"Ti je burrë pederast që lyen thonjtë": Sherr për Ronela Hajatin mes Agim Doçit dhe Robert Aliajt

17 Maj 2022, 09:47Kulturë TEMA

"Ti je burrë pederast që lyen thonjtë": Sherr për

Në emisionin "Të Paekspozuarit" është diskutuar për performancën e Ronela Hajatit në Eurovision. 

Në studio ka patur debate të forta mes Agim Doçit, që ka qenë anëtar jurie dhe ka votuar pro Hajatit dhe Robert Aliaj, që e konsideron këngën dhe performancën "paçavure".  

Për një moment Doçi është çuar nga studio dhe ka dashur të largohet. 

Agim Doçi: Kënga ka 5 elementë. Gjebrea e ka vërtetuar që di të bëjë festival. Këngën Magjike se bën dot as ti, as unë. Kur quhet kënga paçavure, do ti them ish- mikut tim Robert Aliaj, kur del ti më thonë cfarë është ai mashkull me thonjë të lyer? Të vëmë pikën mbi i. 

Robert Aliaj: Kam ndërhyrje.

Agim Doçi: Ty ta kam vënë nofkën unë, nihilist. Në studio nuk bisedoj, shpalos atë që kam përvojën. Si thotë ai pacavure?

(Agim Doçi çohet të ikë nga studio, por kthehet sërish).

Robert Aliaj: Unë nuk dua të futem në nivel kaq të ulët personal. Dua të kujtoj që arti është detonator dialogu. Nuk merrem me këto budallqë dhe gjëra personale. Kjo është eksperiencë artistike, e cila krijon, bëhet detonator dialogu. Është mjet që mund të bëjë ndryshime, por nuk pretendon të bëjë ndryshime politike radikale. Arti është shumë më lart, është më i thellë. Nuk po merrem me këtë fare. Nëse thashë që ka njerëz përgjegjës dhe dikush ndihet përgjegjës, do të ishte më e virtytshme të merret përgjegjësi. Do të kisha virtytin ta thoja.

Aliaj tha se problemi qëndron tek organizatorët të cilët duhet të marrin përgjegjësi.

"Mua nuk më shokon performanca dhe niveli artistik i performancës, paraqitja shqiptare në të gjithë aspektet e veta. Shoh arsyet përse nodhi kjo gjë. Është një ngjarje ndërkombëtare ku ne mund të përfaqësohemi.

Nga këto allishverishe, bakshishe, turqizma... Duhet ta bëjmë si vokacion dhe të na përfaqësojnë siç duhet. Nga koka e televizionit deri te punëtori i skenës.

Performanca ishte skandaloze, nuk është çështja vetëm vizuale. Çdo lloj komponenti muzikor nuk funksiononte fare. Aq sa thuhet në tekst aq edhe në peformancë. As ka konceptim, as ide thelbësore ku mbështetet performanca. Kishte një figurë skenografike dhe figura baleti. Ishte një paçavure totale, çoroditje totale.

As u kërcye, thjesht u panë disa figura velinash sesa balerinë. Ajo që sundoi dhe i vuri vulën ishte një performancë histerike. As melodi, as strukturë, as organizim, asgjë. Ishte vetëm dëshira për të shokuar, për të thënë ia arrita qëllimin sepse turma më pëlqeu.

Problemi i përgjegjshmërisë, kur një artist del dhe përfaqëson popullin… Tjetër gjë një skenë private dhe tjetër gje kur përfaqëson kombin. Çështja e përgjegjshmërisë kurrë nuk është kuptuar. Ne nuk kthejmë në asnjë mënyrë asgjë mbrapsht.

Kuptohet, kjo ratatujë mbeturinash, teneqesh që dolën në skenë, u bë një zhurmë dhe kaq.

Edhe ishte paralajmëruar delegacioni shqiptar të mos bënte diçka të tillë dhe e bënë. Një veprim, delirant, injorant, papërgjegjshmërie. Ka përgjegjësi ai që jep vendimin për t’u përfaqësuar me këto lloj nivelesh. E gjitha është te RTSH, te boshti, te një strukturë tjetër, ku ka njerëz ekspertë që orientojnë edhe trendin, se si ne duhet të përfaqësohemi", tha Aliaj.

