International Policy Digest: Skandalet e shumta të Monika Kryemadhit

25 Mars 2023, 15:34Politika TEMA

International Policy Digest: Skandalet e shumta të Monika Kryemadhit

Javën e kaluar, Monika Kryemadhi, ish-zonja e parë e Shqipërisë u rikthye fuqishëm në kryetitujt e vendit të saj, shkruan International Policy Digest. 

Publikimi i dokumenteve që tregojnë se ajo ka bërë dhe ka marrë pagesa në vitin 2017 nga biznesmenë rusë të naftës me lidhje me Kremlinin, ka shkaktuar një debat të zjarrtë kombëtar për ndikimin e vazhdueshëm të Rusisë në Shqipëri dhe në Ballkan.

Në vend që të përpiqej të përgënjeshtronte akuzat kundër saj, Kryemadhi u përpoq të diskreditonte dhe gjoja të heshtte botimin që fillimisht publikoi dokumentet.

Lidhjet e dukshme të ish-zonjës së parë me interesat ruse dhe taktikat e mëvonshme që ajo përdori për t’i mbuluar ato janë vetëm shembulli i fundit i një modeli më të gjerë të ndikimit tinëzar në rritje të Rusisë, parave ruse dhe propagandës ruse në Ballkanin Perëndimor.

Pagesat që ka marrë Kryemadhi thuhet se janë bërë nga një kompani e kontrolluar nga Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan. Smuzikov dhe Kaplan u zbuluan gjithashtu nga Reuters se ishin gjithashtu pas një kompanie të fshehtë britanike që ofertonte për të marrë përsipër distributorin kryesor maqedonas të naftës Makpetrol. Pasi u zbuluan identitetet e tyre, oferta e Smuzikov dhe Kaplan u bllokua nga autoritetet maqedonase.

Kryemadhi gjithashtu thuhet se ka bërë një pagesë për një kompani që kontrollohet nga Vitaly Savvin, një tjetër tregtar rus i naftës dhe ish-partner biznesi i Smuzikov. Kompania ruse e naftës e Savvin u zbulua gjithashtu nga Forbes se ishte një nga donatorët më të mëdhenj të partisë politike në pushtet të Vladimir Putin, Rusia e Bashkuar.

Konteksti i këtyre transferimeve është i rëndësishëm. Pagesat janë bërë rreth kohës së zgjedhjeve presidenciale në Shqipëri në vitin 2017, kur bashkëshorti i Kryemadhit, Ilir Meta, u zgjodh president dhe pak para se Kryemadhi dhe Meta të drejtonin partinë e tyre politike, Partinë e Lirisë (LSI) në zgjedhjet parlamentare. LSI është partia e dytë më e madhe opozitare në Shqipëri dhe ka qeverisur më parë në një koalicion qeveritar së bashku me Partinë Demokratike (PD), partinë e qendrës së djathtë në Shqipëri dhe partinë më të madhe opozitare.

Në të njëjtën kohë, Rusia shpenzoi pa sukses 500,000 dollarë për financimin e PD-së në të njëjtat zgjedhje parlamentare shqiptare të vitit 2017, siç u zbulua më vonë nga një vlerësim i deklasifikuar i inteligjencës amerikane në 2022.

Ndërsa arsyet e pagesave të Kryemadhit janë të paqarta, koha dhe origjina e pagesat sigurisht që ngrenë një sërë pyetjesh që kërkojnë hetime të mëtejshme – veçanërisht duke pasur parasysh zbulimet e mëvonshme të pagesave të shteteve ruse ndaj një partie tjetër opozitare të lidhur me LSI-në.

Në përgjigje të publikimit të dokumenteve, Kryemadhi ka mohuar të gjitha akuzat për keqbërje ndaj saj. Madje, Kryemadhi mohoi të ketë llogari bankare jashtë vendit, pavarësisht dokumenteve që tregojnë të kundërtën, apo të ketë pasur ndonjëherë marrëdhënie financiare me ndonjë biznesmenë apo firmë ruse.

Në vend që të përpiqej të përgënjeshtronte akuzat, Kryemadhi u përpoq të diskreditonte dhe heshtte botimin që kishte publikuar fillimisht dokumentet. Kontaktet e njohura me këtë çështje deklaruan se Kryemadhi kërcënoi median, një media e pavarur me qendër në Bruksel, me qendër në BE, me veprime ligjore.

