Sa para kanë Rothschild-ët?

25 Janar 2023, 22:40Lifestyle TEMA

Sa para kanë Rothschild-ët?

Emri i tyre lidhet me fitime të mëdha, pasuri dhe fuqi. Në fakt, Rothschild-ët janë ndoshta e vetmja familje në botë që, në tre shekujt e fundit, arriti jo vetëm të krijonte një pasuri të madhe, por edhe t’ua trashëgonte atë brezave të ardhshëm, pa humbje të konsiderueshme.

Dinastia grumbulloi miliarda në sajë të aktiviteteve të saj bankare dhe u bë një nga familjet më të pasura në botë.

Trashëgimtarët kanë krijuar lidhje familjare me familje të tjera të pasura, duke përfshirë Rockefellers. Kohët e fundit, dhe me familjen Hilton, kur James Rothschild, u martua me Nikki Hilton. Aktualisht, e gjithë pasuria neto e familjes vlerësohet në 400 miliardë dollarë, me disa vlerësime deri në 1 trilion dollarë.

Sipas therichest, këta janë anëtarët më të pasur të gjallë të familjes Rothschild:

Nadine de Rothschild – 100 milionë

Pasuria neto e aktores dhe autores franceze Nadine de Rothschild vlerësohet në 100 milionë dollarë. Ai lindi në prill 1932 në Saint-Quentin, Francë. Ajo filloi karrierën e saj si modele, duke pozuar për piktorin Jean-Gabriel Domergue.

Eduard de Rothschild – 300 milionë

Lynn Forrester de Rothschild – 673.6 milionë

Lynn Forrester de Rothschild është një nga gratë më të pasura në Britani, me një vlerë neto prej rreth 673.6 milionë dollarë. Pjesa më e madhe e pasurisë së saj është ndoshta për shkak të martesës së saj të tretë me Sir Evelyn Robert Adrian de Rothschild, një biznesmen milioner britanik dhe anëtar i familjes së famshme. Aktualisht, ajo shërben si drejtoreshë menaxhuese e EL Rothschild.

Nathaniel Philip Rothschild – 1 miliard

New York Times e ka përshkruar atë si njeriun “që mund të bëhet Rothschild më i pasur”. Nathaniel Philip Rothschild, i cili është vetëm 50 vjeç, është i diplomuar në Kolegjin Eton dhe Universitetin e Oksfordit.

Ai ka krijuar një gamë të madhe interesash biznesi, pasi ka punuar për fondet mbrojtëse dhe ka investuar ndjeshëm në minierat e qymyrit në mbarë botën. Pasuria e tij neto e vlerësuar është rreth 1 miliard dollarë, por Nat raportohet të jetë në linjë për një trashëgimi prej 40 miliardë dollarësh të krijuar në trustet zvicerane.

James Rothschild – 1.3 miliardë

James Rothschild, financier dhe trashëgimtar bankar, është një tjetër anëtar jashtëzakonisht i pasur i familjes Rothschild. Biznesmeni britanik punon për një nga institucionet më të mëdha bankare në botë, Rothschild Asset Management. Ai është djali i të ndjerit Mayer Amskel Rothschild, një prej anëtarëve më të pasur të familjes britanike Rothschild. Pasuria neto e vlerësuar e James Rothschild është 1.3 miliardë dollarë.

Ariane de Rothschild – 1.5 miliardë

Jacob de Rothschild – 5 miliardë

Jacob Rothschild vlerësohet të jetë rreth 5 miliardë dollarë. Ai është një bankier britanik i investimeve që ka punuar në një numër bankash në Londër. Ai është gjithashtu një filantrop i dalluar dhe mbrojtës i madh i arteve në Mbretërinë e Bashkuar, për të cilin ka marrë nderime dhe çmime të shumta të dalluara.

David Mayer de Rothschild – 10 miliardë

David Mayer është një eksplorues dhe ambientalist i njohur i cili ka marrë pjesë në aksione të ndryshme mjedisore për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për ndotjen plastike në oqeane.

Ai është ndoshta më i guximshmi nga të gjithë Rothschild-ët. Ambientalisti entuziast ka fituar vlerësime të konsiderueshme nga kolegët e tij për punën e tij dhe ka shkruar një seri librash që detajojnë aventurat e tij të udhëtimit në vende të izoluara. Shumica dërrmuese e pasurisë së tij të vlerësuar prej 10 miliardë dollarësh vjen nga trashëgimitë e tij masive, sipas burimeve të ndryshme. 

2 Komente

 1. a
  asrtiti

  nuk besoj qe pasuria e tyre te matet me shifra .besoj qe pasuria e tyra eshte kontrolli .kontrolli mbi gjithcka qe prodhon para te vertete .

  1. S
   Shqiptari

   Bote e piset. Disa kane miliarda e shumica nuk kane mjaftueshem per te ngren..! Ka ardhe koha qe globi ( popujt),te çohen ne kembe dhe ti permbysin miliarderet parazit.

   Lini një Përgjigje