Kush është piloti amerikan që rrëzoi 4 avionë luftarakë “MiG” në 30 minuta

22 Janar 2023, 12:43Lifestyle TEMA

Kush është piloti amerikan që rrëzoi 4 avionë

Royce Williams, në një ditë të ftohtë nëntori në 1952, Williams rrëzoi katër avionë luftarakë sovjetikë dhe u bë një legjendë për të cilën askush nuk do të dëgjonte për më shumë se 50 vite, shkruan CNN.

Ish-aviatorit detar tashmë 97-vjeçar iu dha “Kryqi i Marinës”, nderimi i dytë më i lartë ushtarak i shërbimit në një ceremoni të premten në Kaliforni.

Po çfarë ndodhi në 18 nëntor 1952?

Më 18 nëntor 1952, Williams po fluturonte me “F9F Panther”, avioni i parë luftarak i marinës amerikane, në një mision gjatë Luftës Koreane. Ai u ngrit nga aeroplanmbajtësja “USS Oriskany”, e cila po operonte me tre transportues të tjerë në një grup pune në Detin e Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor, 100 milje larg brigjeve të Koresë së Veriut.

Ëilliams, atëherë 27 vjeç, dhe tre pilotë të tjerë luftarakë u urdhëruan nga një patrullë ajrore luftarake të fluturonin mbi pjesën më veriore të Gadishullit Korean, pranë lumit Yalu, që ndan Korenë e Veriut nga Kina, raporton abcnews.al.

Në verilindje është Rusia, atëherë pjesë e Bashkimit Sovjetik, e cila mbështeti Korenë e Veriut në konflikt. Ndërsa katër avionët e marinës amerikane fluturonin patrullën e tyre, udhëheqësi i grupit pësoi probleme mekanike me krahun e tij dhe u kthye në vendnisje. Kjo i la Ëilliams dhe krahun e tij të vetëm në mision.


Më pas, u identifikuan shtatë avionë luftarakë sovjetikë “MiG-15” që po shkonin drejt aeroplanmbajtëses amerikane. Komandantët urdhëruan dy avionët e marinës amerikane të vendoseshin mes MiG-ve dhe luftanijeve amerikane.

E ndërsa e bënin këtë, katër nga MiG-ët sovjetikë u kthyen drejt Ëilliams dhe hapën zjarr. Williams kujton se, avioni i tij ishte i përshtatshëm për luftime ajër-tokë, jo për luftime ajrore. Gjatë luftës, Ëilliams gjuajti të gjitha 760 predha 20 mm që mbante F9F.

Ai kujton se fluturoi në një model slitë me rrota lart e poshtë, me plumba që fluturonin sipër dhe poshtë tij ndërsa ai lëvizte, ndërkohë që, piloti sovjetik përpiqej të bënte një goditje të qartë.

Williams tha se ai gjithashtu e dinte se për shkak se avionët sovjetikë ishin më të shpejtë, nëse ai do të përpiqej të shkëputej ai do të vritej.

“Në atë kohë MiG-15 ishte avionic më i mirë luftarak në botë”, më i shpejtë dhe i aftë se avionët amerikanë, tha ai në intervistë.

Frika nga një luftë tjetër botërore

Lajmet për heroizmat e Ëilliams u përhapën kudo me presidentin e atëhershëm Dëight Eisenhoëer në mesin e zyrtarëve të lartë amerikanë të etur për të folur me pilotin, sipas faqes së internetit të Navy Memorial.

Pas betejës, Ëilliams u intervistua personalisht nga disa admiralë të rangut të lartë të Marinës, Sekretari i Mbrojtjes dhe gjithashtu Presidenti, pas së cilës ai u udhëzua të mos fliste pasi zyrtarët kishin frikë se incidenti mund të shkaktonte një rritje të tensioneve mes SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik, dhe ndoshta të ndezë Luftën e Tretë Botërore, raporton abcnews.al

Heroizmi dhe trimëria që ai tregoi për 35 minuta 70 vite më parë në qiellin mbi Paqësorin e Veriut dhe brigjet e Koresë së Veriut shpëtuan jetën e kolegëve të tij pilotëve, shokëve të anijes dhe ekuipazhit.

12 Komente

 1. A
  A. HOXHA

  Pordhë pa rigon, se ato me rigon kanë erë të mirë............................ . Nuk ka patur kurrë një përplasje midis aviatorëve amerikanë dhe atyre sovjetikë.?............... Megjithëse edhe shkrimi ndryshon nga titulli....................... Në titull rrëzon 4 avionë. Në shkrim nuk rrëzon dot asnjë.....

  1. d
   dikur

   Habitem se sa ngjan propaganda e sotme me ate te dikurshmen

   1. E
    Emigrant ne USA

    Ha mut akoma si me Enverin, se u mesuat me genjeshtra, dhe mendon se ashtu eshte me te gjithe. Jane vete ruset qe kur hapen arkivat konfirmuan qe kishte rrezuar saktesisht 4 avione sovjetike ky piloti. Deri ne momentin e hapjes se arkivave ruse amerikanet kane qene te pasigurte a kane qene 3 apo 4 qe ka rrezuar. Por nuk kane faj shqiptaret, se qene bija nenash amerikane qe pilotuan avionet qe i rane Serbise ne 1999. Se po te qe per shtetin shqiptar, do kishte mbaruar pune Slloboja.

   2. P
    Pukjani

    ShBA e shkerdhen para e mbrapa Rusine si ti doje trapi eshte si ai i forti qe te rreh e ste le as te qash, e din ruset se SHBA ka force ti zhduke pergjithmone si popull e i ka tmerruar frika prandaj nuk e ngucin

    1. o
     odin

     Problem është kur perkthyesi nuk zoteron shqipen...

     1. M
      Mandi

      Ahahahaahahahaha Si filmat me herkula

      1. H
       Henk

       Hajde përkthim me Google Translate hajde, vk...

       1. z
        zhvejku

        Keto pralla jane te mira per ca mendje pukjanesh. Ti mos trego qe mos marin veshe sovjetiket... A thua se rane kater gjelpera ne nje mullar me kashte e su gjeten. Po mire kta avionet sovjetik nuk komandoheshin nga radaret e kullat e tyre. Amen mos shkruani budellqe te tilla se lat nam. E dim qe amerikani eshte me fort, tera luftrat i ka fituar, qe nga vietnami e ne avganistan, vetem kete te ukraines e ka pak si problem e pse ka nja 31vasal me vete.

        1. E
         Erdogan

         "Bravo" i qofte Colonizatoreve Angloamerikane qe qellimi i tyre eshte Lufta dhe Shkaterimet. Kane gjetur Njeriun e tyre nje cifut qe jo vetem e shkaterroi ish Nova Rusine (Ukrahina e sotme) por ngul kembe se do cliroi nga "pushtuesit Ruse" Kievin. Dhe kete idiotet e Ukrahines duke filluar nga Karagjozi komedian Zhele-nsky dhe Boksieri i Kievit per llogari te Natos. Deri dje Bashkimi Sovjetike cliroi Evropen nga Naistet kurse sot qe po mbron Interesat dhe Historine e Saj shekullore ne Ukrahine eshte "Brutale dhe Pushtuese"!

         Lini një Përgjigje