Shkrimtarja shqiptare pas humbjes së të shoqit: Këtu të gjykojnë, po vete 60 vjeç thonë, s'duhet të bësh seks se je grua serioze

17 Maj 2022, 11:10Kulturë TEMA

Shkrimtarja shqiptare pas humbjes së të shoqit: Këtu të

Shkrimtarja dhe poetja Rita Petro ka folur në lidhje me paragjykimet dhe jetën private pas humbjes së bashkëshortit të saj Latif Ajrullai, i cili ndërroi jetë dy vite më parë.

Pak kohë më parë shkrimtarja e njohur deklaroi se pas humbjes së bashkëshortit, të gjitha dyert janë të hapura për dashurinë.

Ndërsa ishte e ftuar në “Wake Up”, Petro u shpreh se nëse do të lidhej me një njeri, do të ishte me dikë me të cilin do të ketë “kimi bisede.”

“Ka vende të tjera që unë mendoj se mund ta kem atë kiminë, sepse në moshën time neve na pëlqejnë shumë bisedat dhe të them të drejtën nëse vërtet do të lidhesha do të lidhesha me një njeri i cili di ta kuptojë lirinë e jetës.

Të ketë atë autoritetin e bukur, artin, të flasësh për shumë gjëra. Këtë kimi bisede e dua se s’bën.

Unë jam kundër martesës, të paktën për moshën time. Nuk më duket e nevojshme ajo gjë por asnjëherë nuk them kurrë.

Por unë kështu e  mendoj, ndërsa një bashkëjetesë pak edhe së largu, edhe një lidhje që me këtë partner që kalon fundjavën, është një gjë e mirëseardhur”- u shpreh ajo.

Ndër të tjera, Petro foli edhe për pragjykimet me të cilat përballen të gjitha gratë e moshës së saj.

“Mendësitë “Je grua serioze, ose ke fëmijë”, s’do të thotë që nuk je as sensuale, as që s’ke dëshirë të kënaqesh dhe të bësh seks.

Por paragjykojnë sepse thonë që ti je në moshë të madhe, lërja të rinjve ato gjëra”- tha shkrimtarja.

Sipas Rita Petros, dashuritë më të forta ndodhin pas moshës 30-vjeçare.

“Unë e mendoj që mbi 30, mbi 40, të paktën edhe çfarë më ka ndodhur mua, domethënë deri në 30 ti fillon dhe njeh veten tënde dhe quhesh i rritur.

Unë e mendoj që dashuritë më të forta dhe më me arsye ndodhin mbi këtë moshë (30)”– tha ajo.

37 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Moj Rita Vrima, nuk eshte vetem seks jeta.

  1. K
   Klimax

   Lidhja me dikë ku përputhet kimia midis njëri tjetrit nuk do të thotë se jeta është vetëm seks, por s'ka përse të përjashtohet që seksi është pjesë e jetës!

   1. T
    Tosi

    Mirë e ke moj Ritkë, po mashkull gjem dpt?

   2. A
    Ashik DERMANI

    Oj Rita Petro, E VËRRËS heroinë, Vitet po të ikin, Qemanes në një vrymë, U plake thonë bota, Ti vitet bën tëhu, Mëndja të rri vetëm, Të nguleç në Hu, Të pëlqen ta keç, Mëngjes, drekë e darkë, Jargë të çon goja, Kur sheh e dëgjon, Se si rinia sot, Dëfren e harbon, Mallkon rinë tënde, Që vate pa këthim, Seksin nuk luajte, Deri në amëshim, U kujtove vonë, Kur vapa Shkoi me gusht, Mosha bën të vetën, Ngelet nostalgjia, Për seksin e pa bërë, Sikur t’ish rinia, Por mëndja ty të ngelet, Gjithmonë tek VRIMA, Sikur Shi të bjerë, Me shumë vetëtima, Prandaj të takon, Thjesht për etiketë, Të të kujtojmë, Një shprehje barcaletë, Dikur një qejflli, I VRIMËS sigurisht, Tek shkonte n’at botë, Shpirti nuk i dilte, Donte prap VRYMËN, Pastaj ndali frymën, Kështu edhe ti, Të takon postulati, SHKOVE, VATE E VDIQE E DORË NUK HOQE, GURËT E VARRIT TU BËFSHIN LOQE…..

    1. P
     Progon Pollogu

     ASHIK PERVERSI MENDOR ! Ti ke talent për poezi. Me sa lehtësi i ke thurrur këto vargje. Mos u merr me ide të qelbura, por jepu trajtë të mirëfilltë poetike mendimeve tuaja e mos harxho energji për të vetëspikatur anën tënde të errët.

