Rama debaton me anëtaren e Greqisë në KiE: Nder dhe privilegj që jam mik i Erdogan

12 Tetor 2022, 17:36Politika TEMA

Rama debaton me anëtaren e Greqisë në KiE: Nder dhe privilegj

Kryeministri Edi Rama ka debatuar me anëtaren e Greqisë në KiE, Nina Kasimati lidhur me marrëdhënien e Shqipërisë me Turqinë dhe ndikimin e këtij partneriteti në aderimin e Shqipërisë në BE.

Kryeministri Rama u shpreh se e ka nder dhe privilegj që është mik me Erdogan, duke theksuar se “pa Turqinë kriza e refugjatëve e 2015 do ishte kthyer në krizë apokaliptike për vendet për të fuqishme të Evropës ishte Turqia që qëndroi në portet e Evropës dhe bëri atë që bëri”.

Kreu i qeverisë shtoi se dy shtetet Greqia e Turqia duhet t’i zgjidhin problemet mes tyre me anë të dialogur dhe se “Shqipëria nuk zgjedh mes partnerëve tanë strategjikë e miqve”.

Nina Kasimati (Greqi): Edhe pse në këtë mënyrë të patakt, jeni i vetëdijshëm se ne jemi tejet të vendosur që të ndihmojmë Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor për të përmbushur procesin për anëtarësimin e Shqipërisë.

A mendoni se aderimi i Shqipërisë me vlerat evorpaine do ishte e papajtueshme me politikën e sinergjisë dhe aktorë si Turqia që minon të drejtat e njeriut dhe që ndikon në bashkëpunim

Edi Rama: Zonjës nga Greqia tani është e kuptueshme pse jeni e shqetësuar për marrëdhënien tonë me Turqinë. Në politikën tonë të jashtme të dyja përcaktohen si partnerë strategjikë. Nuk e kuptova pyetjen tuaj në lidhje me Shqipërinë. Keni problemet tuaja. Shpresoj që t’i zgjidhni përmes dialogut dhe drejtësisë ndërkombëtare.

Kur bëhet fjalë për ne, nuk krahasojmë dhe nuk zgjedhim mes partnerëve tanë strategjikë e miqve. Fqinjët janë aty përgjithmonë, gjyshja ime që ishte e mençur më thoshte “fqinji i lumtur është shtëpi e  lumtur” dhe e kundërta është e qartë. 

Ne nuk kemi frikë për asgjë të keqe që vjen nga Turqia, është e rëndësishme për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës.

Pa Turqinë kriza e refugjatëve e 2015 do ishte kthyer në krizë apokaliptike për vendet për të fuqishme të Evropës ishte Turqia që qëndroi në portet e Evropës dhe bëri atë që bëri.

Dua të shtoj se kam nderin të njoh dhe privilegjin të konsideroj veten si mik të të dyve. Janë njerëzit më të mirë në vendin e duhur për ta zgjidhur këtë. As Greqia nuk do ikë dhe as Turqia.

54 Komente

 1. j
  ja ke perkdhel me stil Bythe Greqires zKM

  No Coment ...(!)

  1. s
   shtjefen palushi

   po kur Erdogani do shkoje ne te semes si Gedafi.... si Sadam Hysein..... me ndihmen dhe doren e AMERIKANEVE..... ne cilen vrime do fshihesh o lumemadhe? do te te marre Erdogani me vete... mire per ty zotrote nuk mendon, po per Zahon? per Meron, po per koqet e Meros nuk mendon?

   1. D
    Dakord

    deri atehere do kesh shkuar edhe ti ne te s'emes shtjefen. Toç, ne politiken tone te jashtme i kemi njesoj te dyja vendet. Larg qofte te hyje ne lufte italia me gjermanine, çfare bejme ne sipas teje o kokebosh??

