Dy pyetje për Saliun

12 Gusht 2022, 09:57Politika TEMA

Dy pyetje për Saliun

Nga Ilir Demalia

Sali Berisha dje në një takim për perkujtimoren e 34 vjetorit te varjes së Havzi Nelës tha:

“Edi Rama ka thënë se Kristaq Rama, si komunist ishte në anën e duhur të historisë. Ç‘Ishte komunizmi dhe komunistët shqiptar?

Ata ishin për bashkimin e Shqipërisë me Jugosllavinë. Ata ngritën një diktaturë nga më mizoret me një luftë klasash të pashëmbullt. Ata…”

Plotësisht dakort me ato që thotë Sali Berisha.

Por Saliu duhet të sqarojë dhe pozicionin e tij.

Tani Saliu duhet të na thotë, në ç’anë ka qenë si anëtar i Partisë Komuniste që nga mosha 24 vjeç në 1968 deri në vitin 1990, kur me tesërën e komunistit në xhep e leu me blu dhe u ba demo(n)krat?

Si sekretar i organizatëse së Partisë Komuniste të spitalit, që detyrë kryesore kishte zbatimin e vijës së partisë, luftën e klasave dhe çfaqjet e huaja dhe raportimin e armikut të brëndshëm dhe të jashtëm e organet e Drejtorisë së Punëve të Brëndëshme, sa i zellshēm dhe i ashpër ka qenë Saliu?

Saliu duhet të dijë se deshmitare që janë gjallë për luftën e klasave që ka bërë Saliu si sekretar i organizatës së partisë.

Saliu duhet të dijë se studentë janë gjallë se si Saliu i nxirrte nga fakulteti për çfaqje të huaja e flokë të gjata.

Saliu duhet të dijë dhe di shumë gjêra të tjera për lidhje të….. me shërbimet e fqinjit verior apo përdorur …. nga dy shërbimet …. Sigurimi dhe shërbimi fqinjit verior.

28 Komente

 1. R
  Realpolitika

  Bravo zDemalia! Sali Ram Berisha eshte njeri me 10 jo dy surrate. Saliu eshte mjeshter te aktroj si ja do momenti e interesi i tij.Mjere njerzit naiv e tru shplar qe i shkojne pas . Saliu s'ka shpirt, s'ka Atdhe. Me denimin e Saliut, Shqiperia do te nis nje epoke te re. Sa te vegjetoj e shkaterroj Saliu vendi nuk ka per te bere perpara. DREJTESIA E RE ME MBESHTETJEN E SHBA DO E SHPETOJ SHQIPERINE NGA SALIU I PA SHPIRY E I PA FE !

  1. V
   Vdekje fashisteve

   Ilir Demdeli Halabaku, mos i ze ne goje komunistet, ti me ate goje te piset mor halabak rrugesh!

   1. V
    Vuk Karaxhic

    Ej ky asht Sali Vuk Karagjiqi, mos e harroni. O meci jem

    1. L
     Lasgushi

     Mero! Pak sa pa dashur.Cuditerisht.Ke bere nje shkrim me protagoniste dy te cmendur. 1.Sali Berishen,qe I lumte se ka 35 vjet,qe si eshte I cmendur vete,po cmend edhe Shqiperine. 2.Ilir Demaline ose SYCIN e kinostudjos.Te cmendurin e deklaruar publikisht.Pse nuk pyet pak se cane bere konkretisht keta te dy ne qendrat e punes se tyre.Para vitit 1990.

    2. P
     Po e ngatëroni !

     Nuk eshte ky që i nxirni TESERËN e PARTISE , ky e ka datëlindjen në KORIK , ndersa ky tjetri , që i bëni pyetje ,e ka më 15 tetor në një ditë me Sh Ramiz , një ditë para Sh Enver !

