Edi Rama: Unë jam takuar edhe me presidentin e SHBA, që sot është nën hetim. Ça domethënë kjo?

25 Janar 2023, 17:56Politika TEMA

Edi Rama: Unë jam takuar edhe me presidentin e SHBA, që sot

Kryeministri Edi Rama ka pranuar se është takuar me ish-zyrtarin e FBI, Charles McGonigal dhe për këtë nuk është penduar, pasi siç thotë ai drejtësia amerikane nuk ka asnjë akuzë që e lidh atë apo qeverinë shqiptare.

"Besoj që njerëzit normalisht duhet të jenë mësuar që këtu opinioni ndahet në një pjesë që beson me do e mos atë që do të besojë dhe një pjesë tjetër që dëgjon dhe reflekton mbi faktet. 

Kjo është një çështje e hetuar nga drejtësia amerikane e cila nuk nxjerr vendime për vrasje pa autor apo për vrasje nga pakujdesia kur vrasjet bëhen nga dritaret e institucioneve shtetërorë dhe nuk ja përton askujt.

Në rastin konkret ka zero akuzë dhe zero lidhje mes çështjes që diskutohet dhe meje apo qeverisë së Shqipërisë", tha Rama.

Cfarë keni diskutuar ju, jeni takuar 4 herë, u pyet Rama?

"Këto janë derivate të keqleximit të këtushëm. Përmendja e emrit si pjesë në një takim apo në një tjetër nuk ka lidhje me përfundimet që ka nxjerrë hetimi në SHBA.

Në përfundimet e hetimit në SHBA nuk ka asnjë lidhje me këto që thoni ju.

Takove një zyrtar të FBI? Po e takova", tha Rama, duke kujtuar edhe faktin se ai është takuar edhe me presidentin e SHBA, që sot është nën hetim, por kjo s'do të thotë se ai ka lidhje me këtë çështje.

Pse opozita e përdor këtë takim kundër jush?

Unë jam mësuar me këto. Unë realisht jam i ngopur me të tilla historira që synojnë vetëm qorrollepsjen e njerëzve dhe krijimin e një klime ndasie. Më mirë të shpenzojë më shumë kohë për të bërë më shumë punë për njerëzit. Pa shkëputur komunikimin. Jam i fokusuar në punët e përditshme konkrete. Është një Big Brother poliutik. Të gjithë ndjekin lajmet sensacionale. Nuk kam asnjë ankesë për të tjerët.

Unë kam folur në gjuhën angleze për natyrën e marrëdhënies. Kam thënë kam një raport miqësor, por jo mik. Nuk kam ndarë jetën me të. E kam takuar në zyrën më të rëndësishme të FBI-së. Më ka dhënë nga ato dhuratat, medalje e kapele. Ka ardhur në Shqipëri, jemi takuar. Interesi im ka qenë të shkëmbejmë biseda dhe opinione në ato fusha ku ai ishte ekspert i nivelit të lartë. Krejtësisht pa asnjë marrëdhënie tjetër.

Keni njjoftuar Ambasadën amerikane për takimet?

Unë nuk lajmëroj Ambasadën amerikane kur takoj amerikanët. Kam takjuar një ndër zyrtarët më të lartë të FBI-së, dhe do i takoja sa herë të më jepej mundësia. Kam takuar edhe presidentin e SHBA-së, dhe fakti që mund të jetë në hetim, kjo s’ka lidhje me mua. E kam takuar dhe shumë mirë kam bërë që e kam takuar. E gjithë kjo është një absurd. Më vjen keq për ju, por jeni pjesë e ndërmarrjeve që punoni. Në aktpadinë konkluzive të drejtësisë amerikane nuk ka asgjë që lidhet me mua apo qeverinë përveçse fakteve që janë takuar.

Në aktpadi thuhet se nga takimet ka pasur edhe fatura?