Ashtu si botime të tjera të vogla të pavarura, kostot e mbrojtjes së materialit në interes të publikut ishin shumë të shtrenjta për t’u ndjekur. Kjo formë e frikësimit, e cila mbyt diskursin publik rreth korrupsionit dhe ndihmon kriminelët të mos mbahen përgjegjës, njihet si SLAPP (Paditë Strategjike kundër Pjesëmarrjes Publike).

Për më tepër, botuesi i dokumenteve u gjend i goditur nga një fushatë mediatike keqdashëse që propagandonte lajme të rreme dhe akuza shpifëse për revistën. Vetë Kryemadhi bëri publikisht një sërë akuzash të pabaza për publikimin. Për më tepër, këto akuza u zbuluan se janë publikuar në platforma në pronësi të individëve simpatikë të Kryemadhit dhe bashkëshortit të saj dhe partisë së tyre politike, LSI.

Një shembull i një portali që sulmoi publikimin është Syri , një faqe interneti e medias shqiptare që raportohet gjerësisht se zotërohet dhe kontrollohet nga Çlirim Peka, një bashkëpunëtor i ngushtë dhe aleat i njohur i bashkëshortit të Kryemadhit, Ilir Meta.

Ballkani Perëndimor e ka gjetur veten në qendër të një beteje të re për ndikim në Evropë midis Kremlinit dhe Brukselit. Kryemadhi, për shembull, ka lidhje ruse dhe duket se po përdor taktika tipike ruse për të mbytur raportimin mbi korrupsionin: lajme të rreme, dezinformata dhe SLAPP. Kjo është në kontrast të drejtpërdrejtë me vlerat e BE-së për transparencën, qeverisjen e duhur dhe llogaridhënien.

Ndërsa Shqipëria kërkon një integrim më të afërt dhe një pranim përfundimtar në BE, aleatët e saj evropianë do të vëzhgojnë nëse qeveria shqiptare do të luftojë një ndikim të tillë keqdashës me transparencë dhe llogaridhënie të mëtejshme.

Nëse qeveria shqiptare është e sinqertë në dëshirën e saj për të adoptuar vlerat e BE-së dhe për anëtarësimin përfundimtar, ajo duhet të trajtojë shembuj të tillë flagrantë të korrupsionit dhe evazionit të drejtësisë nëpërmjet hetimeve transparente dhe të plota në përputhje me normat e BE-së për të cilat ata aspirojnë.

Link i plotë: https://intpolicydigest.org/the-many-scandals-of-albania-s-former-first-lady/

32 Komente

 1. A
  Arrestoheni Kriminelet Menjiher !

  Kush eshte Detyra e Drejtesise Shqiptare ne te tilla raste ? Ku eshte Prokuroria e Pergjitheshme he Spak Dybeku Viles se Lalzit ? Maskarenje beni detyren ose lironi karriget maskarenje qe shkaterruat Shqiperine se jeni Pale me Krimin Politike Dy Familjet Mafioze ___berisha mutaj

  1. k
   k

   Shteti shqiptar eshte i arrestuar nga mafja qe e mban peng. Fjalët e tjera janë "lloqe kavaje" për të hedhur tymuese dhe turbulluar idetë opinionit.

   1. K
    Komunisti me Rolex.

    Pse shkruani idjotizma qe shqetesoni "k"?

    1. I
     Ish prokuror

     Komunisti i Skraparit ...

     1. V
      Vranakonti

      Ah ne u ardht tu shikojm ne burg.

     2. k
      k

      Qorrat ekzistencialë duhet të paisen me syze.

    2. F
     Fener Zizi

     Keta Prokurore Pidhi ,te hane Mutin , Turp te kene Legenat, nje dite do tju kthehet te Familjet e Tyre, Kurvlliku Politikes eshte ngjites.

    3. T
     Tir Vasili

     Mire se kjo Buqe ne vend se te kerkoje falje dhe te ktheje parat e vjedhura , kercenon dhe prape paguan para per te mbyllur gojen dhe doren mediave , kercenon shantazhon dhe premton se prape keshtu do te vazhdoj dhe asnjeri nuk flet dhe rrine si muter para kesaj monstre

     1. D
      Drejtesi e tredhur

      SPAK kerkon fakte.Ata thone hapur ja ujku,SPAK kerkon gjurmet.

