Andi Bejtja: Opozita në Tiranë duhet të frymëzohet nga Albin Kurti, i vetmi lider europian në Ballkan

21 Qershor 2022, 18:04Politika TEMA

Andi Bejtja: Opozita në Tiranë duhet të frymëzohet nga Albin

Andi Bejtja thotë se opozita shqiptare duhet të frymëzohet nga Albin Kurti, pasi sipas tij, ai është i vetmi lider europian në Ballkan.

Reagimi i Bejtes vjen pas deklaratave të Ramës.

Postimi i Bejtjes   

Bëhen apo nuk bëhen realitet paralajmërimet e Vuçiç dhe Ramës nesër, për të bojkotuar Samitin e BE-së, libri të cilin duhet ta lexojmë me kujdes tashmë është botuar.

Së pari, arsyet e paralajmërimit të bojkotit hipotetik të Serbisë janë komplet të ndryshme nga ato të Shqipërisë dhe Maqedonisë.

Serbia që është një hap më para në integrimin europian e ka gati të pamundur të artikulojë dhe publikisht arsyet e bojkotit në këtë samit, ku që në rreshtat e para të ftesës nga presidenti Chaarles Michel flitet për situatën e re të krijuar nga Lufta në Ukrainë, për sanksionet ndaj Rusisë, madje përdoret dhe fjala “gjepolitikë”.

Serbia pa dyshim, në këtë Samit ishte vendi që do të hante më shumë shpulla, si për mos vënien e sanksioneve ashtu dhe për faktin që Vuçiç nuk ka pranuar të dënojë një herë të vetme demonstratat pro Putin në Beograd.

Madje, këtë merak e shprehu dhe Rama në një intervistë të para pak ditëve, ku i bënte thirrje BE-së ta mirëkuptonte më shumë Serbinë.

Arsyet e bojkotit akoma në letër të Shqipërisë dhe të Maqedonisë nëse vazhdon ta ndjekë Tiranën nga pas janë komplet të tjera dhe siç është bërë e ditur nga Rama sot kanë të bëjnë vetëm me veton e Bullgarisë.

Pra, tre vende të Open Ballkan, që refuzojnë një Samit europian për arsye të ndryshme dhe që në thelb ndërmarrin një veprim poltik.

Këtë pjesë të librit duhet ta lexojnë me kujdes, kuptohet përveç shqiptarëve edhe amerikanët, ku me gojën e Eskobar, por dhe zyrtarëve të tjerë, kanë kanë shfaqur shqetësimin që nisma e Open Ballkan të ngelet ngushtësisht një nisëm me karakter ekonomik.

Sot, me këto paraljmërime që çojnë drejt akteve të pastra politike të Open Ballkan, duket se herët a vonë ta shikojnë me të tjera syze këtë organizatë.

Por, padyshim më me kujdes këtë libër që sot ia pamë më qartë se kurrë kopertinën, duhet ta lexojnë shqiptarët dhe sidomos opozita.

Sot, në një farë mënyre, e pamë atë që e ndjenim me kohë: që vazo ku mbahet Flamuri i BE-së në Tiranë është thyer. Dhe me vazo të thyer dhe flamuri BE-së mund të rrëzohet më kollaj, mund të bjerë akoma më poshtë.

Në këtë situatë është jo thjesht taktikë politike, por mbi të gjitha detyrë kombëtare, që pavarësisht nga burokracia e Brukselit, pavarësisht nga vonesat, pavarësisht nga dështimi i planit A apo B të Brukselit për integrimin, dikush duhet ta mbajë më lart flamurin e BE-së në Tiranë.

Opozita shqiptare, në çdo ngjyrë ku shtrihet është e destinuar të jetë një forcë e pastër europianiste, sepse dhe përveç të tjerave çdo lojë me pikëpyetje ndaj BE-së është automatikisht e fituar nga Rama-Vuçiç të cilët kanë kohë që e kanë filluar stërvitjen në fushë, madje e kanë dhe çadrën me logon Open Ballkan. Ndaj, në këtë situatë dhe fryëzimet nga Orbanët e Hungarisë apo të Sllovenisë janë të padobishme.

Fatmirësisht, opozita shqiptare e ka një aleat të pastër europianist në rajon, nga i cili, për shumë arsye mund ta kthejë fytyrën më lehtësisht se me dikë tjetër.

Ai është Albin Kurti.

I vetmi vend në Ballkanin Perëndimor ku flamuri i BE-së qëndron në një vazo të pakrisur, është Prishtina. E vetmja shtypshkronjë që mund të shtypë një libër tjetër, ndryshe nga ai që filluam të lexojmë sot me logon Open Ballkan, hë për hë, zyrtarisht gjendet vetëm në Prishtinë.

Opozita shqiptare nga sot e tutje o rithemelohet nën këtë dritë, në këtë perspektive ose nuk ka asnjë shans tjetër. Fushë për lojëra të tjera për opozitën, fatmirësisht apo fatkeqësisht nuk ka.

Ngjiteni vazon e thyer të BE-së në Tiranë.

