“Çam i m*tit, grek i m*tit…”, degradon debati Manjani-Idrizi live në emision: Mbylle, mos i jep gojës

23 Prill 2024, 09:35Politika TEMA
“Çam i m*tit, grek i m*tit…”, degradon debati

Ka degraduar bebati televiziv në emisionin e Erla Mëhillit në Euronews.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka sjell në studio një frazë fyese për shqiptarët e Çamërisë, por edhe grekët. 

“Çam i m*tit, grek i m*tit…”, deklaroi Manjani duke u justifikuar se kjo nuk është e veta, por një shprehje që thuhet rëndomë nga një pjesë e opinionit.

Deklarata e Manjanit ka revoltuar kreun e PDIU, Shpëtim Idrizi, i cili ka reaguar ashpër dhe i kërkoi Manjanit ta tërhiqte e të mos binte pre e stereotipeve apo shizmave të krijuara nga regjimi i Enver Hoxhës për të trajtuar shqiptarët e Çamërisë si njerëz të dorës së dytë vetëm e vetëm për shkak të marrëveshjeve të tij okulte me partizanët grekë.

Më poshtë debati i plotë Idrizi-Manjani. 

 

48 Komente

 1. E
  E verteta

  Titulli eshte per te terhequr lexuesin por Ylli pa cepa apo me pese cepa nuk i tha keto shprehje zotit Idrizi por : Çamet konsiderohen keshtu me keto shprehje....

  1. T
   Tirana

   Edhe greket me keto shprehje konsiderohen.

   1. P
    Per gjithe antishqiptaret

    Edhe ti nje shqipfoles qe shet menderen per dy leke je me gjithe Manjanin. Nuk ka lidhje me Idrizin, por po nje krahine te tere shqiptare o injorant i Enverit, Saliut dhe Rames. Turp

   2. T
    Taulant

    Mos u merrni me kete kokloqe Manjani te cilet e kane yshtur greket si ate pederastin tjeter Arjan Cani. Keta paguhen per keto punera .

    1. V
     Vranakonti

     Ky Manjani,ngeli tere jeten trap. Nuk nxuri njehere por vetem budalleqe flet.

    2. .
     ...

     E verteta ështe se të gjith Islamikët janë njerzë të prapambetur dhe ku do në botën e cilivizumë këta njerzë trajtohën dhe konsiderohën si njerzë të dorës dytë dhe të dorë tretë, dhe kjo vën nga ideology Fetarë që këta njerzë praktikonë. Jane njerze shumë barabar njësoj si komunista, prandaj Enveri nukë ka dashtë kunkurimë nga Çamët se pse këta kanë pasë qenë më ekstemist se Muslimanët në Shqiprie në atë kohë, dhe pandaj shumica e tyre ikën në Turqië se pse e konsiderohën Turqë. Turp për këta njerze që konsiderohën Turqë..

     1. Flisni aresyes!

      Komentuesi pa emer po me retiçenca , ben te njejtin gabim qe ben dhe gjysem çam Idrizi; Enver Hoxha asnjehere nuk i ka perçmuar çamet, e kunderta. I strehoi ne vendet me te mira e te bukura te Shqiperise, ne Sarande, Vlore, Rrigozhine e Elbasan, Durres... qe mua nuk me lejohej se duhej pasaportizim, u dha toka e prokopi dhe jetuan me mire se shqiptaret e Shqiperise, po ata nuk ja diten kurre ; ketu gjithesecili e kupton vete, per mua mosmirenjohja eshte pjesa me e poshter e njeriut. Idrizi ne vend qe ta trondiste Greqine me çeshtjen çame deri ne Bruksel, Washington, Tokio e Pekin, derdellise ne Shqiperi. Per ngjarjen, Manjhani eshte nje fekale qe demokracia i jep vend si gjithe te tjereve sot. Njerezit e vertete shikojne hallin e tyre, keta kullandrisin shtetin demokratik. Ketu eshte katandisur gjendja !

      1. A
       Alketi

       se di mire historine e komunitetit cam miku im. Vertet u vendosen ne keto qytete ku thua zotrote por trajtimi nga sistemi komunist ka qene ç'njerezor pasi u burgosen u detyruan te bejne punet m ete renda dhe u perbuzen.

