Si u shkërmoq propaganda një vjeçare e opozitës për McGonigal

23 Shtator 2023, 12:17Politika TEMA

Si u shkërmoq propaganda një vjeçare e opozitës për

Përgjatë një viti, hetimet dhe gjyqi ndaj ish zyrtarit të FBI, Charles McGonigal, u shndërruan në ushqimin e përditshëm politik, që servirej nga selia e opozitës në Shqipëri.

Jo pak herë, PD u përpoq t’i lidhte akuzat ndaj McGonigal në SHBA për mosdeklarim parash apo udhëtimesh, me një “skandal shqiptar” që nuk ekzistonte gjëkundi në dokumentat e drejtësisë amerikane.

Megjithatë, së fundmi, gjyqi i mbajtur dje  në SHBA i ka vënë kapakun edhe çorbës shqiptare të gatuar në tavolinat e opozitës.

McGonigal, sikurse raportoi drejtësia amerikane, ka pranuar vetëm një akuzë, atë se ka marrë 225 mijë dollarë pa i deklaruar.

Me pranimin e akuzës, mbyllen edhe hetimet, pasi prokurori  hoqi dorë nga cdo akuzë tjetër. Asgjë nuk vazhdon më, as për me personin a, as me personin b.

Për më tepër, kështu marrin fund përrallat e treguara nga opozita, për gjoja korruptim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nga zyrtarë shqiptarë.

Kështu, mbyllja e hetimeve dhe gjyqi i djeshëm shkërmoqin përfundimisht propagandën e opozitës, të ndërtuar mbi fantazi dhe trillime të pafundme.

39 Komente

 1. k
  k

  Të presësh etikë politike nga një non grata universal,është sikur të presësh ndershmëri nga një prostitutë.

  1. K
   Koment

   A u deklarua fajtor apo jo? Cfare thoni perralla.

   1. m
    mateo

    Po, u deklarua vetëm për mosdeklarim te parave. Dhe këtu mbyllet sipari i shfaqjes së Sali Berishës se ne shkurt arrestohet edhe Rama. Gjykata amerikane nuk ka marrë ne gjykim as tropjanin qe i dha paratë, apo jo? Tani ç'përrllë do u tregoni militanteve të patru?

    1. B
     Bureto

     @Koment! Nga përrallat kurrë nuk i ka ardhur ndonjë njeriu e keqe, por nga budallenjtë dhe maskarenjtë po. Unë nuk të fut dot tek të dytët, por të pyesësh që: "A u deklarua fajtor apo jo?"-këtë nuk ka kandar që e peshon dot. Ja përgjigjia ime: Po, mor po, McGonigal, u deklarua fajtor dhe do dënohet. Kjo është një çështje e drejtësisë amerikane, si e tillë është hetuar e gjykuar atje. Kur nuk është një çështje shqiptare dhe ai që do dënohet, nuk është shqiptar, ç'hyjnë këtu ti, ne, Salehu, Lulja e tij, Metaj spiuni dhe gorrja e tij, e të tjerë gojëshqyer? Pikërisht këta të fundit janë maskarenjtë, pra ata që t'i përmenda në fillim. Rri larg atyre!

   2. B
    Borat Veshgjati bosha ,ti boj nji Gojore nashi

    moooooooooooooos na qitet bythe zbuluar pederastin e PD-s i vesh me tanga fringo Hollandeze

    1. T
     Ton

     Ouuu..po ato 225 I mori ne Tirane kjo u tha .....apo leke xhepi...prit Mero mos u nxito...

     1. Z
      Zaza

      Ai qe i dha parate ishte tropojan i sali llazore i sigurimit dhe ha dha argita dhe dezdari i zenit ???? Saliu sa gere flet ja futi njerezve te tij. Iku dhe kjo pune. Mcc gonical denohet per mosdelarim pasurie me gjobe. Po si besoni saliun derdimener.

      1. M
       Me prokurë të posaçme

       Jo or rrotë, i mori në Nju Xhers, nga një ish oficer Sigurimi prej Tropoje, njëherazi mik i Salehut dhe prej 30 vitesh shtetas amerikan. Si dhe pse ai ia dha atij, dhe ky i mori këto dollarë, ishin çështje të drejtësisë në Amerikë. Për ato, McGonigal e pranoi fajin dhe për këtë do dënohet. Tani kush duhet të mos nxitohet!

