Kitara e Eric Clapton del në ankand muajin e ardhshëm, sa është çmimi fillestar

15 Maj 2024, 16:13Kulturë TEMA
Kitara e Eric Clapton del në ankand muajin e ardhshëm, sa

Një kitarë e vjetër me të cilën Eric Clapton luajti gjatë kompozimit të baladës së tij të famshme “Wonderful Tonight” do të ofrohet në ankand muajin e ardhshëm me një çmim fillestar prej 500,000 dollarë.

Në njoftimin e shtëpisë së ankandit thuhet se kitara do të ofrohet me dëmtime karakteristike nga cigaret që Clapton vendosi mes telave në qafën e kitarës, transmeton Reuters.

“Ai e përdori atë kitarë për të kompozuar disa këngë, duke përfshirë një hit të vitit 1977 për modelen Patty Boyd. Sipas “thashethemeve”, Clapton shkroi këngën “Wonderful Tonight” ndërsa ishte duke pritur që Patty Boyd të bëhej gati për një festë,” tha shtëpia e ankandeve në një deklaratë të Bonhams.

Kitara akustike Martin 000-28 e vitit 1974 ka gjithashtu një ngjitës në anë që lexon “Ajo është e dashuruar me një burrë Rodeo”, një referencë për hitin e yllit të muzikës country Don Williams.


Clapton e shiti kitarën në një ankand bamirësie në 1999 dhe më 12 qershor ajo do të ofrohet sërish në ankandin “Rock, Pop & Film” në shtëpinë e ankandit Bonhams në Londër, me një vlerësim fillestar prej 300,000 deri në 400,000£. A.K./TemA

Lini një Përgjigje