Bamir Topi: Erdhi dita kur opozita të bëhet qesharake. Ja si e komenton shfaqjen e Argita Malltezit

3 Dhjetor 2023, 10:00Politika TEMA
Bamir Topi: Erdhi dita kur opozita të bëhet qesharake. Ja si e

Ish-Presidenti Bamir Topi ka folur rreth Kuvendit Kombëtar të mbajtur dje nga ish-kryeministri Sali Berisha. Topi u shpreh në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24 se opozita tanimë është kthyer në “qesharake”, por nga ana tjetër sipas tij kjo është një “dramë e madhe për shoqërinë shqiptare”.

Sa i përket daljes publike të të bijës së Berishës, Argita Malltezit, Topi tha se ajo është e predispozuar të ecë në hapat e të atit, por do të varet sa do e lejojë ky i fundit. Sipas tij në një parti të dominuar nga “njëshi” preferencat e para për trashëgiminë janë te pjesëtarët e besuar të familjes.

“Ashtu sikurse unë shikoj dinamikën e lëvizjeve në opozitë, do të vijë një ditë kur opozita do të bëhet qesharake. Jemi në një teatër ku po luhet një komedi. Kjo është komedi për PD-në, por dramë e madhe për shoqërinë. Duke parë që situata rrotullohet rreth një individi të pashpresë, kjo shoqëri po shkon në një situatë të pashpresë.

Grupi i Bardhit ka preferuar të mbajë bashkimin në parlament duke i dhënë prioritet kohezionit parlamentar.

Në jetën politike jam rezervuar në komentet rreth familjes, por jemi në politikë, unë shikoj që e bija e Berishës nuk është një personazh që shfaqet rishtaz. Ajo që konsiderohet risi është shfaqja publike.

Zonja Malltezi ka thënë që i përket shtresës së mesme, ndaj më duhet një kohë e gjatë për të parë formëzimin nëse marrim si pikë referimi që zonja Malltezi është shtresë e mesme se si është shoqëria shqiptare.

Ajo parti mund të përcaktohet si një parti që dominohet nga njëshi dhe kur dikush e dominon patjetër që preferencat e para janë të trashëgimtarëve brenda familjes. Kjo është diskutuar gjerë e gjatë, por sot shihet qartë që në një moment të vështirë të Sali Berishës pretendohet të fuqizohet me elementë të rinj si ato brenda familjes.

Ajo shprehet se nuk pretendon më tepër se kaq, nëse Berisha do kërkonte kompromis për tërheqjen nëse vazhdon e bija, do të ishte Argita ajo që do e zëvendësonte?

Jam i bindur se gjithçka që në çdo lloj rrethane gjithë predispozicioni është që ajo të ecë në hapat e të atit, por varet sa e lejon ai. Megjithatë unë këtë e shoh si stacionin e fundit, nuk ka stacion tjetër më, është pika fundore e partisë”, tha ai mes të tjerash.

23 Komente

 1. S
  Sali bolleku per familien e tij

  eh!more bamke,nga nje shoqeri qesharake,vetem qesharak e qylaxhinj mund te presesh. Ja edhe ti formove parti me ca qesharak biberaj qe po falet te saliu,me oketen tend qe vajti te saliu dhe nuk ndihet,me nje far sali shehu qe beri edhe ilir hajdutin te shkallohej e donte te arrestonte policin.E sa e sa qesharak qylaxhinj e budallenj si ndok saldatori,shehi me mjeker,medi gerdeci e ku mbarohen budallenjte qe kane gjet ambjent e po rriten si kerpudha

  1. B
   Bymke Topollari

   B.Topi i persekutuar me studime ne itali ne kohen e PPSH ? . O Bamke a mbane pak pergjegjesi per krimet qe kane ndodhur kur ju ishit président ?

   1. M
    Malo

    Fix tamtam i Persekutuar edhe Peragoge,President edhe Krushku I Familjeve Bllokmene,ky palle i di njerzit si dele edhe besone se ka Budallenje qe genjeshtrat i hane per Llokume. Spo theme me shume se kalojme ne ceshtje personale e Familjare…..

   2. D
    Demokrati idealist

    Dardha nën dardhë bie,bëm baba të të ngjaj.Mut i biri,mut i ati,mut edhe ai që bëri t’an.

    1. D
     Daullxhiu

     Robt sali halese e argita halese.

     1. G
      Gazepi

      Edhe ty ku ti keshe

     2. T
      Tironci

      Me qesharak si ti or Bamke qe te futi Rama nder shale me nje firme te tyt eti Myrteza Topit ne deshmine kunder atyre qe u pushkatuan per Bomben ne Ambasaden Sovjetike nuk ka.

      1. U
       Ushtari.

       O Bamir shpejt je kujtuar per te folur.Ajo dihej se keshtu do perfundonte PD.Ata ustallare qe e krijuan do ta conin ketu ku eshte.Atyre qe u dhimbset kaq shume PD le te organizohen e ta kundershtojne Foltoren dhe ne fund te fundit le te krijojne nje parti te re e me te paster.Perse o me salen o rame e vdiqem.Po ti shkojne pas atij keq e me keq do katandisen ata. Por jeta vazhdon o Bamir.Syte ne balle i kane zgjedhja eshte e tyre..

