Josif Gjipali tregon pse foli kundër Ermonela Jahos

23 Prill 2023, 22:35Kulturë TEMA

 

Josif Gjipali tregon pse foli kundër Ermonela Jahos

Tenori Josif Gjipali sqaroi në emisionin Review deklaratën ndaj Sopranos Ermonela Jaho lidhur me Masterclasin e zhvilluar prej saj, ku kjo e fundit u tregua kritike për mungesën e pjesëmarrjes.

Gjipali u shpreh se deklarata e tij nuk ka pasur për qëllim të fyejë këngëtares të cilën siç tha e vlerëson, por të tregojë se ata pedagogët të cilët ajo kritikoi, janë mësuar nga njerëz të njohur të artit që dinë më shumë se ajo.


“Emri im artistik është Xhuzepe Gjipali, kam parë komente edhe nga njerëz që nuk kanë lidhje me artin të guxojnë që ky tenori i frustruar. Edhe unë dhe të gjithë kolegët e im, dhe Ermonela është dakord që as unë as ajo nuk dimë më shumë se mësuesit tanë. Kur thua që asnjë pedagog i arteve nuk erdhi në masterclass, ti e di që aty ka ca njerëz që kanë kënduar në jetën e tyre dhe ua kanë mësuar ata që dinë më shumë se ata. Në deklaratën time është shprehur qartë që kam respekt të padiskutueshëm për këngëtare, por Ermonela Jaho nuk e njeh fare realitetin shqiptar, ku flitet për Big Brother dhe s’i intereson njeriu çfarë bëhet me lirikën”, tha Gjipali.

18 Komente

 1. N
  Një simpatizant

  Josif skprehja jote në fund të shkrimit është e gabuar ,atë big brodherin e shpikën artistët Jo të gjithe e duan,bile nuk ka fare lezet t:a vendosësh në një rrjesht në shkrim me këngetarët dhe muzikantët lirikë me big brodhersat Dhe e dyta muzika klasike nuk mendoj se nuk vlerësohet apo dëgjohet . bashkë me Ju që e kultivoni dhe me interpretimet Tuaja e transmetoni në publikun e gjëre ,nuk mendoj se ajo do të bjerë në pozitat larg qoftë te industrisë ,shkollimit dhe komerçializmit e pas viteve 90 , ka shumë që ju duan dhe vlerësojnë ,por nuk është britma dhe ulërima që e çfaq dashurinë dhe respektin është loti dhe buzëqeshja me sytë që shkëlqejnë nga kënaqësia që dhuroni ,klasikët e kompzimit dhe interpretimit në skenë kanë shekuj që mbahen të gjallë dhe te fresket jo vetëm në kujtesë por thellë shumë thellë në qëniet njrrëzore.prandaj referenca Juaj më duket e gabuar

  1. p
   pseudo

   Giuzepe! Qendro tek gota e lokalit,aty je vetja.

   1. T
    Theo

    Gjyzepe qendro te lokali pijet i ke nga unë...

  2. A
   Arben

   Perseri foli ky idiotti? Akoma nuk e ka kupruar qe eshte derr dhe nuk merr vesh nga arsimi dhe si mesojne studentet dhe pedagoget? Ne jemi pedagoge ne SHBA or koke derrr dhe bejme takime dhe trainings per te shkembyer experience. Ti paske mesuar njehere dhe nuk ke nevoje me? O zot ku jetojme kera njerez.

   1. T
    Tipi

    Xhusepe "lan mutin me shurre". In futi noj dopio shoku Xhusepe. Klm!

    1. T
     Titi

     Xhelozi profesionale... ose inat i skajshem profesional.

     1. T
      TURIEMIGR

      SI KUR NZENESI TE NGELEJ NE NIVELIN E MESUESIT BOTA DO TE KISHTE NGELUR AKOMA TE EPOKA E GURIT O XHUSEPE . THIRI MENDJES SE ME ATO QE PO THUA PO NA HABIT,

      1. E
       Eni

       Josif mbase nuk duhet te flisje fare...ti je I nderuar por Ermonela nuk tha re shkoje ti por Studenten apo kengetaret e rinj...por ata e kane mendjen ke tallavaja e musika Klassike u prish kordat

