Pëllumb Xhufi: Cfarë ndodhi, kur Vangjel Dule ishte dhjak i Janullatosit!

23 Shtator 2023, 09:14Politika TEMA
Pëllumb Xhufi: Cfarë ndodhi, kur Vangjel Dule ishte dhjak i

Në një moment të nxehtë për marrëdhëniet Greqi-Shqipëri, profesor Pëllumb Xhufi kujton momentin e zgjedhjes së kryepeshkopit Anastas Janullatos në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare. I ftuar në emisionin Shqip nga Dritan Hila në Dritare TV, zoti Xhufi tha se procedura nisi në Kishën të Rruga e Kavajës, por përfundoi te Hotel Tirana.

Dritan Hila: A kemi ndonjë lloj regresi nga ana e Kishës Autoqefale Shqiptare. A ka ardhur momenti që të bëhet një reformë sepse fakti që kjo është Autoqefale e kërkon dhe bashkëpronësinë e shtetit mbi të, apo jo?

Pëllumb Xhufi: Po e kërkon dhe kështu ka qenë. Mirëpo u bënë kaq shumë lëshime dhe tani është parimi: e drejta e fituar nuk hiqet. Këtu është problemi. Nuk e heq dot atë që e ke lënë të bëhet. Edhe këtu u shkel me të dyja këmbët që më 2 gusht të vitit 1992, ku në valën e gushtit u bë një grusht kishe, te Rruga e Kavajës. Nën presionin e shtetit grek, me prezencën e autoriteteve greke të ardhur enkas nga Greqia, në një ceremoni që u hoq si një ceremoni e zakonshme e së dielës, shfaqet zoti Dule që atëherë ishte dhjak i kishës dhe thotë jemi që jemi të zgjedhim kryetarin e kishës.

Filloi rrëmuja në kishë pastaj, sepse aty kishte edhe ortodoksë dhe nisën të revoltohen. Kur bëhet zgjedhja e kryepeshkopit, nëse një person thotë, nuk është i denjë, nuk bëhet. Jo vetëm kjo, por e thonë kanunet e kishës që një peshkop i ardhur me ndihmën e pushtetit shekullar është i paligjshëm. Në dy gusht u bënë zgjedhjet në kishe në kundërshtim me kanunet e kishës, në kundërshtim edhe me procedurën. Pasi u bë rrëmujë në kishe, grupi i ardhur nga Athina, Ambasada Greke në Tiranë me kryepeshkopin Janullatos shkuan te Hotel Tirana dhe e mbaruan aty procedurën.

7 Komente

 1. h
  hape Bythen o Pederasti boze

  shife pederati ymer boze si fsheh Komentet mbi Djakun Dule qe erdhi ne Tirane per zgjedhjen e Gjaprit Grek janulla ne Kishen Shqiptare ! E keni metode pune ,bllokimin e largimin e Temave qe ju Interesojne Shqiptareve ,vecanarishte kto ne lidhje me Gjaprinjte Grek ne Shqiperi ,sepse ju rrasin Carin ne Goje Shqiptaret dhe ju bllokojne Gurrmazin e keshtu ngeleni pa ngren dot Sufllaqin e Halese

  1. M
   Muharrem Kryetuli

   Eeeee çfare ka per ti be Sali Berisha, Qim Peka, Flamur Noka, Stresi , janullatosit! Prisni or prisni. Saliu me shoke eshte nacionalist!

   1. P
    Poseidon

    SHQIPETARET ORTODOKSE TE GREQISE NUK DUHEN NDARE SEPSE NUK MUND TE KETE DY ORTODOKSI ,ESHTE NJE ....DHE DULLA APO EDHE JANULLATASI JANE SHQIPETARE SIC ESHTE 90 PERQIND E GREKEVE........DERI SA NE JEMI SHTET LAIK ,DO TE THOTE SE FETE NUK KANE INFLUENCE NE SHTET........POR EDHE GREQIA NUK ESHTE ME PAK SHQIPETARE SE SA SHQIPERIA.....PERVEC FESE MUSLIMANE E KATOLIKE.......SEPSE ATJE JANE VETEM ORTODOKSE ME SHUME SHQIPETARE....QE NUK NDERRUAN FENE ME TURQINE OSE E NDERRUAN ME VONE NEN PRESIONIN E ORTODOKSEVE.......

    1. O
     Ortodokset Shqiptare i dhjesin ne surrat pederit G

     Poseidon bytha Greke , ta qifshin Ortodoksit Shqiptare faren ty dhe janulltosit ,Kur beni dhe ju putanat e janulles si bythe squt e po mashtroni Ortodokset Shqiptare , qe ju dhjesin ne surrat juve pederave grek

    2. D
     Durrsaku

     Dhjaku Dule zgjodhi Janullatosin, Janullatosi beri dhjakun Kryetar Partie duke ja futur Vasil Melos e keshtu greku komandon pasi keta i mbeshtet Berisha me Liken.

     1. N
      Nik

      Dy kandidate per kreun e kishes, qe Janulla i ka vene ne garre me njeri tjetrin jane Karjan Cani dhe Stavri M..i

      1. E
       Erdogan

       Mos u merni me Dulen you o bij te Vezireve,Pashallareve,Bejlereve etj po me "Rilindasit" si Deputeti Osman Ismail bej Vlora,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet qe shkuan per te luftuar per Baben. Kur dihet historikisht qe populli Greke i Epirit,Ilyrise,Maqedhonise,Ionise etj ku eshte sot Turqia me ne krye Arvanitasit kishin dekada te tera qe luftonin per tu cliruar nga Barbaret Osmane dhe Turkoallvanosat. You jini pergjegjes i ndarjes se Epirit ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke. You jini te Mallkuar qe kujtoni se te jesh "Myslimane" mund te jesh edhe "Skiptare"!

       Lini një Përgjigje