Në çfarë gjuhe e keni lexuar? Unë s’kam shqetësim për këtë çështje. Drejtësia amerikane e ka hetuar tërësisht dhe që ka dalë në konkluizione. Në rastin konkret ka akuzë për konflikt interesi në marrjen e një borxhi nga miku i tij shqiptaro-amerikan. Unë kam takuar dhe një person të shpallur non-grata këtu në Shqipëri.

Ka një drejtësi në Amerikë dhe ka gjykata. Nëse ju thoni se drejtësia dhe gjykata mund të kontestohet nga Foltorja apo e vulës, kjo është zgjedhja juaj. Nuk kam asnjë replikë. Unë ju them njerëzve ja ku është pasqyra e së vërtetës.

34 Komente

 1. s
  spata

  O i Madhi ine.Nuk na shqetson takimi me figura politke te huaja .Detyra te ka bere qe je takuar dhe me Putinin e Vucicin .Shqiptaret nuk pelqejne parate ,( gjaku i popullit), ku kane shkuar dhe bizneset e rusve ne Shqiperi. Ne e dim, qe ata, kane ne dore, me ane te ologarkve tane, disa burime e bizanese hidrokarburesh qe sot rendojne ne kurizin e popullit . Ne i dime se, keto pazare, shkateruan uzinen e Ballshit dhe burimet e naftes . Oligarke te politkes pervetsuan pasurine me fitimprurse qe kishte populli . Na premtuat se do ti korigjonit keto kontrata ,por ste la berishizmi ti ktheje ne sherbimte popullit . Lere kete. Prit se ne cfare konkluzjoni dote dalin hetimet ne SH.B.A.Pa je i pastert do te te votojne.

  1. E
   Elvi fundo

   Kjo domethene qe ti je bythqire o gjatosh!

  2. P
   Popull kafshe

   Popull idiot deri sa i shkon pas nje non grata nhe komunisti qe prodhoje 1997 e krimdvte tjers c'lidhje ka Rama me nje nenpunes i FBI qe shkel ligjet e shtetit Amerikan ndersa per ta takuar ishte obligim pasi ky zyrtare mbulonte Shqiperine dhe Bosnie ... se kur do civilizihet ky popull nje zot e di kafshe fare nuk meren me spitalet shkollat rruget po meren me nje zyrtare te FBI qe kishte biznes me dy Shqiptar qe ata i dhane dollare po lereni te meret drejtesia Amerikane nuk e kuptojne qe eshte tymnaje e nongrates per te larguar vemendjen nga padia e 21 janarit popull kafshe

   1. T
    Tahipi

    Popull kafshe ? Ku padyshim ti je gomar i biri buçes. Kush po thote pse e takoi? Dosja ne gjykaten e New Yorkut thote qe palloshi pagoi paret per te hetuar PD-ne. Ky shefi i FBI akuzohet se informacioni per te hetuar Nik Muzin per lobimin nga Basha erdhi nga kryeministri i Shqiperise. Kjo eshte ajo qe intereson shqiptareve. Pra ky pis krueminister perdor paret e korrupsuonit per te goditur opoziten. Mos u merzitni se kjo histori ska per tu mbyllur si qindra skandalet ne Shqiperi. Palloshi ka thyer ligjin amerikan dhe per kete amerikanet sta lene hakun.

   2. A
    Alessia

    Perpiqeni kot te beni e lajme,pa asnje fakt pa asgje,ai vetem e ka takuar aq.

