Fatos Lubonja kujton kohën kur ishte këshilltar i Ramës: Vendosi 7 burra, unë i thashë vendos dhe ndonjë grua

20 Mars 2023, 18:30Politika TEMA

Fatos Lubonja kujton kohën kur ishte këshilltar i Ramës: Vendosi

Fatos Lubonja ka komentuar propozimin që Rama i bëri presidentit Bajram Begaj për vendosjen e Vlora Hysenit në krye të Shërbimit Informativ Shtetëror.

Në një intervistë për Neë24, Lubonja deklaroi se kjo është një lëvizje e rrezikshme teksa ngriti shqetësimin se SHISH mund të keqpërdoret nga kryeministri Edi Rama.

Sipas analistit, Rama vepron si Enver Hoxha duke hequr nga postet drejtuese figurat e vjetra të PS-së, pasi ata e njohin mirë se kush është. Lubonja shtoi se Rama i zëvendëson ata me figura të reja që mund të nënshtrohen më lehtë.

“Lidhjet më të forta me Kosovën Rama i ka përmes liderëve të tjerë, jo Kurtit. Kam parë që është kontestuar figura e saj për emërimin në SHISH. 

Mua më tërheq vëmendjen se për çfarë qëllimi bëhen këto emërime, nëse shohim bashkëpunimet e Ramës vëmë re një sjellje që të kujton Enver Hoxhën që sa më shumë rrinte në pushtet largonte ata të vjetrit që e njohin dhe vendoste të rinj. 

Rama i ka eliminuar figurat që kanë qenë në PS para tij dhe ka vendosur figura të nënshtruara. Problemi psikologjik i diktatorëve në mendje është mos besimi ndaj njerëzve përreth dhe duan njerëz sa më të sigurtë afër.

Ky heq burra dhe vendos gra, kjo ka domethënie. Kur u bë ministër Kulture zgjodhi 7 burra këshilltarë, mes tyre dhe unë dhe i thashë vendos ndonjë grua dhe më tha po ku ka gra këtu. 

Ky ishte Rama që mendonte si një shqiptar mesatar i kohës dhe mendonte se gratë nuk kishin gojë. Shqipëria nuk krahasohet me Italinë, e kemi pasur këtë problem.

Nuk e di nëse ka një grua nga këto që ka vendosur Rama dhe që kanë folur kundër tij, edhe burrat janë nënshtruar por ka pasur disa që kanë folur. 

Kemi të bëjmë me një institucion që mund të keqpërdoret dhe prandaj është e rrezikshme. Me shqiptarët nuk ndihet aq mirë ky se dinë shqip, por merr kosovarë se janë më larg dhe nuk e njohin aq mirë sa ne. 

Berisha do jetë si në kohën e zgjedhjeve të pjesshme, do jetë në atë konfigurim. Celibashi kishte të drejtë në heqjen e logos së PD nga koalicioni i Berishës pasi njohu Alibeajn”, u shpreh ai.

30 Komente

 1. T
  Tosi karragjozi

  E thjeshte eshte ooooTosi karr-agjozi behu kryeminister nuk te ndalone kush e provoje dhe zheji koke palari per deputet po mori gishtin e mezit po ty nuk te voton njeri o i degjeneruar . Ngele si legen studiove kazan per 30 euro o bythe shitur

  1. p
   pjeter

   Ai e di shume mire qe Rama ska asnje gje nga Enver Hoxha,se po te kishte,do ti mjaftonin gjys dite si Enveri per tipa si Ljubiç,aq sa Spaçi do ishte me i preferuari per Ljubiç,por fakti qe Ljubo mund te thote ç'fare te doje,kur te doje e si te doje,i del nje vete pergenjeshtrim. Te kritikosh kryeministrin eshte me se normale,dhe do ishte problem serioz po te mos ishte e mundur nje gje e tille,por te thuresh lloj e lloj konjunktura djallezore per Ramen sepse e urren,eshte qe tregon se ke probleme shume serioze me veten!!!

