Kaloi kufirin me Greqinë në këmbë, çfarë fshehu Monika Kryemadhi?

17 Shtator 2022, 19:40Politika TEMA

Kaloi kufirin me Greqinë në këmbë, çfarë fshehu

Monika Kryemadhi ka me dhjetra hyrje-dalje të regjistruara në sistemin TIMS. Nga të dhënat e siguruara nga Voxnews.al, vetëm në vitin 2017 ish-kryetarja e LSI-së ka të regjistruara mbi 20 hyrje-dalje dhe një pjesë e tyre nuk është deklaruar në Inspektoriatin e Lartë të Pasurisë, siç e kërkon ligji. 

Rruga e preferuar e Kryemadhit është ajo ajrore, por mes rasteve ka edhe një që e kalon kufirin në këmbë. Bëhet fjalë për rastin e regjistruar në sistem më 17 korrik të 2017-s në pikën e kalimit kufitarë të Qafë-Botës në Sarandë.

Nga të dhënat e siguruara nga Voxnews.al, Kryemadhi ka dalë në këtë datë si këmbësore në orën 14 e 26 minuta dhe ka hyrë me autoveturë dy ditë më vonë në orën 11: e 39 minuta.

Mënyra e daljes nga vendi si këmbësore e Monika Kryemadhit, që në atë kohë kishte pak muaj që kishte marrë në dorë partinë pas zgjedhjes së Ilir Metës si President ngre dyshimet se ajo mund ta ketë përdorur këtë për të fshehur identitetin e personave me të cilët ka udhëtuar.

Është e vështirë të besohet se Kryemadhi ka udhëtuar me autobus, apo me makinë deri në doganë dhe pasi ka kaluar kufirin ka marrë autobusin, apo e priste një makinë tjetër. Skenari më i mundshëm është që Kryemadhi ka qenë në të njëjtin automjet me persona të tjerë dhe në pikën e kalimit kufitar është regjistruar si këmbësore për të mos u lidhur me personat në fjalë.

Kush, apo cilët janë këta persona dhe çfarë fshehu pas këtij udhëtimi e di Monika Kryemadhi, por rasti në fjalë shton edhe më tej provat se Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij kanë përdorur kompani guackë për të transferuar para jashtë vendit.

Periudha përkon pak muaj pasi LSI ka lobuar përmes kompanisë Dorelita Limited në SHBA me një shumë prej të paktën 700 mijë eurosh. Dorelita Limited ka si përfaqësues në dokumentet e dorëzuar në Departamentin e Shtetit të SHBA, shtetasin grek Iraklis Fidetsiz.

Shuma e shpenzuar për lobim në SHBA nuk është deklaruar në raportet vjetore që LSI ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ndërsa mister është edhe burimi i parave të përdorura për këtë lobim.

Në lidhje me këtë çështje ka shkruar edhe media më e madhe austriake, “Kronen Zeitung”, e cila duke renditur faktet e cilëson Ilir Metën si “thellësisht të korruptuar”.

Sa për udhëtimet e tjera të Monika Kryemadhit, destinacion mund të ketë qenë edhe San Marino, ku sipas padisë tjetër të dorëzuar në SPAK nga ana e avokatit Idajet Beqiri, ka kryer të paktën 287 mijë euro operacione estetike.

Kryemadhi e pranon se ka shpenzuar, por për çështje shëndetësore siç thotë ajo, duke shtuar se një pagesë e ka me Swift. Problemi është se Swift-i, si transfertë financiare nuk është deklaruar pranë në Inspektoriatin e Deklarimit të Pasurive, ashtu siç e detyron ligji.(Voxnews.al)

32 Komente

 1. X
  XhaJaho

  Akoma se kane kuptuar qe kjo shurra sebashku me kaken e saj si dhe shpellari i Vicidollit e kane pasur nga mbrapa gjate gjithe jetes se tyre politike Syrin ????️????????????‍♂️e Satelitit ????qe rrotullohet rreth e qark Botes i cili i ka filmuar me ze dhe figure edhe brenda ne halet e Lalzit apo tek kasollet e Vicidollit dhe te Cepanit

  1. k
   k

   Taksirat neser do dali bilushi me vasilin të akuzojnë si agjente te rusisë kush ka bëre denoncimin.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Po ku e ka perodorur kompanine guacke Kryemadhi ne Greqi e ka perdorur o hajvane ? I jane sulur Metes lukunia e hajduteve te Hajdutit Rama , se Meta po ju pirsh qetesine hajduteve ,dhe me dokumentat qe ka Meta keta hajdute do shkojne ne burge ne cdo kohe qe te nderrohet Pushteti

