UA harxhojne shume me shume per mos te bere mesim pedagoget injorante perfaqesuar nga Petja

                      1. B
                       Bujari

                       Zotėri i nderuar, Fakulteti i Muzikës ka hallet dhe vështirësitë e veta, siç i kanë të gjithë institucionet artistike e kulturor nė shqipëri, e sigurisht që ka edhe të tillë pedagogë… Ndërsa në kontekstin e Masterclassit dhe zhgënjimit të Ermonelës, nuk ka asnjë përgjegjësi…. Posteri i shpallur e i publikuar në fakultet dhe në faqen Web të TOKB i thotë të shkruara tė gjitha qartë… Teatri i operas ësht‘ ideatori dhe organizatori i Akademisë Teatrale… E nuk ka asnjë rrjesht të shkruar, në bashkëpunim me Fakultetin apo Liceun e Tiranës… (Sa për dijeni, studentët e kantos, janë të përfshirë nė projektet e TKOB-it, nė perditshmëri…pa u penguar nga askush..) E adhuroj Ermonela Jahon për gjithçka ka arritur e përfsqëson, por projekti i mësimit duhej të ishte bërë në Fakultet, ( mundësisht gratis )… Të gjitha temat që ishin të shkruara nė posterin lajmërues, ishin të sakta e tė nevojshme për pedagogët dhe studentët tanë… Por a e zgjidh problemin vetėm një masterclass( në kė rast i organizuar jo mirë, pavarësisht idesë, apo dëshirës sė mirë…).. Ndërsa, trainimi i solistëve të operas në opera…???????? Tema e diskutimeve të vështirësive të insitucioneve arsimore e kulturore ësht‘ tepėr e komplikuar, dhe gjithkush nga Ne, mund të ngaterrohet lehtë edhe emocionalisht… Por në kėtë rast, Fakulteti nuk ka asnjë pik përgjegjėsie… Respekte Përzëmërsisht I nderuar AX…????????????????

                     2. K
                      KATUNDARI

                      Tani zonja ERMONELA nuk kendon dot tre ore se helbete mosha ben te veten por pasi u shtydh mire e mire atje ku ishte tani kerkon nje pune te re per kete i duhet te beje PATRIOTEN . GEZUAR NATEN E KADRIT. Tallava tallava sja ka ngene Shqiperia per OPERA .

                      1. E
                       Eni

                       Sa trap qeke...fiks per qofte...po Ermonela e ka studion te hapur kudo ne Europe o trap...e lusin

                       1. C
                        Cfurku i xhuxhit ne Ankand !

                        KATUNARI , s'eshte e nevojeshme aspak me zhgarravit ktu . Ty etj si ty ,i mjafton vetem Emri lart psh.KATUNARI _dhe ne kuptojme se cfar doni te thoni ju te gjithe

                       2. K
                        KATUNDARI

                        Tani zonja ERMONELA nuk kendon dot tre ore se helbete mosha ben te veten por pasi u shtydh mire e mire atje ku ishte tani kerkon nje pune te re per kete i duhet te beje PATRIOTEN . GEZUAR NATEN E KADRIT. Tallava tallava sja ka ngene Shqiperia per OPERA .

                        1. E nderuar Ermonela Jaho. Per ata qe nuk e dine e verteta eshte se Artistet sone te madhe EJ, krenarise sone neper bote i puthin doren, dhe nuk gjen bilete per ta ndjekur, po nuk e preve muaj perpara, qe nga Londra, Parisi e New York etj. Nderkohe qe ne TOB ne Tirane, Drejtuesve dhe Pedagogeve ju vjen era" servilizem politik. brryla' mes artisteve, fyerje, rrushfet' gjelozi e zili, e shume te tjera. Mjere shqiperia ne duart e kujt ka mbetur. Faqezinje e funderrira qe drejtoni artin dhe kulturen. Jeni bere me shume "Mjeshtra te Medhenj, e Nder i Kombit, sesa punonjes, qe nga TOB e deri ne Institut. Ndaj shumica e puneve vene corap ne keto institucione, edhe pse nuk ju hapni rrugen me te rinjeve talente. Shume prej jush jeni per pencion si drejtues, natyrisht jo si artiste. Faleminderit Ermonela Jaho, mike e nder i kombit Shqiptar. Sa krenar ndihemi per ju, e me ju. Sa here na ke mbushur me emocine e lot krenarie ne skenat me te medha te botes.