      2. r
       raul

       Perbindeshi i vicidolit sheh endrra me sy hapur per Mcgonicalin se gjoja ishte i perfshire dhe gjigandi Edi Rama qe i del ne enderr 7 here ne dite . Shih endrra si dhelpra qe pret ti bien dashit bolet ne toke. Dhe ne 2025 perseri do humbesh dhe fillo mendo qysh tani per alibine e 2025 se kjo e 14 majit doli bllof fare. Ke humbur ne 92% te territorit pushtetin o hunderr , rasti i vetem ne planet gjate gjithe jetes njerzore qe nje force politike humbet ne 56 bashki nga 61 gjithsej. Shko ver nje gure ne qafe e mbytu se na cave trapin cdo dite me konferencat qesharake tek cim pordha qenefi tv.

       1. A
        Adriatik

        Nuk e besoj te keshtu qe eshte shkermoqur akuza.Pres nje reagim nga Tritan Shehu(preshi),Agim Nesho i PL dhe Edit Harxhi si diplomate karriere. Vetem reagimi i ketyre personave eunuk mund te sqaroje opininon publik.

        1. s
         sapa

         Dmth ai qe i dha parate nuk ishte shqiptar por eskimez!

         1. p
          patrioti

          O Sapa e cfare dote thote per ty kjo marrje lekesh,apo degjenerim i shtetit, i qeverise i rames,qe korruptoi ameriken dhe ja rrasi Sales kot ate non graden se ai seshte as i korruptuar as kriminel e as bythqire.O trangull leket ketij spiunit amerikan ja ka dhene nje ish spiun i sigurimit te shtetit qe eshte nga Trapoja kryeqendra e spiunazhit Serb

          1. Z
           Zaza

           Ai qe i dha parate ishte tropojan i sali llazore i sigurimit dhe ha dha argita dhe dezdari i zenit ???? Saliu sa gere flet ja futi njerezve te tij. Iku dhe kjo pune. Mcc gonical denohet per mosdelarim pasurie me gjobe. Po si besoni saliun derdimener.

          2. P
           Patronazhisti sufllaqexhi

           Berisha gënjeshtrën e ka parime diten me diell thotë po bie shi. Por Mc'Conigal ka pranuar që ka marrë para nga nje ish punonjës sherbime segrete shqiptare si dhe pse u pagua nuk është sqaruar kurrë. Edhe pse është e sigurt që s'ka lidhje me Berishën qe del e thot pallavra cdo ditë

           1. k
            km

            E verteta del ne shesh ,Edhe se shpifjet per shkak te detyres,mashtrimet opozitaro gazetareske erdhen nga te kater anet.Ka faj opozita,por Kane faj disa gazetare si njefare Robert Papà qe shkruan e komentin si zedhenes i presidenti te SHBA.Dhe e keqja eshte se ,Nese cdo individ qe shpif ,dizinformon ne menyre te qellimeshme dhe perfundon ne dyert e gjukates-,keta lloj gazetareske nuk mbajne fare pergjegjesi se cu del nga mendja .ATA duhet te ndeshkohen si gjithe te tjeret Nese politikani deputet Ka imunitet me ligje,keta lloj gazetareske Jane bere me imunitet pa' ligje.Me kujtohet qe nje gazetes italiane per shpifjet ndaj Fatos Nanos u denuar me nje milioni euro gjobe nga gjukata.Gjithkush duhet te mbaje pergjegjesi per ndotjet qe nxjerr nga goja

            1. P
             Patronazhisti sufllaqexhi

             Cila gazetë italiane u denua me 1 milionë euro gjobë per shpifje ndaj Nanos??

             1. P
              Patronazhisti sufllaqexhi

              L'unita ka paguar 200 mije € dhe likja 50 ne mos gaboj

              1. T
               Tung

               Po qe keshtu siç thua zotrote , Merua me kohe do ishte jo TROKE por ne BURG. Eshte KRYESHPIFESI I GAZETARISE.

