Grida Duma: Oferta e Berishës për grupin e Alibeajt, e domosdoshme dhe e sinqertë. Unë e njoh potencën e Berishës

6 Tetor 2022, 22:00Politika TEMA

Grida Duma: Oferta e Berishës për grupin e Alibeajt, e domosdoshme dhe

Oferta e Berishës për grupimin e Alibeajt për të shkuar me një draft të përbashkët për reformën territoriale është e domosdoshme dhe e sinqertë. Kështu u shpreh në studion e Debatit në A2 CNN deputetja demokrate Grida Duma, e cila i mëshoi bashkimit të PD-së për fitoren në zgjedhjet lokale të 2023-it dhe si një detyrim ndaj demokratëve. Duke e përjashtuar veten nga palët në parti, që prej 6 marsit, Duma thekson se ka shumë deputetë të tillë që kontributin e tyre e lidhin me votuesit.

“E shoh si logjikë e domosdoshme e një kohezioni të plotë që duhet të kemi në zgjedhje. Gjithë kampi opozitar duhet të përqendrojë forcat dhe kampi opozitar duhet të jetë i unifikuar. Do të bëj aq sa është në mundësinë time për të dhënë kontributin tim ndaj kësaj qasjeje. Të kthejmë detyrimin te njerëzit që presin fitoren në shumë bashki të vendit dhe që janë pararendje e zgjedhjeve të përgjithshme. 

Si unë ka shumë deputetë të tjerë që nuk e lidhin kontributin e tyre me palët por me votuesit e tyre. Ka deputetë që janë të lidhur me terrenin e kanë më të lehtë dhe ka deputetë që lidhjen me votuesit e kanë jetik. Për ne ku do të jemi do të jemi të unifikuar. Nuk kam arsye të mendoj pse nuk është i sinqertë, nëse do të ndërtohet ky draft ne kemi prodhuar një finale që është e përbashkët”, tha ajo.

Në lidhje me financimin e PD-së nga paratë ruse Duma preferoi ta kalonte pa shumë shpjegime me arsyetimin se kjo çështje duhet të diskutohet në grupin parlamentar demokrat me themel.

“Këtë diskutim nuk dua ta bëj me emra individësh, nuk ka asgjë për të thënë sot por në grupin parlamentar me themel mes njerëzve politikisht adultë. Është përmendur çështja e financimit me para ruse unë kam thënë që s’duhet të ketë dy standarde. Më tej do të flasim. S’duhet të ketë dy standarde duhet të shkojmë drejt transparencën. Po ka shumë çështje që unë nuk kam arsye t’i sjell”, u shpreh Duma.

Me rezerva u shpreh edhe kur u pyet nëse ka kusht nga ndërkombëtarët për të mos bashkëpunuar me Berishën, pasi sipas saj çështja e momentit sipas saj nuk është kjo, por kandidatët e opozitës për zgjedhjet lokale:

“Kjo është një gjë që ata e thonë vazhdimisht. Bisedat nuk janë të fokusuara në PD, por janë qëndrimet tona, vala e kësaj trysnie. Nuk është qëndrimi aktual, nuk është kjo çështja e momentit, por kandidatë që do të dalin si kandidatë të opozitës. Uroj që të jetë një dhe një i vetëm këtë detyrim ia kam njerëzve. Nuk jam e pjesë e asnjë pale, por për të mundur kundërshtarin. 

Në 6 mars nuk kishte zgjedhje lokale ishte një diskutim brenda PD. Me gabime apo jo jemi ne përgjegjës që nuk duhet t’i themi të gjitha në publik. Unë nuk kam nxjerrë në publik çfarë ndodh në mbledhjet e brendshme të PD. Diskutimi brenda PD nuk është më çështje për ushqim hienash, por 6 marsi tregoi një realitet politik për të cilin unë kam thënë që mbaj përgjegjësi që jemi këtu pastaj historitë e tjera nuk kanë rëndësi”.

Duma mohon përçarjen në bazë dhe thotë se demokratët nuk duan ndasi. Duke kujtuar precedentin e 6 marsit ajo shpreson që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët:

“Unë nuk besoj që ka çarje të thellë në bazë. Qëkur jam ulur me njerëzit dhe kam diskutuar para dhe pas 6 marsit për të gjetur mënyrat për ta bërë PD-në fituese. Unë nuk e kam bërë. Nuk ka zhveshje të imazhit të PD, ka shumë demokratë që thonë ju duam bashkë. Kudo që të jenë deputetët e PD unë shoh që demokratët e strukturave të kontribuojnë. Njerëzit e partisë nuk duan çështje të ndasive. Jemi në një situatë që nuk meritohet dhe njerëzit nuk e pranojnë më.  Cilido që të jetë kandidati shpresoj të jetë një. Dua shumë që kjo parti të forcohet, të fitojë terren të motivojë njerëzit e vet tu japë pesë politike njerëzve në terrene dhe pasi të ketë ngritur këtë shkallare që e humbi në 2017 e 2019”.

E pyetur se kë njeh në PD Berishën apo Alibejan, Duma nuk fsheh vlerësimet për të dy figurat dhe thotë se nuk mund ta përcaktojë ajo:

“Unë me Alibejan kam një marrëdhënie OK të respektuar. Kjo nuk do të thotë që nuk e njoh potencën e Berishës dhe nga ana tjetër ky është një ngërç, por kujt do t’i shërbejmë ne? Lider nuk të bën asnjë vendim gjykate dhe as kryetar partie nuk të bën asnjë statut partie. Nuk jam këtu për të vënë majën e hierarkisë për sa kohë është kthyer në horizontal, apo maja e piramidës është në rrotullim të vetëm dhe nuk e quaj veten të rëndësishme ta përcaktoj unë”.

