Rrëfehet piktori i njohur: Priteshin emërimet, pse nuk më transferuan në Vlorë me urdhër të ministrit

21 Prill 2023, 21:30Kulturë TEMA

Rrëfehet piktori i njohur: Priteshin emërimet, pse nuk më

Gjatë rrëfimit të tij, në emisionin “Pas Mesnate” në ABC News, piktori Hasan Nallbani është ndalur te periudha kur ishte asistent pedagog dhe prisnin ta emëronin.

Në fillim i thanë të qendrojë në Berat, por ai nuk pranoi dhe kështu mes shumë propozimesh, e emëruan në Vlorë. Mirëpo, as kjo nuk miratua dhe në fund Nallbani përfundoi në Institutin e Monumenteve.

“Unë fillimisht kam ndejtur si një asistent pedagog në shkollë një vit. Nga studentët që mbaruan ishim nja 13 ne, ata vunë dorën te unë. Edhe ndejta aty një vit dhe pas një viti shkoj te drejtori i institutit unë dhe i them që ça përfundimi ka kjo punë se atëherë priteshin emërimet.

‘Dëgjo Hasan, ne të mbajtëm jo rastësisht. Ne menduam që do rrije këtu, por është një arsye që unë nuk e kam më në dorë. Do shkosh në Berat’, më tha. Edhe unë shkova në Berat se atje ishte qyteti im i lindjes dhe ndejtëm ca ditë atje. Edhe i them: ‘Në Berat nuk dua të rri, më çoni ku të doni, vetëm në Berat jo. Sepse jam në një shtëpi të vjetër me tim vëlla. Jam edhe i martuar, nuk dua të rri në Berat’. 

Më thanë për në Shkodër, po nuk e miratuan se do thoshin që ka ardhur te shtëpia e gruas, te qyteti i gruas. Korçarët janë shumë ambicioz. Edhe ma lanë për në Vlorë. Unë prisja transferimin për në Vlorë, kur vjen zv. Ministri i Kulturës i asokohe dhe më thonë që nuk mund të shkosh se nuk më lënë këta të Beratit, thonë që është i joni, kemi investuar ne për atë, pse të iki, do rrish këtu. Pastaj u bë sebep Gani Strazimiri, Instituti i Monumenteve dhe më mori ai mua”, tregoi piktori.

8 Komente

 1. K
  Ky nuk është shkrim por ofendim.

  Çfare është ky shkrim? Ore, keni luajtur ne bythe me duket. Si ky rast në çdo qytet të Shqipërisë ka me mijëra. Ndoshta shumë me interesante nga ky shkrim koti, pa qëllim fare.

  1. L
   Lymi Tutit

   Rrefim shume i pa kuptimte ! I ul vleren Refyesit ! Perfundimi ? Emerimi ne Inatitutin e Monumenteve te Kultures Tirane !! Morali i refimit ?? Shkrim idiot !! Lymi Tutit

   1. E
    Evisa

    O Zot si e flet shqipen piktori, si çoban dhënësh. Për më tepër, a nuk ju vjen turp Tema që botoni marrëzira të kësaj shkalle? Përse duhet bërë e ditur tani pas më shumë se 45 vjetë fakti që këtë Rembrandin tonë e paskan sorollatur për emërimin? Çfarë tragjedira po na dëgjojnë veshët këto kohë!!!!!

    1. F
     Faruku

     Pordh të mëdhaja paske pasur o piktor, a thua se kishe mbaruar për në NASA.

     1. D
      Deglisi

      Te pjerdhur ne Tru ju qe shkruani budalleqe

      1. S
       Sqepari

       Ky Nallbani fryhet kot di piktor! Mediokrititeti i penelit te tij duket ne cdo pune. Si njihet ndonje veper e krijim ne publike. Ky shume nga keta Jane ca tregtaruc te vegjel ku fshijne penelat.

       1. a
        arben

        Cfare kodosh lajmi eshte ky vec llomotitije grash tek sokaku.

        1. l
         lis dushku

         Jane sikterrisur inxhibjere nafte me shkolle te madhe,duke bredhur si harixhijte,pus me pus derisa i pushkatoi kllasa punetore,kurse ky na tregon vuajtjet e medha nga Berati ne Tirane. T`ja kishte degjuar keto vuajtje enveri kur ishte gjalle,ta shihte nga Spaci Instituitin e Monumenteve.

         Lini një Përgjigje