“Beleri”, Shpëtim Idrizi paralajmëron opozitën

23 Shtator 2023, 20:05Politika TEMA
“Beleri”, Shpëtim Idrizi paralajmëron opozitën

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, është shprehur se nëse opozita do të vijojë të mbrojë çështjen e Fredi Belerit (kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës të burgosur për blerje votash), formacioni i tij politik do të dalë i vetëm në zgjedhje.

Komentet Beleri i bëri gjatë një insterviste në News 24, ku tha se PD duhet të bashkohet sa më parë, në mënyrë që të kthehet në alternativë qeverisëse.

Ai u pyet edhe për një afrim të mundshëm të forcës së tij politike me kryeministrin Edi Rama, gjë të cilën e hodhi poshtë, duke thënë se maxhoranca nuk ka nevojë për këtë aleancë.

A mund të ketë një afrim me Ramën? Keni votuar edhe ligje të qeverisë…

PDIU në konfliktin e brendshëm që ka PD-ja nuk mbajmë anë. Në betejën me Bashën apo Berishën dhe Gaz Bardhin, PDIU si një parti aleate e PD, e spektrit opozitar, ne nuk përfshihemi dhe nuk ndërhyjmë. Ata kanë detyrim që të bashkohen mes tyre për hir të demokratëve por edhe sepse vendi ka nevojë që të ketë opozitë. Një opozitë me 3 vjet probleme nuk i bën mirë vendit. PDIU nuk mund të përfshihet midis palëve.

Po drejt 2025 ju ku jeni?

Është larg 2025. PDIU nëse nuk merr pjesë midis palëve nuk ka ndryshuar pozicion. PDIU ka kauzën dhe specifikën e saj. Më është bërë pyetja “a do shkosh në këtë miting?”. Nëse një parti do ishte solidare me PDIU për çështjen çame, do të shkoja. Në 2017 kryetari i PD thotë “votat e PDIU hidhini në lumë”, ndërkohë që morën 6 ministra në qeveri. E njëjta situatë ishte edhe në 2021. Asnjëherë nuk mu tha në 2021 se pse LSI dhe PD nuk bënë marrëveshje, në momentin e fundit 1 muaj para zgjedhjeve prisnim që të kishte marrëveshje. Ne kuptonim që nga shifrat ishim fitues. Unë do shkoj të gjëmoj këta nga mbrapa? Kam edhe punë të tjera. Ne bashkëudhëtijmë, por unë nuk jam martuar me këta. Këta duhet të rregullojnë njëherë veten e tyre. Përsa i përket mbështetjes në Parlament, ne mbështesim edhe nismat e fundit për komisionet hetimore.

Ka një qejfthyerje?

Nga ana politike është normale që në momente të caktuara secili ka interes për kauzat e tij. E patë që u votua dje ligji për nënshtetësinë nga 97 deputetë? U bë shumë mirë. Marrim ligjin për gjykatën Kushtetuese, nuk mund të shtrohet pyetja a do ta votoni apo jo. Pyetja është, a keni një debat real brenda Parlamentit në mënyrë që të kuptojmë që 7 milionë lekë për kryetarin e Gjykatës Kushtetuese a janë shumë në raport me pagat dhe pensionet?

Me sytë drejt 2025, ju si PDIU çfarë kërkoni nga opozita?

Nuk ka ngelur t’ia kërkojmë ne se ia kërkon gjithë opinioni, ata duhet të gjejnë arsyen për tu bërë bashkë në PD. nganjëherë më duket e qëllimshme, diskutohet vazhdimisht Basha- Berisha- Bardhi, ndërkohë që receptorët duhet të jenë te mazhoranca. Ne e dimë që të fitosh zgjedhjet duhet të jesh alternativë. Duhen edhe ca figura të tjera që të ngjallin shpresë.

A është opozita alternativë?

Jo nuk është. Ju do thoni pse nuk u ftua PDIU në koalicion? Sepse u bë marrëveshje me Belerin dhe ja ku kemi peshqeshin e Belerit. Nëse kjo situatë do jetë prapë deri në 2025, do dalim më vete.

Një afrim drejt Ramës ka?

Ajo që di unë shumë mirë është që kjo mazhorancë nuk ka nevojë. Me mënyrën si po sillemi ne, kjo mazhorancë nuk do ketë nevojë.

9 Komente

 1. F
  Fuad Cela Verzheshtes

  Doli Hajduti i shekullit Time Idrizi sharlatan dhe i pa fytyre bshke me maloken Mersile shesin vende pune , per Camrine dhe Camet sja ndjen fare ketij plere ky eshte antishqiptari me i madh ky e ka shitur me vakt e kohe ceshtjen Came. Ben patriotin ky mashtres global....!

  1. M
   Marseli.

   Drejtuesit e pdiu nuk jan politikan qe te dallojne mire se me ke te bashkepunoi si parti ne sherbim te interesave te cameve.Vetem e majta I ka mbrojtur kurdoher came. .

   1. A
    Arbereshi

    Shpetim Idrizi është si ai burri që kap gruan me dashnorin dhe më pas i thotë që në rast se ajo e tradhëton përsëri ai do ta lërë …

   2. S
    Stape Pashi

    Ky thotë se nuk do bëjmë aleancë me Ramën, jo se nuk duam ne, por se nuk ka nevojë PS-ja për aleancë me ne.