   1. N
    Në disa pika jame dakort me Lubonjen dhe ja pse

    Në disa pika, pajtohem plotsisht me Lubonjen, në kët intervist. Pa varsisht se nuke kam as një lloje rrespekti për z Lubonja, për një mie e njëarsye. Një hajdut ordiner, Turk Otomane, si Rama dhe që adhurone udheheqes si si puna Erdoganit. Kurre nuke e besoje, që ky njeri, ka rrespeket për gjinine femrore. A po për as një lloje shtrese të caktume në shoqrine tone. Një hajdut, një otokrat, një njeri që ka mentalitet islamike, a po komunist lindor, kure nuke ka si të jet mendje hapur, a po njeri me parime. Dhe le pastaj të rrespektoje të drejtat e grave, a po të drejtat e as kujet. Por këta lloje njerzish, si puna e Rames, Saliut dhe Metes mendone, veq për interesta e veta dhe si të bën propagande për pushtetin e tyre dhe kaqe. Qeverija e Rames edhe pse jane shumica dermuse gra, na Ka tregue, që nuke ka as një lloje ndryshim nga Qeverija, e burrave të Saliut. Që të gjith hajdute dhe të lidhur me krimin dhe Korrupsjoni. Kame qëne dakor me Ramen kure thoshte dikure se fajin e Ka sistemi, jo individi që Shqiperija ështe kaqe e korruptume. Se pse peshku qelbet nga koka thote populli jo nga bishti. Ne si shoqrie kemi 80 vitet, që kokat e peshkut i kemi të qelbur. Dhe për pasoje kemi edhe të gjitha sistemet të qelbura në vendin tone.

    1. R
     Realisti

     Tos o Tos! Jam shumë I sigurt që ndonjëherë kur flet ke dhe të drejtë. Por për faktin që më të shumtën e rasteve vjell vrer dhe inhoranci atëherë edhe e drejta që thua nuk ka pikë vlere.

     1. S
      Sokoli

      Ky Lubonja eshte fiks per marangoz.

     2. N
      Na ishte njehere nje bonjonje

      Ku pjerth i madhi Edi Rama per mendjen tende more injorant , po ti mje cope zhgarravine je more idjot , te perdor Saliu si lecke per te fshire menderen e ty te duket vetja i zgjuar per te keshilliar kryeministrin o pika more boleonja .

      1. N
       Notknow

       Me mire von se kurr thon,ska pse ta permendi tani kot!

       1. G
        Goni

        Rendsi ka qe ai esht me i madhe ne vend dhe ben zgjedhjet me te duhura

        1. E
         Eni

         Nuk rrini dot pa u bere njerez negative

         1. J
          Joni

          Ti na ke nxjerre ne drite ne fakt

          1. l
           lubonja = veze e prishur qe qelb ambjentin

           lubonja etj shkerdhata lepires te kryeshkerdhates se kombit terroristit saleh brrisha ,te shkone ne fund te halese Shqiperise .

           1. S
            Sotiri

            Ti je qelbi i atij sistemi te kaluar,ty mire ta beri ai sitem qe te la ne Burg Tani del sikur je kutija e mendjes dhe se i paske thene Edi Rames per te futur gra ne qeveri O mortja me keta kelyshe te sistemit Komunist qe jane kthyer demokrate te flaket

            1. K
             Klevis

             Sa pa lidhje flet ky lubonja,si nuk foli nje here tamam.

             1. D
              Dea

              Cdo vendim qe merr rama per kete njeri eshte i gabuar,po shko mor lubonja.

              1. I
               Ik more Spiun burgjesh ..

               Sorry por e meriton nga ana ime qe ishe Plehre dhe ngele po Plehre ... Plehre na je bere Si Enverit Plehre qe e ze gjithmone ne Emer ..Te ka lene kujtese dashurie per Babain tend Plehre...

               1. I
                Ik more Spiun burgjesh ..

                Sorry por e meriton nga ana ime qe ishe Plehre dhe ngele po Plehre ... Plehre na je bere Si Enverit Plehre qe e ze gjithmone ne Emer ..Te ka lene kujtese dashurie per Babain tend Plehre...

                1. P
                 Pilo Lala

                 Koke me cepa eshte ky Lubonja. Kur ja propozonte Lubonja Edit emerimin e grave, ishte mire, tani qe Edi Rama emeron gra ne Qeveri, simbas Lubonjes eshte keq, sepse Edi Rama hoqi te vjetrit ne PS. Lubonjes i duhen te vjetrit si Gramoz Ruci, Braho, Arta Dade, se ata i kishte kollaj Lubonja ti ofendonte si komunist, ndersa te rinjve nuk ka cfare nofke ti vendosi. Njeri qe nuk i ze bytha vend.

                 1. l
                  lexues

                  Si u plake e su poqe,por ngele gjithmone kokloqe-o-o legen burre

                  1. O
                   Oh sa kom qesh

                   Po ti i tredhur ku e fut veten tek burrat, ku ka me kurve se ty.

                   1. S
                    Shqiptari

                    Mos o zot,te marresh mend nga nje njeri qe nuk ka mend,ose i ka thene mendjes: Ik pirdhu.Po ky biçimi kur nuk ka me ke te zihet,zihet me veten e tij...