     1. S
      Shqiptar-Malsor-Amerikan e shumë krenar.

      O Ilir Demalia, tungatjeta. Shkrimi jot është i drejtë, i ndershëm, por jo shumë "acid kostik...." mbi analizen e personit të quajtur Sali Ram Berisha me pseudonimin"penicilina". Pse ?!! Shkrimet dhe "radjo-skopitë" të disa gazetarve ( të rrallë ) mbi tradhetarin e kombit Shqiptar, skllavin dhe shkerdhaten Sali Berisha i Viçidolit të Malesisë së Gjakovës, nuk kanë vleren, apo jehonen e një "radjo-skopie" që ja bën një analist profesionel si Ti, duke qënë ti vet nga Malsia e Gjakovës, ku ti i perket një nga familjeve më të mira, më të ndershme, më bujare të kesaj Malsie, e gjithashtu, siç e din krejt Malsia, familja dhe tradhetari , hajduti, spihuni i sigurimit dhe trafikantit Sali Ram Berisha, në asnjë aspekt apo kualitet burrnor, nuk ju ka afruar dhe nuk i afrohet familjes tënde as Ty, deri tek rrethi i opingës, siç i thonë një fjale të vjeter në Malsi t'Gjakovës. Ilir, saldimi riparon, i bashkon apo riparon një pjesë apo pllakë hekuri, por tegeli i saldimi shifet pergjithmonë. Vuajtjet personale të familjes tënde nën rregjimin komunist, sot ndoshta janë riparuar, por "tegeli" i ketij riparimi do shifet në kujtesen e familjes tënde, dhe në memorien e Malsisë. Por, në kujtesen dhe memorien e familjes së tradhetarit të kombit Sali Berisha, nuk ka "tegel" saldimi, sepse spihuni dhe agjenti penicilina nuk ka vuajtur as në regjimin komunist dhe as sot. Kisha dashur shumë, që Ti, pa kaluar në "thashetheme", që është terreni i lojës së preferuar të haremit të prostitutave Berishjane, kishe mundur të komentosh edhe mbi krimet e gjakut që kopili i kurvës Shiqere ka kryer në Shqiperi, që pa pasur luftë rrajonale, kontinentale apo botërore, ky kopil Serbi, me urdherat e tij dhe me politiken e tij Serbiane, ka vrarë mbi 10.000 djem, burra dhe gra, në Shqiperi dhe Kosovë, ku veç në Malsi të Gjakovës, me planet e tij dhe me urdher të UDB-së Serbe, me llogjistiken Shtetrore dhe financen e ketij tradhetari dhe me duart e prostitutave të haremit të tij, që ishin dhe janë agjentë të UDB-së Serbe, janë vrarë mbi 200 djem e burra të kesaj Malsie. Pra, me pendën tënde, kisha dashur, që Ti, Ilir Demaliaj, ta shkatërroje edhe më shumë, këtë spermatozoid Serb. Të perdshendes me rrespekt Ty dhe familjen tënde Demaliaj.

      1. V
       Vishja plot

       Amen

       1. A
        AVDULLA HALILI.LAC.

        CFAR MUND THEM ME SHUM,I KE THENE TE GJITHA,EDHE ATO QE SHUM SHQIPETARE NUK E DININ.BRAVO KOMPLIMENTET E MIJA.JE NJE BURRE I VERTETE.JE NJE HERO.TE RUJT ZOTI TY DHE CA KE PER ZEMER.PER NJEREZ SI TY KA NEVOJE SHQIPERIA.

       2. M
        Mal Cori

        Shërbimi jugosllav por kryesori ka qenë shërbimi francez............ . Kërkoni nëpër arkiva në Beogjrad por sidomos në Paris dhe do të gjeni çudira, që mund ta çojnë Sali Ram Berishën (SRB) në vetëvrasje.......

        1. D
         Demokrati komunist

         Ku jane komentet e “ fatosit nga kosova”, “ ben”, etj… ?