      1. K
       Komunist me Rolex

       Pavarësisht se mona e meriton burgun ska fakte konkrete . Vetem Tema i din të gjitha jane " mendohet thuhet kaloj takoj" nuk është aq kollaj se kta i qendisur ligjet per veten e tyre me kohe

       1. ?
        ???

        Fakte ka, edhe me video se do, po s'ka SPAK sepse ata jane plehra si ty!

       2. V
        Vranakonti

        E vertete, ,,, SPAK-u kerkon fakte. Ata thon hapur ja ujku,SPAK kerkon gjurmet. Kaq shume te paguar nga Monika,Meta,Berisha keta te SPAK-ut sa nuk duan t'ja din fare per hajdutet qe u thone, ja ku jemi neve hajdutet,hapur dhe SPAK u jep buzeqeshje. Turp i madh. Padrejtesi e madhe.Kemi prokuror te koruptuar. Nuk pranuan te hetonin pasurit marramendese te Berishes dhe Metes se u ka kaluar koha deklaroi nje prokurore e SPAK-ut. Mendoj, se duhet nje proteste e madhe para SPAK.ut sa t'i mari e t'i nxierin prej bythe jashte nga zyrat. Nje dite e till do vije. Populli nuk duron dot padrejtesi.

       3. T
        Taksritati i te gjithe Qytetareve. !

        Keto qe kane vene pasuri me korrupsioni. ! Nuk i dihet sa vite duhet deri sa te dalin perpara Drejtesise. ! Deri atehere keto i kane shpenzuar milionat e vjedhura me Shetitje Lluksoze neper Bote ...dhe ne fund do Ju konfeksojne vetem guret e Vilave. ! Mos valle ne Demokraci qe po jetojme per keta Kriminele Politikane ? ndiqet tjeter procedure Ligjore. ! qe presin deri sa keto Kriminele te plaken ne Moshe ! dhe pastaj Byrzyloket ne duar. ! Populli i shkrete me shprese prete qe korrupsioni te Eleminohet. !

        1. T
         Taksritati i te gjithe Qytetareve. !

         Keto qe kane vene pasuri me korrupsioni. ! Nuk i dihet sa vite duhet deri sa te dalin perpara Drejtesise. ! Deri atehere keto i kane shpenzuar milionat e vjedhura me Shetitje Lluksoze neper Bote ...dhe ne fund do Ju konfeksojne vetem guret e Vilave. ! Mos valle ne Demokraci qe po jetojme per keta Kriminele Politikane ? ndiqet tjeter procedure Ligjore. ! qe presin deri sa keto Kriminele te plaken ne Moshe ! dhe pastaj Byrzyloket ne duar. ! Populli i shkrete me shprese prete qe korrupsioni te Eleminohet. !

         1. T
          Taksritati i te gjithe Qytetareve. !

          Keto qe kane vene pasuri me korrupsioni. ! Nuk i dihet sa vite duhet deri sa te dalin perpara Drejtesise. ! Deri atehere keto i kane shpenzuar milionat e vjedhura me Shetitje Lluksoze neper Bote ...dhe ne fund do Ju konfeksojne vetem guret e Vilave. ! Mos valle ne Demokraci qe po jetojme per keta Kriminele Politikane ? ndiqet tjeter procedure Ligjore. ! qe presin deri sa keto Kriminele te plaken ne Moshe ! dhe pastaj Byrzyloket ne duar. ! Populli i shkrete me shprese prete qe korrupsioni te Eleminohet. !

          1. J
           Juristi

           Ky qenka nje shkrim permbledhes çfare eshte shkruar,thene,per Burbuqen e Likes deri me tani.Nuk kishte ndonje risi,ishte si me thenë buletin javor,mujor.

           1. D
            Dakord

            Juristi e ke seriozisht ti?? Risia eshte qe kjo gazete perserit artikullin per financime ruse te LSI per te te thene ty qe gazeta e pare qe e publikoi u shantazhua dhe gazetat e tjera u paguan per te mbyllur gojen. Nuk te duket risi ty kjo zotrote???