                         1. R
                          Redi - Pedagog - Universiteti i Arteve Tiranë

                          Ju Jeni krenaria jonė dhe frymëzim për artistët e rinj të të gjitha specialiteteve.. Ndërkohë për Masterclassin e operas të udhëhequr nga Ju.. , kam marrë njoftim thuajse një javė pėrpara ardhjes Tuaj .. Kam nxitur të gjithė studentët qė bėj mësim që të marrin pjesë tek mësimi dhe kontakti me Ju… Për studentët, shuma prej 50 EU në Ditë ishte e papërballueshme, dhe këtë m‘a shprehën pothuajse të gjithë… E adhuroj personin Tuaj..e lutem të të sugjeroj një ide për ardhjen tjetër… Bëjeni masterclassin në Fakultetin e Muzikës, me Departamentin e Kantos… Mësimi dhe kuptimi i kėtij mastërclassi, ka më shum‘ vlerë atje në Fakuktet.. Ju po jepni mësim, dhe mësimi bëhet atje në fakuktet ..dhe jam i bindur që do të jeni e mezipritur dhe e mirëpritur nga tė gjithë, pedagogë e studentë… Mundohuni që për mësimin me studentë, t‘a bëni mësimin gratis… Për solistët e operas, duhet tjetër koncept trainimi….ata janë profesionistët më të paguar sot në shqipëri, e ata mund të paguajnë dhe duhet të trainohen nga Ju …ësht‘ fat për këdo, që të mund të të njohë e mësojë nga Ju, jo vetëm teknikat Vokale, por sakrificat që ju keni bėrë për tė arritur, vlejnë pėr frymëzimin e studentëve… Ndoshta, organizimi nga të zotët e shtëpisë TKOBAP, ka çeduar në mos komunikim … Janë mjaftuar vetëm me vendosjen e posterave duke besuar tek emri Juaj I madh e I suksesshëm… TKOBAP, i fton gjithmonë studentët në aktivitetet dhe koncertet e veta, në plot raste ka përfituar nga talenti dhe pasioni i tyre, për të kėnduar në opera… pse në rastin e ardhjes Tuaj nuk i lajmeruan studentët master, por vetëm me poster…a thua nuk i njihnin… Nuk është korrekte që mos ardhja e studentëve ne opera tė aludohet e shprehet pakënaqësi për pedagogët e kantos të universitetit te arteve… Ok, për studentët aktualë mund të ketë ndonjė pedagoge qe i ka penguar… po studentët që kanë mbaruar e janë pa punë nëpër shqipëri, si nuk erdhėn…. Fakulteti ka përgjegjësi për kohën e studimit dhe të mësimit…Jo hallet e operas … Dhe lutem besojeni, jam ndjerë keq nga mos organizimi me nivel I maszerclassit nga TKOBAP, qė kujtojnë se janë në rregull me vėnien e një salle në dispozicion, një posteri e një lajmërimi në internet… Temat e mësimeve që ju kishit publikuar, ishin perfekt edhe për ne pedagogët, për studentët sigurisht…. Kur ju të ktheheni sërish në Tiranë, organizojeni në Fakultetin e Muzikës Ju lutemi…???????? Ju uroj gjitjçka tė mirë krenaria jonë kombëtare… Përzëmërsisht Redi

                          1. A
                           AX

                           Mender fakulteti eshte njelloj si mos ta kishim. Duhet mbyllur fare sepse qe prej 15 vjetesh eshte vetem nje grope e zeze e korrupsionit dhe injorances e cila ka dhe emer. Petrit Malaj dhe Kastriot Futbollisti. Ditet e masterklases se Ermoneles vlejne sa 3 vite studime ne mender UA. Studentet leket te mos I lene ne kafet e bllokut dhe me ceculare 1400€ por te shkojne te hapin sy e veshe e te mesojne nga njerez te cilet profesionin nuk e bejne ketu ku nuk egziston hiç Por ne vende ku realisht egziston. Turp qe ju paska vene Petja me Kaçi te shkruani komente anonimesh. Turp

