FOTOT: Ajo ka vizituar çdo vend të botës, njihuni me Jessica Nabongo

21 Qershor 2022, 16:30Lifestyle TEMA

FOTOT: Ajo ka vizituar çdo vend të botës, njihuni me Jessica

Ndërsa avioni i saj filloi të zbriste në Seychelles më 6 tetor 2019, influencuesja e udhëtimeve Jessica Nabongo shikoi nga dritarja, duke u përgatitur për rastin e rëndësishëm që do të ndodhte.

Jo vetëm që ajo ishte gati të bëhej anëtare e një klubi prestigjioz të përbërë nga shumë pak njerëz që kanë udhëtuar në çdo vend të botës, por ajo do të ishte gruaja e parë me ngjyrë që e kishte dokumentuar një gjë të tillë.

Nabongo shoqërohej nga 28 miq dhe familjarë të saj, të cilët i ishin bashkuar për të udhëtuar në fluturimin e fundit me të.

Ajo kishte marrë më shumë se 450 fluturime dhe mbi një milion milje ajrore, por ajo kishte arritur në të gjitha 195 vendet e njohura nga OKB në glob.

Përvoja ishte rraskapitëse -- Nabongo bëri më shumë se 170 fluturime në një vit dhe thotë se ajo pothuajse u largua në disa raste.

"Ka pasur disa raste kur paniku fillonte dhe unë mendoja, 'oh zot, a do të rezultojë kjo në dështim publik?", tha ajo për CNN Travel.

Nabongo që atëherë ka shkruar një libër, "The Catch Me If You Can", duke detajuar përvojat e saj duke lëvizur nga një vend në tjetrin.

I emëruar sipas blogut të saj të njohur, ai rrëfen udhëtimin e saj rekord, duke u fokusuar në 100 nga 195 vendet që ajo vizitoi.

 “Në vitin 2017, mora një lloj vendimi që doja ta bëja deri në ditëlindjen time të 35-të”, thotë ajo për CNN Travel.

Pra, a mundi ajo të përmbushte afatin e saj?

“E tejkalova ditëlindjen time me pesë muaj”, shpjegon Nabongo. "Por unë e përfundova duke “prekur” edhe ditëlindjen e babait tim. Ai ndërroi jetë vetëm dy ditë pas ditëlindjes sime të 19-të, kështu që ishte mirë që isha në gjendje ta fusja atë në grup."

Sipas Nabongo, e cila ka lindur në Detroit, një nga arsyet kryesore që ajo u ndje e detyruar për të shkruar "The Catch Me If You Can" ishte për faktin se shumë pak zezakë janë në mesin e rreth 400 udhëtarëve që mendohet se kanë vizituar çdo vend në botë.

Nabongo prek përvojat e saj duke udhëtuar si një grua “e zezë” në librin e publikuar më 14 qershor, duke vënë në dukje se një përfaqësim i tillë është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

"Kam gjetur shumë bukuri në shumë vende që njerëzit ndoshta nuk do ta prisnin."

Këto vende përfshijnë Afganistanin, ku ajo u mahnit nga faltorja e Hazret Aliut, e njohur gjithashtu si Xhamia Blu në qytetin verior të Mazar-i-Sharif, Pakistan, ku ajo nuk mund të ngopej me ushqimin e rrugës, dhe Iranin, ku ajo vizitoi qytetin e lashtë Yazd.

Ish-punonjësja e OKB-së vëren se të kesh një blog të suksesshëm dhe mbi 200,000 ndjekës në Instagram i ka dhënë asaj shumë privilegje, veçanërisht kur bëhet fjalë për udhëtimet, por ajo është shumë e kujdesshme për përmbajtjen që ndan, duke pranuar se ndikimi i mediave sociale nuk ka qenë plotësisht pozitive kur bëhet fjalë për lokacione të cenueshme.

"Duke qenë një ndikues ose dikush me ndikim, duhet të jesh jashtëzakonisht i kujdesshëm me mënyrën se si ndani. Për mua, është vërtet e rëndësishme të siguroj ruajtjen e vendeve që po vizitoj."

"Është padyshim diçka që më mungon në veçanti," pranon Nabongo, duke përmendur Perunë si një nga destinacionet nga të cilat ajo u ndje pak e nënshtruar thjesht sepse kishte parë kaq shumë imazhe të pamjeve të saj historike paraprakisht.

“Kur arrita në Machu Picchu, thashë: “Oh, duket tamam si fotot”, pranon ajo. “Pra, ishte zhgënjyese.

 

Lini një Përgjigje