           2. U
            Ujku ujku (Opozita) e Cakalli (Qeveria) ben kerdin

            Ne Amerike eshte nen hetim nje ish-shef i FBI per afera me biznesmene te Putinit dhe sejmene te Edvinit.

            1. L
             Lilo

             Te gjithe vella te hetohen e gjykohen, te gjithe pa asnje prejashtim! Edhe ata qe jane zhytur ne thesin e Putinit, edhe te tjeret qe kane futur duart ne thesin e shqiptareve. Po kush t'a beje thuaj!

            2. G
             Gurabardhi

             Kryemadhi dhe Kokëmadhi i saj, bashkë me kryekriminelin e kombit tonë Sali Shpellar berisha livadhisin si të duan për faktin se, drejtësia shqipatre, është mike e tyre dhe, armike e Shtatit të së Drejtës dhe kombit tonë. Ja pra, kjo është Reforma në Drejtësi.

             1. çiftelia

              Humor i radhes !Shume zhurme per asgje.Me the te thash.Dikur ne monizem thone qe nje kryetar lagjie sa here qe bente mbledhje me banoret u drejtohej atyre :Te hapim syte se armikun e meki perpara dhe nuk e shikojme ,ndaj duhet te rrisim vigjilencen" dhe mbyllte diskutimin.keshtu eshte edhe kjo pune.Ngrihet "guverntorja "dhe na thote ne çdo dalje "hajdutet i keni perpara dhe nuk i shikoni,ndaj hapni syte dhe denanconi".Populli denoncon,denoncon ne drejtesine qorre dhe te shurdhet te ngritur e te perzgjedhur pikerisht pikerisht prej saj.Te gjithe hajdutet qe e kane vjedhur sot kete vend pakica e tyre genden akoma ketu sepse pjesa tjeter jane te gjithe ne Amerike duke harxhuar parate e vjedhura te ketij populli.Shikoni ish ministra,drejtora KESH-i ,Guvernatore e ish drejtues institucionesh qe kane marre parate si Ahmet Zogu dikur me vehte dhe gjithçka shkon ne heshjte!Zhurba ketu tek ne behet per ndonje pastruese apo kundershtar idiologjik te "Fabrikes " qe i prodhoi te tere keta malukater qe sot jane heronjt e heshtur te dhjemokracise qe na dhuruan "miqte"!Flitet e perflitet fam.Meta-j e Berisha e jo vetem qe nuk guxohet te thirren ne kullat e drejtesise por perkundrazi sa here qe shikojne qe barometri i pakenaqesise rritet kapin ndonje pastruese me 100 mije eoru apo dollare dhe per tre dite shuhet gjithçka sepse u eshte premtuar mosndeshkimi deri ne vdekje.Kapet ndonje kudershtar i politikave te zbatuara ne kete vend per korupsion e hashash dhe perfundon ne burg per shperdorim detyre ndonje ish minister qe ka bere emer pa dienin e tyre! Populli ka nje shprtehje :Balo te hengert tenja e ke te keqen brenda.

              1. E
               Emigranti USA

               Para pak diteve ne nje emision pyeten te shoqin e Mones Ilir hale Mutaj superhajdut per vete dhe ai tha qe Mutnika nuk ka nge te merret ne ato pune se e duan shume ato shurdhjesat e partisee eshte e zene me pune { keto jane lajme te paguara nga Edi Rama ai paguan ne tere boten qe te na demtoje ne si familje ) Edhe une mendoj qe nuk e ben Motnika se ajo nuk merret me qindarka e rubla ajo njeh vetem euro e napolona floriri ose lingota . Keta te dy si familje si Like muti edhe kjo baxhella Mutnika vetem nga sjelljet te bindin qe jane super hajduta por ne kete vend nuk ka drejtesi qe jane pergjegjesit kryesore per kete gjendje ku ndodhet vendi . Harram rrogat e larta qe marrin keta te drejtesise po ka vite e vite qe vetem akuza asnjehere hetim keta si familje , e nxorren me ze e figure e u quajt inskenim po te jete ndonje fukara ne vend procedimi .

               1. J
                Jusuf

                Degjoni portalet pa adrese se ne tollum e keni.