                           1. R
                            Redi -Pedagog Universiteti i Arteve

                            AX, ju jeni e lirë dhe keni arsyet tuaja të flisni kështu…por ju lutem që, pėrtej mendimit dhe opinionit tuaj personal, ju mundeni të kuptoni që ngërçi institucional i projektit të ideuar e udhëhequr nga TKOBAP, nuk është përgjegjësi e Universitetit të Arteve. Janë dy institucione të ndryshme me detyra insitucionale të ndryshme.. Në fakultetin e muzikės nëse ju e njihni, janë problemet që kanë të gjitha institucionet publike në vendin tonë. TKOBAP, ka bërë zgjedhje të shkëlqyer për të trainuar artistët dhe solistët e operas, që pėr hir edhe të pagesės së lartė, ata duhet të kenë performancë të njė niveli tjetër nga e kaluara. Po ju, a nuk mendoni që do të ishte më i përshtatshėm në fakultetin tonë masterclassi i Ermoneles? Ndoshta edhe për arsyet që ju përmendni ? A nuk do ishte një dritë frymëzimi dhe mbështetje për gjithë pedagogët dhe studentët e kantos që përballojnë me sakrifcë jeten në shqipėri, dhe me idealizėm nuk kanë lėnë vendin por punojnë këtu në Tiranën tonë. Personalisht vuaj edhe un‘ vështirësitë që po kalon fakulteti i muzikës, dhe kontributi i Ermonelës do të ishte vërtet i çmuar për të gjithë studentėt.. Por jam ndjerë i fyer, që prej paaftësisë së organizimit të projektit, nga TKOBAP-i, t‘ kërkohet llogari pedagogëve e studentëve pse nuk shkuan në masterclass ? Vërtet e besoni ju që pedagogėt e kantos( sigurisht qe mund te kete ndonje), te pengojne studentët qe jane maxhorene juridikisht ? Por të siguri qe, pengesa e vetme ka qenë vetem ekonomike. Element qe duhet te korrigjohet per tjetrin masterclass . Ju falenderoj per shprehjen e mendimit tuaj.

                          2. R
                           Redi - Pedagog - Universiteti i Arteve Tiranë

                           Ju Jeni krenaria jonė dhe frymëzim për artistët e rinj të të gjitha specialiteteve.. Ndërkohë për Masterclassin e operas të udhëhequr nga Ju.. , kam marrë njoftim thuajse një javė pėrpara ardhjes Tuaj .. Kam nxitur të gjithė studentët qė bėj mësim që të marrin pjesë tek mësimi dhe kontakti me Ju… Për studentët, shuma prej 50 EU në Ditë ishte e papërballueshme, dhe këtë m‘a shprehën pothuajse të gjithë… E adhuroj personin Tuaj..e lutem të të sugjeroj një ide për ardhjen tjetër… Bëjeni masterclassin në Fakultetin e Muzikës, me Departamentin e Kantos… Mësimi dhe kuptimi i kėtij mastërclassi, ka më shum‘ vlerë atje në Fakuktet.. Ju po jepni mësim, dhe mësimi bëhet atje në fakuktet ..dhe jam i bindur që do të jeni e mezipritur dhe e mirëpritur nga tė gjithë, pedagogë e studentë… Mundohuni që për mësimin me studentë, t‘a bëni mësimin gratis… Për solistët e operas, duhet tjetër koncept trainimi….ata janë profesionistët më të paguar sot në shqipëri, e ata mund të paguajnë dhe duhet të trainohen nga Ju …ësht‘ fat për këdo, që të mund të të njohë e mësojë nga Ju, jo vetëm teknikat Vokale, por sakrificat që ju keni bėrë për tė arritur, vlejnë pėr frymëzimin e studentëve… Ndoshta, organizimi nga të zotët e shtëpisë TKOBAP, ka çeduar në mos komunikim … Janë mjaftuar vetëm me vendosjen e posterave duke besuar tek emri Juaj I madh e I suksesshëm… TKOBAP, i fton gjithmonë studentët në aktivitetet dhe koncertet e veta, në plot raste ka përfituar nga talenti dhe pasioni i tyre, për të kėnduar në opera… pse në rastin e ardhjes Tuaj nuk i lajmeruan studentët master, por vetëm me poster…a thua nuk i njihnin… Nuk është korrekte që mos ardhja e studentëve ne opera tė aludohet e shprehet pakënaqësi për pedagogët e kantos të universitetit te arteve… Ok, për studentët aktualë mund të ketë ndonjė pedagoge qe i ka penguar… po studentët që kanë mbaruar e janë pa punë nëpër shqipëri, si nuk erdhėn…. Fakulteti ka përgjegjësi për kohën e studimit dhe të mësimit…Jo hallet e operas … Dhe lutem besojeni, jam ndjerë keq nga mos organizimi me nivel I maszerclassit nga TKOBAP, qė kujtojnë se janë në rregull me vėnien e një salle në dispozicion, një posteri e një lajmërimi në internet… Temat e mësimeve që ju kishit publikuar, ishin perfekt edhe për ne pedagogët, për studentët sigurisht…. Kur ju të ktheheni sërish në Tiranë, organizojeni në Fakultetin e Muzikës Ju lutemi…???????? Ju uroj gjitjçka tė mirë krenaria jonë kombëtare… Përzëmërsisht Redi

