Roland Bejko: Kush nuk do te mbështet politikat e PD, nuk do të bëjë pjesë e grupit parlamentar

28 Shtator 2023, 18:53Politika TEMA

Roland Bejko: Kush nuk do te mbështet politikat e PD, nuk do të

Roland Bejko i ftuar në Breaking në Top News, ka diskutuar në lidhje me zhvillimet e fundit në PD.


Roland Bejko: Nuk e di numrin e sakte, por perderisa zyrtarisht keta njihen si anetare te grupit parlamentar te PD ato do te marrin preference. Sepse nuk kemi ndryshim tjeter pervec faktit qe u konfirmua largimi I atyre qe kane dy vjet qe nuk e frekuentojne grupin parlamentar te PD.

Gazetari: Pse jane “meshiruar” emra te tjere? Keni shprese se mund te bashkohen me ju apo cfare?

Roland Bejko: Qellimi I PD nuk eshte te largoje njerez, sic e keni pare. Madje eshte akuzuar nga analiste dhe politologe qe PD nuk mban qendrime te prera, te sakta dhe nuk eshte vendimmarrese ne raport me ata qe jane te luhatshem apo shkojne dhe frekuentojne parti apo organizata te tjera, sic eshte rasti I levizjes se z.Berisha. Ne keto kushte PD eshte duke mbyllur ciklin e paqartesive, levizjeve vajtje-ardhje. PD brenda disa diteve do te marre teresisht formen e vet, grupit parlamentar dhe ekipin e saj politik.

Gazetari: Do te kete nje rishikim edhe te kesaj liste?

Roland Bejko: Patjeter! Kush nuk do te frekuentoje linjen e PD, grupin parlamentar te PD, te perfaqesoje politikat e PD, qe kane kryer Lulzim Bashen, natyrisht nuk do te beje pjese ne grupin parlamentar te PD apo ne PD.

Kemi vija te kuqe per deputete te caktuar? Kush nuk mund te vije me ne grupin tuaj?

Roland Bejko: Ata qe jane perjashtuar. Te gjithe kane te drejten te rikthehen, por natyrisht ne momentin qe je perjashtuar nga grupi ke 6 muaj kohe te rikthehet. Pra, nese I rikthehet mendja qe ti bashkohet vijes se PD dhe ta kryeje veprimtarine e tij politike ne parlamentar te PD eshte I mireseardhur.

Gazetari: Perjashtimi duhet te kete edhe nje koncept politik. Nuk mund te perjashtohesh dhe te vish prape?!

Roland Bejko: Deputeti eshte i lire, ne nje fare menyre zgjedhin ne nje rrethane te caktuar, ne nje kohe te caktuar, nje qendrim te caktuar. Dhe nese e kthen mendimin e korrigjon vetveten deputeti apo kushdo eshte i lire qe brenda rregullave te percaktuara nga statuti dhe rregullorja e PD.

4 Komente

 1. R
  Real

  Si shume po e beni te rendesishem kete budalla.

  1. D
   Demokrati vjeter

   Eshte me i sakti dhe me konseguenti per politiken e PD-se. Ti Real mbase te pelqen Sala , mbaje fort dhe ruaje se mos te iken kund .

  2. S
   Shaqo

   Jeni te gjithe qullace, nuk beheni dot. Shih cfare mendimesh ka Bejkua!!!

   1. I
    Italia si moter

    Na ruaj o Zot ,ne partin e lulushit (demografikja)poperdoren parullat e Enverit ,kush nuk eshte me lulushin largohet (pushkatohet ) ku e ka kete te drejte ky kriminel ?vrau 4 vete dhe nuk u gjykua as nje here ,nuk di te formuloje ndonje fraze tjeter ? Ju hengert mortja ju pd jeni te gjithe per ne kosh te plerave ,beni ger -ver dhe nuk qullosni as gje , kjo eshte partia qe doni ,si larg qofti .ooo tru shelare nuk vini dot ne pushtet ju jeni te korruptuar deri ne palce .

    Lini një Përgjigje