Basha: Të rinjtë largohen nga shpërfillja e një qeverie që s’i ofron siguri, të investohet në arsim

2 Tetor 2023, 10:07Politika TEMA

Basha: Të rinjtë largohen nga shpërfillja e një qeverie

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu është bashkuar mesazheve me rastin e nisjes së vitit të ri akademik.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, Basha theksoi se në takime me studentë dhe pedagogë është njohur me problemet themelore me të cilat përballen çdo ditë. 

Basha shton se të rinjtë po largohen nga shpërfillja e një qeverie që s’i ofron siguri dhe duhet të investohet në arsim. 

“Sot në nisje të vitit të ri akademik i uroj studentëve dhe pedagogëve një vit të mbarë dhe të suksesshëm.

Në takime me studentë e pedagogë jam njohur me probleme themelore të cilat përballen çdo ditë: mungesa e mbështetjes për mirëkualifikimin e stafit akademik, arsimim jo cilësor e bashkëkohor, mungesë të infrastrukturës fizike e dixhitale, tarifa studimi të larta, politika jo mbështetëse për karrierë e punësim.

Fatkeqësisht, ky vit akademik po nis me bojkot të mësimit nga studentët e Mjekësisë, të cilët me të drejtë kundërshtojnë ligjin anti-kushtetues dhe anti-demokratik të ndalimit të dhënies së diplomës së mjekut me kushtin e punësimit prej disa vitesh brenda vendit.

Studentët largohen nga vendi jo nga dëshira por sepse nuk kanë mundësi, nuk kanë kushte, nuk kanë punë e pagë dinjitoze për të ndërtuar një jetë të mirë në vend, largohen nga shpërfillja e një qeverie që nuk i dëgjon dhe nuk i ofron siguri për të nesërmen.

Shqipëria do të bëhet një vend më i mirë dhe dëshirueshëm për studentët dhe pedagogët jo duke ndëshkuar ata që kërkojnë të largohen për shkak të kushteve ku është katandisur arsimi universitar, por duke investuar në arsim dhe kërkim shkencor, duke rishikuar tarifat studimore, duke ofruar mbështetje konkrete për arsimimin dhe punësimin e studentëve me paga dinjitoze”, shkruan Basha.

16 Komente

 1. k
  klodi

  kush ka ik ka ik prej teje e sali robqirit

  1. J
   Jona

   U zgjua nga gjumi ky basha

   1. E
    Era

    Tani u kujtua te flase per te rinjte ky budallai

    1. T
     Te Rinjte i dhjesin ne Uturak kllounit bosha

     ky sharltan s'perfaqson asnji ne Shqiperi vec nji Kllouni te Deshtum

     1. L
      Lulja e familjes kriminale Berrisha

      Kater protestues te vrare para kryeministrise kur ti ishe minister i brendshem ...Rruga e kombit ...Rublat Rusé...Pasurimi kunatit...jep shpjegime pastaje beje politike

      1. P
       Populli i thjeshtë

       Po pse mor kokrra e BQ , harruat ç’i bëtë arsimit - ti dhe Sali shpellari ? Zoti te kalamojtë ju dënoftë more pederast ????????

       1. L
        Luli

        Kush flet Lul Basha qe sja ka idene se ku ndodhet per momentin

        1. K
         Koli

         Arsimi ka marr zhvillim qe kur qeveria rama ka qene ne krye te vendit o lulo

         1. G
          Gurabardhi

          O Lulush, 7x7=42! Je bërë aq i padurueshëm, sa edhe gomarët nëse të takojnë në rrugë, e ndryshojnë rrugën. Kur shfaqessh ti, njerëzit mbyllin sytë dhe veshët.

          1. I
           Italia si moter

           Arsyeja e ikjes nga shqiperia eshte pd -ja adhtu si e katandisen Shqiperine dhe arsimin ata detyrimisht qe do te iknin ,shikoni njohurite qe ksne te rinjye ne kohen e pd ,dhe tani te PS .vetem kaq beni krahasimet dhe pastaj flisni .

           1. B
            Bardha

            Qesharaku dhe idioti hane buke ne Shqiperi

            1. B
             Besi

             Ik o lulush se ske goje me fol ti

             1. i
              iliri

              largohen nga kriminela si ti dhe berisha

              1. u
               urim

               o ka investu ky o ska investu njeri

               1. a
                andi

                U cu nga gjumi ky palloshi

                1. T
                 Ti e ke vendin ne BURGMe Saliun

                 Bo Bo kush flet, sa i pa ftyre je o derezi ske faj je ne Sherbim te SALUT .Ne nje intervist dikur nga nje gazetar te beri nje pyetje: Nese do ta tradhetoje ndonjehere Sali Berishen dhe ti u pergjigje prere KURE ASNJEHERE . Prandaj sa me shume te flasesh Kunder Rames aq me shume HIPOKRIT tregohesh qe je njeriNEGATIV per Shqiperine .

                 Lini një Përgjigje