Të vërtetat që nxori në pah rasti ‘McGonigal’

23 Shtator 2023, 17:52Politika TEMA
Të vërtetat që nxori në pah rasti ‘McGonigal’

Nga Namir Lapardhaja

Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra. Ajo është e denstinuar të mos jetojë gjatë, pavarësisht përpjekjeve për ta mbajtur gjallë.

Afera McGonigal nxori në pah dy modele të shëmtuara: mënyrën se si Edi Rama ka përdorur gjithçka për të përçarë, akuzuar dhe ndotur opozitën, duke arritur të lobojë dhe të korruptojë zyrtarë të lartë të FBI-së, dhe modelin e një politike thashethemesh që ka ndërtuar Sali Berisha, i cili e rimori të gjithë baltën e akuzave të E. Ramës dhe T. Ballës dhe me to ndërtoi një makineri të strukturuar shpifjesh për dy vite me radhë.

Ajo që ka dëshmuar McGonigal duhet të jetë edhe ndëshkimi që duhet të ketë Rama, i cili, nga njëra anë, i ka kërkuar publikisht Bashës që të mos e akuzojë nëpërmjet të huajve qeverinë e vendit të vet, dhe, nga ana tjetër, ka paguar mijëra euro për të sajuar dosje dhe për të asgjësuar politikisht Lulzim Bashën.

Pas këtij veprimi, Edi Rama është thjesht një atentator politik, që duhet të ikë sa më parë, ndërsa Sali Berisha, që futi dorën në thesin e gënjeshtrave të tij, u certefikua sërish si i paskrupull në artikulimin e akuzave ndaj kundërshtarëve të vet.

Nga këto veprime u vërtetua se për një kohë të gjatë kundërshtari i vetëm i Edi Ramës ka qenë dhe mbetet Lulzim Basha.

Ai pagoi, shpifi dhe korruptoi vetëm për këtë gjë, ndërsa mbi këtë ‘premisë’ Berisha e çoi edhe më tej akuzën për lidhje me financimin rus, duke ngritur komisionin ‘Mandia’, madje duke hartuar edhe një raport për gjetjet e këtij komisioni.

Pas zbulimit të këtij rasti, pranimit të akuzave nga McGonigal dhe pas vërtetimit se Basha nuk ka qenë asnjëherë subjekt hetimi për çështjen e ‘lobimit rus’, mashtrimi i stisur i Ramës dhe balta e pakursyer e Berishës, patën të njëjtin fat.

Nëse kjo çështje kalon pa reagim, sikur të mos ketë ndodhur asgjë, do të thotë se të gjithë janë dakort me politikën e shpifjes, të trillimit dhe të baltës, ndaj nesër askush nuk ka pse të ankohet nëse i sajohen shpifje dhe i përdoren pa kurrfarë principi moral.

30 Komente

 1. R
  Realisti

  I shkreti Lapardhaja. Filloi të lëpihet te Basha se aty shikon mundësinë të ecë përpara. Njerëz të pështirë mbajti PDja gjatë gjithë jetës.

  1. P
   Patronazhisti sufllaqexhi

   Me fal pse e pagoj rama 225 mije dollarë atë agjentin?? Dhe i dhane edhe medalje biles apo kot per qef!!

