Çfarë janë politikisht- përjashtimet e Bashës: A do i vijë radha Gaz Bardhit?

28 Shtator 2023, 18:39Politika TEMA
Çfarë janë politikisht- përjashtimet e Bashës: A do i

Nga Ylli Pata

Reagimet e deritashme nga të gjithë deputetët kundërshtarë të Lulzim Bashës, pas përjashtimit de jure, patën më shumë nota histerike sesa qëndrime apo argumente politike.

Gazment Bardhi, i cili megjithatë nuk është subjekt i këtij “vendimi” tha se është nul, ndërsa Tomor Alizoti, e quajti kreun e PD-së një psikopat. Është i njëjti argument i përgjithshëm që bën edhe ndaj Edi Ramës, ndërkohë që e vizaton veten e tij si diplomat dhe studiues me përvojë.

I gjithë ky reagim, duket i pasens, pasi të gjithë këta deputetë kanë prej dy vjetësh që nuk janë pjesë e PD-së, edhe pse janë cddo ditë në ish-selinë e SHQUP. Dhe për ta PD-në nuk e drejton Lulzim Basha, por Sali Berisha.

Në thelb, shkresa e sotme e Lulzim Bashës nuk është aspak një vendim, por një zbardhje e një vendimi të vjetër të strukturave të PD-së, në vitin 2021, ku ka marrë pjesë dhe votuar pro edhe Gazment Bardhi. Në atë kohë, PD përjashtoi të gjithë ata deputetë të PD-së që ju bashkëngjitën “Kuvendit” të Foltores që u mbajt në dhjetorin e vitit 2021 në Stadiumin “Air Albania”.

Logjikisht, në shtatorin e vitit 2022, Sekretari i atëhershëm i PD-së, Gazment Bardhi, do të duhej të zyrtarizonte vendimin e PD-së, duke çuar në Kuvend deputetët e përjashtuar. Por siç dihet, Bardhi ndryshoi linjën politike, duke tentuar një afrim me foltoren dhe një fuzion të grupeve që ishin realisht të ndara.

Tashmë siç dihet, në zgjedhjet vendore, Bardhi kryesoi operacionin për të ndaluar PD-në që të kandidojë në zgjedhje, duke shfrytëzuar votat që kishin në kryesinë e PD-së ai dhe disa deputetë të tjerë. Më pas, me anë të kompetencave ekzekutive i kaloi koalicionit të Sali Berishës dhe Ilir Metës, shumicën e parave që PD-ja merr nga shteti për fushatë elektorale.

Në thelb, deputetët e larguar nga PD-ja që prej dy vitesh, e bënë atë akt politik me bindje të plotë, u larguan pa problem, duke mos e njohur fare autoritetin e drejtuesve, pasi për ta është Sali Berisha kryetar i Partisë Demokratike. Ka qenë Gazmend Bardhi, i cili ka bllokuar, ndaluar PD-në që të kryejë veprimet normale që i takojnë një partie politike. E cila bën gjithçka për të hyrë në zgjedhje. Nga ana tjetër ka tharë llogaritë bankare të PD-së, duke vendosur vetë se kujt i takojnë paratë e kujt jo.

Shkresa e sotme e Bashës, as nuk ka vënë një rregull për të parë kush janë dhe kush kanë ikur nga PD-ja që drejtohet prej tij.

Pala tjetër, e cila në disa takime tregon numra të mëdhenj paralmentarësh, që votat i kanë marrë si përfaqësues të listave të Partisë Demokratike, gjithsesi duket është shqetësuar nga shkresa e sotme e Lulzim Bashës.

Sidomos një pjesë e deputetëve, të cilët edhe pse lëvizin andej këndej, ende nuk e kanë sqaruar vendimin përfundimtar se ku do të shkojnë. Madje një pjesë, lëvizjet në takime te Foltores, e kanë përdorur edhe si një shantazh ndaj Bashës për të qenë në listën e zgjedhjeve të 2025. Gjasat janë që nuk do të ketë kompromise të këtij niveli nga Basha. Pasi pjesa që e mbështeti pas 8 janarit 2022 i kërkon nisjen e një “piazza pulita”. Që gjasat janë që do të ndodhë shumë shpejt. Sot pati duket thjesht një provë për të parë reagimet. 

Në ditët e ardhshme do të kemi sipas të gjitha gjasave qëndrime e prononcime nga shumë deputetë të PD-së, që duket do të prononcohen përfundimisht në çfarë krahu do të rrijë. Sidomos pas flluskës së zgjedhjeve në Kukës…

12 Komente

 1. a
  anonimi PD qe i njeh te dy kur dashuroheshin

  me flani per shprehjen ,por e verteta duhet then . jan mbyll ne zyren e bashes dhe basha i ka lepir bythen Bardhit sa ai filloj te ulerinte

  1. D
   Dridhe e perdridhe brenda e ke.

   Ky Pata do te behet i besueshem dhe haleist kur te behet Rose.