       1. b
        bimi

        Te gjithe u burgosem Alket, -jo vetem camet... Shqiperia bashke me Kosoven, Trojet tona nen Maqedoni, trojet tona te Camerise nen Greqi, trojet tona nen Malin e zi, trojet tona nen Serbi, prap e vogel eshte. Nuk e kemi luksim te shajme njerti tjetrin

       2. Z
        Zagali

        Camet ne pergjithesi jane nje komb i keq. Enver Hoxha i pranoi çamet dhe i beri te berabart me kombin shqipetar,e dha vende drejtuese ne ekonomi e ne parti,niveli i jeteses i barabart me te gjithe,por ama çamet kurre nuk ja diten dhe jane treguar mosmirenjohes. Pra vertete ata jane te pabese.

        1. p
         popull

         I keq dhe i pabese je ti zagar. Camet jane shqiptare si edhe shqiptaret e tjere brenda dhe jashte Shqiperise, te cfaredo feje qofshin.

         1. L
          Labi

          Sa shkolle ke o zagal,ke probleme ne kuptimin e fjales komb.

          1. R
           Robi

           Camet jane race shkardhatash, ta rrembejne buken nga dora e se ju ben ndere vetem e keqja te pret, me te pabese nuk ka. E kam nga eksperjenca personale! Hani mut tani!

          2. D
           Dardani

           Zoti Zagali Çamët ishin kalimtar dhe erdhën në Shqipëri te kombi mëmë t'u shpëtonin masakrave dhe jo ti mbante me forcë dhe t'u hiqte shtetësinë greke diktatori Hoxha dhe për pabesinë shiko se po të shikosh historinë do të dalësh ti i pa besë

          3. L
           Labi

           O koqe na trego nje emer te vetem cami qe Enver Hoxha i dha toke.

           1. A
            Agel

            O trap na thuaj nje emere qe burgosi Enveri,po te ishte kaq i keq i kishte perzen me kohe,po mos kete respeltuar ligjin ndonje cam ,e sigurt qe do ket qene i burgosur,ose internuar,ne ate kohe,mir a po keq,zbatohej ligji,jo si sot,saliu la te drejt si i burgosur ne shtepi,te fladi vetem me familjaret,e u ca duke bere mitingje cfo dit,e sot thone debat me gazetaret iralian ne shtepi.rrofte demokracia rrofte drejtesit,skan byth ta plasin brenda ,nje njeri te rrjedhur, por qe i bejne presion drejtesise.

          4. ?
           ?!?!?!?

           Pika pika pika te rafte me gjithe shqipen tende me google translate

          5. L
           Labo Çami

           Kur dëgjon ish Ministrin e pëgërë, z. M*.. që flet me gjuhë të tillë në një studio TV të lind vetvetiu pyetja: Përse i thotë këto fjalë rruge në TV ky pelivanuq orator që nuk i qesh buza kurrë? Ky batakçi i ndyrë ka qënë M*.. drejtësie dhe duhet që zhargoni i gjuhës së tij të jetë Ligjor e Etik dhe jo verb rrugaçësh racistë. A mos vallë ky sojsëz ka gëlltitur diKu diKur, ndonjë garuzhde çorbë të prishur dhe diaerreja që nxjerr nga goja është rezultat i pashmangshëm i efektit të Çorbës së gëlltitur diKu diKur? Në shtëpinë tonë: shqiptari, (si në çdo shtëpi) ka edhe enë higjenike të emëruara: legen, që përdoren për të pastruar kryesisht jashtëqitjet. Nëse Legeni nuk pastrohet atëherë qelbet era qenef. Ish ministri M*.. duhej të kish përgatitur një Dosje të plotë për të kërkuar, në emër të shtetit, Drejtësi për Çamërinë Martire dhe jo të vjellë fjalë ofenduese në TV për shqiptarët çamë të vuajtur nga genocidi shtetëror grek. Çdo fis e ka një pis, thotë populli. Turp të kesh z. M*..

