Greqia, "mesazh" Ramës ditën që vizitonte Turqinë

21 Shkurt 2024, 18:32Politika TEMA
Greqia, "mesazh" Ramës ditën që vizitonte Turqinë

Ministri grek i Mbrojtjes, Nikos Dendias, ka përcjellë një mesazh për Shqipërinë nga Janina, në një ditë simbolike dhe në një moment me domethënie.

"I referohem po ashtu Shqipërisë fqinje që duhet përherë t’i përmbahet acquis europiane në përpjekjen e saj për t’iu bashkuar familjes europiane", tha ai.

Gazeta e djathtë greke, “Kathimerini” vë në dukje se deklarata është bërë me rastin e përkujtimit të 111 vjetorit të çlirimit të qytetit nga sundimi otoman, në të njëjtën ditë kur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ishte për një vizitë në Turqi.

44 Komente

 1. Të na rruajne trapin bythezinjte

  1. 2
   222

   Ate problem kan ...qe sna e rrujn dot se plakat e veta e dun me lesh shum

   1. .
    .

    Si gjithmon historikisht provokatoret Arnaut nxisin armiqesin me fqinjet dhe vellezrit tane Helen. $$$$$$$ Provokimi nis qe nga shtremberimi I titullit te artikullit. Titulli i sakt do te ishte "Mezazh Shqiperis diten e Pamvaresimit te Janines" dhe jo "diten e visites ne Turqi". $$$$$$$ Nejse Majmunat Arnaut jane te mesuar me te tilla provokime fodulleke femijnore. $$$$$$$ Mesazhi I Niko Dendias duhet te ishte Ime i Forte dhe me i Qart, duke rikujtuar te verteta Historike .... "Turk-Arnauta, sa do qe te bashkpunoni Ushtarakisht ne kuriz te Greqis perseri do te jeni Humbesa te medhenj" $$$$$$$ Historia perserite dhe duken qartazi te vertetat ... "patriotat" e flakt Arnaut historikisht punonin dhe luftonin vetem per interesat Turke dhe aspak per ato kombetare. $$$$$$$

    1. .
     .

     Mos ma vini re se lam rrjedhur

     1. m
      mendimi

      Vellezerit e tu helene?! Ndoshta i ke djemte e nenes me burrin e dyte vellezer , si Sheqerja me Karaxhiçin,

      1. G
       Gjergji

       Ku e pe shkeljen e interesave kombetare te Shqiperise, dhe kercenimin per Greqine o rrum anadollak ? Politika zyrtare e Shqiperise asnjehere ska qene armiqsore ndaj Greqise, perkundrazi , ka qene Greqia qe punon nen rrogoz per destabilizimin e Shqiperise.Nuk na percan dot o kelysh i shitur. Shqiptari nuk pyet per fe , kur behet fjale per shtepine tone, Shqiperine.

       1. a
        arbitri

        Grekut po I dhe £@qen sumes nuk ndihet fare.

        1. b
         brian

         Majmunat Arnoutte qifshin motren

         1. A
          Arbëresh

          Dmth greku te ka q* nenen e tani i ke vllezer

          1. J
           Junanistan

           Pty mongolopontiocobanocifutovurkaro “grek “ ty moj shurre mongolie te beren shtet ne tokat e Arberit,,per inat te turqeve,,moj pjelle e haremit turk,,ju jeni turq ortodoks (mongolopontiokaramali pise te zi) vetem rraca Shqiptare ju ka zbardhur ate rracen e ndyre ,,juve janinen ju a dhane ne 1913,,plus eshe kreten edhe 12 ishujt,,1965,,jua dhane AngloAmerikanet se ju per vete skeni fituar kurrre nje lufte te vetme (pervec me Italine,) dhe tani digjni flamuret American ne rruget e graqise,,,,,ptyyy rrace e ndyre gjarperi me fytyre miu,,mallkuar qofte kush ju dha pashaport njeriu,,ptyy pjelle e keqe fare burdelloje,,,ptyyy

          2. X
           Xha Xhai us

           Meqenëse fjala “çlirim” është e kundërta e fjalës “Lirim”, këta festojnë pushtimin e Epirit 111 vite më parë. Graqia e krijua për herë të parë në histori në vitin 1830 dhe mori Epirin për herë të parë në histori në vitn 1913.

          3. E
           Evropi per kristianet!

           Pritet gjakosje e verres ( kolotripida-s) se bukeshkalit citjonezi....