   1. T
    Tomi haa ky esht i goditur

    Tomi eshte skizofren i duket vetja sikur i di gjerat por ne fakt nuk di asgje. Tomi e nisi karrieren si ballist perfundoje komunist ....

    1. M
     Mali me Vija Berat

     Nuk e njof kete Alizotin e Tomorit nga afer , po nga ekrani me duket nje megalloman exselent , nje nihilist klasik qe ben sikur eshte kompetent per politiken e jashtme , me pervojen e 2 , 3 vjeteve qe ka punuar dikur ne nje ambasade . Ky spekullon shume me emerin e familjes Alizoti te kohes se Zogut , qe ne shekullin e ri i jane harruar emeri dhe bemat . Po nuk prish pune , le te kapardiset i shkreti Tomor .

    2. m
     misioni nji bytheci frymezuar nga pordhet e plaku

     po ato Pozat qe bente brenda shQypit , ky bythqim rrugesh , amon se jena dhi tuj qesh ,si i merrte pozat me dy mikrofona paa gojes ,qe e shqyente me imitu ky cop muti Hitlerin hej ju kujtohet ? po ne ate foton ,si karikasi duke u zgerdhire e shqyer buzet cep me cep me gishtin shtrir perpara drejt si kokpordhe etj si Tramp ? por fotot si kamel ne plazhe ? po kur thoshte :Kur te behem une KM i Shqiperise -haaaaaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ai eshte e mundur ,qe ne ate vend , te dejtoj nji Parti Pokitike nji cop Kake Qeni si basha o me te kap diarea

     1. T
      Tironci

      Cfare shkruan percart more debil?

      1. D
       Durrsaku

       Tironci ,si the , percat ! Cfar drogash ke gelltitur o kaqol rrugesh . Cfar shikojn percart ato syt e tu te veshur nga mjergullat e idiotesis ? Kush ti paska pjerdh trut poshte ures apo ky Kaka i qenit basha

     2. V
      Vranakonti

      Ju deputetet e Sali Berishes nuk jini PD-ke se nuk jini te regjistruar gjikundi,kurse PD-ke e Lul BASHES ESHTE PARTI E VERTETE DHE E NJOHUR NGA TE GJITHE SE ESHTE E REGJISTRUAR NE GJYKAT. PRA AJO ESHTE PARTIA ZYRTAE DHE AJO E BERISHES ESHTE NJE PARTI E RRUGES SE NUK ESHTE REGJISTRUAR NE ASNJE VEND. Do vij dita qe deputetet e Saliut do shkojn me partine e vertete qe eshte zyrtare,atehere ata do t'a ndiejn veten tamam ne partine e tyre demokratike. Perjashtimet qe ka bere Basha jane te drejta dhe mire ka bere.

      1. P
       PD një shportë me karavidhe

       Pata. Duhet të na sqaroje pse Basha disa nga deputetët më të bindur të Saliut si Flamur Noka, Tritan Shehu, Edmond Spaho, Dhurata Çupi, Albana Vokshi, etj. nuk i ka përjashtuar?

       1. E
        Ethem Lalaj-MallaKASTRIOTI

        O MJERAN BERISHIST: 1.Luli u tregua më TRIMI në 31 vite në PD që i vuri DRUNË Sb nga grupi Kuvëndor,me porosi Amerikane pasi e shpalli no grsra me motivacione të rënda .." Sb duhet të përjashtohet nga PD.." -Në vënd që deputetët të kalonin me Lulin 100%..u përçan nga frika e Saliut dhe interesave ekonomike që e lidhnin me TË..! -Luli u tërhoq 2 vjet..me porosi Amerikane me shpresën se mos tërhiqej edhe Saliu..por jo..! Që këtu PD u bë bajgë derri..! -Lulu u fut në lojë përsëri me porosi AMERIKANE dhe po krijon PD legjitime.Pasi Sb nuk formon dot PARTI në të kundërt do han BAR(YURI KIM) -PD e Lulit do mbështetet nga SHBA PPE..pasi Luli u ngarkua në BE për sanksionet ndaj Rusisë..! -Deputetët me TRU të foltores do kthehen tek PD,ndërsa të jetët e helmuar prej tij do shkojnë me Saliun në VIÇIDOL deri në vdekje,Pasi në Tiranë do i nxirren kockat nga varri siç ja bëri Ai-Enverit 90.

        1. S
         Spak

         Lexon komentet dhe e kupton pse PD eshte ne kete gjendje! Njerez gjysemanalfabete, pa kulture, vicidolas,sepse berisha i ka pjelle qe nga Luli e me radhe!

         1. M
          MeteH

          Kapterr Ethem Tra-la-la ja, gati-tu! Bythen mbrapsht e me hap rrejshtor marsh atje ne katundin tend e te atij Memo Poliagjentit Enverit nje-dy, nje-dy ,nje-dy...e atje gajasi ca ato bashkkatunaret me traplliqet e tua .

          Lini një Përgjigje