           1. S
            Shkupi

            Nuk eshte “mollë e mire” as Shpetim Idrizi. Ylli Manjani eshte qelbesire qe perkrah vrasesin e shqiptarve soc eshte Bejleri. Po, pavaresisht ketyre, e gjithe çeshtja e çameve eshte se : regjimi Hoxhes dhe shqiptaret londinez nik paten bythe ti kindervihen greqirve dhe te mbrojne shqiptaret çame, prandaj per te fshehur pazotesin e tyre, ata filluane te shajen çamet e ti “konsiderojne fajtor”. Mentalitet bolshevik sllavobarbar- bejne dhelperi fjalesh. Po sot, si ka mundesi qe ne Parlamentitn shqiptar heshtin per Çamerine nderkohe qe shovenistet greqirje te Atjines vijne e Shqiperi dhe blejne me para jashteqitjet shqiptare duke i shpallur minoritar greqirje ?!

            1. L
             Labi

             E vertete,por kriminela ishin.Me Enverin ishin.Ne 1913 turq u deklaruan.Por u masakruan nr menyre te tmerrshme nga greket

             1. J
              Jevgu mutit

              Po çamët sa masakra bënë.Pyeti pak çemërit mos Napoleon Zerva vetë ishte çam.Lufta brenda llojit është më e keqa.Si thone ne Vlore Çamin me te mire vare ne Shesh te Flamurit.Pjesen tjeter kush ka pak mend e kupton

              1. L
               Labi

               Edhe komentin si jevg e je bere, nga era qe leshon komenti jot e marr me mend se je zhyt thelle ne mut,bile po del mut muti.

            2. S
             Strugë

             Enveri dhe enveristet njesoj u sollen si me Kosoven ashtu edhe me Çamerine. Tradhetuan shqiptarine dhe u renditen pas sllavorusve. Ky orientim prorus i ka kushtuar rende shqiptarve.

             1. X
              Xhaxhi

              Ju shqiptaret e Maqedonise jeni shume injorante por edhe te trashe shume. Nuk lexoni, vini ne Shqiperi dhe nuk shihni nje muze apo te vizitoni nje objekt historike apo kulturore. Nese do lexoje ndonje liber do mesoje se Enveri hapi kufirin per Camet kur Greqia beri pastrimin etnik dhe ju dha tokat me te mira ne bregdet. Enveri i urrente sllavet dhe armiku numer 1 ishte Jugosllavia se bashku me Bashkimin Sovjetik. Per kete shkak harxhoi miliarda te armatoste vendin dhe ekonomia e shqiptareve kaloi ne kolaps. Enveri ka 40 vjet qe ka vdek dhe sot megjithese keni Amerike e NATO me vete dhisni ne breke nga Serbet. Po hani kokat me njeri tjetrin ne Maqedoni.. Beheni Bashkimin kombetare kush ju pengon merrni Camerine e Kosoven nese jeni trima. Mosmirenjohes.

              1. A
               Avokat Genc Gjokutaj

               Po keta 2?Sa iu lepinin grekes se Nanos

               1. L
                Leku

                Sa ti Sales

              2. F
               Fisxo

               Té dy janè PALAÇO , HAJDUTÈ , PIDH ROBSHA , qè asgjè NUK i dallon nga Dule Vangjeli i PDBNJ HAJDUTÈRISÈ , dhe TRADHÈTISË

               1. B
                Besim NdreGjoni

                Jeni Plehra dhe funderrina te dy , si : manjani i zi ashtu edhe idrizi Plehra hajdut

                1. D
                 Dibrani

                 Foli ky shoku i Shkurte Pal Vates. Si vene Bashkimet Profesionale o i biri i Meres se Plakes

                2. D
                 Dibra modhe

                 ky manjani eshte turpi i Dibres se vogel...eshte per te ardhur keq se si i jepet mundesia televizive ketyre plerave

                 1. P
                  Patrioti.

                  KUSH TË HAP DERËN QUHET BUJAR ORE KRYEK. .A E ministm.t ATË KËRKONI JU DHE QARQET SËRBO _GREKE PRANDAJ SILLENI ASHTU.NE QË KEMI JETUAR MË GJATË NË ATË KOHË NUK I KEMI PRË KËTO.PËR TA MBYLLUR DJALI I THOSHTE BABAIT:QË QËKUR KE LINDUR TI PUNËT PO ECIN KEQ NË SHTËPIN TONË.

                  1. V
                   Vfbh te crghgv

                   O idriz kte çam muti e thon per disa çamer qe me te kqinj nuk ke ku i gjen dhe i thon çam muti, çfar lidhje ka Enveri o debil , Enveri po te donte te mbyllte kufirin dhe te linte ne dor te atoj çamit mutit zerves te therte me thik o mut, po prandaj te thon çam muti se nuk njef nder .

