“Nëse nuk restaurohet do e shembë tërmeti i parë”, copa betoni shkëputen nga “Hagia Sophia” në Stamboll

28 Nëntor 2023, 22:10Kulturë TEMA
“Nëse nuk restaurohet do e shembë tërmeti i

Kisha e famshme “Hagia Sophia”, e konvertuar pas një urdhri të Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan në xhami, ka pësuar dëmtime. Në një video të kamerave të sigurisë të bërë virale, shihet se nga kupola e simbolit të Stambollit bien copëza suvaje mbi kokat e vizitorëve, duke i vënë ata në rrezik.

Gazeta turke Birgün vë në dukje se nga “Hagia Sophia” bien fragmente betoni. Besohet se pamjet janë filmuar në shtator të vitit 2022 dhe aty vizitorët shihen duke vrapuar të frikësuar.

Zyrtarë turq të cituar nga gazeta pohuan se “copa suvaje bien nga tavani për shkak të lagështirës së krijuar”.

Duke komentuar materialin vizual, kryetari i Bordit të Drejtorëve të Shoqatës së Historisë së Artit (Sanat Tarihi Derneği STD), Serif Yasar, theksoi se “nëse Shën Sofia nuk restaurohet, ajo do të shembet me tërmetin e parë”.

Kur Hagia Sophia ishte muze, pra para se të shndërrohej në xhami, kishte një këshill shkencor. Në mbledhjen e fundit para se të shfuqizohej, këshilli vendosi se Hagia Sophia është 1500 vjeçare dhe nëse nuk restaurohet sa më shpejt, do të shkatërrohet nga tërmetet. Grupe me jo më shumë se 25 persona duhet të pranohen brenda saj”, tha Yasar.

5 Komente

 1. Z
  Zgjohu Perendim dhe kuro metastazat islamiste

  Mallkuar qofshi skota e islamist-terroristit erdogan,qe ne token qe e ka pushtuar,po zhduk dhe monumentin madheshtor te krishterimit,qe predikon dhe realizon paqen dhe vllazerimin midis njerezve kushdo qofshin. Dhe Perendimi kristian vazhdon te shtoje,pa numer xhamite ne token e vet,ku shume nga ato predikojne si ti vrasim ´´te pa fet´´dhe ti denatyrojne vendin.Dhe shume nga ata financohen nga keto shtete,pra para vetvrasese

  1. .
   .

   Arnautaaa .... ne 2022 Turqiret "paqesor" shnderojn Kishat ne Xhami, imagjinoni cfar benin Barbaret Otoman 600 vjet me pare, gjithca te Krishter ne te gjithe Ballkanin e tjetersuan me dhunē ne Islam.

  2. B
   Baftjari

   Duhet te meren masa per resturimin e kishes se orthodhoksev ,,ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ,,veper madheshtore 1500 vjecare ,,,,se myslymanet e turqis ,,shqiperis kan Xhamit dhe Teqet e tyre ,,,jan te forta ,,,

   1. M
    M

    Sulltanit Erdogan nuk i behet vone qe rane copezat per sa kohe qe bythperpjetet kane ku fusin koken.

    1. .
     .........

     Kujt po i "rruhet"....si Kishat ortodokse si Xhamit myslimane....vatra te injorances ...pabesise...dhe ...poshtersise.....akoma nuk jane prishur te gjitha....kujt i "ha" palla....pune korrakesh lindore...i zhabzinjsh....mire do benin te thyenin qafen nga ky Planet....

     Lini një Përgjigje