   1. B
    Bureto

    Lapardhaja në këtë shkrim gjithë spërdredhje, përpiqet t'i shërbejë Bashës në luftën e brendshme në PD. Luan me gjysëm të vërteta, pra siç thuhet, si të tilla, ato janë gënjeshtrat më të mëdha, dhe harron se kështu bën autogol. Rreth këtij problemi hallet e vërteta dhe të mëdha i kanë me "lexhendën" e tyre "non grata", Rama do duhej të ishte i fundit. Nuk është kjo opozita që duhet bërë ndaj tij. Kështu Luli i pari dhe të gjithë ju pas tij, po ua mbajti, merruni 24/7 me Salehun. Po cili ta bëjë, hija e lexhendës? Ai që ende si ka dalë frika apo detyrimi për të (ai e di se çfarë), sa nuk ia mban as emrin t'ia zejë në gojë?Tani për sa shkruan: Lobimin e Bashës në ShBA e ka nxjerrë më herët kompania lobuese Muzin dhe agjensia mediatike investigative BIRN me qendër në Beograd. Atë kohë e dhanë si lajm dhe disa media të Tiranës. Rama në takimin që ka patur në Tiranë me McGonigal dhe biznesmenin Duçka, njeriu i Ilir Metes dhe ca kohë këshilltar vullnetar i kryeministrit, kundrejt lajmeve si më sipër, meqë në lobim ishin përdorur para të dyshuara ruse, u kërkoi atyre që të bëhej dhe nga FBI një hetim. Mos harrojmë se në atë kohë McGonigal ishte shef i madh në FBI-në e NY. Dhe mu për këtë, Rama e ka pranuar si fakt dhe ka thënë në Parlament se në kuadrin e transparencës prapë do ta bënte. Ndaj Lapardha, ndryshoni shënjestrën. Kuptoni se në këto momente armiku më i madh i PD zyrtare, pavarësisht përpjekheve në retorikë të tij, mbetet ai. Pa mundur "non gratën", mu për këtë arsye, Ramën nuk do ta mundni dot kurrë. Sepse në rradhë të parë në këtë rrugë të gabuar, s'u ndjekin shqiptarët. Janë shumë më para se ju ata. Do mbeteni minorancë jo në politikën shqiptare po minorancë e minorancës, drejt shuarjes edhe si PD, tashmë kjo e Lules. Kaq për sonte se para këtij komenti, për shkrimet e tua të përditshme, si demokrat, me dëshirën e mirë plr të bdihmyar, kam shkruar boll. Uroj t'i kesh lexuar, edhe pse dyshoj se aty te ju u pëlqen vetëm mendja tuaj.

    1. H
     Hajduti i Surrelit

     Vertet Rama e papgoi MecGonigalin per te diskretituar Bashen, Po nga ana tjeter Basha ka nje padi te hapur per ato 500 mije dolare qe genjente duke thene se i mori nga parate qe jepnin Shqiptaret e Amerikes. Ndersa Sala nuk ka bere ndonje genjeshter , sepse Sala tha qe Rama ka perdorur Mcgonigal per te luftuar Opoziten dhe vet Berishen . Te pakten u vertetua se Rama ka luftuar Opoziten nepermjet McGonogalit ,pike

    2. q
     qivrymsi

     Basha duhet te deshmoje ne drejtesi te gjitha sekretet qe di nga bashkepunimi I ngushte qe ka pasur me doktor lexhenden si numri dy I tij.Shperthimi I gerdecit, vrasha makabre nga garda e protestuesve socialiste me 21 janar,,shitja e detit me firmosjen e marreveshjes lyli bakojanis.Basha duhet te na tregoje te vertetat.

     1. F
      Foto foto

      Z.Lapardajaj! Fotografine e Lulit me Pr. Trump, ja beri Rama? Nese keshtu, del qe LB eshte leshko! Kujt I duhet? Te thuash per pallatin ne Vlore ku Lulua indirect ka fituar milion por edhe ER ndoshta, hajde de! Theme kete artikull to mos e kishe shkruar, se pastaj jane keto pyetjet e "injoranteve" qe te ngaxmojne kryetarin tend te dashur LB. Dhe "pa dashje" ja fut icik Kryetarit.

      1. N
       Nik

       O Namir La...a! Ato 650 mije dollare qe ka “paguar” Bashuku kane rezultuar pastrim parash ne mos pare ruse. Athere a i qendron abuzimit qe ka bere Bashuku me pastrimin e parave!? Ne se Rama eshte i perfshire ne kete skandal le te hetohet dhe ai. Por ne rastin me te mire Rama ka denoncuar tek FBI nje keqberes si Bashuku, mund te kete problem pse nuk e kallzoi Bashukun tek SPAK ose pse u mbyll çeshtja ndaj Bashukut ne drejtesine tone siç u mbyll çeshtja e tij me abuzimet galopante tek Rruga e Kombit. Ky Bashuku ka lindur me “kemishe”!!! Bashuku dhe Rama te dy duhet te hetohen!

       1. N
        Niko

        Keq më vjen,por barazimi i pa vleré,o Namir!