           1. p
            pjeter

            Hahaha dukesh qe ke eksperience nga verra jote ti haha,shko o derezi se gjen akoma ndo nje samarxhi te ta qepi me spango,te pakten te gjesh rehatim e te mos e kruash nga keto ane!!! Rruni topet çitjanezit tani,se po ju ben te dukeni ashtu si jeni,te dhjere. Ik shko bej shurrken ne ndonje ferre tashi!!

            1. S
             Suljoti

             Po tall Karjanin Rama me ju o derezi sa e keni tmerr... Mos i bini bythes e ruani grate se ja u shpartalluan ne car shqiptaret

            2. ÇAMI SKELE

             E kujt po I rruhet per grekun. Ne jemi shpin tone.bejme ca te duam.problemi eshte se ne kemi tradhtar ne Pd me berishen noken bardhin bashen dhe se fundmi gjekrrobqirin qe e shesin vendin vetrm per pushtet. Do tu vi dita gjithe tradhtareve .Beleri te varet ne mes te sheshit te flamurit se ka vrare ushatraket shqiptar

             1. A
              Ahahhha

              Çam o pabese me thik ne brez,vajti ne pazar bleu nje gomar. I ropi lekuren dhe i piu shurren.

              1. M
               Moni

               Pse shan o mortje? Camet u detyruan te braktisnin gjithcka dhe erdhen vetem.me.rrobat e trupit pasi moren malet ne kembe. Boll vuajtje kane kaluar. Te dogji per Fredi Bejlerexhiun ty qe vrau ushtaret ne gjume.ne Peshkepi? Epo kjo eshte e vertete dhe haqet e atyre te rinjve te pafajshem e ndjekshin Fred halen deri ne boten e pertejme!

             2. c
              cameria

              Shqiperia do te beje cfare eshte ne te miren e saj, dhe pak na intereson se shqetesohen armiqte e saj gje qe ne e kuptojme mire qe ata duan nje Shqiperi diabolike.

              1. a
               astriti

               o niko dendas ,tani qe lejuat dhe martesen mes burrave besoj se ndjeheni me te fuqishem ,.bravo ,eshte hera e pare qe tregoheni te sinqerte me perversitetet tuaja .bete mire qe i pranuat hapur perferencat tuaja .kjo tregon qe jeni nje komb i civilizuar .dhe ne kete klime emancipimi do preferoja te te shikoja ty ne krah te ndonje hamshori shqiptar ose turk ,meqe ligji ta lejon ,dhe meqe ke merak me ta .sa per janinen nga con keto mesazhe paqeje po te kujtoj se ajo vertet eshte cliruar nga turqit ,por eshta akoma me e vertete se mbetet e pushtuar nga greket .prandaj do te rekomandoja ti beje yzmet gjetjes se nje partneri te ri meqe ta lejon dhe ligja .lere historine se boll e keni fallcifikuar .per momentin jeni mire te martesat me shpresen se hamshoret nga shqiperia dhe turqia nuk do te mungojne .respekte dendas ,suksese ne gjetjen e nje partneri te ri te fuqishem qe do te beje te te duken topat e ushtrise si topa pinpongu .pac fat niko dendas .

               1. G
                Grekafoni

                I ze tmerri nga turku,po ashtu dhe nga ne

                1. D
                 Daullxhiu

                 Kruheni bythen me birazeret, se ju tredhin ata nga njera ane edhe mos harroni o xaxa se po vjen artileria dhe raketat patriot. Mos harro se daj Samy nuk fle.

                 1. A
                  Aleksander Thana

                  Kush e ka çliruar Janinen qi o qirje grriegos?! Ju i kini ruajtur bishtin osmaneve. Lufterat i Kane bere shqiptaret o antishqiptare te betuar!

                  1. S
                   Sokol

                   E kujt i plasi se çfarë thotë ky bythqiri i greqis ,akoma mendojnë se do tju marim dorën këtyre se çfare do bëjm.

                   1. U
                    Undefined

                    Hahahahaha...te na rruani kokodanin o leshqent e Anadollit..."clirimin e Janines nga otomanet" nga kush otoman more halet e ndyra....pushtimin e saj me dhune me ndihmen e francezeve dhe anglezeve...se vete kishit 2 muaj qe linit kockat kunder shqiptareve...kjo eshte e verteta o plere....provojeni..ju dhe ato qe ju mbajn "iso"....ta shikoni p...e nenes tuaj ne 3D....jevgjit i ndyre....gjithmon ju kemi shkerdhyer...dhe do tju shkerdhejn sa te jete kjo jete.....bastarden...

