Katër këshilla nga ekspertët si të përballeni me stresin

5 Shkurt 2023, 22:29Lifestyle TEMA

 

Katër këshilla nga ekspertët si të përballeni me

Nëse keni qenë të stresuar gjatë 12 muajve të fundit, nuk jeni vetëm. Rastet e rraskapitjes dhe stresit ishin të zakonshme përpara pandemisë, por ndikimi i COVID-19 në ekonomi dhe mirëqenien emocionale të njerëzve ka krijuar një mjedis ku ndjenja e tillë është shpesh e paracaktuar, veçanërisht në mes të kufizimeve, rregulloreve dhe bllokime. Ndonëse është e natyrshme dhe normale të ndiheni të stresuar, është thelbësore të kuptoni rastet kur kjo plagë e heshtur mund të dëmtojë shëndetin tuaj fizik dhe mendor.

Sipas hulumtimeve, nivelet e larta të stresit për një periudhë të gjatë kohore mund të ndryshojnë në mënyrë drastike funksionet tona fizike dhe të ndikojnë pothuajse në çdo sistem organesh në trupin tonë. Kjo është gjithashtu e lidhur me mosfunksionimin seksual, aknet, ankthin, depresionin, psoriasisin, rënien e flokëve, obezitetin, sëmundjet kardiovaskulare, çrregullimet e personalitetit, pagjumësinë dhe problemet gastrointestinale, etj. “Në 20 vitet e mia në industrinë e mirëqenies dhe shëndetit mendor, ne kurrë nuk kemi marrë një rritje të konsiderueshme të telefonatave aq sa kemi në 12 muajt e fundit,” thotë Neil Shah, themeluesi i Shoqërisë së Menaxhimit të Stresit . “Pse? Sepse njerëzit kanë nevojë për ndihmë.”

Prilli është muaji i ndërgjegjësimit për stresin, një fushatë globale e nisur në vitin 1992 për të ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit të publikut rreth shkaqeve dhe kurave të stresit. “Qëllimi është që t’i bëjë njerëzit të flasin,” thotë Shah. “Ne inkurajojmë njerëzit të dallojnë simptomat e stresit herët, para se të jetë tepër vonë. Duhet të merret seriozisht dhe dialogu rreth stresit dhe shëndetit mendor duhet të destigmatizohet.”

Revista Vogue ka folur me ekspertë të shëndetit për të dëgjuar këshillat e tyre se si të përballeni më mirë me stresin.

Ushqimi mund të ndikojë absolutisht në disponimin tonë. Kur ushqimet me sheqer dhe karbohidratet e rafinuara shkaktojnë çekuilibër të sheqerit në gjak, mund të pasojnë ndryshime të humorit. Nëse keni qenë ndonjëherë “i uritur” – aq i uritur sa jeni i zemëruar – atëherë mund ta kuptoni këtë. “Ajo çfarë hamë mund të përkeqësojë stresin ose të ndihmojë në zbutjen e tij,” shpjegon Maria Marlowe, nutricioniste holistike dhe autore e Udhëzuesit të Ushqimit të Vërtetë.

“Nëse tashmë jeni të stresuar dhe keni nivel të lartë të kortizolit (hormoni i stresit), pirja e kafeinës është një recetë për ankth, vështirësi në gjumë, mungesë energjie dhe rezultate të tjera negative shëndetësore.” Marlowe sugjeron të provoni çajin matcha si një alternativë.

Përveç heqjes së kafeinës, Marlowe rekomandon përfshirjen e më shumë ushqimeve të pasura me magnez në dietën tuaj, të tilla si zarzavate me gjethe të errëta, fasule, perime deti, arra, fara, drithëra dhe tofu organike. “Magnezi ndihmon trupin të përballet me stresin dhe na ndihmon të ndihemi të qetë.” Ajo sugjeron gjithashtu shtimin e ushqimeve që janë të pasura me vitamina B, të cilat janë gjithashtu nxitëse të humorit, duke përfshirë salmonin e egër, mishin organik të ushqyer me bar, thjerrëzat dhe vezët. Ndërsa veganët mund të marrin shumicën e vitaminave B përmes një diete me bazë bimore, ata ka të ngjarë të kenë nevojë të plotësojnë B12.

2. Kryeni ushtrime që t’i hapni rrugën hormoneve të lumturisë

Ushtrimet mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të hormoneve të stresit në trupin tonë, të tilla si adrenalina dhe kortizoli. Gjithashtu stimulojnë prodhimin e endorfinës, kimikateve në tru që veprojnë si qetësues natyral i trupit dhe si ngritës të humorit. “Ushtrimet nuk kanë të bëjnë me ndëshkimin e trupit tuaj, por ju ndihmojnë që të ndiheni mirë – dhe nëse bëni diçka që ju pëlqen, ka shumë më shumë gjasa që t’i përmbaheni asaj,” thotë Stef Williams, trajner personal dhe themelues i aplikacionit të fitnesit We Glow.

Çdo lloj ushtrimi do t’ju ndihmojë. Shumë njerëz mendojnë se përdorimi i grupeve të mëdha të muskujve në një mënyrë ritmike dhe të përsëritur funksionon më mirë. Ecja dhe vrapimi janë shembujt më të mirë, por disa mund të preferojnë stërvitje të fuqishme.