    2. B
     Black Jack

     Ti paske dhe nick name mashtrusi, ca osht atehere jeta pa sex dude , paske shku per lesh dhe qeke merdhif nga vegla , just in case go and make jerk

    3. O
     O ti Vryma e bekuar atij qejfi lengezuar !

     Ka plotesihte te drejte . Asnji s'ka te drejten ne kte Bote te ndaloje jovetem ate qe njeriut ja do aq shume Genitalet por edhe Shpirti (maj ta marrsha ) pooooooor ne s'jemi ktu ne arabistan bre burra a po doni me na shndrru te tan ne yoga masturbues kolektiv ! Nooooooo nooooooo nooooooo si tha i nerumi qytetare gazetares ne ate Vidoe qi u bo Virale kur ajo e pyeti se a duhet te qihen sot Mileti para apo pas ? dhe Ai i dha nji Pergjigje "Epike "(hahah) tuj i than : QIHUNI DERI NE VDEKJE bre poplli jem qirs dhe nga t'jua kerkoj bytha / damethom nga t'ju e kerkoj trupi -shpirti . Pra deviza o e qarte sot dhe Per te Tere : Q I H U N I sa t'ju haje e cfar t'ju mbaje . Ojjjjjjj po na cmenet mer me kto tema qe Bota e qivilizume i ka kalue shekuj para .Ku dreqin doni me shku si poppll mer yahoo ne arabistan ke kamelet e shkretetires apo ne Europe . "hik e re "

     1. V
      Violeta

      Me ate konstrukt fizik qe ka poetja Rita Petro nuk do te ngopet me seks dhe jete intelektuale as pas 20 vjeteve, kur te mbushe 80... Lereni femren te shkoje e mbushur ne Parajse.

      1. R
       Rrespekt Violeta . sex deri ne ngopje

       Cfar e ben njeriut me te Lunmtur ne kte jete se Sexi ? Asigjo ! Ne ker Pik takohemi te gjithe . Nuk e njoh Riten si Person , as nga Pamja e saj Fizike ,por vleresoj Femren Himarjote si Numero Uno ne Shqiperi qe jane Femrat me sexi ne Ballkan ! Do kontriboja me gjith madheshtin e qenien time ne ate mbushje drejt Parajses

     2. D
      Doda

      O zonja vrimes , bej çte duash seks me çfar te duash , nuk e ka njeri fare mendien tek ti , por je ti si Shabon qosja qe ngacmon boten qe ti tregosh tetjerve qe egziston akoma , njerez injorant qe perversitetin e shesin per zhvillim , kta po e marin me qaf kte vend .

      1. T
       To Vrima

       Doda , ty te kemi lon Palmen me koqet e mdha varurn nalt . Tundi fort sa t'ja rrxosh . Vryma o bo per qejf t'robit uahahah

       1. B
        Black Jack

        You’re okey ???????????????????????????????? lol

       2. B
        Bisha NANO

        Zj RITA RESPEKTE…. SIGURISHT BISEDAT DHE KIMIA ME NJERIUN QE MENDON KANE RENDESINE E TYRE, POR AJO AH AH AH, NE KREVAT ESHTE SA 1000-ta E ATYRE QE THAME ME LART….

       3. C
        Ca te thuash per kete rrace

        E kush ja ka ndaluar seksin kesaj fishkaraqes.... Iku latifi,vjen mahmuti e hap shalet e ngjeshu...

        1. l
         lulibrava

         rita dua te pim nji kafe bashk

         1. r
          rita . Per miresjellje lulushit ;

          Me vjen keq lulush por un kam Gishtin e mezit me te gjate se Bilja e lulushit , keshtu qy . ciao brava

         2. l
          lulushi

          zonja rita respecte dua te njihemi

          1. K
           Kjo duhet ndodhe

           O Shqiptare jetoni jeten e juaje dhe leni mentalitet e mallkum Turke Otomane se pse në vendet myslimane dhe Arabe 70% 100 e popullsise jane skllever dhe ketu hyne të varfmit, femrat dhe femijet dhe si do mose vajzat e vogla që familjaret i martone me pleq që në moshen 8 vjeçe. Bota myslimane a po bota Arabe ështe jeta vetem për 300 tē popullsise mashkullore që kane lek dhe që kane pozita shtetrore dhe sunduse kundret të tjerve . Të tjert marrin fryme kote dhe jane aty për tu perdorur si skllever në emert të Kuranit dhe Allaut që e kane ndertue pikrisht vet në at menyre për interesat e një grushti njerzish

           1. P
            Petriti

            Po te kuptoje njeri ndonje gje nga ky koment, te ma thote dhe mua qe nuk mora vesh ndonje gje nga ky tallava-koment. Ah Sali Vandali c' na bere me shkollat e plepave!

            1. ?
             ?