    1. Z
     Zequa

     Me qetesi e dashuri more Rajmond Vlonjati, se dardha e ka bishtin mbrapa. Te gjithe politikanet e qeveritaret jane hajduti por kuroren e vjedhjes e ka I.Meta, pastaj Sala. Koha do ta tregoje

     1. d
      durrsak 24 karat

      O Rajmond vlonjati pirdh pirdh sa te shfryhesh bashke me mutsihanen LSI ime PL!

      1. r
       raimond bythqiri i Vlores

       Po c'fare je ore legen ?? avukati i familjes Meta ?? Sy ne ball nuk ke ti ore debil ?? Videon e Dritanit Priftit qe e pa gjithe Bota nuk e more mundimin ta shofesh ti plere ?? Mos te botohet gje kundra Metes se hidhet perpjet dhe e mer ne vrim te bythes Raimond kari ...ptuuuuu plere

     2. E
      Emma

      Mata Harri albanese.

      1. t
       taras bulba

       He pra , beni dicka , mbushur dynjaja ne dokumente , fakte te pamohushme per kete dhe burrin e saj ....apo fotografoni fotot e Kananit ...shqipot si gjithmone ekzakt ne gam gam gam ... Po dhe keta e dine qe shqipot te ruajn lesht dhe provokojne ne menyren me te hapur te mundeshem , bejne gjithcka dhe me vetedije qe te ulin IQ e shqipove duke e mare per rota kari ...ne nje vend te Europes , atje ku njerezit llogjikojne dhe nuk hane sapun ne vend te djathit , keta te dy do ishin brenda me kohe ..... Sa qe president Meta , afersisht me sjelljet e tij prej ordineri i tha gjithe jetes politike shqiptare : hajdeni e me ruani llarin ...dhe debilat politikane qe bejne sikur deshin ta denonin nuk e moren mundimin as ta denonconin ...nje prokuror ne USA per nje fije floku desh e rasi brenda Bill Clintonin , kurse ketu ne Allbani Meta bente cubin , perdhoste Kushtetuten , shante e ofendonte , kercenonte kedo dhe me ne fund i ruajten dhe topet , e rini dhe lepijani tani ....bythqira , tani eshte vone dhe eshte nje bajge e gjysem Meta , atje qe leeti , ta zbrisje nga Presidenca dhe ta dorezoje ne SPAK ....po kush ta dorzonte ??? Keta pak a shume jene te gjithe njesoj ....do kellqe dhe jo fjale boshe dhe bla bla bla neper facebook .....a e dini sa here eshte ftuar ne Shtetet e Bashkuara drejtori i Spak-ut ??????? Ai qe deshte tja sillnin amerikanet dosjet te shtepija , atij qelbesires qe shyu 3 vjet ne rumpalle e ne gjum , tani iken nga drejtesia dhe me rogen e majme ka justifikuar vilen luksoze ne Gjirin e Lalzit , dhe nuk goditi asnje , te gjithe te kenaqur ......llapni tani , eshte dhene sinjali ne Interpol per Llallen ?? Eshte dhene koqet e mia ....te vije Llalla ketu dhe te hapi qitepet e tija gjysma e politikaneve brashnjare rasen brenda .....po ish benkierin Fullani pse e nxoren dhe e demshperblyen menjehere me miliona ......se prej biruces e dha sinjalin dhe ultimatumin nese nuk nxirej nga burgu provizor , ate pyesni se kush ka futur doren ne korvanan e shtetit ....ai u di dhe mbushjet e dhemballeve .....he .....ku jeni zagare ?? Ku jeni plera ......ptuuuuu plera , moret ne qaf nje brez te tere .....

       1. X
        Xha Braho

        FAMILJA METAJ, KANCERI I SHQIPERISE….

       2. r
        robi

        O bobo na e shpifi me keto vrimat e hundes kjo Nafije dybeku si vrimat e hundes se luanit. per fat te keq nuk mund te operohen vrimat e hundes.