    1. D
     Denisa

     Gazetaret shkojne te papergatitur ne tekimet me kryeministrin, ose jane zgjedhur me lista qe paguhen. Pyetja qe Kryeministri Edi Rama duhej t'i jepte pergjigje eshte tё sqarojё kёtё skandal: “Në vitin 2018 Ministria e Energjisë shpalli fitues të një gare të mbajtur nga Albpetrol për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG. Më 31 mars Transoil Group AG u shpall fitues mes nëntë kompanive ndërkombëtare pjesëmarrëse. Të dhënat dhe dokumentet tregojnë se Transoil Group në Shqipëri administrohej pikërisht nga Shefqet Dizdari, avokati i cili në 2019 i ka shitur studion ligjore amerikanit Charles McGonigal dhe shqiptaro-amerikanit Agron Neza. Kjo kompani kishte lidhje biznesi me gjigandin rus të prodhimit të gazit, Gazprom, kompani që zotërohet në shumicën e aksioneve nga shteti rus. Kompania ‘Transoil Group’ ka qenë e regjistruar në Zvicër dhe më pas ka ndryshuar emrin në ‘Terraoil Swiss’, me administrator pikërisht Shefqet Dizdarin. Në vitin 2020 ka pasur një vendim të Gjykatës Administrative Vlorë, e cila thoshte se përzgjedhja e kompanisë zvicerane në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender. Sipas gjykatës, Terraoil Swiss sh.a me administrator Dizdarin, në aplikimin e saj në tender nuk ka dorëzuar dokumentet e kërkuara për kushtet teknike.”

    2. k
     kleart

     Thafet qe thon jan te kota se skan asnji fakt ku mund te bazohen

     1. A
      Arber

      Shume ceshtje qesharake,ai vetem e ka takuar e kjo sdo te thote asgje,boll u kapet me budalliqe.

      1. A
       Arbina

       Ke te drejt moj motra patronazhiste Arbina. Ata u takuan në një dhomë të errët, vetëm, por nuk bënë seks. Për kok tënde, që sta bënë më jotëm, nuk e bënë. Problemi qëndron se mbas 9 muajsh na lindi Dobiç, që i ngjante shum atij që e gatoi. Dhe ky dobiç e ka një emer: Tre fusha naftëmbajtëse në jug për rusët, dhe uzina e Ballshit e shkatërruar.

      2. D
       Diana

       Hetimi i kesaj ceshtje eshte perfunduar dhe qeveria shqipetare nuk kishte asnje lidhje.Nje ceshtje qe nuk ka asnje vlere te diskutohet me

       1. G
        Goni

        Keshtu vazhdo kryeminister se keto vetem ne nje vrime i bien fyllit

        1. o
         orti

         mos u lodhni kot se sdo ja dilni dot ta ulni Ramen me kto llafe tpavlera

         1. L
          Lika

          Nuk jeni se pse te jepni sqarime se me ke takoheni zoti kryeminister.Opozita po e shkakton te gjithe kete zhurme.

          1. $
           $antiago-@-Chil€

           Jo ti ske faj ???????????? Shokët nuk i zgjedh dot... Gjithë hienat që ke marë në ministri dhe drejtori të ndryshme janë bletë punëtore dhe Shqipëria nuk është narkoshtet dhe lavatriçe parash të trafikut ndërkombëtar të drogës...

           1. T
            Toni

            Kjo dmth ti je njelloje me S.B dhe I.M, ajo qe te dallon prej tyre eshte se ti do jesh i pare prej tyre qe do shkosh ne burg!

            1. M
             Mari

             Skeni faj se vec ne lajme te shpikura bazoheni skeni fakte,Ste ulin dot o gjigand Rama!!

             1. Q
              Qytetari dixhital

              Zyrtari i larte i arrestuar ne Amerike kur vinte ne Shqiperi para se te takonte kryeministrin do te duhej ti merrte leje Sali nongrades , si miku me i madh i Amerikes pastaj te fillonte axhenden e takimeve ose te pakten Skraparliun qe ka koken me qoshe qe sa ishte president nuk e takonte askush pervec Tit vasilit

              1. J
               Jugu

               O gjigand, u kape me presh ne dore i thone kesaj. Po ti mos e rruaj fare se sa te jetojne shumica e pensionisteve dhe sa Berisha te jete nga ana tjeter, ty nuk te gjen gje. Po populli do thuash ti mund te jete i zhgegjyer? E cfare pastaj, ku eshte problemi ketu do thoshte Brisi, ti nuk e rruan per popullin. Ai po te doj te votoj, po te doj nga syte kembet. Ti i ke gati Sirianet dhe Kurdet, ti sjell baba Erdogani.