    1. F
     FATMIRI

     GREK O GREK TE QIFSHA RRACEN E PASKE HARRUAR HISTORINE VANGJEL ZHAPEN DHE ALIN VANGJEL ZHAPA NE IBORR 1000 MIJ GREK KISH SHERBETOR ALI PASHA NE JANIN KISHTE FRONIN DHE VASILIQIN KAPEDANET SHQIPETAR ME FLORI DYFEKUN LAR DHE ME KENGET E DYFEKUT PAVARSIN I SOLLEN GREKUT HISTORIA SESHTE 10 VJET QE ERDHEM ATJE TEK JU SE ÇA HALLE KISH KETU POR NJE DITE HALLET DO TRETEN DHE KUJTIME DO TE MBETEN NE MOR MUT DHE KUR SKISHIM BUKE HANIM ZJARR EDHE BARUT O HALEJA I HALES IPA TURP E IPA BES PO DHE NE O GREK DIKUR TE DHAM BUKE ETE DHAM GRUR ASNJEHER STA KUJTUAM ASNJEHER STA KERKUAM NDRYSHE THUA E NDRYSHE BEN KALI TROJES U KTHYE QEN. QEN ZAGAR PERJASHTA DHEMBET VJEN NGA PAS TE NDUK NGA KEMBET RRI URT NE ATE PRAG SE KA BER ÇEÇUA BIÇAK MOS U KRUAJ ME DJEMT E SHQIPERISE SE DO TE QIN ROBTE E SHTEPISE

     1. E
      Erdogan

      Mos e ze "ne goje" Turkun Ali o "Fatmir". Ai luftoi per Sulltane sa mori edhe titullin (title angl) Pasha per Besnikerine dhe Devotshmerine per Atdheun e Tij Turqine. Sa per Evangjelos Zapas you te turqizuarit dhe bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj duhet ta Lani ate ha.........e. You dhe Idrizet,Mah-Mutet (Mehmet "shqip"),Abdullahet (Abdyl "shqip"),Salehet (Sali "shqip") Eduartet (Edi "shqip") etj jini kanceri i Kombit Greke te Ilyreve te Perandorit Ilyre Megas Kostantinos,te Pirros se Epirit,te Maqedhonise se Megas Aleksandros,te Ionise ku eshte sot kembekryq Turqia e Idrizit etj.

      1. ΑΩ

       Bravo ertogan ,,,cpun kan myslymet me vangjeli ,,me markon ,me odhise andruco me vasiliqin ,,frosinin etj ,,,te flasin per aliun, hasanin, zenelin ,cercizin selamin qe hodhi taljanet ne det,,,,,,,per abazin ,enverin kadriun mehmetin ,,,etj

       1. ΑΩ

        Bravo ertogan ,,,cpun kan myslymet me vangjeli ,,me markon ,me odhise andruco me vasiliqin ,,frosinin etj ,,,te flasin per aliun, hasanin, zenelin ,cercizin selamin qe hodhi taljanet ne det,,,,,,,per abazin ,enverin kadriun mehmetin ,,,etj

        1. J
         Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

         Kjo lloj opozite ka vdekur. Është një klan tribal dhe mafjoz që është dënuar me vdekje. Tani ka shpërthyer si pusetë muti. Kur i sheh dy ish presidentë që këtij vendi i kanë marrë gjithçka, me flamurin e " çlirimit" të Vorioqimarizmit në dorë, kupton se çfarë fundi të tmerrshëm do kenë me familjet e tyre. Nuk besoj se do ju ngelet as varri. Gjithësesi duhet të mendojmë më tej. Greqia e sajuar me gënjeshtra, histori FAKe, me kostume dhe kryengritje shqiptarësh, dhe e dopuar me miljarda dhe armë, është një rrezik konstant për integritetin e Shqipërisë dhe Kosovës. Ana pozitive është se Greqia është një vend shumë më i brishtë dhe heterogjen se ishJugosllavia. Përmes terrorit dhe gjenocidit klerikalo fashist zhyti në errësirë gjithë popujt jo grekë që përbënin 95% të popullsisë. Greqia ngelet një shtet politik i sajuar përmes aleancës Ruso- Europjane, ku rusët synonin diktaturën e hegjemonisë klerikale dhe europianët krejt të kundërtën; një pikë servisi në Mesdhe, zgjerimin e hegjemonisë së tyre mbi gërmadhat e Perandorisë Osmane dhe " demokracinë" e Greqisë së Lashtë si instrument kolonizuese pas vdekjes së kristianizmit të kolonëve. Pra ekuilibrat ku Greqia mbahet janë jo identitarë, por vetëm gjeopolitikë. Gënjeshtrat historike, armët moderne për barinjtë dhe miljardat në 200 vjet janë një fakt kokëfortë. Janë fakt edhe paniku i Rusisë dhe Perëndimit që Greqia nuk duhet të njohë kurrë minoritetet, biles e kanë asistuar në dy shekuj gjenocid, pasi rrezikon kolapsin total dhe bashkëe të edhe një copë e Perandorisë që shtrihet 200 metra nga brigjet e Turqisë. Duke përgjuar dinamikat gjeopolitike, duke punuar në heshtje me të gjithë spektrin arvanitaso- shqiptar, duke financuar gjithë etnitë e tjera jo greke, duke ushqyer ndasitë dhe ekstremizmin e brendshëm, duke punuar me aleatët e përbashkët që janë njësoj në luftë me shtetin klerikalo fashist grek, duke ju goditur dhe dobësuar aleatët antishqiptarë të Greqisë, duke e diskretituar vazhdimisht identitetin FAKe, duke e shtyrë drejt aventurave militariste vetëvrasëse, nuk e shoh të largët ditën që t'a çojmë në kolaps jo më ekonomik ku mund t'a shpëtojë Europa, por egzistencial. Çdo Perandorie i vjen ngordhja. Kështu që edhe hegjemonisë 200 vjeçare europiane është e sigurtë që do t'i vijë po aty ku filloi edhe ngordhja e Perandorisë Osmane; tek barku më i squllur. E rëndësishme është që ne të përgjojnë me durim historinë dhe të jemi gati.

         Lini një Përgjigje