             Ça ke o Tito, nuk e shef qe vllai sa ka mbaruar filloren,

           2. N
            Nuku

            Zonje bravo. Respekte. Vetem kur e di cfare do mund te gjesh lumturine sic e sqaron. Injoranca vlereson nderin primitiv. Nder nuk eshte te jesh e paprishme( per burrat sa me shume i prishur, quhesh njish tek ne) Nder eshte ta kerkosh e gjesh dashurine pastaj te dish ta mbash. Respekti i dyanshem , interesat e perbashketa jane premisa per nje dashuri te gjate e te shendetshme.

            1. H
             Hasan Spahiu

             Rita,ke dhurate simbolike nga une nje kastravec hollandez.Ta kruash vrimen sa here te duash.Ha mut tu lumte.

             1. L
              Luli

              SHKO trajnohu me. Shqiptaren ne Bruksel Vjola Dokon.

              1. L
               Luli

               SHKO trajnohu me. Shqiptaren ne Bruksel Vjola Dokon.

               1. L
                Luli

                SHKO trajnohu me. Shqiptaren ne Bruksel Vjola Dokon.

                1. z
                 zaku

                 Mos degjo injorancen, jeta nuk eshte vetem te hash buke, njeriu duhet ti shijoi te gjitha sa te jete gjalle..... I gjalli me te gjallet i vdekuri me te vdekurit.... Kush do te haj vetem buke le te haji dhe pak m*t.... Mosha nuk ka kufi, nje profesor i madh qe nuk dua tja permend emrin se ka qeni dr. i madh e pyet e dashura.... prof. kur e ke ndjer veten keq ne jete dhe prof. i thote ; VETEN KEQ E KAM NDJERE KUR FILLOVA TE MOS E BEJ DOT NE DUSH....... prandaj o kafshe jeta vjen vetem nje here prandaj mos e paragjykoni kete zonje por shijoheni jeten se per lesh do shkojne te gjithe...

                 1. ?
                  ?

                  Zakon i keq ky i berjes se shurres ne dush, po nejse ne kanal ka per te shkuar.

                 2. B
                  BALDAZARI

                  Kjo Rita vrima sikur ishte e dashuruar edhe me vellane .Keshtu u shpreh dikur ne nje interviste televisive.

                  1. x
                   xhaferri pri trapojet

                   BALDAZARI , qeke shume Kafshe o shpellar muti . Nuk dini te beni as humor as komente serioze . Plehra

                  2. D
                   Dash Pacja esell

                   Po mire moj shoqe, qiu me ke ta doje vrima e qejfit por s'ke pse e ben pazar se kjo tregon dy gjera; o je kurve, o s'po ta var asnjeri. Perfundimi: Te dhjefsha intelektin!

                   1. ?
                    ?

                    Ti po qe paske derr intelekti.

                   2. T
                    Transparenti

                    Pse kaq ngarkese negative.....o njerez !!! Te mbushur me mllef e vulgaritet ...sa jete te keqe qe beni. Dilni nga kutia e zeze dhe shijoni jeten, me ato pak qe jep zoti... Jeta eshte e shkurter. Jetojeni cdo dite ashtu si e mendoni...

                    1. M
                     Miloja

                     Ai, burri i kesaj gruaje, paska shpetuar me vdekjen e tij! Kam pershtypjen se e ka kerkyar vete vdekjen! A mund te bashkejetoje me kete grua nje burre me karakter? Ai shoetoi, por edhe kjo ka shpetuar! Tani po kerkon dike qe ta kete te njejte kimine sipas tabeles se Mendelejevit! Kjo ka lindur per loqe dhe me shumice! Hajde grua, hajde!

                     1. A
                      Alban

                      Rita, jetoje jeten sic deshrron ti, pa i dhene llogari askujt.

                      1. S
                       Sotiri

                       Rita Vrima, apo Rita Picka! Te vajti jeta me Vrimen, por lere te marre fryme edhe Vrima! Zonja Vrima! Sikurse edhe ti e di, njerezimi ka mberritur deri ketu nepermjet Vrimes, dhe me tej te gjitha kenget e dashurise here i kushtohen Vrimes, here Penisit, se pa kete Vrima eshte pa vlere! Prandaj ti duhet te tregoheshve rezervuar ne shpalljet publike, se edhe Rovena qe na tregoi se ku e ka Pidhin (Placken), njerezit e dine se ku e kane femratvate « gjene »! Po te kishe marre pjese ne Festival do te na kishe nderuar te gjitheve! Te fala nga Anti-Vrima!

                       1. V
                        Valdete

                        Rita Petro është grua inteligjente,që injoranca shqiptare nuk e kupton.

                        1. D
                         Doktori Pensionist

                         U plakë e dorë nuk hoqi dhe gurët e varrit tu bëfshin lo..e!

                         Lini një Përgjigje