34 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  në asnjë moment,nga këto që lexoj,doçi nuk e ka quqjtur pederast,aliajn!! përse e shtoni ju?? sa për dijeni,asnjërin nga të dy nuk e pëlqej si logorikë që janë!!

  1. v
   vang

   E pyeten LIMOS DISDARIN PERSE nuk kompozon me kenge ,dhe ai u pergjegj: ''PER SHALET TE BEJ KENGE''????

   1. B
    Bureto

    Pse e shtojne fjalen " pederast", kur nuk eshte thene?. Vertet qe kjo ta terheq vemendjen, por nuk eshte as hera e pare dhe as vetem tek Tema. Te gjitha gazetat dhe televizionet luajne me titujt. Jane ato, pra titujt qe te bejne te klikosh, pavaresisht se cfare lexon pastaj. Reklama vella, reklama. Para vella para!

    1. a
     anti25642654censurë

     e kemi thënë gjithnjë këtë që po e ri thua dhe ti!! nuk është se e bëra për shkak të padijes,por për shkakun që ne"karremat" që duan të kapin këta,tia themi se nuk jemi karrema! edhe kur bëjmë komente për tituj karrem!! shumica lexojnë vetëm titullin dhe nuk lexojnë kusurin!një pjesë tjetër lexon titullin dhe pjesën tjetër të influencuar nga titulli! e një pjesë e lexon ashtu si duhet! prandaj ne nuk duhet ti lejojmë duke mos ia përmëndur!!

     1. Çimi

      Ne fakt ja tha live . Gjithsesi seshte se beri ndonje zbulim se te gjithe e njohim si fakt

   2. B
    Berti ka shume te drejte o Doc-putana buri

    e para kur diskutohet e debatohet per Artin e Muziken , nuk perdoren fjlae fyese dhe perdoren Argumentat duke ju referuar gjithcka-je qe ka te bej me Muziken . Te gjithe Ata persona ,qe i kthejne qellimishte debatet ne perplasje Personale ,pra qe personalizojne cdo Debate -e bejne sepse automatikishte jane te PAAFTE te AFROJNE ARGUMENTA -sepse thjeshte jane NJEREZ TE DESHTUAR perball ksaj Shoqerie dhe Pik --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Roberti eshte njohes i mire i Muzikes dhe ben shume mire qe Mbron Muziken e Vertete nga Plehrat e Kohes qe fryjne Epokes se shkerdheimit Demokratike . Dhe kjo mendoj un eshte edhe Detyra e Roli i nji qytetari te vertete ne shoqeri e Bote. Ti tregoj Kufijt Karikaturave qe plasen her pas here Figures se Vertete te Muzikes ,per mos ta ber pis ate ,mos ta Shemtuar . Ben shume mire i nderuar Robert qe konfronton kta Histerike te Perdhosjes se Kultures dhe >Muzikes Shqiptare .(Mjfaton ti referohesh Muzikes Italiane ,e cila nuk del kurr nga Formati i saj i te qenit Muzike e vertete ,peer t'i treguar Mazllumave Demokratike se liria nuk eshte C'thurje e jetes )

    1. T
     Tra-la-la, zura nje galë !

     Berti eshte ca ekstremist, por ka te drejte. Kete Doçin e doçerve duhet ta zhdukin nga organizimet e ardheshme

     1. B
      Bureto

      Doçi, ky jo ai 'doçi' i vërtete, gjithe jeten ka qene nje konformist dhe servil deri në peshtirosje, por mbi te gjitha i perket tufes se pragmatisteve qe mendojne vetem per perfitime, sidomos në para. Eshte arsimuar si inxhinier, pra pa ndonje formim artistik. Natyra i ka falur nje dhunti, ate qe di te shkruaj, me mire te vargezoje tekste (i quajne dhe poezi pale) per kenge te lehta dhe si i tille eshte bere i njohur nga festivalet e RTSH. Kjo njohje ka ndihmuar edhe narcizmin dhe megalomanine e tij shpesh dhe groteske,. Sidomos kapakun ia vuri Presidenti i republikes, i cili ne mos gaboj i jep titullin "Nderi i Kombit", a "Mjeshter i Madh". Ketu arrihet kulmi, dmth hapu dhe te futem!

