VIDEO/ Himni Kombëtares kuqezi këndohet nga artistja rumune e bëhet virale

26 Nëntor 2023, 17:30Lifestyle TEMA

VIDEO/ Himni Kombëtares kuqezi këndohet nga artistja rumune e

Andreea Vilcan, këngëtare nga Rumania, ka publikuar ‘coverin’ e një prej këngëve më të njohura, “Mora fjalë”.

“Çka ndodhi në Kosovë uroj të mos ndodhë askund në botë. Kjo këngë flet për historinë e legjendarit Adem Jashari që sakrifikoi tërë familjen për liri. Sot ndërsa po këndoj këtë këngë, zemra ime qan për ngjarjet dhe vuajtjet që Kosova ka kaluar. Ju dua Kosova”, ka thënë ajo në hyrje të videos, duke njoftuar ndjekësit e saj me mesazhin e këngës.

Vilcan ka paralajmëruar po ashtu se më 28 nëntor do të vizitojë Kosovën.

Këngëtarja rumune më parë ka pushtuar rrjetet sociale me këngë shqipe.

 

 

26 Komente

 1. F
  Fatmiri

  Bravo goca!

  1. I
   Ilir

   Mora Fjale nuk eshte himn i kombetares kuq e zi. Kombetarja Kuq e zi e ka hymnin e vet "Kuq e zi je ti". Kombetrja bardhe, blue e verdhe le ta beje kengen "Mora Fjale" himnin e saj po te doje dhe te na leje rehat ne.

   1. b
    ben

    Ti je nje cope muti qe nuk e meriton emrin e nderuar "Ilir". Kjo vajze e kendon kete kenge per nje hero qe ne si shqiptare kemi fatin ta kemi tonin. Adem Jashari luftoi per flamurin kuq e zi, luftoi dhe dha jeten per Shqiperine dhe qe Kosova te jete pjese e atdheut meme, Shqiperise. Maskarenj si puna jote jane jashteqitja e kombit tone. Jane disa si puna jote qe i duan shqiptaret te ndare, se keshtu e kane me te lehte armiqte tane qe te na mposhtin.

    1. p
     pergjigje Ben-it

     Harroje or Ben qe ai eshte shqiptar..........ai ndoshta di me shkrujt shqip.....por ne qoftese nuk e din historine e shqipetareve as mund ta kuptoje perse kjo kenge (shume e realizuar nga ana muzikore ) ne na bashkon si kurre me pare..........Kjo ka qene prej qemoti parrulla e serbit, rusit , grekut....perca e sundo shqipetaret......koha po tregon se historia e vertete e shqipetareve (qe kane bere shume gabime gjate historise qindra-mijra -vjecare) do dali ashtu sic ka qene......

    2. D
     Detari

     Ilir o evgjit te qifsha janullen se e di kush je pavaresisht se ndron emrin o kopil anadolli

     1. Çentrale

      E sakte

      1. T
       Tualet Palla- Lenini I Librazhdit

       Iliri eshte çuni I kurvës.

       1. M
        M.B

        I paske ngjare ati kallomit gjate qeke kar nga trute

       2. A
        Ari

        Wow! Keta rumunet na kane bere edhe Himnin ( muziken)!

        1. T
         Tan_Tironci

         Te lumte goja. Per inat te Ylli Manjanit, Gezuar 28 Nentorin.

         1. I
          ILYRIA

          Yll Manjani, Cani , Shkullaku, Bushati, Lubonja etj jane plerat e shoqerise shqipetare.........kur ha nje luge corbe te prishur do vjellesh gjithe jeten.....keta e kane ngrene corben e prishur......o nga serbet, o nga greket, o nga ruset......tani deri sa te dalin ne TV ose me mire ta themi se TV-net ti ftojne keta byth....a.....do vjellin vrere per at vend.........Gezuar festat e vetem shendet Tan►Tironci

         2. j
          ju turren pederastet filogrek tu shajt !

          Bravo Rumunes . Nuk duhet harruar se ne Kryeqytetn Rumun jetojne mijra Shqptare qysh prej kohes se Turkut

          1. K
           King D

           Minoritare rumene qe jeton ne kosove...? pasi flet dhe kendon paster shqipen.. Megjitheate Respekte per Andrean.

           1. D
            Drini Drink

            Shume bukur Bravo

            1. F
             F-22 Raptor

             Emocionuese! Te kendofte zemra, dhe faleminderit!

             1. K
              Kritiku

              Nuk eshte Himni Kombëtares kuqezi, ore shpellare te gazetarise, qe na mbytet me idiotesite kosovare!

