Ndahet nga jeta në SHBA, ish-deputeti shqiptar, themelues i Partisë së Legalitetit

20 Gusht 2022, 20:14Politika TEMA

Ndahet nga jeta në SHBA, ish-deputeti shqiptar, themelues i Partisë

Të premten në mbrëmje u nda nga jeta në Shtetet e Bashkuara, aktivisti shqiptaro-amerikan, Guri Durollari. Ai ishte 83 vjeç.

Zoti Durollari, që kishte emigruar në Shtetet e Bashkuara në vitin 1969, u kthye në Shqipëri pas rënies së komunizmit, duke krijuar Partinë Lëvizja e Legalitetit. 

Ai ishte kryetari i parë i saj dhe e drejtoi partinë monarkiste në vitet 1993-1998. Në vitet 1997-2001 ai shërbeu si deputet i kësaj partie.

Ndër angazhimet e tij si aktivist në Shtetet e Bashkuara ishin kundërshtimi ndaj komunizmit në Shqipëri dhe mbështetja për Kosovën dhe luftën që i dha fund fushatës serbe kundër saj.

19 Komente

 1. U
  Umor Isti

  Humbje fatale per levizjen e legalitetit ne Shqiperi. Me kete humbje shpresat per nje Mbreteri Shqiptare marin fund.

  1. K
   Komunist i perjetshem

   UUUUUUUUUUUUHHHHH NA PLASI KARI PER KETE KELYSH KULAKU: NJE BALLIST ME PAK : TE SHPORREN SA ME PARE KELYSHET E islamikut ahmet zogu.

   1. P
    Pershendetje nga USA

    tamam fjalori i nje rrot cari te perjeyshem.

   2. K
    Komunist i perjetshem

    UUUUUUUUUUUUHHHHH NA PLASI KARI PER KETE KELYSH KULAKU: NJE BALLIST ME PAK : TE SHPORREN SA ME PARE KELYSHET E islamikut ahmet zogu.

    1. E
     EdRam

     Ky loqja qe dhe emrin e ka fiks sic duhet “Komunist i perjetshem” vazhdon e flet ende per balliste e kulake. Me sa duket ta paska shkerdhy mbare e prape nenen ballistet dhe kulaket o Kamunisto.

    2. K
     Komunist i perjetshem

     UUUUUUUUUUUUHHHHH NA PLASI KARI PER KETE KELYSH KULAKU: NJE BALLIST ME PAK : TE SHPORREN SA ME PARE KELYSHET E islamikut ahmet zogu.

    3. P
     Pokeristi

     Ngushëllime,për këtë patriot shqipetar,familjes,të afërmëve dhe tënjohurve.

     1. R
      Rruge te mbare ne paqe tek Zoti..

      Ngushellime Families .por. !!!! Nje njeri i thjeshte me vyrtyte mashtruesei.. E kam njohuri Personalisht . Gjithsesi cilido ka mendiminne vete .

      1. Z
       Zagali

       Paska qene trim i madh.Ka kundershtuar komunizmin dhe ka mbeshtetur Kosoven.Bravo i qofte.Kete qe ka bere Gurollari nuk e ka bere njeri tjeter ne shqiperi.

       1. Z
        Zagali

        Paska qene trim i madh.Ka kundershtuar komunizmin dhe ka mbeshtetur Kosoven.Bravo i qofte.Kete qe ka bere Gurollari nuk e ka bere njeri tjeter ne shqiperi.