               1. M
                Mondi

                Sipas nje debili si ty po.Por ja qe gjykatat nuk I pjerdhin debilat.

              2. H
               Hmmm

               Shqiptaret dine Anglisht me mire se marua bazja. E kuptojne sa thelle kane depertuar parate e popullit fukara.

               1. S
                Skraparliu

                O Mero nuk po kuptojme ti thua u shkermoq gazetat e tjera shkruajne ndryshe ku ai FBI e pranon qe dhe Rama ka bashkpunuar me te bashke me Nezen dhe Ducken ke te besojme.

                1. T
                 Titvasil shkollëshumi

                 @skraparlliu, mos u lodh kot se nuk ke ç'kupton dhe nuk e di a do të kuptosh ndonjëherë. Për këtë nuk ta ka fajin njeri. Ky qe fati yt, kur u ndanë ato të shkreta mend aq të ranë. Gjithsesi ju skraparllinjtë keni atë burrin që, ta thyen në mes, më fal të thyen në mes dhe pyetjen tënde "kë të besojmë?", drejtuar Meros, mund t'ia drejtosh atij.

                2. N
                 Nongrata 2

                 Rama non grata i radhes. Do i prishi leket e korrupsionit ne vuno ose dubai, se ska nga iken me. Amerika ne kartoline tani o kake gjigandi

                 1. V
                  Voa

                  O mero ku e ke mesuar anglishten? Ne peqin? Dim dhe ne anglishte dhe gjykata nuk thoshte kto qe po thua ti

                  1. D
                   Drejtesia Popullore

                   Une e di qe Edi Rama eshte arrestuar, sipas burimeve te besueshme te gazetarit te papune, Robert Papa. Me sa duket 225 mije dollaret i ka dhene vete lexhenda te qise jashte loje Lul Braven. Cfare nuk pret nga nje mendje perverse qe ka disa muaj qe sheh enderra me sy hapur te diskreditoje Ramen. Pofr me shume keto lajme te arrestimit i sheh te gazeta SOT, qe ose vuan per klikime se nuk ja var njeri, ose eshte nje portal teresisht jo profesional nga pikepamja gazetareske, biles edhe shpifes, per te mos thene i qelbur.

                   1. s
                    sss

                    Sakte...gazeten Sot edhe shikoja...hoqa dore se eshte dukshem jo profesionale....

                   2. R
                    Raimond vlonjati

                    Hmmm Orë gojë muti ,se je mësuar të hash mut e të dhjesësh mut nga goja. Plehër ke qenë e pleher do të ngelësh o plehër muti. Amerika del më faktë që nuk kanë asnjë gisht të Socalistes ti mut muti me motrat e tjerë të dhjere, doni sesbë të nxini e të nxini .

                    1. R
                     Raimond vlonjati kari me gunga

                     O Raimond , kujdes ore lamash , kujdes se do lexoj Like kokkanacja komentin dhe nuk do ti bjeri gruas tende ….apo se di qe e qi Likja gruan tende dhe i hedh renxin ne goj …..ri ti llap gam gam gam si qente neper gardhe …Likja ja punon fikun , ti sben gje tjere vec lepin spermat e Like pordhes ….ptuuuuu qelbesire

                     1. a
                      antipatrea

                      Shpejt ilaçet Mondi , se je shumë rëndë ! Në pesë rrjeshta shtatë herë fjalën m..t s'ke derman ndryshe ... 70% rradhën tjetër i gjati , po s'fillove kurën që tani e hëngre paparen ...