              1. a
               aleks

               himni i kombetares kjo kenge???, boll se late nam o idiote. adem jashari qe u fsheh brenda ne shtepi , qe per faj te tij u masakrua e gjithe familja, me femije edhe gra

               1. D
                Drini

                Ska lidhje hymni i shqiperise nuk eshte ajo katundaria : mora fjale mora ngjale, as plisat a pisat ca i kane koqevaret s'kane lidhje... Eshte bere si mode edhe me dialekt koqevaresh,.. Tutje ne kemi hymnin tone kombtar e te gjitha gjerat tona, ato te mbajne te vetat.

                1. P
                 Patrioti

                 Në YouTube mund të shikosh një film dhe ka shumë shikime që tregon për Adem Jasharin si një nga teroristat më të egër që ka masakruar njerëz të pa fajshëm. Me sa duket është realizim Serb . Sidoqoftë kjo këngë nuk duhet të na frymëzojë sidomos Shqiptarët e Shqipërisë

                 1. q
                  qim pyka i hasit

                  Hajdari i shqipetareve ka dal jashte parashikimeve, bile deri ne rumani, bravo rumune shijoje deri ne fund Por kjo ben pjese per kosoven por pa problem

                  1. v
                   vezhguesi

                   Ti je nje tjeter cope muti, njesoj si ai pederasti qe vetequhet Ilir.

                  2. R
                   RAIFI

                   Agjentet serb në Shqipëri janë qart pse tifozët kuq e zi kënduan këngën për Adem Jashari .Po kjo gazet botoi edhe shkrimin e një ish ministri(me nder me thënë),i cili volli vrer e gjithë kjo se mos po iu idhnohet Vuçiq.Po harrojnë të mjerët se Amerika është duke e luftuar Vuçiqin dhe mjerë ai që është në anën e tij e si dukët në Shqipëri fatkeqësisht ka mjaft të till,duke llogarit edhe Teman që kryesisht boton komente anti Kosovë dhe komente pro serbe,se kështu iu ka mësuar Baton Stanishiqi.

                   1. z
                    zhaku i pamposhtur

                    Na nderon kjo rumunja me interpretimin e kesaj kenge kuptohet,dhe nese e vini re kjo e kendon me shume ndjenja kengen sic duket eshte tamam nje artiste e vertete sepse te flasesh me gjuhen e artit nuk eshte shume e thjeshte...fatkeqesisht ne shqiptaret quajme artiste te gjithe ata qe kendojne aktrojne etj etj por mendoj se nuk eshte ashtu sepse nuk mund ta quaj artist ate qe kendon per Ali Pashane duke treguar gjithe gezim se si ia cuan koken ne tepsi tek sultani pra ne I kendojme heronjve per ti lartesuar vlerat kontributin dhe I kemi si shembull,nese ti je nje artist I paformuar normalisht do te deshtosh ,por ne kemi edhe nje te keqe tjeter sepse kemi gjithashtu nje audience qe nuk ka ngritje ose kerkesa ndaj artit prandaj edhe ka dwgraduar muzika shqiptare dhe shkelqen Mandi me tallavane e tij...kam nje jete qe jetoj me muziken dhe jam I lidhur shume ngushte me te jo nga ana profesionale por thjesht muzika eshte pjese e perditshme e imja dhe dua te jap mendimin tim per kete kengen qe eshte kthyer ne himn per kombetaren dhe tifozet e saj..pra kjo kenge eshte e shkruajtur per tu kenduar si balade sepse permbajtja e saj ka dhimbje per heroin legjendar Adem Jashari .Shkurte Fejza eshte nje kengetare shume e mire dhe nje interpretuese e suksesshme por kete kenge e ka interpretuar me nje muzike reggae qe nuk I pershtatet permbajtjes,e kam degjuar kete kenge nga nje djal qe nuk ia di emrin dhe mendoj se eshte interpretimi me origjinal qe i shkon kesaj balade pra po te klikoni ne YouTube tek 'liria ka emer' besoj do ta gjeni ate version te mrekullueshem dhe rrenqethes..mendoj se tifozet shqiptare e zgjodhen kete kenge dhe e ben hit per arsye se ajo ka Nota patriotike per te cilat ka kaq shume nevoj shoqeria jone e tradhetuar nga politika jone e shitur,megjithate une nuk jam aspak ne linje me ylli manjanin pasi ai shprehu urrejtjen e paster te bashkimit te shqiptareve rreth figures se Adem Jasharit ndersa une them qe kenga eshte shume e goditur por thjesht interpretimi duhet te behet si nje balade pak a shume si kjo rumunia e nderuar...

                    1. b
                     besmir

                     Cfar lidhje ka kjo kenge qe te jete himni i kombetares,kjo eshte nje injorance qe e kendojne idjotet,per cfar cohu Adem do cohet te luaj futboll.....kendoni heronjeve atje ku duhet....

                     1. S
                      Shaban Hoti

                      Me siguri kjo vajzë ka gjak shqiptari në denët e saj i lumtë dhe i kendoftë zemra gjithmonë

                      Lini një Përgjigje