Çështja Beleri, presidenti Begaj flet për ‘VOA’: Të lëmë drejtësinë të bëjë punën e vet

22 Shtator 2023, 19:10Politika TEMA
Çështja Beleri, presidenti Begaj flet për ‘VOA’:

Presidenti i Republikës Bajram Begaj ka folur në një intervistë për Zërin e Amerikës nga SHBA, për arrestimin e kryetarit të zgjedhur të Bashkisë Himarë Fredi Beleri.

Begaj tha se kjo çështje nuk është në dorën e Presidentit dhe duhet të lëmë drejtësinë të bëjë punën e vet.

"Marrëdhëniet e Shqipërisë me Greqinë janë marrëdhëniet e një partneriteti strategjik, bazohen në vlerat më të mira të fqinjësisë dhe respektit mes njeri-tjetrin.

E kam pritur në zyrën time kryeministrin e Greqisë, kemi diskutuar për çështje të reja dhe të vjetra. Kjo çështje nuk është në dorën e presidentit, ka lidhje me drejtësinë. 

Të lëmë drejtësinë të bëjë punën e vet. Mendoj se drejtësia pas reformës së bërë me konsensus politik është në rrugën e duhur dhe është e pavarur”, tha Begaj.

4 Komente

 1. S
  Strategu i Rrogozhines

  Z. President, kush ta ka thene qe Gerqia eshte "partner strategjik" i Shqiperise. Nga e nxorre kete apo nga analizat e tua ! Nese do te ishte partner strategjik Gerqia athere ajo nuk do te shpikte cdo tre vjet cudira strategjike, dhe me shume do ta kishte njohur Kosoven e shqiptareve nga vendet e para.

  1. N
   Nik

   Gerqia qe mban akoma ligjin e luftes me Shqiperine eshte vend strategjik!!! Pika mender "shtetareve" tane m'u ne by...!

   1. D
    Dreqesis i do rras Gishti ne byth ti vij Veza

    Dhe perse shtyhet kaq gjate denimi kur Faktet jane tashme prej kohesh Prezente ? Kan frik se si lejon ndoshta Europa apo akoma me mut Greqia ! Sepse ju si Shtet ,jeni inekzistent

    1. E
     Erdogan

     Greqia eshte strategjike (este strategy) per Ata qe jane Epirote ne Vorio Epir zoti me comentin Strategu i Rrogozhines dhe jok per bijte e Vezireve,Pashallareve,Bejlereve,Agallareve,Hoxhallareve,Muhipeve,Dervisheve etj we kane Vend Strategjike (Land Strategÿ) Turqine qe i ka shker......er 500 vjet. Dhe jo vetem kaq por ua ka ndryshuar Kombesine (Emrat,Mbiemrat,Fene Greke Orthodhokse ne Islamike,Istitucionet,Ndergjegjen. Bajromi dhe shumica e vetequajtureve Skiptare nuk e kane problem qe do ikin nga kjo jete me emer Arabe. Une di qe Kombi dhe Identiteti jane te Shenjta.

     Lini një Përgjigje