Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut, Ambasada e SHBA në Tiranë mesazh të rëndësishëm

10 Dhjetor 2023, 14:00Politika TEMA

Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut, Ambasada e SHBA

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut. 10 dhjetori është përkujtim i Deklaratës Universale për të drejta e Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara.

Ambasada amerikane në Tiranë, përmes një mesazhi të shpërndarë në Facebook, shkruan se kjo datë na kujton se përmes veprimeve tona ne mund të ndihmojmë në krijimin e një shoqërie të drejtë dhe të barabartë për çdo qënie njerëzore.

Dita e të Drejtave të Njeriut | Sot shënohet 75 vjetori i një prej zotimeve globale më novatore në botë: Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut. Dita e të Drejtave të Njeriut shënon gjithashtu fundin e fushatës botërore të 16 Ditëve të Aktivizmit kundër Dhunës me Bazë Gjinore. Kjo ditë është një kujtesë se, përmes veprimeve tona, ne të gjithë mund të ndihmojmë në krijimin e një shoqërie të drejtë dhe të barabartë për çdo qenie njerëzore – pavarësisht nga raca, ngjyra, feja, gjinia, gjuha, opinionet politike ose opinionet e tjera, kombësia ose përkatësia sociale, pasuria, lindja apo përcaktime të tjera. Shtetet e Bashkuara janë krenare që mbështesin të drejtat e çdo njeriu.

Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut, e miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 10 dhjetor 1948 në Palais de Chaillot, Paris, lindi si përgjigje ndaj tmerreve të Luftës së Dytë Botërore dhe përfaqëson përpjekjen e parë globale për të artikuluar mbrojtjen e atyre të drejtave që shumë persona besonin se ishin të drejta themelore që i takojnë të gjitha qenieve njerëzore.

5 Komente

 1. L
  LOL

  ahahahhahahha, demonkkarcia e USA...LOL...po rivalizon me Kinen e Rusine, ka vite ...Obumm a punon per kete pune akoma......

  1. P
   Pensionisti i Porcelanit

   Ambasade pa ambasador, duket qe Shqiperine ia kini lene Perbindeshit te Vicidolit, keryeagjentit serbo-rus, kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Sheqere Vuk Karaxhichit te beje cfare te doje!?

   1. t
    tasi

    Pensionist eshte lene pa ambasador se kane propozue Lul Bashen por ai nuk pranon,se u ka thanun atyne,jo nuk e pranoj , se pastaj ju ta boni siç ia bate Brrishes!

   2. O
    Oh sa kom qesh

    .... me kete ljm te ambasades amerikane po te jesh kaps dhjet per njehere, lirohesh shume shpejt....

    1. d
     demushi

     Ha ha ha ha !keni dashtun me than "Dita e detyrimeve te njeriut"!Per ke njerez behet fjale????????

     Lini një Përgjigje