        1. H
         Hajro Lula

         Jo emigroi , se fjala emigrant ka dhe kuptimin e emigrantit ekonomik , u aratis thueni ,..... iku si ardhuck nga mali , qe te dim se cthemi . Po ky skrapi i gjet kush eshte ?? Si leka Zogu me duket ne mos gaboj , Leka qe si dras ne kembe , Leka nje jete , thone andej nga anet e mia , shqyente dyer qe ishin te hapura , bente trimin Leka ne 1997-ten kur kerciti kallashi iku skrapi Leka si xhiraf me vrap nga syte kembet dhe qe atehere nuk shkeli me ....erdhi , veshi dhe uniformen , luga po ne bres se tha u be deti kos dhe do shqepem ne ushqim dhe ne cifliqe .....me vone filloj remuja dhe bresherit iku Leka mori aratine .....e ci desh Shqiperia keta lamashet , keta dhe andej nga Amerika nuk benein gje tjeter vec pertypnin me dy bulcite fondet e Qeverise Amerikane dhe te organizatave te ndryshme qe financoheshin dhe ato nga Departameni i Jashetem dhe CIA . Kur e pane zyrtaret e larte amerikan se keta konoshet nuk ishin per ate pune , u preu fondet , thane amerikanet qe : leri shqipot atje ku jane , per ne e rendesishme eshte te mos futen prap ruset , lerini se do bien si fruta e pjekur fort , ske nevoj te ngjitesh ta presesh , bie vete kur piqet , keshtu vendosen te mbanin nje ekuiliber , pikerisht ate donin , e kishin te sigurt qe ne kishim mare rrugen e mutit ...nje dite do reskapiteshim deri ne ate grade sa nuk shkonte me .....dha ata thene te prisnin te gjitha fondet e majme qe hanin keta luftetaret e tavernave me mish e raki .....ketyre brashnjareve u dha nga nje stacion radioje te llapnin gam gam gam nga mengjesi e deri ne darke ....keta ishin te hanin e pinin dhe te kruanin hundet tere diten ........u preu koromanen Amerika dhe pastaj mbaruan si peshku pa uje ....keta ben vetem nje gabim , qe e pranojne boterisht , keta ben ceshte e mundur te sillnin Sali berishen ne opozite dhe me vone ne presidence dhe kryeministri , dhe Saliu si lamash u dha ketyre statuse , grada , i njohu si te perndjekur , se ku i pa te perndjekur Saliu nje zot ne qiell e di , ne gjithe Boten , te civilizuar dhe jo , kolaboracionistet u denuan pa meshire ...vetem ketu iu bene monumente , iu dhane grada , te drejta , u njohu pronat , i njohu si te perndjekur .......imagjinoni bashkeatdhetare , njofi si deshmor dhe martir lufte Ali Aline , kriminelin me damke dhe nje nga bashkepunetoret e nazisteve gjermane , Aliu zuri andej nga prilli i viteve 1944 antifashisten Qeriba Derri kunatin e saj dhe dy te tjere i mbertheu pabesisht dhe ua dorezoj gjermaneve , mbas disa diteve kur e pane gjermanet qe te 4 nuk thyeshin vendosen ti pushkatonin te tregu ne Vlore perpara syve te tim eti qe atehere ishte 14 vjec ....gjermanet perpara te gjithave ekzekutimeve e kishin zakon te benin nje si fare reklame qe ja keshtu do perfundoni .....Aliu i mer mitrolozin ushtarit gjerman dhe i pushkaton me mllef te madh dhe me nje kapardisje te papare , dhe jo vetem por u dha dhe goditjen fatale ne kok .....ja keta ishin trimat e atehershem qe sot jane martire lufte ......e kuptoj qe u zgjata , te me falni vec disa gjera nuk kapercehen kollaj , e si mund te kapercesh perallen qe Sali Berisha solli demokracine dhe eshte i pari demokrat ......te thjere jane demokratet ata qe ju kundervune dhe nuk rane dakort me Enver Hoxhen dhe e paguan me jete ....ta shkruaj dhe nje here ????? E paguan idene idete e tyre per nje Shqiperi demokrate me jeten e tyre te cmuar ....tung

         1. p
          pyetje

          Simbas teje te gjithe qenkan loqe me perjashtim te komunisteve. Qe nga 45-a car te mire ne krahasim me te tjeret kane bere keta komuniste ne kete vend ?

          1. L
           LANÇ

           Hajro! Si ka mundesi qe e ke kokes si koka e karit mor burr?!

          2. G
           Guri rende

           Legeni Legalitetit. LL. Te fala mretit pederast.

           1. a
            alban

            Demtimi qe i bene keta legalitetit eshte shume i madh.Sot eshte gati inekzistent.Ky me grupin e tij e filloi.nejse tani eshte shume vone ngushellime familjes.

            1. S
             Shqiptar

             E ku qëndron problemi këtu?

             1. B
              Bibja

              Ta shpallim dite zie se keta pinjolle e drejtojne sot shqiperine ,ndaj jemi bere han me porta te shqyera.Nuk e di çfare mendimi ka Dash Kaloshi?

              1. K
               Këshilltari Presidentit BEGAJ

               Një pensionist që ka lënë gjurmë politike të një mënyre të ndryshme nga ç'po punohet.

               1. Z
                Zina (Zeqine) Sallaksja quranjose

                I qofte dheu i lehte. Po per Shqiperine nuk ka qene i rendesishem dhe nuk ka bere gjë. Ishte mbeshtetes i Zogut anadollak?

                Lini një Përgjigje