14 Komente

 1. A
  Aron

  Analize qesharake. Sa vljene "shpullat" me fjale kur Europa vazhdon ta perkedhel me vepra Serbine? Ndersa sa per Escobarin ai e ka thene hapur shume here qe e mbeshtet 'Ballkanin e Hapur', ashtu si edhe ambasadoret Amerikan ne keto vende. Edhe Fatos Lubonja me ne fund e pranoi dje qe 'Ballkani i Hapur' eshte nje projekt Amerikan

  1. k
   k

   Fshatarët "opinionistë" janë vegla të ndyra të korrupsionit,mafjes dhe krimit.

  2. R
   Roberto

   Opozites edhe kjo i duhet te frymezohet nga nje CAR si Albin Kurti. Frymezohuni-frymezohuni se derri brenda do e keni gjithmone. Aq idioter jeni sa kerkoni te frymezoheni nga nje loqe si Albin Kurti.

   1. T
    Tualet Palla

    Bravo Roberta vrap tek semafori tani. Ndro pallton per higjenë. Asshole!

   2. G
    GEZUAR BAFTAJAR

    O KOKLOQE PO NUK BEN EDI RAMA ASGJE PA FOLUR ME SHBA O KAPAKU I PUSETES TE SALIKUFOMES. NGELE TI TE MESOSH EDI RAMEN. JE VETEM NJE IDIOT I DOBISHEM PER KUFOMEN E PAKALLUR. OPOZITA SDI KU ESHTE VETE. AI I FANDAKSURI ALIBEU I THOTE SALEHUT I SHERBEN EDIT E SALEHU THOTE PER ALIBEU. HAJT E GJEJE TE VERTETEN.

    1. E
     Edi

     Ore Andi të dinim pak ai budalla si legen, po ti qënke k a r fare more çun. Kurti lider europjan?? Kurti lider i ballanit??

     1. l
      lenci bira

      Te dy Andat me nje emer u bene bashke dhe na pin fenden

      1. V
       Vetfundosje e mullah omari

       I ka thene non grata shpejte levizni shkruani se nuk ju paguaje me haaa kur je i pa afte per te jetuar shet bythen dhe gruan paraaaaa non grata urraaa

       1. B
        Bobi

        Sulm frontal i breshkave, zvarranikeve,gjarperijeve dhe vemjes pa gjak Andi Bjutit kundra Edi Rames.Jo vetem kaq por kane vene ne levizje dhe gjithe mediat Koqevare te Kurtit,Osmanit me lloj lloi aludimesh nga mendjet e tyre te nxehta per nje konpllot kundra kryeministrit me te suksesshem Shqipetare deri me sot.Mos arroni o horra si andej kufirit dhe brenda Shqiprise Edi Ramen e respekton nje Amerike e tere qe ju shpetoi juve koken e qe beni sot gam ,gam ,gam, nga dh'una Serbe.E respekton nje europe e tere o derra.Dhe e fundit ate e do gjithe Shqiperia dhe Shqiptaret kudo qe jane andej dhe ketej kufife.Kot è keni qe prisni koqet e dashit harrojeni.Me kete opozite me mashtrime, intriga,genjeshtra e horrlliqet e juaja bisht qeni do ngeleni si andej dhe ketej.

        1. B
         Bardha

         Karabushi gazecar

         1. F
          Franci

          Ky qenka kokra e mullarit , nje analize qesharake qe piketon pikerisht se kush eshte niveli i ketij idjoti . Eshte per tu ardhur keq qe disa gazetare lapanjoze , ku nje nga ata eshte dhe ky Bejtja , shperblehen ne menyre kaq te majme nga padronet e tyre , sdo shume te filozofosh se si i nxjerin te ardhurat padronet e tyre kur i japin te drejten te diskutoje , te botoje , te analizoje ne gazetat , stacionet tv dhe kudo nje njeriu me kete nivel qesharak .... Sinqerisht po e them .....eshte per tu ardhur keq .....per disa gazetare , analiste , perpiqen shume dhe pulat e tyre nuk bejne asnje veze ....kurse ketij dallkaukut i bejne dhe kaposhat ....dhe kjo eshte shume e padrejte ...... Nuk dua te bie ne kurthin e pergjithesimeve dhe paragjykimeve , vec ky eshte niveli yne si popull , te te analizoje dhe ti jepet edrejta te botoje idjotesite e tia nje sharlatan si Bejtja , Bushati , Cani , apo ai pacienti me sindromen e skizofrenise .....Lubonja....ske cben , keta jemi , dhe kjo eshte jeta sot , cdo hedhesh , do presesh .....

          1. F
           Fjala ime

           Ku e kishe gruan preme ti zoqi Bejtja apo kish shkuar per darke nga Lalezi tek Iliri? O bastarde njerez qe ju poftiset atij vendi! Ju duheni ndeshkuar si ndeshkon Sali Sheqerja paraardhesit e tij, ndryshe jeni kanceroze.

           1. s
            specialisti

            Thashe mos ke ndryshuar dhe ke bere ndonje terheqje po koqe paske mbetur o Betje ..

            1. K
             Komentatori

             O bole, ruaju pak se paske rrëshqit tërësisht truri jote paska pësuar disfatë ndoshta edhe ke qenë i tillë por nuk paskam vërejtur. Turp për paraqitjen tuaja amatoreske dhe anti kombëtare. Me rritjen e gomarëve leje ketë profesion që zbulon të keqen që ke brenda.

             Lini një Përgjigje