               1. D
                Dani USA

                Zoti Krye minister mos u justifiko me cilin je takuar po ky takim ndryshone behet fial per nje mafioz,prandai une uroi qe te mos jeshe si ata llumet qe ke akuzuar ne parlament.

                1. I
                 Igli

                 Gje shume te mire keni bere

                 1. R
                  Roni

                  Vazhdoni ne hapat tuaj se po beni me te miren

                  1. R
                   RAIFI

                   Me kryetarin e Amerikës je takuar publikisht dhe sipas detyrës zyrtare,ndersa me shpiunin rus je takuar msheftas pa transparencë dhe pa asnjë nevoj por thjesht për të spiunuar.Nuk shkon gjatë dhe gjatë gjykimit të agjentit rus do dal roli yt në thyerjen e embargos kundër Rusisë dhe ndihma e vazhdueshme për Vuçiqin.

                   1. A
                    Ani

                    Keto i ben saliu qete heqi vemendjen nga vetja

                    1. E
                     Eno

                     Hahahah kjo eshte vertet per te qeshur duhet me pas frik me pas dhe miq

                     1. S
                      Sme intereson PS ,por jeta e qehte ..

                      Ore mundohet nje pakice te zhyse z.Edi...qe e ka rregulluar dhe pastruar te gjithe Shqiperine. .. Ore me mire ky z.Edi apo ato te tjeret qe kane vrare Shqiptaret dhe jua ka nxire jeten duke jua vjedhur te gjithe ato pasuri qe sote Jane Vila dhe Miliarda qe paguajje nje pakice qe te perseritjet 97. Me vrasje vellazerore... Ore cili Prind deshiron tju vritet djali me komshiun se seshte me Kriminelet e Saliut apo me Florririn Ilirin .... Kure shikoni neper Varrezat ha i lexoni nje pjese se sa Jane vrare per Saliun. ! Plus qe cilido nese nuk e ka perjetuar ka ndegjuar ..Tani zgjidhni vete. Ose Kriminelin qe i dini se cilet Jane ose nje jete te qehte e te reatshme me Problemet normal qe i ka secili dikush ke pake e dikush me shume .

                      1. S
                       Sme intereson PS ,por jeta e qehte ..

                       Ore mundohet nje pakice te zhyse z.Edi...qe e ka rregulluar dhe pastruar te gjithe Shqiperine. .. Ore me mire ky z.Edi apo ato te tjeret qe kane vrare Shqiptaret dhe jua ka nxire jeten duke jua vjedhur te gjithe ato pasuri qe sote Jane Vila dhe Miliarda qe paguajje nje pakice qe te perseritjet 97. Me vrasje vellazerore... Ore cili Prind deshiron tju vritet djali me komshiun se seshte me Kriminelet e Saliut apo me Florririn Ilirin .... Kure shikoni neper Varrezat ha i lexoni nje pjese se sa Jane vrare per Saliun. ! Plus qe cilido nese nuk e ka perjetuar ka ndegjuar ..Tani zgjidhni vete. Ose Kriminelin qe i dini se cilet Jane ose nje jete te qehte e te reatshme me Problemet normal qe i ka secili dikush ke pake e dikush me shume .