         1. A
          Artan

          I harron te vetat i shkreti , vetem te flas per te tjeret di , i shkreti plak

          1. T
           Tiku Lsi

           Pd eshte pasardhesja e partise komuniste me ne krye sali berishen

           1. I
            I Riu komunisti

            Partise Komuniste i hongsh mutin ti. Pd-ja dhe Sali Serbi jane jashteqitja e asaj partie, jane kolona e peste, jane ajo pjese qe ishin futur ne Partine Komuniste me mision per ta shkaterruar dhe per ta minuar shtetin shqiptar nga brenda. Te gjithe keta funderrina pas 1990-s u larguan nga Partia Komuniste dhe krijuan Partine Derriste

           2. r
            raul

            Saliu e di mire si u ngrit ne sallen e gjyqit kunder Hysen Shoshorit pasi prokurori dha pretencen per 20 vjet heqje lirie per agjitacion propogande. Prokurori u ul ne vendin e tij dhe ne sallen e gjyqit kumboi zeri i fuqishem i sekretarit te partise se fakultetit te mjeksise Sali Berisha.Me vdekje , __me vdekje __uleriti me ze te larte Sali Berisha apo Perbindeshi i Vicidolit qe nga xhepi nxori nje leter dhe ja tundi prokurorit nga salla. Prokurori mori letren dhe e pa qe ishte nje trakt kunder partise se punes gjendur ne oborrin e fakultetit te mjeksise cuditerisht nga Sali Berisha. Ky trakt u perdor nga prokurori si prove per rritjen e denimit nga 20 vjet ne vdekje pushkatim. Berisha pasi u dha denimi me vdekje u ul i gezuar ne karrike per sherbimin e madh qe i beri diktatorit Enver Hoxha. Cuditerisht presidiumi i kuvendit popullor antar i se cilit ishte dhe Kristaq Rama kesaj radhe e uli denimin nga vdekje pushkatim ne 20 vjet ndoshta per ironi te fatit qe me vone do ta nxirte zbuluar kete monster qe i digjet barku per Havzi Nelen. Dihen pasojat e Hysen Shoshorit pasi Berisha erdhi ne krye te pdse kur u takuan ne zyre dhe si i tha brenda zyres se Berishes Hysniu ne goje: Ti je turpi i partise demokratike dhe jo kryetari i saj , me fjalen tende ne gjyqin tim jam denuar me vdekje pushkatim.Sali Berisha apo perbindeshi i Vicidolit urdheroi rojen ta nxirrte jashte Hysni Shoshorin e shkrete te cilin e perndoqi derisa vdiq. Ky eshte perbindeshi i Shqiperise , non grata i akuzuar, per 26 te vrare ne Gerdec, 4 te vrare para zyres se tij me 21 janar, per zhdukjen e Remzi Hoxhes, per 3000 te vrare nga lufta civile e 97 nen drejtimin e gjeneral brigade Shabon Tapia, a doni me. Pra ky perbindesh kerkon qe te bashkohet me Habib Burgiben e Tunizise me hanxhar ne dore dhe te vije ne pushtet.Dy horra, dy bandite jane ne grahmat e fundit dhe bejne te fortin e lagjes. Fundi i tyre politik eshte shume afer.

            1. H
             Himarioti

             Sali Berisha është një përbindësh i lindur, ai që beson në ndershmërinë e tij, është komplet injorant ose, aq i lig sa vetë Berisha.

             1. C
              Coli

              Ore shyqyr qe asnje MEDIA TJETER nuk i boton karlliqet qe dalin ke Tema !

              1. I
               Idiotët fanatikë qe shkaterruan Shqiperine

               Eh mër Col. Mër Debatikas. Ene tina ke Tema lexon mer jahu, pranej shkru ky Merja, per Ty shkruan. Ta kom vu t'modhe, për shkronjën e kisha fjalën, per respekt. Se ene lexoke ti. Lexoke t'gjitha gazetat. Po mire mer jahu, po punë, e bon nonji punë ti, apo gjithë ditën t'u lexu shtypin. E masanej, e ka fajin Merja.

              2. L
               Lida

               Sali Berisha nuk largohet nga kjo jete pa i vene edhe njehere flaken Shqiperise e pa i shkaktuar te tjera viktima. Kete here do ta realizoje ne bashkepunim me Ilir Floririn. E vetmja menyre per te penguar nje tragjedi tjeter per shqiptaret do te ishte arrestimi i dyshes Berisha Meta nga SPAK i cili ka nje mal me dosje per to tashme dhe nga agjensite e huaja por qe nuk zbatohet nga Arben Kraja. Shqiperia do te shpetoje kur te filloje te zbatohet realisht reforma ne drejtesi diten e arrestimit te treshes se Gjirit te Lalzit, BERISHA-META-KRAJA.