                    1. D
                     Dukati

                     JANINA perkujtoi 111 vjetorin e pushtimit grek dhe jo ate te clirimit pra ra nga nje pushtim ne nje pushtim tjeter me te eger , O Dendias.

                     1. G
                      Gri

                      O greko! Rama ti caktoj detyrat e shtepise ne Parlamenton European para 2 javesh! Mesoni si te zbatoni ligjet e Europe's te Greqise dhe te Shqiperise. Kete te Shqiperise e di vete ai se e zbaton. Mos flisni rroma perdoma dhe mbroni nje far Fredi Shehu ( bejleri tr) He vllai, matu dhe mos u kruaj me Erdo-n.

                      1. z
                       zamir

                       Monarko fashizmi grek ka vdekur.

                       1. V
                        Vokshi

                        Po c faj ka Rama qe ju kishit fest diten qe ai takoj omologun Turk mos duhet tju merte leje Grekeve te shkoj apo jo Lerini keto budadhadhiqe dhe shikoni hadhin tuaj se po krueni shume me Shqiperine Ju ha nga brenda ajo cmira se nuk ja dilni dot me Ramen se ishit mesuar me ata tradhetaret e Pd Rames ti hani M

                        1. D
                         Dy duar per nje koke

                         Nga mesazhi i grekut po edhe i Salmutit e Dules te madhit Edi Rama i ka rene leshi i atyre poshte . Greku qe me kohe ka qene e mbetet armik i betuar i yni , po kujt po i rruhet ne kemi ERDOGANIN mik per koke qe njehere te flase greku i mbush breket qe kur ishte Tansu Ciller e me pare kot ha mut ai greku .

                         1. N
                          Niku

                          AI raporti i BE qe tregon se Greqia ka humbur vende persa i perket te drejtave te njeriut dhe lirise se fjales, i duhet vene perpara ketij Dendias qe ta lexoje para se te flase per acquis europiane. Rregulloni punet tuaja njehere, shlyeni ate borxhin ndaj Evropes dhe pastaj hajde kerkoni llogari nga Shqiperia. Keni 40 vjet qe po thoni nuk respektohet minoriteti, nderkohe qe Enveri kishte 3 ministra minoritare, ne dy krahinat minoritare kishte shkolla fillore, 8-vjecare dhe te mesme ne gjuhen greke dhe flitej e kendohej greqisht, gazeta "Laiko vima" dilte ne Dropull etj.etj.etj.

                          1. T
                           Ton

                           Ndaj Greket do jene te urryer sepse kane pretendime gjithnje.....dhe territoriale...ligjin e luftes nuk e heqin ndonese me Italine qe I sulmoi e kane hequr....

                           1. S
                            Shkodrani-Belgjike

                            Greku ka mbaruar, shpejt eu do heqe edhe të drejten e vetos, dhe pastaj krahun grekut nga kërcënimet.

                            1. Roberto

                             Kush i qi mesazhet qe shikoni ju neper endrrat me diell. Akoma ju me presione?? E kujt i plasi?? Na keni gjetur ne ju qe nuk po ju nggcmojme se po na hipi nr koke gjeni vrine e futuni o grekerqiret e ndyre. Do ja u marrim te gjitha tokat qe na takojne o zagare prandaj mos e kruani bythen me shqiptaret.

                             1. F
                              FATMIRI

                              DENDIAS TE VIJ TE NA RRUAJ K PO TE JET TRIM LE TA FILLOJ DHE DO TA MARI VESH SE ÇDO TI BEJN SHQIPTARET

                              1. A
                               Asnjeanesi

                               Turkoarnautet behen trima me Turqine se po te jen vet ja u han karin me gjith bole grekeve.

                               1. t
                                tetovari2

                                Njejtë si ju që bëheni trima me europën lavire, se edhe ju të jeni vetëm,nuk na duhet Turqia .Ju bëjmë lesh vetë sepse i kemi mbrenda 6milion arvanitas.Pasi ra fjala për Turqinë, të jeni vetëm,deri më mëngjes do të kishit ngordhur nga friga!

                                1. H
                                 Hahahahaha....

                                 Ja treguam me 1949 me 2 Gusht....se kush ishim...si shketdhata me 300 te vrare e nje tufa zagaresh anadollak..te plagosur e te zene rob....o hale 300....mos beni sikur i keni harruarr te "gjatin" qe ju dhame....1949....dhe e gjithe kjo pa Turqine (qe ju del per nate ne enderr)....se me Turqine bashke do te vinim e t'ja ju shurronim Athinen...dhe tju varnim nga koqet pergjate sheshit te bitheceve Omonia....si shkerdhata...