                       1. S
                        Sme intereson PS ,por jeta e qehte ..

                        Ore mundohet nje pakice te zhyse z.Edi...qe e ka rregulluar dhe pastruar te gjithe Shqiperine. .. Ore me mire ky z.Edi apo ato te tjeret qe kane vrare Shqiptaret dhe jua ka nxire jeten duke jua vjedhur te gjithe ato pasuri qe sote Jane Vila dhe Miliarda qe paguajje nje pakice qe te perseritjet 97. Me vrasje vellazerore... Ore cili Prind deshiron tju vritet djali me komshiun se seshte me Kriminelet e Saliut apo me Florririn Ilirin .... Kure shikoni neper Varrezat ha i lexoni nje pjese se sa Jane vrare per Saliun. ! Plus qe cilido nese nuk e ka perjetuar ka ndegjuar ..Tani zgjidhni vete. Ose Kriminelin qe i dini se cilet Jane ose nje jete te qehte e te reatshme me Problemet normal qe i ka secili dikush ke pake e dikush me shume .

                        1. S
                         Sme intereson PS ,por jeta e qehte ..

                         Ore mundohet nje pakice te zhyse z.Edi...qe e ka rregulluar dhe pastruar te gjithe Shqiperine. .. Ore me mire ky z.Edi apo ato te tjeret qe kane vrare Shqiptaret dhe jua ka nxire jeten duke jua vjedhur te gjithe ato pasuri qe sote Jane Vila dhe Miliarda qe paguajje nje pakice qe te perseritjet 97. Me vrasje vellazerore... Ore cili Prind deshiron tju vritet djali me komshiun se seshte me Kriminelet e Saliut apo me Florririn Ilirin .... Kure shikoni neper Varrezat ha i lexoni nje pjese se sa Jane vrare per Saliun. ! Plus qe cilido nese nuk e ka perjetuar ka ndegjuar ..Tani zgjidhni vete. Ose Kriminelin qe i dini se cilet Jane ose nje jete te qehte e te reatshme me Problemet normal qe i ka secili dikush ke pake e dikush me shume .

                         1. T
                          TROPOJA

                          Paskan dale koburet e krieministrit..Krieministri s'mund te takohet me kedo. Per "Popullin kafshe", me sa duket je ne oborrin kryeministror. Perdor ndonje fjale tjeter jo popull kafshe. Po kur ju djeg prapanica, acaroheni. Spo ta kthej me te njejten monelle. Paraja nuk te ben te zgjuar. Kryeministri nuk ka nevoje te mbrohet nga ju. E verteta do te dale sheshit. Edha Saliu nuk e njihte baxhanakun, por doli ndryshe. Do te shohim kush i bie fyellit ne fund.

                          1. S
                           Satër

                           Si i menderosur në brekushe ke folur! Ëëhë... S'po mbajnë më ushkurët dhe po qelbesh era nga do shkon! Se di pse më kujtove salinë e pasgërdecit sot kur the se ky"duçka" ka punuar pa pagesë, falas, batjava, xhaba! Si saliu që nuk dinte as gërdecin dhe as se kishte baxhanak edhe zotrote k.i menderosur na tregove kushërinjë dhe "miqtë" e dikurshëm të z.Neza!.

                           1. S
                            Semi

                            Ps te mendoje per kryeministrin e rradhes....ky ka pune me USAn tani

                            1. L
                             Lavdi Rilindjes

                             Eh si ishe nxirre sot o Ram!! Vreri te kish dale nga cdo pore e lekures!! Aty te vuash dhe, pas hekurave te pafsha o sharlatan aventurier i pangopur!! Do lavdi planetare!! Po vrimen e miut do marresh dhe ne fund 1m2 toke do zesh (ja po ta bejme 1.2 se jeni gjate)!! Vafsh sa me pare ne te semes se e shkaterrove kete vend

                             1. D
                              Demi

                              do irruajne koqet Edi Rames keta qelbesirat e PeDes Ska cfare ti bejne pervec se te llapin kot pasi ai ska bere asgje gabim dhe agjenti i FBI doli nga burgu sot pa pranuar asnje gje

                              1. T
                               Tirona

                               Gjigandi Rama ngelet gjigand dhe do ti rruajne karet maloket e PD

                               Lini një Përgjigje