       1. B
        Bardha

        Ti je palaco,nivelin e saje do te arrish kür ti dhe qelbanikete tjere te cofni,pse te ishe ne nivelin e saje ftyren tande nuk do e shikonin kurre ne Shqiperi

        1. D
         Dakord

         "Ndjesa" jote eshte edhe me ofenduese se ofendimi. Se pari nese pedagoget do mbeteshin me te mire se ish nxenesit nuk do kishim kurre progres. Ti mendon se mesuesi i fizikes se Albert Ainshtajnit ishte me i zoti se Ainshtaini vete??? Se dyti, Ermonela nuk priste as luizin dhe as kiaren ne salle, por te priste ty. Ajo erdhi ne atdhe per te interesuarit per muziken klasike dhe ti nuk je mesa duket se nuk ishe ne ate salle. Se treti, thua se te kane mesuar njerez me te zote se ajo mirepo kush je ti te percaktosh me te zotin e fushes kur "fama" jote as deren e TOB-it nuk ka kaluar??? Ne konkluzion je thjesht nje ziliqar, nje inferior qe po te ha smira dhe ben mire te heshtesh. Ah edhe nje pyetje, po per respekt te nje vajze shqiptare, te nje kolegeje qe ja ka dale ne bote pse nuk shkove ne ate salle?

         1. K
          Kot fare

          Kjo eshte nje diskutim pas pilafit. Kush na qenkan keta zoterinj kaq me vlera qe nuk perfillin thjesht per xhentilese nje nga artistet tona me te mira me prestigj nderkombetar? Ne vend te vesh vetulla Cife ti te nxjerr syte.

          1. M
           Muzaka i Ri

           Xhipe nuk se the ndonje gje, nuk eshte e vertete qe profesoret jane me te miret, dhe bota ngeci aty te ata, po fare ama e vertete. Duhet te pranosh qe pas tyre kane ardhur dhe do te vijne te tjere edhe me te mire.

           1. s
            student

            Ok. Po c ne ti PETAGOG!. Me heq trurin me cfare thua more XHUZEPE.

            1. `
             ``_

             Nji dalje e dyte e J.GJ qe dukshem kerkon te patroje Fig. e vet ber pis . Persa i perket Komentuesit ,reagimet e shumices se tye ne lidhje me Deklaraten e pare ber mbi Ermonelen , ata s'duhet patjeter te njohin ate zhaner Arti qe ju aplikoni , sepse ktu Debati s'kishte te bente me Artin e Nivelin e Tenoreve dhe Sopranos ,por per dicka komplet tjeter dhe opinioni gjykoj e komentoj Brutalitetin e J.GJ ne komunikim me Kolegen E.Jaho jo anen Artistike ,i cili ishte i nji niveli ,aspak ashtu si duhet te jet midis Artisteve ! Mundet qe te jete edhe ashtu si shkruhet sot ne kte deklarata te dyte ,se J.GJ s'kishte per qellim ta fyente dhe siguroshte qe mundet ta rrespektoje shume Ermonelen ,mipro opinioni lexon ate qe ai shprehu ne media e jo cfar ai ka ndoshta vertete ne mendjen e tij ! Prandaj ,thot populli :S'duhet te flasi gjuha ,para Mendjes

             1. f
              ferizi

              More Gjepal kush nuk arrin te behet me i mire se mesuesi i tij nuk ka arritur asgje.Prandaj leni pordhet se nuk eshte ofendim te degjosh eksperiencen e nje kengetareje qe ka arritur nivelet me te larta ne skenat e botes. Mesa duket niveli yt eshte te shohesh big brother.

              1. q
               qytetari

               Sa gjynaf qe ky tenor vertet i madh ka kaq pak tru si njeri dhe nuk kupton qe nuk lahet muti me shure. Hesht o derr, qe te te harojne . Kjo eshte e vetmja mundesi qe nje pisanec ka perpara.

               1. M
                Moni

                Mahhh cfare zhgenjimi Josifi.... i qenka trashur truri dhe ketij ????‍????????‍????????‍????????‍????

                1. S
                 Sulo Pepja

                 Ermonela Jaho është artiste shqiptare me famë botërore që e respektojnë kudo në botë ku jep koncerte! Por shqiptarët nuk pelqejne artin e saj, por pëlqejnë Big Brother VIP dhe pordhët e Luisit, duke treguar nivelin e ulët artistik dhe kulturor të tyre.

                 Lini një Përgjigje