                1. C
                 Ceni

                 Dikur shqiptaret, qe bridhnin neper bote, enderronin dhe luftonin per shtetin e tyre. Burrat e medhenj dhane per kombin me te miren, dijen, jeten dhe pasurine e tyre per te bere shtetin qe kemi sot. Tani kane dale ne shesh horrat, hajdutet, te paftyret dhe pergjerohen se do e bejne vendin lule. Ne vend te perkushtimit, keta horra iu qepen vendit si tartabiqet per ti pire gjakun. Mallkuar qofshin brez pas brezi dhe mos i gezofshin leket, ata qe e vjedhin vendin qe i lindi!

                 1. S
                  Sakte ..

                  Ven komento me i sakte.. Te lumnte...

                  1. S
                   Sakte ..

                   Ven komento me i sakte.. Te lumnte...

                  2. M
                   Meremja

                   Historikisht fisi i kryemedhenjve kane qe bashkepuntore te Krajlave te Serbise e per rrjedhoje te Rusise.I befshin ilace parate qe kane marre prej tyre per te shitur interesat e popullit dhe shtetit shqiptar

                   1. P
                    Piktori

                    Dibranet vdesin per serbet , qe nga Nexhmia edhe kjo Mon Plera

                    1. E
                     Enio

                     Nje hajdute e kombit shqipetar nje fytyr zeze ,nje njeri qe vetem te keqija ben meriton vetem burg. Drejtesia duhet te veproje me kete perbindesh.

                     1. 1
                      1001

                      Qe jane njerezit e Putinit ne Shqiperi si Ilir Metaj ashtu dhe e shoqia nuk ka as me te voglin dyshim , nuk e ve asnje ne dyshim , nuk ka mundesi nje ne nje milion te jete e kunderta .....Meta ishte njeriu qe me urdher te njerezve te Putinit aratisen Grefskin nga Maqedonia e Veriut neper Shqiperi dhe prej andej te tjetri besnuku i deklaruar pro Putin sharlatani hungarez Viktor Orban , qe po i ve peng EU sa here i jepet mundesi ...... Edhe Saliu eshte njeriu i ruseve , porIlir Metaj , eshte diika e vecante ....eshte njeriu i FSB ne Ballkan , eshte i ruseve me kohe , andej mer frymemarje dhe para ne kash ...sigurisht dhe mbrojtje politike atehere kur eshte ne gjendje te veshtire .....sa here Mataj eshte ne pike kulminante serioze , dalin ciceronet dhe analistet proruse dhe cicerojne ....Bushati , Lubonja , Bejtja ....te gjithe kata kane borderone te rusi ....me trhoni mua kush mban mend qe nje nga keta te kete bere kritike Metes ?? Nuk berei gabime Meta???? Kryemadhi ?? Nuk beri asnje gabim Kryemadhi ? Kur Meta dhe Kryemadhi kritikuan luften ne Ukraine ?? Kur shane rusin dhe Putinin ???Vrer per kedo dhe per ruset behen memec , u iken goja , humbasin oratorin ....Meta pra ....Meta qelbesira ....

                      1. B
                       BAZHELLA

                       Sa e rende eshte kur degjojme se cfare ka bere kjo. Mendoje nje mashtruese, hajdute, kriminele ish zonje e pare. E ka ditur se cfare do ti beje ketij vendi, prandaj ska patur deshire. Si do te kalonte kufirin ne kembe zonja e pare duke trasportuar flori e pa u kontrolluar. Bravo hajdute, ja hodhe dhe SPAK-ut. Po zotit nuk ja hedh dot. SPAK eshte kundra drejtesise. I ka hapur lufte te pameshirshme drejtesise duke u bere pale me keto plehra qe ka prodhuar vendi yne. Por harrami do te dale nje dite. I befshi ilace familjarisht te gjithe ju plehrat qe i keni hyre ne hak popullit. Ardhte sa me shpejt ajo dite.

                       1. U
                        Ushtari.

                        "Po si nuk paskeni pike meshire per kete te shkreten gjynah nuk e shikoni si eshte bere."Ej vajze kur e nise kete rruge e mendove se pas lluksit ka edhe lluc.Ja kam lene drejtesis ne dore per tja hequr sa me shpejt sikletin kesaj te shkrete.Se gjynah o ta mbaje ne lluks o ta coje ne lluce se edhe kjo e shkreta nuk di nga te shkoje.

                        Lini një Përgjigje