                   1. e
                    edmond( koder rreshen)

                    Emision Big bradher pa pik vlere informative !!! I lejn te ftuarit te zihen,per te rritur audiencen ! A mund ti thuash Jurist Manjanit,me nivelin e tij qe len shum per te deshiruar ! A mund ti thuash perfaqesues te Qameve, Shpetim Idrizit ,i cili ironizonte Fredi Bejlerin se ishte Hidraulik, me kater klas shkoll,por ne te vertet niveli logjik i Idrizit, len shum per te deshiru dhe esht shum me i ulet se i Bejlerit ! Ne veri te Shqiperis ka nje fjal te urt : qa ka barku,ta nxjerr bardhaku ! Idrizi i thot Manjanit (i cili esht Dibran) se mund te them edhe un Mirditor, , Lezhjan, Malok ! Perse Islamiku radikal Idrizi e ka inatin me dy treva te Krishtera te veriut te Shqiperis ?! Pergjigja esht e thjesht : Qamet nuk jan deklaruar Shqiptar ne regjistrimet e popullsis por Turq,dhe Qamet se bashku me dy popullsi te tjera Romet dhe Turqit e Thrakit, jan shkembyer ne Turqi, me Pondiot Ortodoks te Anadollit ! Perse Pushteti Tosk nuk ju dha identitetin Shqiptar vellezerve te tyre Qam,kur i strehoi ne 49 ne Shqiperi por ju a dha ne 1952 e ne vitet ne vazhdim ?! Qamet jan dora e zgjatur e Turqis per te kapur pushtetin ne Shqiperi dhe per ta ven ne sherbim te Turqis . Per tu bindur se sa Shqiptar jan Qamet shikoni vizitat e Presidentit Turk,se si Qamet rrin ne krah te tij ! Per tu bindur se sa Shqiptar jan Qamet degjoni grupin e famshem Qam polifonik Ali Pash Tepelena,se sa me zemer i kendojn Erdoganit ! .Po te futeni ne yotube dhe te shikoni emisionet ku i ftuar esht Idrizi,do te shikoni nderhyrjet e moderatorit per ti ndreprer fjalen e pafundme per te vazhduar emisionin ! Shqiptar nuk te ben gjuha e folur,por ndjesia e zemres per te paret e tu dhe historin e kombit tan,esht kjo veti ju mungon Qameve te cilet jan nje pupullsi interesash dhe pa ndjesi komtare ,ne Greqi deklarohen Grek per arsye te prejardhjes se tyre,ne Shqiperi deklarohen Shqiptar se flasin Shqip, ne Turqi deklarohen Turq per arsye te besimit fetar,dhe se i kan sherbyer me zell Otomanizmit .

                    1. A
                     Artani ,New Yourk

                     Ore Idriz ,Driza.. po me Enverin ca ke o derèzi ,po ai ju mori, ju strehoi,kur ishit pera pera e greku ju perzuri per tradheti, ju shkrumboi si maçi, po e keni hak cam I m*...se te tille jeni te pabese,pse se ngritet zerin kur ishte Saliu apo ju thyente ne mes ai. Po tani me Belerin pse nuk protestoni. Race muti jeni e ky mbiemer ka per tu shoqeruar deri sa te ekzistoje cami I fundit...

                     1. S
                      Shtetformimi

                      Artan, duhet te lexosh me shume libra dhe te mendosh me pak.

                     2. M
                      Mosushani

                      Mos u shani. Mut jeni te 2.

                      1. Q
                       Qazim Mulleti

                       Dy pupacat e Fatosit te Xhoanes greke bojne Atdhetariiiin...ueee..ia kane deru leket me thase...

                       1. S
                        Shqiptari

                        Po ata çamer qe ju theren nuk ishin çamet e mutit , zerva me shok , nuk ishin çamet e mutit qe ben greqin , nuk jan çamet e mutit tek agimi art qe na çajn k,,,n ka 30 vjet , kjo pra esht arsyeja qe ju thon çam muti , por nuk i thon te terve , se kam njohur e jam shoqeruar un me çam te mir qe ti pije ne kup dhe sot si harroj , por jan kta qe te permenda me lart qe ju kan ven bojen .