“Sinqerisht, nuk ka një qasje të vetme që i përshtatet të gjithëve. Ka të bëjë me gjetjen e llojit të lëvizjes që funksionon për ju, çfarë ju pëlqen dhe çfarë ju bën të ndiheni në kontroll,” shpjegon Williams. “Por unë nuk mund të rekomandoja të ecni më shumë – ta ndani atë kohë për veten tuaj, duke e përdorur atë për të telefonuar një anëtar të familjes apo edhe thjesht për të distancuar veten dhe për të qenë me mendimet tuaja. Fitnesi nuk duhet të jetë i komplikuar; nuk kemi nevojë ta komplikojmë shumë. Gjeni një rutinë që ju pëlqen dhe filloni nga aty.”

Yoga është përdorur për mijëra vjet për të kultivuar vetëdijen, transformimin dhe lidhjen. Është gjithashtu një mjet i rëndësishëm për të menaxhuar stresin. “Unë besoj se joga është për të gjithë, por gjithashtu duket ndryshe për të gjithë,” thotë terapistja e jogës, Kellie Livingstone. “Disa njerëz përfitojnë nga një praktikë më e fuqishme që ndërton forcën, tonin e muskujve dhe qëndrueshmërinë. Të tjerët përfitojnë nga një praktikë më e butë që promovon relaksimin, ndihmon në menaxhimin e dhimbjes dhe synon sistemet fiziologjike që mund të ndikojë joga – imuniteti, qarkullimi, tretja, endokrine, etj.

Sipas Livingstone, koha më e mirë për të praktikuar joga është në mëngjes. Ajo shpjegon se kjo na ndihmon të vendosim tonin e sistemit tonë nervor për pjesën tjetër të ditës, në mënyrë që të mund të navigojmë situatat stresuese me më shumë ndërgjegjësim për trupin dhe frymëmarrjen tonë.

“Kur filloni të përdorni jogën si një mjet për lehtësimin e stresit, është thelbësore të vini re se çfarë po ndodh tashmë brenda trupit tuaj përpara se të ndryshoni ndonjë gjë,” këshillon ajo. “Për shembull, shpesh kur jemi të stresuar, ne mbajmë tension në shpatulla, gjoks ose bark. Fryma jonë mund të jetë e ndërprerë, e shpejtë dhe e cekët. Për të lehtësuar këto sisteme, fokusohuni në pozat që zhbëjnë këtë manifestim fizik të stresit. Pozicione të tilla si poza e fëmijës, përkuljet anësore, përmbysjet – kthimi me kokë poshtë – dhe palosjet përpara mund të ndihmojnë në nxjerrjen e një përgjigje parasimpatike.

3. Gjeni rrugëdalje nga stresi përmes psikoterapisë

Një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të lehtësuar veten nga stresi është duke folur për të me një profesionist nëpërmjet terapisë. “Shërimi i shpirtit është një mënyrë për ta parë këtë praktikë,” thotë psikoterapistja Jess Semaan për Vogue. “Është si një palestër për botën tuaj emocionale dhe mendore; një hapësirë ​​ku mund të njihni veten më mirë, çfarë ju nxit, traumat dhe frikërat tuaja, pranojini ato dhe filloni të çliroheni prej tyre, në mënyrë që të jeni një person më i lumtur, më i kujdesshëm ndaj vetes, të tjerëve dhe planetit.”

Sipas Semaan, çdokush mund të përdorë dhe të përfitojë nga psikoterapia, por është e rëndësishme të gjesh terapistin e duhur për ty . “Mos hiqni dorë. Sigurohuni që të dëgjoni intuitën tuaj dhe të merrni parasysh të flisni me terapistë të ndryshëm përpara se të kryeni. Terapia është punë dhe ndonjëherë do të jetë e vështirë. Mos hiqni dorë kur ndiheni të pakëndshme. Siklet mund të nënkuptojë se shërimi po ndodh. Jepini kohën e duhur këtij procesi. Disa nga zakonet dhe modelet tona janë përsëritur për dekada – ato nuk do të zhduken brenda natës.”

4. Bëni një detoksifikim dixhital

Për ekspertin e menaxhimit të stresit Neil Shah, një nga mënyrat më të rëndësishme për të menaxhuar stresin është nxitja e një detoksifikimi dixhital . “Megjithëse teknologjia i ka dhënë shoqërisë avantazhe dhe përfitime gjatë pandemisë për të hequr stresin, për të dhënë një ndjenjë arratisjeje, për të rimarrë kontrollin e mirëqenies dhe për të përmirësuar lidhjen shoqërore, njerëzit mbeten qenie sociale. Kështu që ne i inkurajojmë njerëzit të përfshihen në realitetin fizik.” Për ta bërë këtë, Shahu rekomandon që “të shkëputemi nga matriksi. Gjeni mënyra për të reduktuar, nëse jo për të eliminuar plotësisht stresin. Mësoni diçka të re, bëni meditim të ndërgjegjshëm, bëni një shëtitje në natyrë, kaloni kohë ose bisedoni me të dashurit tuaj, hani mirë dhe bëni ushtrime fizike. Krijoni balancë./

Lini një Përgjigje