                                2. H
                                 Haruki

                                 Grek ????-it iu themi: " Uleni bishtin, se po hytë në aventura do iu n dëshkojm rëndë". E.H.

                                 1. M
                                  MiçoKakis

                                  Tallje Karjani nga Rama me pederastat grek qira. Bravo km qe i kall.daten evgjiteve kur shkon ne Turqi.

                                  1. J
                                   Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                                   Historia ja i dha shansin të tregojnë trimërinë e ushtrisë së tyre, por kanë gjysëm shekulli që bëjnë sehir Qipron dhe i përdorin armët për t'u hapur bythësh rrugëve të Greqisë. Na e dha edhe neve mundësinë. Ishim të varfër, të shkatërruar, por shqiptarët si bënë bisht luftës së Kosovës. Luftuan, vdiqën dhe fituan duke bërë miq edhe ata që në fillim na quanin terroristë dhe më pas na ndihmuan në fitore. Shqiptarët e kanë të qartë që nuk duhet të kenë asnjë iluzion me një shtet teokratik, që ka ndërtuar vetveten mbi gënjeshtrën historike, masakrat mbi shqiptarët, vjedhjen e kostumeve shqiptare, armët dhe miljardat e falura në 200 vjet. Kolapsi dhe rrënimi i Greqisë ka filluar. Miljardat që i dopohen prej 200 vjetësh për të pasur një mirëqënie përtej çdo mundësie të saj, herët a vonë do shterojnë dhe puseta e mutit do të plasë, njësoj si ishJugosllavia që kishte 1000 herë më shumë liri dhe të drejta etnishë brenda vetes, por që nuk i rezistojë dot kohës, lëre pastaj Greqia që etninë e saj ka krijuar mbi fenë dhe nuk ka për të dalë dot kurrë nga ky çark. Ja pse shqiptarët kanë për të fituar. Mjafton të përgjojmë me durim historinë. Të forcojmë industrinë, ekonominë, shtetin, ushtrinë dhe gjithë komunitetin shqiptar në trojet etnike dhe në diasporë. Të shtyjnë armiqtë tanë drejt konsumimit dhe luftrave me kundërshtarë më të fortë se ata. Të destabilizojnë raportet e Greqisë me aleatët. Të identifikojmë të çarat në shoqërinë dhe shtetin grek dhe të punojmë që t'i shndërrojnë në humnera. Të forcojmë darën ekonomike, strategjike, ushtarake me të gjithë fqinjët armiq të Greqisë. Ti shtyjmë drejt humnerës ekonomike dhe psikologjike të militarizimit, frikës dhe borxheve. Të stimulojmë arrogancën, harbutërinë dhe tërbimin e tyre në raport me çdo aleat të fuqishëm të përbashkët. As ortodoksia mesjetare neobizantine, as islamizmi, as vatikanizmi dhe asnjë rteokraci mesjetare nuk do triumfojnë në shekullin e 21, askund! Prandaj shqiptarët kanë nevojë për fenë e tyre moderne dhe laike, shqiptarizmën, për të fituar mbi çdo rrënojë dhe komb fake të sajuar mbi fetë mesjetare në shekullin e 19. Një milion shqiptarë etnikë të përzënë nga Greqia në Turqi. Dhjetra mijëra shqiptarë çamë të përzënë me gjenocid në Shqipëri. Një miljon Arvanitas etnikë të tjetërsuar me dhunë. Një milion shqiptarë emigracioni në Greqi. Miljona sllavë, turq, hebrenj të tjerë të shtypur në Greqinë bashkimeuropianse, janë të mjaftueshëm për t'a çuar në thertore e historisë, ditën kur të bien këmbanat edhe pa " armiqtë" e jashtëm

                                   1. L
                                    Luani

                                    E kujt i plasi

                                    1. l
                                     llazi usa

                                     Derguam sekretarin e tradhetarit Sali Ram Berisha,zagarin Agron Gjon,makagjoni, si perfaqsus i tradhetise!

                                     1. T
                                      Treni

                                      Kjo është BEja që supozojet se ju doni të bëheni pjesë? Një grumbull vendesh frikacakësh dhe patetik.

                                      1. s
                                       sh ,kozma

                                       Ne kohen e p .osmane , ,janinen dhe gjith epirin e qeverisnin otomanet turkoshqiptar ,,,,te emeruar nga dovleti ,,,,pastaj janinen e fituan kauret e greqise ,,,,,,bravo

                                       Lini një Përgjigje