        1. E
         Emiljano

         Ca leshin beni derr derr ktu,rrasini brenda ne burg ose merini te pandehur se qe jane te korruptuar e dine dhe pulat e fshatit

         1. P
          Perse vini anes kot me pyetjet ksaj Shkerdhates

          Pyetjet qe i duhen ber ksaj putanes se shallvares apo Familjes mutaj nga te gjitha gazetaret jane : 1 ) Ku e i gjeten Miljonat dhe Token ne Lalz qe ndertuan Vilen ? Si justifikojne pasurite qe kane dhe financimin e shkolles se femijeve -me Dokumentacionin bazuar ne Ligjet Juridike ,ora Fakte te Dokumentuara ,se nga vijne e kush eshte burimi i financimit .Pra cfar vini me kot verdalle ,nderkohe qe krimet e trafiqet e Familjes mutaj nuk kan fund . Behuni Konkret me pyetjet qe i vene kembet ne nji kepuce ciftit me Hajdut e me te Urryer ne Shqiperi dhe i gozhdoni ne Pyetjet qe i vene me shpatulla mbas muri jo me pyetje se ,kur do operoje hunden hipopotamja e pafytyre qe genjeshtren e ka te shenjte nderkohe qe asgje nuk justifikon me Fakte e Dokumentacion

          1. M
           Mbikqyrja

           Po pasurinë e patundshme( hotelin) në Korfuz) ?

          2. Pse perjashtoni mundesine qe eshte me e llogjikshe ta ket cuar dikush ose ndonje I aferm ne dogane dhe pas asaj ka vazhduar vete.

           1. G
            Gudbiu

            po kjo sikur qan hallet e popullit

            1. T
             Toni

             Shoku tarras ti ke te drejte te skandalizohesh me ato qe ndodhe ne shqiperi, por mos u mburre per Billin, sepse ato zoterinjte ketu ishin kur vicidoli dogji gjithca ne 97 dhe Meta ishte me ze dhe figure ne kulmin e vjedhjeve. Por mos harro se dhe ai Billi u kape me ze dhe figure me Levinskin dhe ja mbyllen letrat. Keshtu qe nuk eshte vetem shqiptari rrote ..... por pothuajse e gjithe bota. Une nuk di ndonje lider pa probleme deri tani.

             1. L
              Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

              I ke ra kokes o Taras, po kujt t'ia thuash, nje populli tru-shplar qe akoma shkojn pas si turm bagetishe Sa-Hales, Like Dudunit dhe Baxhelles se tij, Mones. Ilire Meta os sic eshte i njohur zyrtarisht Ilir Metaj ndertoij nje vile ne Lalz dhe keteo para ishin "legjitime" sepse ishin trashgimi nga e vjerra morracake. Po ashtu mund te thuash dhe per shtepite, apartamentet dhe shume pasuri te patundeshme qe ka shperndar ne emre te zagarve te tij. Pa permendur shpenzimet per operimet plastike dhe shkollimin e femijve te saj ne Angli e neper Europe, thjesht me parate e lobing-ut kete kokeqen duhet t'a kishin te pakten thirrur ne Prokurori per te dhen llogari. A-SPAK-U donte prova dhe kallzime..., ankohej se kishte nderhyrje politike kur Rama dhe deputet te tjer i kerkonin llogari ketij m#ti qe iku, per punen qe ai ieshte emruar dhe paguhej nga qeveria. Provat jane te pafundeta, por c't te presesh nga nje shtrese SHKERDHATOKRACIE qe eshte krijuar nga keta POLITIKAR te inkriminuar dhe korruptuar qe llapin, shajne njeri tjetrin larte e posht dhe vec presin rotacionin e qeverive, Kur njera pale ka qeverine ben namin duke vjedhur, pala tjeter ne opozite premton se do luftojn kur te vijn ne pushtet dhe do zhdukin korrupsionin, krimin dhe do vendosin drejtesi, dhe kur vijne ne pushtet asgje s'ndoh vec se per ndrrimin e karrikeve qeveritare dhe pushtetit. Te gjithe POLITIKARET tane pa dallim ngjyrash blu, kuq apo roze dhe emra partishe qe perdorin, jan njerez te "ndershem", gjithe pasurit i kane ven me mund e djerse ose te "trashiguara" nga gjyshi apo gjyshja, nena e babai, apo te falura nga vjerra e vjerri... Eshte komike se si i justifikojn pasurit e vena me paret ezeza te krimit dhe korrupsionit dhe asnje gjem s'u hyn ne ne kemb!!!?????