       1. T
        Tironsi i Vorrit Bomit

        Ka ndjere eren e bajgave qe doli ky miza e bajgave te Sali NonGrates , njeri me kot ne kete bote debil i pa shoq. Ik o Bamir se ndyve vendin shko futi ndonje pace mos harro ta porosish me tel.para Tenxheren e Hasudes . Mbill spinat e Sigurimit qe kishe rreth teje Ruzhdi Kecin Tadim Meme , Ben Skozen , Bedri Hajdarin bacevanin...

        1. T
         Tironsi i Vorrit Bomit

         Ka ndjere eren e bajgave qe doli ky miza e bajgave te Sali NonGrates , njeri me kot ne kete bote debil i pa shoq. Ik o Bamir se ndyve vendin shko futi ndonje pace mos harro ta porosish me tel.para Tenxheren e Hasudes . Mbill spinat e Sigurimit qe kishe rreth teje Ruzhdi Kecin Tadim Meme , Ben Skozen , Bedri Hajdarin bacevanin...

         1. S
          Sllobodanka

          Sali Berishës do të fuqizohet me te bijen e pergatitur ne Perendim per t'u sherbyer Lindjes Sllave. Ky eshte urdher!.

          1. L
           Leberia

           I fort ky, esht rreshtu me Sulltan Ramsesin se kushedi cka bere e sa i ekspozuar eshte. Zdroms

           1. M
            Maloku

            O bomo, po ho me se prej bythes sales dole ene ti.

            1. H
             Humoristi

             Ore te marre !Jemi ne demokraci.Nuk pranohet njeshi as ne pozite e as ne opozite!?Kur do ta mesojme ne shqiptaret kete aksiome politike!?!!

             1. U
              U shofshin zagaret e Lexhendes

              Eh ndyresire ish horr Bulevardi. Spas teje e bija trshgon Diktatorin Sali. To qe nuk don vellain.. Zoti te falte Bamke qotexhiu.

              1. Z
               Zot fali ! Akoma enderrojne.

               Horr Bulevardi. Vampiri ta paska. ........at ku te dhemb. As Enveri nuk la femijet e tij te merren me politike. Bamke. ..je tamam zagar I Vampirit. Mjere ky popoll ke ka passur Kryekr Shteti. Torp HORR !

               1. S
                Shoku.

                Bamir ,mos dil never studio.Je bere qesharak.

                1. Z
                 Zaza

                 Bamir flit per krimet tuaja nen saliun ne zgjedhjet majit 96 ke terrorizuar zonen e baldushkut po ne 97 ta shperblej ajo zone humbe zgjedhjet me nje doktor qe ta futi aq keq po kurre nuk e permend ate kohe as ne librin tend Po bamir duhet te meresh ne hetim per 21 janari n Ik o bamir pordha

                 1. N
                  Nje shoku yt.

                  Bamir,je bere I neveritshem,mos dil me ne studio tv.

                  1. N
                   Na hongshi loqet

                   Mire Berisha se e njohim ca m eshte. Po ky bamiri qe e nxjerr mero muti qe te jape mendime mos eshte gje rob i mire??! Muter qe te tere

                   1. f
                    fteri

                    Kongresi i PEDES-ë ishte si një fragment i fundit të poemës satreike të thirrjeve të Don Zhuanve të katrahurës thirrjeve të liderit të së djathtës shqiptare ,tani i rrudhur famëljare ,Sali Berisha i gjendur në një pozitë të vështirë ,për shkak të të dënimit non grata,dhenë prej shteteva të bashkuara dhe Britanisë ,organizon këtë kongres pa vulë ligjoore ,thjeshtë për të spostuar vëmendjen e popullit ndaj tij ,ka vazhduar ta shprehë në foltoret e tij si në këtë kuvend broçkullat e tij ,duke ligjëruar si gjeli majë plehut .keni par një kongres mbushur me servila që më shumë duan Salinë se atdheun e popullin ,apo amerikën miken më të madhe tonën.se si ngjiten në foltore të kongresit duke ligjëruar si “bilbili !”edhe Vajza e Sali Berishës edhe kjo non grata ,kur nuk ka asnjë kontribut për demikracinë ,veç vjedhjeve më mafioze se i jati.Keni pa se si zotronë postet familiare ,vajza ,dhëndri ,shoku i vajzës Luli ,etj etj , jo vetëm këto por të gjithë tifozët e Saliut ,sevilët që ngjiteshin në podjum ,anti-ligjor pa vulë tarafi vepreon nënë rrogoz u jepet pozita hipokritve ,mafioz që kan vjedhur e vrarë këtë popull ,mbi 4 mij veve. me shpifje e marrëzi ?!….

                    1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                     Sa e lumtur do ishte shtresa e mesme,po të kishte halla k..e !

                     1. N
                      Na mbyten bolet

                      Nuk i kuptoje keta komentues pse flet Bamiri.Ore po ka qene president e ftojne te flas thote ato qe thote kaq.Ju qe komentoni ketu sju dhjet njeri po edhe sju pjerdh fare ngelet gam gam pas tastieres si ato grate e liga merreni me personin dhe ka apo ska te drejte ne ato qe thote sju intereson, qe fundja eshte thelbi i muhabetit.Nuk kam respekt si politikan per te, por duhet degjuar pastaj ka apo jo logjike e ide si mund te funksionoje kjo opozite nuk ka lidhje me biografine e tij.

                      Lini një Përgjigje