18 Komente

 1. k
  kërkoje ta gjeshe

  berisha eshte aq i sinqerte sa eshte kari para pidhite te Grides! rrugaçe

  1. D
   Debile femer

   Sa debile femer eshte ....qellimi nongratesx eshte te groposi edhe ata deputer qe nuk i jane bashkuar, sinjali ishte i qarte sot me spiunin I.M qe nuk e pranuan ne konfdencen européen pse ka aleance me nongraten

   1. D
    Dora

    Rrugacja kush flet o Zot dashnorja land sy pordhes ndertusja hajdute

    1. M
     MOKRARI

     BRAVO DUME E MORE KOROMANEN NGA SALI BERISHA .

     1. V
      Vito

      Eshte e veshtire te japesh nje mendim per sjelljen politike te Grida Dumes pasi ne sjelljet e saj politike vetem llogjike politike nuk ka. Kjo ka perdorur vrimen per te bere karjere politike dhe vazhdon me te njejten llogjike. Politikanet e huaj mund te flene me kete bucen po ne mengjes vazhdojne me axhenden e tyre

      1. L
       Lul Basha

       O Girda po Saliu eshte si ata personat e prekur ng kovidi moj zonjeza Girdapo jo tani po ne mars prill te 2020 po kjo nongrada eshte100 here me i rrezikshem se kovidi

       1. A
        Aron

        Na hapi barkun kjo baxhella qe shkon sa andej ketej.

        1. Vjosa

         Ja kjo eshte nje nga ata biçim pedagogesh që kerkojne tu ngrihen rrogat, kjo grida suma mikja e salianjit BABALE ,JANË HAJDUT, MASHTRUES E MASKARENJE QË I BËJNË FRESK sali Karaxhiçit.

         1. S
          Shqipe

          C’u jepni hapsire ketyre kermave…?!

          1. a
           american16al

           Per cfare sinqeriteti flitet ketu, ngaterrohet sinqeriteti me hipokrizine dhe ujkun me lekure qingji. Me idiote dhe sharkatane si kjo Berisha e perdore PD si pronen e saj..

           1. L
            Lida

            A e kuptoni qe ne PD jane te gjithe njelloj e kjo parti duhet te shkrihet e te formohet nje parti e djathte e re. Ne PD aktuale marrin pjese llumi i shoqerise shqiptare. Aty gjen mashtrues, genjeshtare profesioniste, hajdute , vrases e gra te martuara ( si Grida ) qe edhe me femije mbanin dashnore si me Santon e ndjere e me vone me babalen Salianji deri ne finale me divorc, Llum !!!!

            1. B
             Babalja

             Një legene politikane , se femër e tillë ka qenë që në rininë e saj . Një model i femrës që i ka pëlqyer vehtja , duke qenë vetëm figurante. Kjo arogante që vetëm politikane nuk mund të quhet , nuk është në gjëndje të ruajë ekuilibrin politik dhe kalon sa nga njeri krah në tjetrin , duke menduar vetëm për karriken e saj . Sala , këto modele i harron shpejt , kur vijnë zgjedhjet.

             1. N
              Ndaje mëndjen Grida , me kë je ?

              Me që e ka haruar 8 janarin Grida , që për pak sa nuk u bënë dëshmorë të SHQUP-it (sipas Stresit), dhe me që Saliu ka POTENCË , mer POEZITË e Eseninit e shko lexoja si dikur , për t’ja ritur e ngritur akoma më shumë , me që dhe Kokalari t’ë hapi rrugën !

              1. Q
               Qytetari i Thjeshtë

               Normale qe ti e njeh potencen e Salehut se ta ka derdhur spermen ne goje!!! Ik moj debile se le nam, nuk e shikon qe Salehu eshte i mbytur politikisht!! Kaq budallenj i dini njerzit ju moj shushke... Fiksojeni ne koke nje here e mire, nese Salehu do jete pjese e opozites ai i gjati fatkeqsisht, e theksoj FATKEQESISHT, ka per te ndenjur edhe nja 2 mandate ne pushtet dhe ne nje skenar te tillle mjere ne qytetaret e zakonshem se ju i keni ne terezi gjerat.

               1. R
                ROÇKODAN

                per cdo fjale, birisha paguan mire

                1. S
                 Saliani me bisht.

                 Ju jini te gjithe te nje kallepi jini, nuk ndryshoni sepse qe kur kini hyre tek Partia e qoft-largut, jini molepsur keq. Edhe ata te huajt kot harxhojne kohen me Ju, medemek gjoja jini me te reformuar, po ju te gjithe njelloj jini, se cfare u ka hedhur Saliu ne gjelle e nuk po e merrni vehten. Ikni nga Saliu se u mori me qafe- sidomos ty Grigja dhe Babale Salianin. Ikni se ju jini e ardhmja e Shqiperise. Te fala sateme.

                 1. K
                  Koli

                  Kjo njeh mire potencat seksuale sepse potencat e tjera nuk i njeh kjo kurva.

                  1. a
                   asd

                   Duma, i ka velat e ngrehura ne cdo rast qe era, mund te filloje te fryje.

                   Lini një Përgjigje