I dogji deklarata e Edi Ramës. Lavrov, kërkesë Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së: Ndaleni politiizimin e Ukrainës!

22 Shtator 2023, 15:40Politika TEMA

I dogji deklarata e Edi Ramës. Lavrov, kërkesë Sekretarit të

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i ka shkruar një mesazh sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres ku i kërkon të parandalojë përfshirjen e përfaqësuesve të OKB-së në nismat e politizuara për Ukrainën.

Kjo letër vjen vetëm dy ditë pasi Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama kundërshtoi Rusinë e cila u përpoq të ndalonte Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky të mbante fjalën në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork që u mbajt të mërkurën e 20 shtatorit 2023.

“Ju ndaloni luftën dhe presidenti Zelenski nuk do të mbajë fjalën” i tha Rama ambasadorit rus.

Dhe duket që Rusia nuk e lë me kaq.

Në mesazhin e Ministrisë së Jashtme ruse  i bëhet apel Guterres që të mos lejojë që përfaqësuesit e strukturave të OKB-së të përfshihen në nisma të politizuara në kontekstin e krizës ukrainase. Vëmendja u përqendrua në garancitë e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për t'u përmbajtur nga pjesëmarrja në iniciativa që nuk përfshijnë pjesëmarrjen e të gjitha palëve."

5 Komente

 1. R
  Republic banana......

  Pritet gjakosje e verres se citjonecamit te tredhur.... allah uakbar

  1. b
   ben

   E ke fjalen per veren tende apo te sat eme? Akoma ju djeg vera juve jevgjiteve pede te Gerrqise? Keni mbi 600 vjet qe jua kane pastruar veren qe nga europianet e deri tek turqit dhe akoma nuk jeni ngopur?

  2. S
   Schopenhauer

   Nuk është korrekt: “ Nuk do të mbajë fjalën.” ( ka tjetër kuptim për këtë rast) Por është korrekt: “ Nuk do të marë fjalën”.!

   1. K
    Koli

    Nuk e dija qe keta Orthodokset qenken te gjithe Karna.Ruset Vrasin perdite dhe thone nuk eshte faji yne:Serbet vrane me mijra ne Bosnje dhe Kosove,thone:Faji Natos ,jo i joni.Keta Grekeqiret qajne per nje njeri qe vete e kane denuar me 18 muaj Burg:A jeni Koqe or Orthodhokse apo Koqe?

    1. k
     km

     Zoti Lavrov,mos ia fut kot,tregon injorance nepermjet kerkeses per te mbuluar te verteten.Qekur filloni nje lufte ,eshte politike,eshte vazhdim i politikes.Lenini e Ka perkufizuar keshtu:"Lufta eshte vazhdim i politikes me mjete te tjera ,me mjetet e forces.Konkluzioni-politizimi Ka vazhduar me mjetet e luftes nga ATA qe nisem luften Pra nga Ju,Ruset e Putinit

     Lini një Përgjigje