Enver Hoxhaj: Viti 2022 më i miri ndonjëherë për Shqipërinë diplomatike, falë Ramës!

20 Janar 2023, 09:35Politika TEMA

Enver Hoxhaj: Viti 2022 më i miri ndonjëherë për

Enver Hoxhaj vlerësoi rolin e kryeministrit Edi Rama në mënyrë të veçantë në politikën e jashtme. Ish-ministri Jashtëm në Kosovë, i ftuar në Shqip nga Rudina Xhunga në Dritare TV, tha se viti 2022 ka qenë viti më i mirë i Shqipërisë, në 30 vjetët e fundit.

“Ajo që Rama ka bërë në 10 vjetët e fundit, është që viti 2022 ka qenë pika më e lartë e politikës shqiptare në 30 vjetët e fundit. Ky qëndrim i imi mund të pranohet, ose jo, mund të cilësohet si një elozhe ndaj Ramës, por unë nuk jam avokat i tij, sepse ai di mirë se si ta mbrojë veten.

Samiti i BE dhe Ballkanit Perëndimor që u mbajt në Tiranë, ishte një certifikim e besueshmërisë i shtetit shqiptar në rajon. Kështu besoj se Tirana sot është një prej kryeqyteteve më të mëdha në politikën rajonale. Tirana është kryeqytet politik i Ballkanit. Unë mendoj që kjo është një gjë shumë e mirë për shqiptarët. 

Që shteti shqiptar ka një mbështetje të mirëfilltë perëndimore, dhe që Rama ushtroi një politikë të jashtme me kohën dhe ka ditur të sillet në një kohë kur BE hoqi dorë nga politika e zgjerimit në Ballkan. Që prej rolit në Këshillin e Sigurimi, udhëheqjen e OSBE, mbajtja e Samiti, raportet personale me liderët europianë, nuk mendoj se dikush tjetër e ka bërë një gjë të tillë”, u shpreh Hoxhaj

23 Komente

 1. t
  tosi

  shume e vertet urojm qe 2023 te jet akoma me i suksesshem

  1. V
   Vranakonti

   Po,shume mire e ka percaktuar zoti Enver Hoxhaj rolin e mire te Edi Rames per vitin 2022. Respekt.

  2. S
   Shefi 55

   Me se e drejte. Qendrim realist. Ci do te tjerat. Pak guxojne ta thone te verteten. Respekt!

   1. A
    Ani

    Dhqiperia ka filluar te zhvillohet ne mardhenjet diplomatike e kjo fale punes se kesaj qeverie

    1. E
     Eno

     Si asnjehere me pare shqiperia i ka forcuar mjaft mardhenjet me nderkombetaret

     1. T
      Teo

      E vetmja qeveri e cila mundta cojnkete vend perpara

      1. K
       Kevi

       Mir qe kemi ramen vetem punon e ka ndrryshuar shqiprin

       1. A
        Aldi

        E ka kthyer shqiprin ne nje nga vendet me me rregull e me te zhvilluara

        1. J
         Jorgo

         Eshte me te vertete per tu vleresuar sepse ne gjithe keto vite qeverisje vihet re qarte ndryshimi i madh qe ka ndodhur

         1. D
          Dritan

          Eshte me te vertete per tu vleresuar fakti qe Shqiperia ka marre nje zhvillim te madh ne vitin 2022

          1. k
           klodjan

           respekte

           1. T
            Teo

            Te gjithe e kemi pare sa ka ndryshuar Shqiperia keto kohet e fundit e kjo eshte vertet merite e Rames

            1. D
             Dean

             Sa mir qe del dikush dhe e thote me ze te larte qe ta degjojne te gjithe qe me nje lider si Rama ne krye cdo gje po ecen mire ne Shqiperi

             1. L
              Ledi

              Fale marredhenieve te mira qe lideri yne mban e me keto takime qe behen shohim qe vendi yne dita -dites po merr zhvillim e kjo vetem fale liderit tone

              1. M
               MulMutNardNoka

               Me Bajgat e Saliut,Babo do Qeverise edhe 10 vite,dhe te Qeverise por te fuse edhe disa plehra ne Burg ….Nuk ka me te mire se Babo as se Veliaj …shikon njeri Alibashen per KM apo jevgun per Tiranen…Te shtoje rrogat dhe mire jemi ,ndryshimi nga Malokeria eshte si Nata me Diten

               1. l
                luljeta

                Shyqyr qe foli njeri tamam per Ramen sepse vertete Shqiperia ka ndryshuar nga puna qe ai ka bere

                1. g
                 gazmend

                 Normale qe rama e beri shqiperine dhe po e ben akoma edhe me mire sepse punon dita dites

                 1. a
                  alfred

                  Shqiperia ska qene asnjhere me pare kaq mire sa eshte sot dhe ka per tu bere akoma edhe me mire sepse Rama po ben punen me te mire

                  1. L
                   Luani

                   Te gjithe e vleresojne punen e rames

                   1. T
                    Tani

                    Edi Rama eshte nje lider boteror

                    1. G
                     Gysi

                     Dhe Shqiperia ka perparuar me shume se kurr fal tij

                     1. Y
                      Y.H

                      Ne kete rast ka shume kuptim shprehja popullore,tjetrin mos e duaj po hakun jepja.

                      1. M
                       Mesuesi

                       Y.H, po shtoj dhe: "Tjetrit mos i shiko gunën, po punën!"

                       Lini një Përgjigje

                       Blog Tema