Donika Gërvalla rrëzon propozimin e Ramës: Para se të japë këshilla, të konsultohet me ne

28 Shtator 2023, 22:46Politika TEMA
Donika Gërvalla rrëzon propozimin e Ramës: Para se të

Zëvendës kryeministrja e Kosovës, Donika Gërvalla dha një deklaratë për kryeministrin Edi Rama, duke i thënë se para se të japë rekomandime duhet të konsultohet me politikanët e miqtë nga Kosova.

“Unë nuk kam motër, ashtu si Kosova dhe Shqipëria, do të mendohesha mirë para se të jepja këshilla. Kosova nuk ka partnerë më të afërt se sa Shqipëria. Është e vështirë të pranosh që kryeministri shqiptar mendon ndonjëherë ndoshta edhe më mirë se sa përfaqësuesit e zgjedhur të qeverisë së Kosovës. 

Kosova ka dëshmuar ditën e dielë që është përgjegjëse të mbrojë sovranitetin e saj në çdo cep. Kryeministri shqiptar apo kushdo tjetër në Shqipëri para se të japë rekomandime që i drejtohen botës, duhej të këshillohej me politikanë e miq, që të nxirrte konkluzione. Gjë që nuk ka ndodhur, nuk kemi pasur kontakt lidhur me këtë ”, u shpreh Gërvalla.

Propozimi i Ramës ishte që KFOR të qëndrojë në veri të Kosovës dhe të marri nën kontroll kufirin. Gërvalla shtoi se policia e Kosovës është e aftë të ruajë territorin e saj, dhe se e vërtetoi fuqinë e saj.

“Nuk ka asnjë dilemë që institucionet janë të afta për të ruajtur sovranitetin. Policia e Kosovës nuk ka qenë hakmarrëse, as ndaj terroristëve, as ndaj manastirit, por përkundrazi, kanë shkuar në shtëpitë e qytetarëve dhe u kanë dhënë ushqim.  Nuk ka asnjë dilemë. Janë të afta institucionet të mbrojnë sigurinë e vendit”, tha zv kryeministrja.

“Pozitë dhe opozitë duhet të jemi unikë nga ajo që kërkojmë nga ndërkombëtarët, në mënyrë që t’i realizojmë së bashku”, shtoi ajo.

32 Komente

 1. E
  Erjoni

  Mir e ke ti mi moter, po ai eshte lideri global. E pe si ja beri 8 me 2 ruseve. Ai ka hyre ne politike qe te behet me i madh se Skenderbeu. Prit , prit se do ja degjosh krismen

  1. L
   Lani

   Ah ky Rama që s’e pyet Donikën. Aq të vështirë e paska ky që t’ shkruajë ndonjë mesazh?!

   1. L
    Labi

    Nuk meret Rama me idiote si Kurti ,Osmani ,apo ti Gerdalla ,

    1. J
     Jimny

     Kjo zonje foli sh qarte dhe drejt! Me pelqeu menyra e komunikimit, shume e natyrshme, njerezore. Shfaqi nje lloj idealizmi dhe pasioni, qe te ben te mirekuptosh edhe ndonje deklarate te meparshme ndoshta te nxituar. Por Kosova e ka qendrimin te qarte, dhe drejtuesit jane kompetente ne menyren se si i intepretojne situatat.

     1. s
      skelari

      Donikaaa do ti besoja ato qe thua nese nuk do kisha pare c'keni bere e c'keni thene keto muaj... beni mire te mos hapeni bythesh, se nese Serbia nuk ndalohet nga perendimi, ty te ngelet vetem te lehesh, nderkohe qe serbe e ruse bejne katrahuren ne ate shtetin tend "perfekt". Rama gjithsesi me duket se e shtriu hapin pak si shume, me kete deklarate, duke patur parasysh se si jane rrethanat. E kuptoj perse, por nuk e di a ishte momenti dhe menyra e duhur.

      1. X
       Xhezo Smokthina

       I mësuar të sillet me anëtarët e kabinetit të tij si "kaposhi i farës", Rama e ka të vështirë të sillet si i barabartë me udhëheqësit Kosovarë.

       1. M
        Misioni

        Z. Rama hiq doë nga kjo helaqe dhe shefi saj sepse kanë mision tjetër. Nu iu intreson stabilieti dhe kjo i konvenon Serbisë.

        1. f
         foshnja

         Ti moj Gerdalla jeni ca injorante koketrashe anadollake qe nuk dini cfare te beni me lirine qe ju eshte dhene dhe po rrezikoni tjua marrin.

         1. B
          Bejkush

          Sa intersante ë!

          1. A
           Alb

           Nuk e njeh rama konceptin e konsultimit. Keto dite sapo deklaroi qe admiron lideret arabe, ca prisni nga ky njeri?!

           1. S
            Shkodrani

            Te qifshinn arabet motren....