                           1. X
                            Xha Braho

                            Zj. ERMONELA JAHO… TE UROJ SINQERISHT TE VAZHDOSH KARIEREN TENDE BRILANTE… NUK KE PSE ZHGENJEHESH, KY ALBA- STAN KETE BULMET TE AFRON….VAZHDO JETEN TENDE DHE LERI ZILIQARET TE VESHUR FIRMATO, NE MJERIMIN E TYRE SHPIRTEROR….

                            1. M
                             Mezzo soprano Xhensila

                             Po cdo ne Shqiperi pefshire edhe Kosove dhe shqiptaret e M se Veriut moj Ernonela.Ka kohe qe Shqiperia sheh nga lindja dhe eshte njesoj sikur te luash Messiah Haendel ne xhami.Po kengen e Mahmudies do ta kendoni se do te na behej shume qejfi po ta kendoni sot me pianisten Eleni Jankollari.

                             1. k
                              katarakti

                              Në rast se bileta ka kushtuar 50 euro studentët nuk kanë faj. Edhe në Perëndim jo çdo kush do të paguante 50 euro për një leksion, qoftë edhe një ditë tê tërê. Ndryshe shqiptarët sot kanë takuar fundin. Kanë arritur nivelin zero. Kultura i ka lënë shëndetin vendit. Sot duhet me u kënaq me "Baftjar, Baftjar", këngë jevgjish e tallava, ose me Luizin e Big Brodherit. Në këtë derexhe përfunduam. Dikur kam parë në Teatrin e Operas Traviatën, në Teatrin Kombëtar "Dhelpra dhe rrushtë". Sot ndjek yllin "Luiz"!

                              1. F
                               Flora.

                               Ermonela Jaho.i bën nder Kombit tonë. Është mbivlerë e kulturës sonë dhe asaj botërore. Ermonela, i bën nder çdo skene me debutimin brilant. Faleminderit, që jemi bashkëatdhetarë dhe bashkëkohës. Zoti të bekoftë????! Je yll që ndrin në qiellin e kulturës botërore. Bekuar qoftë familja që të rriti. Bekuar, Shqipëria për emrin kaq të madh tëndin në skenat më prestigjoze botërore. Flm.Shqipëria dhe kombi Shqipëtar nderohen me artin tënd. Jetë të gjatë dhe të lumtur të urojmë.Flm. Zotin që të kemi!????????????????

                               1. E
                                Erdogan

                                Kur ka patur "Shqiperi" qe ka marre fund sipas teje zoti Elton? 1100 vjet Epirote Greke Bizant. Nga keta per 500 vjet shumica te tur-qizuar. Emrat Elton,Saleh,Eduart (Edi),Mah-Mut (Mehmet "shqip"),Abdullah (Abdyl "shqip"),Naim,Sulejmane etj tregon fare qarte se cfare Mostre jane te vetequajturit Skiptare.

                                1. ?
                                 ????????????????????????????????????????

                                 Shikoni si trajtohen njerezit e PUNES ne Shqiperi, keshtu shajne e pe shtyjme gjithe diten e gjithe naten dembele, hajdutet , mashtruesit ata qe jane mesuar te vjedhin Studentet Ermonela moj zonje mos u merzit se profesoreve nuk u del koha se jua merr rakia kohen dhe kane zene nje vend e vegjetojne. Keta duhen kapur zvarre e ti nxjerresh nga auditoret. Ti vazhdo rrugen tende te suksesit dhe mos u merr me zvarraniket.

                                 Lini një Përgjigje