                     2. 1
                      1

                      E lexova arsyetimin e gjykates te perkthyer te gazeta SOT.Mua me duket se jemi marosur te tere.Personi A i dha 250 mije dollar .Po cka ketu lidhje Ram?Permendet 14 here thote Saliu dhe degjoja dhe Harxhin qe numrin 14 e kishte magjik .Ne ate arsyetim thosh e takoi,darkoi etj si keto.Kjo perben shkelje penale?Del Luli e thot ma futen per parat ruse.Jo zotni .Kushdo ka detyrimin te raportoj kur shef se shkelet ligji.Problemi nuk eshte kush e tha po ti a i ke dhene ato para?Kesaj i thone U MBARS MALI E POLLI NJE MI

                      1. A
                       Anri

                       Mero ne kte shkrim s je i vertete.Te ka marre Rama prap ne gjirin e tij

                       1. R
                        Rri si sheet

                        Sali Rri si sheet nashi… Hahahaha

                        1. K
                         Komi

                         Mero te ka futur rama jo ne gji, por ne breke. Mos e dergjenro me shume median, jo me shume se kaq dmth. Ai ka pranuar te gjitha gjerat qe lidhen me shqiperine, qe nga pagesa, takimet me ramen, komunikimet me ramen, favoret etj.

                         1. s
                          selimi

                          iku shefi. Gjeni nje tjeter tani. E hengri vetvetja shefin. Ngushellime Mero

                          1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                           Goja WC e Berishës qelb gjithë dynjanë.

                           1. T
                            TemaTiku

                            Gazeta e Meros me qesharake se kurre ne avokatine ndaj ketij pushteti te korruptuar Rama - Po McGonigall eshte bere e ditur se ato 225 mije Dollare i ka marre nga personi A ose Neza (miku i Rames) qe e mori dhe e dergoi tok me Damian Gjiknurin ne Tropoje per ta dekoruar edhe me medaljes "Nderi i Tropojes" (se ku eshte kontributi i McGones ne Tropoje kete gazeta e Meros duhet te marre variant nga Endri Fuga ta shpjegoje)

                            1. T
                             Tallavaja

                             Mbaroi edhe shfaqja BABALE nr.3, me regjizor lexhenden Sali dhe gazetar te papune Robert Papa, por sikunder Babales se vertete te denuar 1 vit, edhe ketyre nuk do i hyj gjemb ne kembe fare. Dhe Gazi i Bardhe eshte ne delir edhe pse u diskreditua.

                             1. S
                              Shkulak

                              Sali Kari e di mire kete pune se ka qytekaret dixhitale. Njeri kryeaxhenti Robert Papà eshte kryesori se ka lidhje me nje shokun e rojes te zyre s se FBI.Tjetri eshte Gimi Nesho qe ka gruan e nje shoferi ne Dep e shtetit. Tjetri eshte Tit Vasili qe ka info te sigurt nga nje shoku i Fred Belerit qe eshte komshi me nje hetues te mcgonigallit. Te gjithe keta throne qe punet per Ramen jane keq. Por ne shkurtin qe vjen eshte e sigurt qe Rama do shkoje ne burg. Deri atehere zhapiku Alfred Lela ka marre porosi e te mbledhin te dhena qe sale kari ti caje trapin moletto e te beje konferenca Shtypit cdo dite me gazetaret.kjo eshte opozite.

                              1. I
                               I Peremer

                               Nevoja per te genjyer kaq trashe e ketyre bythelepiresve, jo figurativisht, te Rames verteton bash te kunderten. Gazetari mbron interesin e publikut te cilin Rama ne kete rast e ka vjedhur. Loja " demokratike" è Rames eshte e piste sepse paguan dollare qe te ngrihen akuza false kunder opozites, po gazetarit kjo nuk i interson. Dhe merret me lajthitjet e Berishes, te vetmet gjera qe nuk i interesojne askujt... Moj kurva mediatike! A keni ndonje vendim te gjykates shqiptare te formes te prere qe Rama nuk ka asnje implikim me aferat e Charles? Atehere si e mbroni ate, kur Gjykata amerikane nuk gjykoi Ramen???? Pse ky burre shteti nuk kerkon vete qe prokuroria shqiptare te hape hetim per vete Ramen qe te vertetoje pafajsine??? Se nuk ka bythe, nuk ka nder, eshte nje frikacak qe mban fort raportin mjeksor qe e verteton se eshte i papergjegjshem.... Hajdut, me kompleks inferioriteti qe ben ose garipin osé karagjozin neper takime nderkombetare se gjasme eshte i gjate. Ai si psikopat nuk ka faj, kur at mediatike duhet te paguajne per mashtrimet qe bejne.

                               Lini një Përgjigje