                    1. N
                     Noci

                     E para e punes Kurti nuk priti shume per t'a larguar shefen e inteligjences se ajo ishte e preferuara e perendimoreve.Sa i takon largimit te te vjeterve une mendoj se Rama beri demomunistizimin e PS ne menyre te bute ku i fundit qe Ruçi te cilet kishin dhene mjaft per PS por kishte ardhur dita te hapnin rruge pa u fyer nga askush.Problemi qendrontek vete Lubonja qe nuk po shkeputet nga komunizmi

                     1. R
                      Rezi

                      Po pse s’të pëlqen që ka ndryshuar Rama dhe tani ka jo në bashki por në qeveri gra? Ti po të kishe mënd, do kishe bërë karrierë, por karriera jote gjithë negativitet, të bën njeri të keq, smirxhi, xheloz dhe i papërtypur nga opinioni publik. Nuk e di kush të thërret e sa të paguajnë o i zi. Përpiqu, përpiqu me pérpjekjen, por nuk të honeps njeri. Të paktën Edi Rama nuk fyen e shan siç bëni ju kanalistët e ujrave të zeza të foltores.

                      1. A
                       Asd

                       Ne jeten e perditshme ne nuk shqetesohemi te marrim keshilla nga nje numur i ekuilibruar burrash dhe grash. Ndersa ne politike ndodh sepse punesohen njerez vetem per te permbushur kriteret. Ne vendin tend, do ta keshilloja Ramen te mos merrte asnje keshilltar; jo sepse eshte i mencur, por sepse dihet qe nuk i degjon. Keshtu mund te kurseheshin fonde publike. Nuk duhen keshilltare duartrokites, por oponente me njohuri juridike.

                       1. S
                        SPAK

                        O Tosi lexoji komentet dhe qepe o shemtire komuniste,shok armesh i Saliut! Te dinim me te ndershem dhe demokrat! Turp onjeri i peshtire!

                        1. G
                         Goliku

                         Ky Lubonja mendjen e ka lënë në burgun e Burrelit, dhe vetëm me trup është në Tiranë. Nga mund t'a kuptojë ai i gjori se i ka mbetur vetëm kafka bosh.

                         1. T
                          Teksas

                          Perspectiva eshte bashkimi I kombit , e sigurishte me mbeshtetjen e inisjativen e partnering strategjik USA . Te gjitha levizjet e z.Rama Jane ne bashkepunim me USA , ku dhe emerimi I ri I kryetarit te Sherbimit Informativ te jetezonja ne fjale .Me njohurite te ka nga Terrence I Kosoves do ta beje me te qarte sinoptiken e pergjitheshme , politike ekonomike e me gjere per qeverrine shqiptare , etj etj .Zgjedhja nuk ka lidhje fare me preference thjesht personal te Kryeministrit .

                          1. L
                           Lexuesi i Gazetes TemA

                           Semundja e peshtymes eshte kronike dhe ngjitese... Ky mjerani analist dhe analiza e tij mjerane jane nje binom i shpifur, nje lëtyrë qensh stani, por edhe ata nuk e pranojnë, mbasi permban shume elemente toksike. Nuk shifet, nuk lexohet dhe nuk durohet nje llafolog i peshtire. Si e durojne mediat, qe u japin hapsire njerezve te degjeneruar, pa dinjitet dhe moral njerezor? Nuk dua ta besoj se edhe mediat kane nje emerues te perbashket me keta shpifarakë...

                           1. S
                            SADIU

                            Uuuu karagjozi, ik o nevojtore e fshatit e e gjysmës së parë të shekullit të kaluar. Siç ke fytyrën sterr të zezë ashtu edhe më keq të zi ke shpirtin.

                            1. R
                             Rexhina

                             Lubonja qe ta provosh se sa i zoti je shko te partia e foltores e lufto te heqesh Saliun e te maresh drejtimin e Foltores e pastaj na birbilos se sa i zoti je.Populli po ta ndieu suksesin do leri Ramen e do votoj per ty.Keshtu flitet me pune e fakte se populli si ha me llogjet e kavajes.

                             1. G
                              Gomarit qe vertitej rreth bllokut te Jul Variboba

                              Eh more Lubonjen,sa e vuan Enverin.Te djeg zemra per miqte e luftes jugosllave te babit Ti Ka lene Ty trashegim.Ndaj dhe u futet ne hale te gomareve.Sa jeni goditur nga trute e kokes,sa cdo njeri iu Duket si Enveri.Une mendoj te kunderten.I ngjan shume Musolinit.Aq me teper qe te paska patur Ty keshilltari.Vertet,paska qene i rrjedhur ,nese eshte e vertete.

                              Lini një Përgjigje