               1. Çekiçi

                I biri i kurves dhe spiunit te Viçidolit po pregaditet më Ilir hajn spiunin më e djegë prap Shqiprinë per interesat serbe siq vepruan më 1997

                1. G
                 Gent

                 Demalia lavderohet nga departamenti i Fuges se Rames! Shiko si te paguarit ne departament lavderojne Ilirin "amerikan". Bile i pastrojne edhe biografine. Thone qe familja e tij ka vuajtur ne komunizem. Babai i tij sigurims i njohur dhe ka vuajtur! Dhe Ilirit i pelqen. Ka filluar te dale shpesh ne televizionet shqiptare...po konkuron Spartak Ngjelen.

                 1. K
                  K

                  Po ty Gent kush te paguan, sala apo likja, apo te dy!

                  1. G
                   Gent

                   Dole dhe ti k...i Fuges? Se ti k..je nga koka te kembet. Te ferkon koken Fuga dhe hop ngrihesh perpjete. Tere fugistet me pseudonime, por rrogen e merrni me emrat e vertete. Nje dite do dalin emrat...Do ktheni parate. E jane shume para. Keni 10 vjet qe paguheni per opinione ramiste.

                 2. i
                  ish komshiu ivjeter

                  nje fakt nga nje i afert me Sali Berishen. Ne kohen per te cilen behet fjale mori persiper te egzaminonte te semuret me zemer per te bere koroneografine e cdo pacienti.Per fat te keq shumica e tyre perfunduan viktima .Kete veprim e bente per tu dukur para udheheqjes se PPSH si njeriu me i devotshem isaj.

                  1. Z
                   Zeqo Pilafi

                   Këtij shejtan Saliu edhe viagra po ti japësh, nuk i ndikon në kokën e vogël, por në të madhen. Provoni dhe jepini Viagra, kur të shihni se si do brofi në këmbë dhe me dy gishtat lartë do filloj të ulërasë: "Rama ik, boll vodhe", "Boll vodhe", "Rama ik! Nano është hajdut".....

                   1. u
                    u dhime duke qesh

                    Lere lere, pale sikur ti jepnin pilaf!

                   2. S
                    Sekretari I Partise se Punes

                    Ta qifsha Sheqeren mor plehre

                    1. H
                     Hasan Spahiu.

                     Lidhje e ppsh me Saliun eshte vetem domosdoshmeria per te kryer detyruat agjenturore.Me gjuhen e djeshem ishin agjensie zbulimit armike te shqiperise.Me gjuhen e sotme neonaziste Quhen agjensie Mike.Une po' marr te mireqene gjuhen e sotme"agjensie Mike",sepse Kane luftuar komunizmit.Pra i del qe Cia,zbulimit francez,italian,UDB,Asfalia,Jane Mike te shqiperise.Pra dhe Saliu qe u sherbeu eshte Mik i Shqiperise,patriot i madh.Nuk Ka gje per tu cuditur.Pas luftes se dyte,te gjithe bashkepuntore e fashizmit qe iken bashke me ta,u grumbulluan ,organizuan ,financuan,pergatiten,armatosem dhe derguan si komandos "dallendyshe te antikomunizmit nga Cia,IS,UDB,Asfalia,etj.Sot ATA Jane ne pushtet,te organizuar,financuar,pergatitur,guvervuar ,nga miqte tane te medhenj,ATA qe e duan me shume shqiperine se vete shqiptaret.Ndaj duhet te therrasim"rrofshin miqte tane qe na duan...si koloni moderne",rrofte nazifashizmit ne pushtet".Per PK?te Dale jashte ligjit PK,propoganda komuniste,rrofte ligji per luften kunder Agjitacionit dhe propogandes komuniste".nuk Ka thene e nuk Ka bere me shume as Hitleri,as Musolini.

                     1. M
                      Muhammad

                      Ky njeri nuk meriton te quhet patriot!

                      Lini një Përgjigje