           2. M
            Malesori

            Zonja Gervalla, neqoftese jeni ne gjendje te kontrolloni ju kufinin, si ka mundesi qe tere ajo sasi e armeve ka hyre ne Kosove. Ku ka qene policia dhe ushtrija qe ruajne kufirin. Tere ajo arme nuk ka hy per nje dite, por eshte deshte shume kohe. Ndegjojeni nga pake edhe Edi Ramen, se ate po e nderone Europa dhe SHBA.

            1. V
             Vezet Rehas

             Kush be Ti moj Sorre ,qe Rama duhet te keshillohet ? Rama eshte KM Shqiprise dhe ska pse te keshillohet me Ju qe keni kontakte me Kriminelet Serbe, pyete ate ministren tende Mimozen ,çfar ka folur me Kryekriminelin qe u Plagos nga Policia Kosoves? Ju jeni Armiqte e Kosoves dhe te Shqiperise.

             1. D
              Dominoja

              Kur e beri ne fillim dolet me vrape e thate mos nderhy ne punet tona. Cfare njerez injorantesh jeni ju?

              1. V
               Vlonjati 12

               Kjo turi shtrembeta do te bej interesanten . Ajo s’ka tru , vetem bene zedhenesen e Kurtit .

               1. A
                Alniku

                Z. Schwarz më duket se qeveria e Kosovës nuk ka pranuar këshilla nga KM i Shqipërisë biles as e keni takuar se ishte vëllai i Vuçiçit tashti thoni duhet të këshillohej ????

                1. d
                 deda

                 po ju jeni konsultu ndonjë herë me ramën ?.kurti është si ato dhitë e zgjebosura e bishtin përpjet.mirë e ka .se familjen e ka të sigurt në norvegji.!

                 1. U
                  Unë

                  Me ju që e keni bërë punën lëmsh?!

                  1. T
                   Trapajane hesapi

                   Jepi Gerdalla ,jepi.kryeministri i nje vendi fqi duhet te hapet gojen kur te jepnin Ju komanden.Po nuk e mbylli gojen ,ndeshkoheni.Kesaj i thone :-pse nuk fole,?pse fole?

                   1. U
                    Urrejtesi profesionist

                    Me komplekse te medha....ose si i thone : dhe dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete , Rama kudo ku shkon flet per Kosoven, keta dhe e quajne tradhetar (nga tastiera e telefonit) dhe i kerkojne llogari pse ashtu e pse keshtu. Dhe nje gje....: se sa e afte eshte Kosova (dhe Shqiperia bashke) te mbroje kufijte e saj e dime te gjithe, te kishim aq bythe dhe fuqi i merrnim trojet tona pa i dhene llogari askujt. Por duke pare qe aq e kemi takatin ,te pakten te mos shesim pordhe (dhe kjo vlen per ju me shume) , ti themi faleminderit miqve tane Europiane e Amerikane dhe ti degjojme me vemendje per nje paqe te vertete dhe te gjate me fqinjet tane egersira. Se keta kemi , kaq mundesi kemi , ....

                    1. D
                     Dardan

                     Donika Zgërdalla është rritur në bllokun e udhëheqjes së Shqipërisë nën kujdesin e drejtpërdrejtë të Enver Hoxhës. Si e tillë ajo është brumosur me mësimet e partisë dhe të shokut Enver.

                     1. k
                      keshilltar

                      O Gervalle ,mos harro qe pordhae madhe ti gris tangat e bene cop cope

                      1. K
                       Ka shune te Drejte !

                       KM i Shqiperise mundet te japi "zgjidhje " e bej Propozime per bandat e Krimineleve Politike te Shqiperise qe kan 32-vjet plackisin Shqiperia dhe kte e bejne Hapur ______duke i dhi m'surrat Duman Karja Llalla -s 3 ____ qe qe mbasi vrane Pronarin e Lalzit ne nji prite Mafioze te ngjashme me ate qe i beri Mafia Italiane Falkones Karja komshia e Dyshes Kriminele salih brrisha e ilyer mutaj -dyshja = Menaxheret e Krimit e Shkaterrimit e Tradhetise Kombetare ,fallsifikoj Pronesine dhe e gjthe Banda e Shkerdhatave te Kombit ndertoj Vila pafund ne Lalz , dhe cfar ishte me Kurverore ishte ajo se Media Heshti gjate gjthe kohes qe ne Lalz _banda e Shkerdhatave ndertonte Vilat disa Miljoneshe me paret e Shqiptareve ! _______________KM Shqiptare , s'ka byth me zgjidh e ven ne Funskione Bordellon Drejtesi dhe s'ka patur asnjiher Interese te behet Drejtesi ne Shqiperi ,na kercen Bel Danc para Botes vetem me i pelqe Nderkombetareve sepse nuk i ha fare as per Shqiperine as per Kosoven ! Shqiperia eshte sot e 32-vjet nji Bordello Institucionesh ku zyrat perdoren me shume per seks sesa per pune shteterore .Shembull eshte "Tigri" me gjatesine e Macokut A.Ahmetaj, qe ky palo KM qe shurdhon Medieve ,nga nji Mesues i Anglishtes e vuri Minister Financash se ishte i afte te VIdhte Shtetin , dhe me pas zv/KM ku i ra ne top te Korrupsionit Shtetit Shqiptare . _______Si mundet nji KM total i paafte ne vendin e vet ,te japi mendt pafund Botes ,ti japi zgjidhje Botes kur Shteti qe ai Drejton eshte me i Korruptuari ne Bote _dhe nuk funksionon ne asnji fush te jetes ,si ajo institucionale edhe ajo shoqerore . Pra ktij i duhet me i then Dkush hapur : Shiko Halene tende e mos ha shume per te tjeret .