     2. A
      Arian

      Ore popull a jeni ne terezi.po çfarë është dhe çfarë mund të përfaqësojë një gjendje pa shkollë si ky mostra Robert aliaj.cka bërë ky në jetën e tij që në të dëgjojmë idiotizmat e tij!!!!!;;???????

      1. T
       Tirana

       e drejte! Robert Aliaj eshte vetem nje cope idiot dhe e vertet qe lyen thonjte si grate po dhe ky doci eshte nje idiot tjeter qe cuditem si e kane vene ne juri

       1. k
        kot me ta thon

        Robert Aliaj ka mbaruar Akademine e Arteve!!!

       2. s
        shqip

        Çfarë pretendoni o te mbaruar ? Kjo është fara që u mboll në 91. U hoqën kuadrot se kishin telefon në shtëpi. U zëvendësuan me plepiste dhe njerëz të hurit e të litarit. Pastaj erdhi tallvaja muzikore. Nuk e di si erdhi e kush e solli. Por fillimisht kjo rrymë vulgare turke-arabe erdhi nga Kosova. Dalëngadalë huqin e tallavase e perthithën politikanët, analistët dhe kazan Kadrija. Loja me Europen po na nxjerr zbuluar si turkoshake. Në fillim cirreshin "È duam Shqipërinë si gjithë Europa" , por 90 % e muzikës që dëgjon nëpër plazhet e Durrësit, Shëngjinit etj, janë vetëm ca tinguj e tekste që kënaqin mendjen e krijesave shqipfolës , kryesisht nga Maqedonia dhe Kosova. Për të mos folur për shijet që kanë çunat e barit. Nga makinat e tyre veç ca ofshama. Gjuha shqipe as nuk kuptohet fare. Të na rroje Rama dhe Saliu që Albania e kthyen në Albanistan .

        1. E
         E verteta dhemb....

         Cfare tjeter (vecse hale islamikesh)mund te jete nje vend me 90%turkoshake!?

         1. o
          opa opa

          Hale turkogrekqiresh ...

        2. M
         Mira

         Doci eshte skizo me kartele... si Sala, keta e kane patologji impotencen seksuale, prandaj perpiqen te intimidojne te tjeret ne kete pike, ku ju dhemb vete

         1. B
          B

          Ky moderni me thonj te lyme te shkoj ne belgjik te punoj se as per plehrat nuk e marin. Po si nuk i vjen turp qe meret me vajzen e vet ne mosh nderkoh qe e pam te birin qe ishte skandaloz. Nuk di cfar din me be ne jet kta tipa?! Ronela je nje yll, go ahead!

          1. H
           Heil Musolini !

           edhe ti kur i thua Roneles yll, ndonje koqe kandari do jesh je edhe ne Belgjike o injorant

          2. F
           Festiali tallava

           Ky Agimi te jete kaq rende valle?!Je artist o zoteri, si bie ne kete fjalor rrugesh ! Aliaj me te drejte i thote ketij te mbaje dhe qendrim e te thote :Po,me falni gabova.Mesa duket ajo qe thoshte Aliaj per korrupsion nepotizem dhe dhenie lekesh per te fituar festival i bie te jene te verteta perderisa Doci ka kete lloj reagimi mbrojtes.Ne festival futin duart per biznes e per qoka.

           1. A
            ALBAN

            SAKTE,QARTE E PASTER E KA SHPJEGUAR ROBERT ALIAJ.

            1. "
             "BOHOTINA"

             Ketu, kete radhe jam me Robertin.

             1. V
              Vjola

              Roberti ka shpalosur mendimin e shumicës të shqipëtarëve ! Shumë sakt ! Për faqe të zezë përfaqësimi i Shqipërisë ! Turp mblidhni mendjen për herët e tjera !

