Biografia e re: nga ç’vuante realisht Elizabeth-a?

26 Nëntor 2022, 12:14Lifestyle TEMA

 

Biografia e re: nga ç’vuante realisht Elizabeth-a?

Gyles Brandreth, një mik i Princit Philip (burri i Mbretëreshës), bëri pretendimet për Mbretëreshën Elizabeth, e cila vdiq në shtator të këtij viti në moshën 96-vjeçare, në një biografi të ardhshme të quajtur “Elizabeth: An Intimate Portrait”.

Shkaku zyrtar i vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth u rendit si “pleqëria”, por Brandreth pretendon se ishte në të vërtetë një formë e rrallë e kancerit të palcës së eshtrave që shkaktoi vdekjen e saj.

Brandreth shkruan: “Kam dëgjuar se mbretëresha kishte një formë të mielomës – kancer në palcën e eshtrave – që mund të shpjegojë lodhjen dhe humbjen e peshës së saj dhe ato ‘probleme të lëvizshmërisë’ për të cilat shpesh na kishin thënë gjatë vitit të fundit të jetës së saj. Simptoma e zakonshme e mielomës është dhimbja e kockave, veçanërisht në legen dhe në pjesën e poshtme të shpinës, dhe mieloma e shumëfishtë është një sëmundje që prek shpesh të moshuarit.”

“Aktualisht nuk ka një kurë të njohur, por trajtimi – duke përfshirë barnat që ndihmojnë në rregullimin e sistemit imunitar dhe ato që ndihmojnë në parandalimin e dobësimit të kockave – mund të zvogëlojë ashpërsinë e simptomave dhe të zgjasë mbijetesën e pacientëve me muaj ose dy deri në tre vjet”, shpjegohet më tej.

Libri gjithashtu pretendon se mbretëresha vuante nga të ashtuquajturat “periudha me energji të ulët”, por ajo vendosi të vazhdojë punën pas vdekjes së Filipit në prill të vitit të kaluar. Kur u ndje më e dobët, thotë më tej biografi, ajo e mbushi kohën e saj duke parë dramën e BBC-së “Line of Duty”.

“Burri im me siguri nuk do ta miratonte”, thuhet se tha ajo.

Lajmi erdhi pas raportimeve se Mbreti Charles kishte përmbushur një nga dëshirat e fundit të Mbretëreshës duke emëruar gjashtë persona në Urdhrin e Merituar të Britanisë.

Mbretëresha Elizabeth e ndjerë zgjodhi të gjashtët në fillim të shtatorit, para se të vdiste.

Dhe në detyrën e tij të parë si sovran, Mbreti Charles konfirmoi vendimin e nënës së tij.

Prezantuesja dhe autorja televizive, baronesha Floella Benjamin, është në mesin e gjashtëshes, së bashku me një biologe molekulare dhe gjenetiste fituese të çmimit Nobel, një arkitekt të vlerësuar me çmime, një ish-infermiere dhe një historian kryesor.

1 Komente

  1. A
    Asmon bej pri arrnautgol

    kena pas lexu dikur ne nji medie hollandeze se mretnesha e burri vet bajshin seks te pist ,dhe mretnesha i rraste gishtin ne both grekit qi kishte gjasme per bur . -nuk e besova ,akoma sot e maj per fakenws ,qi nji mretnesh si ma e vip ne bote ti ndynte gishtat me nji both greki ! e pabesushme

    Lini një Përgjigje

    Blog Tema