                        1. E
                         Erdogan

                         Eshte turp ta considerosh veten Skiptare per shume aresye. E para qe shumica e ketij populli pa histori u Islamizua per Privilegje duke luftuar te Persekutuarit qe nuk u Islamizuan. Veziret,Pashallaret,Bejleret,Agallaret,Hoxhallaret,Muhipet,Dervishet etj ishin Administrata Osmane. Kaq mjafton tu tregosh atyre qe jane Krenare per Identitetin dhe Ndergjegjen Kombetare Turke. Nuk mund te jesh edhe Enver,Mahmut,Hasan,Naim,Abdullah edhe Epirot Vasil,Athina,Perikli,Dhimiter,Petro etj. Pervec se keta te degjeneruar na kane marre Shpirtin 500 vjet por na bejne edhe "Patriotin"! Ptuuuui Maskarenj. Lufta e popullit Heroik Greke te Epirit te Pirros dhe Jeorgios Kastriotis, ,Ilyrise se Perandorit Megas Kostantinos me ne krye Heronjte Arvanitas tregoi Surratin e Deputetit Osmane Ismail bej Vlores,Frashellinjve,Hasaneve,Tahsimeve etj qe shkuan per te luftuar per Baben. Keta jini you o te mallkuuar.

                         1. G
                          Grk

                          O kar po nuk jemi turq jemi shqiptar, na nuk po lavderojme turqin, s’na plas jari per turq, por as per greget sba plas kar, se ato jan shumica gabel arabijet i kan qire arabet e kan dal, greket, ashtu si te kan qi edhe ty, shkodranet kan nje shprehje te bukur, bythqire greke,

                         2. A
                          Abc

                          O bobo foli manjani,,,, dhe ky bole si arjan cani,,, gojore grekut i bani,,,, tan e dim se shndrit ylli,,,, derr i eger t’nxorri pylli,,, me kar greku gojen ta mbylli,,,, po e shohim dite per dite,,,, tradhtaret dalin ne drite,,, pitate t’reha vec tuj qite,,, nje kelysh ne mireovice,,, 70 vjet po ju nep cice,,, xhaver deva si gomaric,,, si gomarica qe pjell krrica,,, ylla arjana e dobica,,, pika pika lepijne cica,,, camerija eshte shqipri,,, te dalluem per trimri,,, luftetar per liri,,, han mut ylli une tham,,,, krenari ai qe thot cam,,, jan shqiptar te ketij vatan

                          1. C
                           Cam BESEPRERE

                           Islamqener qe mohuat fene e te pareva Marko bocarit kolokutronit bubullimen

                           1. N
                            Nik

                            Ky Manjan llapaqeni eshte shume i ndyre, per para eshte shitur koke e kembe tek Gerqia!! Turp dhe per ate baxhellen qe "drejton" emisionin, ne vend qe te distancohet nga rrugaçeria e Manjanit, mban anen e tij!

                            1. L
                             Labi

                             Burr i forte je ne koment,islamqener i quan myslymant Shqiptar,sikur te kishe la gojen sa e lajne myslymant bithen dk flishe me mire,me sa shikoj me ate leter qe fshin menderen pastron dhe gojen mbas buke,se ndryshe nuk do komentije kaq piset.

                             1. N
                              Na myten

                              Idrizi denon shprehjen se nxit carjen (skizmen) por me veprime ka bere parti krahunore (te cameve) e cila e con çarjen ne nivel politik. Çam muti quhet kjo me gjuhën e rrugës. Çfarë emri tjetër ka?!

                              1. L
                               Labi

                               O i mbytur pse Mesila Doda came eshte, ne ate parti me shume ka Shqiptare te tjere se ka cam,te ishin camet te ajo parti do kishte me shume deputete.

                               1. h
                                hoxha i konispolit

                                Camet i ndoqi zerva ,,se ishin myslyman ,,,nuk i donin ne epir ,,,,ca erdhen ne shqiperi te vllezrit myslyman shqipfoles ,,dhe ca iken ne turqi te vllezrit myslyman turqisht foles ,,,,

                                1. K
                                 Kozma

                                 Kaurri mutit i thon orthodhokseve,,,,,na plasi ,,,

                                 Lini një Përgjigje