REPLIKAT/ Mediu kundër hapjes së dosjeve, Alibeaj: Të mirëkuptoj, por e vërteta duhet të dalë

21 Shtator 2022, 13:18Politika TEMA

REPLIKAT/ Mediu kundër hapjes së dosjeve, Alibeaj: Të

Deputeti demokrat, Fatmir Mediu ka kërkuar në Komisionin e Ligjeve që të mos hapen dosjet e ish-sigurimit për të ish-përndjekurit politikë. Sipas Mediut, kjo s’do ishte e drejtë për ish-të përndjekurit, pasi do iu shkaktohej një dhimbje e madhe.

Por, kreu i Grupit të PD, Enkelejd Alibeaj tha se e mirëkupton kërkesën e Mediut, por hapja e dosjeve është një domosdoshmëri, pasi e vërteta duhet të dalë në shesh.

Replikat:

Mediu: Të hapen këto dosjet për gjithsecilin, por në qëndrimin tonë nuk mund tu bëjmë moral të përndjekurve politikë, s’mund të kërkojmë hapjen e dosjeve të të përndjekurve politikë, ka presion, histori të tmerrshme brenda familjes.

Nëse nuk u dhamë mundësinë që të rehabilitohen dhe s’ka asnjë përgjegjës, të kthehen në pronat e tyre, të mos bëjmë lodra në kurriz të atyre. Nuk ka asnjë nga ne të drejtë të diskutojë për qëndrimin e atyre njerëzve, u janë pushkatuar motrat vëllezërit, baballarët. Do ishte e padrejtë dhe e pamoralshme nga ana jonë.  Duhet ta përjashtojmë për të mos i shtuar dhimbje e probleme”, tha Mediu.  

Bushka: I shërben zbardhjes të së shkuarës. Është domosdoshmëri. Padiskutim është një simbolikë e fuqishme jo vetëm për të kaluarën por edhe për brezat e ardhshëm. Ju mund të keni të drejtën tuaj ta paragjykoni, s’po them gjë, këtë qëndrim keni pasur edhe në 2015.

Kjo nuk na bën ne që s nismëtar të jemi të ftohtë. Pavarësisht dhimbjeve për çështjet që preken nga personat që kanë vuajtur nga ai regjim, ne një klasë e re politike jemi tërësisht të ftohët, duhet të jemi të kujdesshëm. Përsa kohë është treguar kujdesi maksimal, ne nuk jemi vonë. Ju kërkoj të mos na paragjykoni.

Alibeaj: Jam i pirur që të shoh dhe të lehtësoj dhimbjen që ka ndodhur ndaj të gjithë pjesës të të persekuturave politikë. Dilema ka qenë gjithmonë kjo, të mos hapim dosjet se ndoshta mund të ketë pasur raste që kriminalitet i sigurimit mund të ketë shkuar deri brenda familjeve të të përndjekurve.

Kjo do të kishte koston tjetër, kriminaliteti i sigurimit kurrë nuk do të dilte në pah. Dilemë morale shpirtërore. Kjo lloj dileme na ka shoqëruar gjatë gjithë kohës, unë kam bindjen, e vërteta na bën të lirë.

Në analizë të fundit, edhe pjesa e të përndjekurve, ata të cilët kundër dëshirës tyre, të shtyrë, nën presion mund të jenë thyer nga presioni komunist, shoqëria shqiptarë sot po edhe familjet e tyre duhet të kuptojnë që s’ka qenë shkak thyerja e tyre por kriminaliteti i ish-sigurimit. E mirëkuptoj sensibilitetin e mediut, por jo e vërteta na bën të lirë.

10 Komente

 1. E
  Erzeni

  Te gjitheve ju plasi bytha per dosjet e para 30 vjetash...O plera, o plera...hapni dosjet e korupsionit ku e kini zhytur vendin...o oooooooooo Funderina. Por ju merreni me dosjet e atyre qe kane ikur nga kjo bote , sepse doni te fshihni mutsilleqet tuaja...o horra e lavire rrugesh

  1. D
   Detari

   Pse te djeg ty o spiun . Sa ke mare ne qafe o fuks 80 leksh

   1. P
    Pilo Lala

    Fatmir Mediu eshte i perlyer si ne kohen e komunizmit, edhe ne kohen e Saliut. Fatmir Mediu i mbushi breket, do tregoje edhe per Gerdecin, do e shesi Shkelzen Berishen.

   2. .
    ...

    Duket, zotit Mediu i dhimbset Simon Mirakaj dhe njerzit si Mirakaj. Dhe ka të drejtë, gjithë ato shërbime të paçmuara që zoti Mirakaj i ka bërë sundimit të djeshëm, por sidomos të sotmit nga pozita e të "përndjekurit politik", siç mund të jetë "pastrimi" i gjithë njerëzve të sigurimit për të kapur shtetin e sotëm në çdo qelizë dhe t'i nxjerrësh në dritë fytyrën e vërtetë këtij spiuni nga më famëkeqët? Kjo sikur nuk shkon sipas Mediut, një burrë ky mjaft i "dhëmbshur" shpirtërisht, sidomos në raport me "të përndjekurit" dhe pronarët e ligjshëm. Por dhëmbshuria e tij u bë proverbiale pas shpërthimit në Gërdec. Ndaj dëgjojeni Mediun nëse doni që ligji për hapjen e dosjeve të jetë i njëjtë me komisionet "Mezini dhe Bezhani" në mbrojtje të përjetshme të spiunëve.

    1. M
     Martin

     Pa u prangosur Fatmir Mediu per Gerdecin, Kuvendi i Shqiperise kurre nuk do te vendose DREJTESI.

    2. N
     Nokja

     Plehra me madh i globit Medi Jevgu i Rrogozhines do dashnore hajduti i pa fytyre mjere Shqiperia kush e ka pefaqsu,keshtu i donte Berisha te tredhur, spiuna me kombesi te huaj pa orgjine shqiptare shumica sllave, boshnjake si dhenderri shoqa Malltezi. Kurvat kishin 30% pushtet vetem te ishe baxhelle si Vokshi e Bregu...

     1. P
      Pensionisti i Porcelanit

      FATMIR MEDIU eshte cam pa din e iman.

     2. K
      Komplotisti

      MEDIU eshte spiun per vete dhe merr urdhera nga PENICILINA...heheheheheheheheheh Hapni Dosjet e Sigurimit dhe te Korrupsionit. Kaq.

      1. D
       Djali i Faturinos Medi Plehra..

       Mbase ka te drejte Mediu,,djali i Fatorines,se po te hapen Dosjet ,Mediu do hakmeret me dashnorin e NENES se tije..

       1. G
        GEZUAR BAFTJAR

        Medihoxha i fshatit Levonaj te Kavanes eshte vete me dosje

        Lini një Përgjigje