                       1. A
                        Analisti

                        Që qënke idiot e kuptoj po pse shkruan kaq gjatë. Kujton se ka njeri kohë të lexojë trapllëqet e tua. Qënke toç fare.

                        1. Q
                         Qenke toc fare ! haaaaaa c'mazllema jan

                         Anal - ist ! Oh kerkoj ndjes ,se te lodha trurin .Kto shkruaj un ,s'jane traplliqet e mia o nastradin (haaaa haaaaa haaaaa cer mileti !) jane bemat e Te Gjatit dhe Partnereve te tij te Mejhanes Politike 32-vjevcae qe shpartalluan Shqiperine dhe jeten e shqiptareve_____ saleh hamutaj dy bolet varur i gjati ne mes

                       2. S
                        Sadiu

                        E kush është kjo laraskë që kërkon që mendimet e të tjerve të kalojnë në "filtrin" e saj dhe të kryeministrit më të keq që ka nxjerë kombi shqiptar dhe që Kosova po e mbajti dhe pak do të bëhet shumë pishman që pati në drejtim Kurtin, që Evropianëve dhe Amerikanve u vjen turp ti zënë emrin pa le të bisedojnë me të.

                        1. S
                         Shqiptari në Londër

                         Pa pa pa! Kjo që ka jo veç e rrjedhur krejt, por e pjerdhur, një copë injorante dhe asgjë më shumë. Po ku e mbrojte sovra itetin moj bibë, të hynë terroristët për penxherje dhe dolën qetë qetë nga dera! Ata që u vranë u vranë nga policia speciale me vendimin e vetë sapo i rrethuan dhe kur ndërhytë ju politiknët e qelbur e ndaluat policinë dhe 30-40 terroristë ikën duke dalë nga dera dhe kur i shikoje pyllit duke u larguar kujtoje se janë turistë jo terroristë. Turp të vijë, po hajt këtë nivel ke....!

                         1. M
                          Moni

                          Ministre e kabinetit zdravo zdravo... Po shyqyr qe ju ka ndihmuar KFORi fsheruazi o zonje, se ata 4 kacaket do ju kishin ardhur deri ne Prishtine. Ti zotrote ke pasaporte gjermone dhe merr avionin e iken. Po popullsia e shkrete??? Mjere ata qe bien pre e euforise idote qe perhapni ju!

                          1. V
                           Vk

                           Rama ty te ka nje qime b@the moj gerdalle dashke ti te konsultohete me ty, ti shif mbaj bebelinat kurtit, leri tjerat se sjane per ty

                           1. k
                            km

                            Rama nuk Ka shkelur ASPAK te drejtat dhe kompetencat e organeve te kosoves.Kfor nuk eshte derguar nga Rama per ti hequr kompetencat politikes e organeve kosovaret.Jane vendosur nga te tjere,me dakordesi te kosovareve.Dhe Ka nje Mission,mbrojtjen e Sovranitetit te kosoves.Ky sovranitet po' cenohet rende.Parashikimet Jane Edhe me te renda,ndaj i kerkohet kfor te kryeje detyren e marre persiper.Te mbroje kufijte ,Sovranitetit e kosoves bashke me forcata e sigurise kosovaret.Ne asnje rast Edi Rama nuk Ka thene te Ikea Lena nga veriut dhe te vije prena.Te dyja forcata,lena dhe prena te bejne detyren ne koordinim te plote.Kete Ka thene Edi.Nese Gerdalles nuk i pelqen ,le ti thote Prenes,kfor,largohu nga kosova ,se kemi Lenen qe e mbron.

                            1. S
                             Skraparliu

                             O Rame pse ha MUTE kote per kosoven kur nuk ta vare asnjeri

                             1. R
                              Rama

                              Une nuk jam as si Enver Hoxha qe kishte bole, kishte ne dore ushtrine dhe 2 milion ushtar ne kemb te gatshem te perballonin nje lufte eventuale, kishte dhe unitet dhe integritet ne popullin e vet dhe te kosoves dhe tek shqiptaret e tjere ne maqedoni dhe presheve .po bej sikur jam dhe fshihem prapa gaxhoit !dhe flas si te me doje qefi! Ju e dini qe une jam pak budall flase nga emocionet e castit dhe si nje papet i te tjereve ! dmth autoritet fallco i mbeshtetur nga amerikane dhe europianet ! Ma falni nese kam ber ndonje gabim! jetojne ne kohen e koleres!

                              Lini një Përgjigje