        1. B
         Berati

         O zot i. Dukesh qe je me Lulin. Po si Sali surrat bytha dhe Lul bibilushi kishin prepara nga nje thes me pidha. Ne secilin thes kishte nga nje kar. Futen doren ne thase dhe te dy kapen nga nje kar. Njeri sala Karin e mc gonigalit. Luli karin e Edi Rames.ik o namir ha ndonje pjate Pace. Kar

         1. F
          F-22 Raptor

          Shkrim gallate! Edhe Tema po shnderrohet ne megafon PORDH'shperndares i Lulit. Cudirat ne kete vend nuk kane fund, VK!

          1. R
           Rama dhe berisha kane marre fund

           Lapardhaja per interes apo pa intereska thene nje super te vertete! Rama eshte i ikur. Thjeshte kohen kur iken e zgjedhin amerikanet.

           1. T
            Tony

            ku gjeti ku Laperdhaja qe paska paguar Rama, nga gjykimi ne Shba nuk ka dale gje, apo meqe e thote Saliu qenka e vertete; c'a moot gazetaresh jane keta ....

            1. Analist

             La pordhe namik .Ik me vrap e mos shkruaj me mbrojtes i krineleve qe vrane njerzit e thjeshte.Ty te hengert......

             1. V
              Vjosa

              U lodhe shumë more Lapardha ? U shkriva duke qeshur o tutkun gazetar. Mos u lodh me keto shkrime si paçavure të na mbushe mendjen se ate Lulushin dhe profesorin e tij SALI i njohim mirë.

              1. B
               Bato

               Cjane keto brockulla qe shkruan ky derdimen? Mund te behen vetem kundrej pageses!

               1. L
                Librazhdi

                Tani ti po na mbush mendjen ?Sistem LAVIERASH

                1. K
                 KiU

                 Me pak fjale, ne kete shkrim jane shprehur qarte se cfare horrlliqesh eshte i afte te beje dhe ka bere rama ne kurriz te shqiptareve. Vetem per te zgjatur akoma qendrimin ne pushtet dhe per te vazhduar te mjele kete vend ne menyren me te paimagjinueshme. Rama nje autokrat e pameshirshem, nje despot ne mes te europes, nje urryes i demokracise dhe nje perbuzes i perendimit por servil i peshtire ndaj atyre qe mund ti shkurtojne ditet ne pushtet, eshte nje turp per vendin, dje, sot dhe neser.

                 1. L
                  Lela

                  O KiU më mirë ta kishe emrin KoqE...

                 2. V
                  Ver

                  O Lapordhaja,keni nje urejtje ptologjike per Ramen,por si mender analist qe je duhet ta kuptosh ore trangull se si Basha ashtu dhe Sala jane ne te njejten linje .Basha e ricikloi ne politike Sali Berishen pas nongrades,por ti si topelepires i te medhenjve e interesaxhi klasik nuk e kupton dot se ke psikike pule

                  1. N
                   Noci

                   Lapardha ky eshte komenti yt per qefin e Bashes.Kur erdhi ne parlament Rama per kete çeshtje e deklaroi dhe pranoi qe e ka bere kerkesen per lobimin dhe dita beja perseri se ka qene e vertete kur e kam bere dhe eshte shkelje e ligjeve shqiptare.Ai lobim eshte hetuar ne SHBA dhe e vetmja mundesi per prokurorinë shqiptare ka qene marrja ne pyetje e Amerikanit Nick Muzinë i cili nuk pranoi dhe u mbyll dosja,por jo se Basha ishte i paster.E vetmja e mire e atij lobimi ka qene se nuk u be nga ruset

                   1. A
                    Andy

                    Ky lapardhaja eshte koqe .

                    1. K
                     Kuqi

                     Eh more LAPORDHA sa lehte e merr dhe sa paturp manipulon! Çeshtja eshte fare e thjeshte . Basha e beri zullumin me ato parate per ate Foton. Rama e futi ne ingranazhet e drejtesise Amerikane nepermjet Gonigal qe e kishte MIK dhe e mbante mire me pagesa nga parate e …LINDES kuptohet. Thjesht Rama e inicioi nisjen e çeshtjes kunder Bashes. Mjaft u perdrodhe si kurve o lapordha.

                     1. z
                      z.Edi perpara vari Carin ketyre plehrave..