              1. A
               Aleksander

               Kto jane hajdutet me te medhenje ne Shqiperi

               1. Z
                Zina Sallaksja bukuroshja

                Kjo Mona na çudit perdite??? Kur na tha qe nuk ka bere nderhyrje estetike??? Na dhive fare Mona??? Po ne te njohim si ke qene e si je tani??? Ke ndryshim totalisht ( jo se je me e bukur! Prape si burre shemtaraq je) E thabe doktoret me njeri— tjetrin, misjon i pamundur te zuburojme kete bundrren! hahahaa

                1. C
                 Cecua

                 Gjitmone te ne shqiptaret ka ndodhur kjo endra e madhe amrikane qe amerika do na ndimoje por doli bosh hajde spartak toci na ke care trapin.

                 1. T
                  Tarrasi

                  Po i le amerika ti nxjerrin jashte shqiperise pasaj e di ajo si vepron sic i thoshte ilir metes dime ca gjera per ty.Amerika kur do e ndryshon gjendjen per 24 ore me keto qe ka bere edi rama dhe nuk degjuam asnje fjale dhe dihet kur nuk flet e suporton prandaj shqiptare po nuk u ngritem vete o popull i dhjere ne hale kemi per te shkuar

                  1. S
                   Semi

                   Jo swift mos lini nam.....se ate e perdorin vetem banka.....Iban thoni.....

                   1. G
                    Gimi me tha mua atje te 700-cja nga ana ime .....

                    Ne Greqi shesin hajdare plastik , Monika shkoi ti merte dhe ti zgjidhte vet sipas deshires se saj , i duheshin ne Jale .....neper posta kufiri ku kalohet me kembe nuk ka shume kontroll te imet ....mos ja vini re , beni nje sy qor per hir te sakrifices .......

                    1. D
                     Dibrani-uk

                     Nje lavjere e pa pare. Duhet derguar ne Hage bashke me lady boy (tranvestistin) Ilir Meta

                     1. S
                      Shqiperia duhet te pastrohet nga Kermat Politike

                      Eshte koha qe Shqiperia te patrohet perfundimishte nga te tilla Plehra Toksike ne Politike e kudo ne shoqerin shqiptare ,sepse kto Kanceroze po semurin jeten e shqiptareve dhe sot duhet te izolohen e gjithcka i lan vjedhur ktij vendi e shqiptareve ,qe nga Vilat e Lalzit etj Vila ne Sarand Shengjin e Vlore t'i sekuestrohen nga Spak . Boll me ,me kte Kancer ne trupin e Shqiperise

                      1. e
                       erzen

                       Burri i saj, qeni i Vicidolit dhedhee kunderina i Surelit, nje ore4 e me pare duhen dundosur jehere mire. A ka bere vaki qe ne llogarine nje nentedhjetvjecareje, te gjenden shuma maramendese? Keto i bejne keta felliqesira...keta jane me keq se mafja e Sicilise,dikur

                       1. s
                        shkoj te qihej me Janullen

                        ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu Kerme

                        1. k
                         kristi

                         Nga familja kriminale e Like floririt te gjitha i pret....

                         1. E
                          Elda

                          Qëllimi i daljes si këmbësore, ka qënë vetëm transferta të lingotave të floririt. Mos ju duket çudi, por është e vërte.

                          1. N
                           Nokja

                           Sot per sot o Shqiptare ne mbare boten pranohet se mbi ajetet( syret apo thene shqip fare thjeshte nenet e Kuranit) nuk ka dhe kjo tashme eshte e gjithpranuar se Zoti i Gjithsise ka thene nepermjet KURANIT te madhnueshem , se : - Zoti ka bere emer per te madh te vet , qe njerut njeren i JEP 1)- Mendjen ose Takati ( forcen). Kashes Like Spiuni i ka falur takatin gje e dini se PESHENGRITES cdoni me per te, mendjen Insani Forcen Hajvani.Mjere Shqiperia nga kush eshte Qeverisur keto 32 Vjeet. Ky eshte Pluralizmi i kriminelit Ramiz Alia, 100% Spiunta te Sigurimit dhe Kashe Samari si Like Skrapari. Kjo duhet te shqetsoje Sh.B.A.- te...

                           1. m
                            monika

                            mos i bini ne qafe se ka fshehur zogun

                            1. T
                             Turi qe ta vur..

                             O rajmond vlonjati te hyfte ne bythe igjati.

                             Lini një Përgjigje