              1. H
               Hajde are te te tregoj babain

               Pederast qenka gazetari qe shpik fjale te pathena.

               1. r
                romeo

                Nuk eshte faji i idjotit Doci se dihet ter jeten plere ka qene, fajin e ka juria e rtsh qe mer ne juri nje derr maloku te ndyre, nuk mund te krahasohet artisti Robert Alia me shpellarin Doci.

                1. A
                 Arli

                 Roberti flet saktë. Agim Doçi nuk është njeri i artit. Ka mbaruar për inxhinjeri elektrike, ka shkruar disa tekste këngësh, si ata rapsodët mirditorë dhe ka një mëndjemadhësi që t’a shpif. Ata që e njohin mirë, flasin keq për këtë njeri. Fakti që ka qenë në juri, tregon që festivali ka humbur çdo vlerë pozitive.

                 1. 1
                  19

                  Doci eshte nje kurv burre dhe klysh komunisti .njeri i urryer nga te gjithe dhe nje pederast mashkull .dhe malok i keq .

                  1. F
                   Fjala

                   Nuk flase se: Doçi ka qene keshilltari i dobiçit te mbrojtjes qe çoi per skrap nendetesen 105 dhe e mbron, ashtu mbron dhe kurverine me Rita Petron qe e ka bere veren sikur e ka shpellen e pirateve te petro markos. Keta jane njerez qe nuk i perkasin shoqerise njerezore, por ndarjes me gjallesat qe duhet te rrojne ne shkretetire. KJo eshte koha, prandaj lerini ne punet e tyre dhe lirine e tyre, mos u flisni me goje, po tu flasin i peshtyni ne surrat dhe mos u jepni rendesi fare. Te jetojne si çdo zvarranik tjeter ne boten qe duan, po u gacmuan, jepuni pergjigjen e merituardhe ndonje shuplake. Shoqeria njerezore s'ka nevoje per kafsheri!

                    1. N
                     Ne

                     Njeri me te trashe se ai doci, nuk kam pare. Vjershekari i Enverit, vjen dhe i jep mend dynjase!

                     1. R
                      RTSH

                      Gimi I eshte mirenjohes perjete Marash Hajatit.

                      1. D
                       Dini kombinatit

                       Agim Doçi, spiun i thekur i PPSH, kryespiun i kombinatit “Misto Mame” në tiranë. Mora shkas nga poetali kur pashë kët fundërrinë që e pranojnë nëpër studio ku sot bën dhe demokratin e flakët. Kam punue ke misto mane si puntor, ku shum herë nga ky surrat dhe nji sekretare partie me mbiemër xibri, më kan gris pantallonat, më kan çuar me detyrim të qethem. Ky është ky kufoma komuniste doçi. Ata që kan punu në atë kohë, ma shum njerzit ruheshin nga ky se sa nga drejtori Minxhozi. Pështyjeni mutin, nji amanet nga ne çunat e kombinatit në gjermani

                       1. T
                        Tanguli

                        Mire ta kane bere qe te kane qethur, o HALABAK!

                       2. F
                        Fetai

                        Por si mund te krahasohet doci me aliajn kete vetem ato qe nuk kane sy e vesh e dine! Aliaj ka mesuar tre fjale shabllon ,dhe Ben sikur mer vesh nga arti.ky sharlatan nuk di cfar eshte edukata se kulturen nuk e din nga bie, ky tip qe nuk eshte as bur e as grua ,eshte per te mare keraben si dikur dhe te kullosi tufen e deleve ne bjeshke ku te mos e shikoje njeri. Turp per ato qe e intervistojne kete lapanjoz te paedukate.Sa per docin , shajeni sa te doni ,eshte kapacitet ne te shkruar dhe ne te four, pa thene marezira. Po, te ve qeleshen sipas festes, kjo eshte zotesi qe ralle njerez e kane.

                        1. F
                         Futja kot

                         Te dy nevrastenik. Agim Doci meret me shkrime jo me muziken.

                         Lini një Përgjigje