                      Spiuni Ordidnere Kryekrimineli Sali vari Carin ketej se ky do te shkoje per leshe dhe do te paguaj vete me gjithe Familie te tije.....cdo pike loti qe kane dershur shume Nena shqiptare shume Baballare shqiptare shume Femije shqiptare etj....Krimet e ketij Kryekrimineli dihen tani ..ndersa nje pjes e mire e dinin qe ky Kryekriminel u fute ne rradhet e Revolucionit Popullore shqiptare ne 90...u tregua Intrigante dhe mori fuqi dhe pasuri..vrau dhe prehu simbas seshires....dogji shqiperimne...etj etj.. Ndersa ky Gjumashi Lulushka eshte mire te tregoje ne SPAK te gjithe Krimet qe ka ndegjuar dhe ka pare per Kryekriminelin Sali....dhe pastaj vete te gje nje vend Pune e te punoje si gjithe Qyteatre e thjeshte ...po se harova ..pasurote qe ka vene ti dorezohen Qytetareve te Shqiperise...Pensionisteve Femijve etj... Ndesra per te nderuarin z. Edi vetem te eci perpara dhe ta Falenderojme per cdo gje qe brenda mundesive ka Rindertuar shqiperine nga Djegja qe i ka bere PD.. Kush eshte kundra ketij mendimi..Zoti i djegte ne shiprt me mije e me mac ...

                      1. v
                       vlonjati

                       Ty Berati gazeta Tema duhette te marre per gazetar sepseka nevoje per gazetare te kulturuar qe e njohin mire gjuhen shqipe.

                       1. F
                        Fat man

                        Zimir Laparhaja shume je "lodhur" per te nxjerre Lul Bashen te demtuar nga edi rama, Luli nuk ka nvoje per ty ate e mbron daj Damir Fazllici si agjent qe e ka duke i dorzuar Listat e anetereve te UCK sherbimi me i madh i bere per miloshevicin Zimir saga e Lulit vazhdon me faljen e detit Greqise, vjedhja e Kombit ne rrugen e Kombit, pushkatimi i 4 protestueve ne bukleverd ne 21 janar, vjedhja e zgjedhjeve per Bashkine e Tiranes etj etj bemadhe vjedhje te ketij manikini qe ecen si femer.

                        1. L
                         Landi

                         Ky Lapardhaja qenka nje idiot qe se ka shokun .Po i lepin koqet nje te mbaruari si Basha . Te gjithe e dine se Basha eshte nje i korruptuar si Salih Berisha.

                         1. A
                          Alban Dega

                          KY LAPORDHAJA I KA PORDHET E MEDHAJA Na ben edhe kryehetuesin, edhe kryeprokurorin edhe kryegjykatesin e Ligjzbatimit dhe Drejtesise me te fuqishme ne Bote . Jo vetem aq por edhe avokatin e Lulush Karabushit, nje hici e askushi qe as cicin nuk e bente ne nevojtore pa I marre leje Mareshallit te Beogradit we e zgjodhi me KOPI- n e Argites !

                          1. T
                           Tysi

                           Pa e njohur fare kete qe ka bere shkrimin, mund te them se e ka trajtuar dhe shprehur te verteten qarte fare. Rama eshte nona e te gjitha ligesive, sala eshte baba, mos harroni dhe like dashnoren. Lali pastaj eshte ai i ylberit qe mund te shkoje me te gjithe.

                           1. E
                            E verteta

                            E gjithe kjo zhurme per gjoja perpjekjet e Edvin Rames per te koruptuar zyrtare te larte Amerikane, qe te lobojne kunder Opozites, behet vetem e vetem per te thene se kjo opozita e jone ndaj edhe eshte katandisur ne kete derenxhe; qevetem emerin ka te tille. Po jo mor te uruar, ja po ja u thdm une, se Edi kesaj te ashtu quajturi opozite vetem se kerkon tja shtoje jeten , sepse me kete opozite ai sa te kete ymer k per te qene gjithenje kaluar. E cdo ti duhej atij te lobonte e te paguaj per kuaj te ngordhur ?.

                            1. T
                             Taulant

                             E kush tjeter pervec Ilir Metes do paguante per te nxitur nje hetim per menyren e financimit te lobimit nga Basha? Qe Basha ka financuar ne te zeze kjo as nuk diskutohet, por si rodhen punet pastaj, duhej paguar nen dore per ta zhdukur. Jane brenda lukunise fisnore. Paguan Meta me aprovim te Berishes dhe Ed Rama tall karin.

                             Lini një Përgjigje