    1. H
     Hahahahaha

     Hahahaha....cfare shkruan more hajvon....politika e Shqiperie drejtohet nga amerikanet ore derdimen...amerikan jane ata qe bejne ligjin ketu o klluf....ne cdo drejtim edhe ne ate te marredhenieve nderkombetare te Shqiperise....doni te flisni gjera te medhaja flisni hajvolliqe....si nuk doli nje i "zgjuar" nga tufa e juaj 300 o rrote kkkkkk

     1. T
      Trimi

      Kllufa si pune e Palushit ka plot, palushit jepi buk misri e te kullos lopen gjith diten

     2. K
      Kajo

      O shtjefen pordha shiko topet e sali kriminelit serb non grada ate bej ti dhe shko ruaj derat o lolo

     3. E
      E verteta dhemb....

      Corapekuqi ka te drejte se si mund te shaj sunitet kur ndan krevatin me nje haneme turke...... rrot cari.

      1. A
       A thua lexon njeri!?

       "Dua të shtoj se kam nderin të njoh dhe privilegjin të konsideroj veten si mik të të dyve. Janë njerëzit më të mirë në vendin e duhur për ta zgjidhur këtë. As Greqia nuk do ikë dhe as Turqia!" Ku thote Erdoganin!? MIK I TE DYVE THOTE. Meroooo e ke shit titullin bravo te qifte.

      2. E
       Elsa

       Normale qe eshte privilegj te kesh mik erdoganin dhe pse mos te ruash mardhenie te mira

       1. I
        Illyria-Shqiperia

        Super!

        1. J
         Jorgo

         ...dhe Nina qe eshte me safi arbnore se Rama vete..... fisin e vet e ka pas oxhak ne Ergjeri

        2. E
         Elsa

         Ska pse mos te ruaj mardhenie te mira me turqin pasi na jan gjendur pran gjithmon

         1. R
          Rama qen rrugesh

          Turku pran te rri, por nga mbrapa. Dhe greku njesoj eshte. Por politika amerikane eshte kundra Erdoganit dhe ne ashtu duhet te bejme.

          1. D
           Dakord

           Ty qen rrugesh kush te tha se usa eshte kunder turqise???? Usa eshte kunder berishes dhe sojit te tij.

           1. v
            vp

            sa keq kur lexon commente te tilla te nivelit "0" : me komshijte do jetosh gjithe jeten ,do apo sdo ti ; dhe duhet ta kesh mire politiken me ta se te jane gjendur ne te mire a ne te keq kur nuk don komshijte , ku do shkosh ne "Hene"?

          2. R
           Realisti

           Hahaha... ooooo BOSSS! Të lumtë!

           1. H
            Hasan Spahiu.

            Kasimati Nina? Teresisht shqiptare

            1. k
             keli

             keshtu thuai se nuk meriton pergjigje tjeter komisioneria greqise

             1. a
              andi

              keshtu mbrohet interesi kombetar

              1. I
               Ilirjan

               Po je e re moj grecke qe te meresh me Edin...!

               1. G
                Gole

                Fatkeqësi që grekët nuk besojnë të vërtetën jo atë që shitet për të tillë.. Po ju pushtoi përseri Turqia ,o të zinj,spahinj,caushë e koxhobashë përseri shqiptarët do t'u verë në krye! Feja e shqiptarit është dhuna! Kush e rreh dhe kush e qi shqiptarin atë ka Perëndi! Turku e rrahu dhe shkërdheu për 500 vjet, çfarë presin këta ...!? Të dojë më shumë Europën sesa Turqinë?

                1. I
                 Ilir

                 Lum si golja qe e di c'eshte... nje gdhé!

                 1. D
                  Dakord

                  Lumsi golja qe e di origjinen e vet thuaj hahahaha

                 2. S
                  Sali Legeni

                  U rrite, u poqe e ngele loqe o Goleee!

                 3. P
                  Plaku

                  Kjo Greqia qe nuk njeh Kosoven, kerkon qe Shqiperia mos te njohi Turqine! Harojne se jane bere karagjozat e Evropes. Dine se me ke te jene dhe harojne se edhe ne dime se me ke jemi....Turqia eshte ne NATO dhe Greqia duhet mos te percaje NATON. Kministri e ka the drejte qe Turqia dhe Greqia te zgjidhin problemet ne baze te ligjeve evropiane....dhe jo te intrigave fshatareske....

                  1. I
                   Ilir

                   Shume e drrjte ,pergjigju e kryeministrit,ne do shohim interesat tona,ajo dihet qe shpejt a come perplasja me greqini di jete, mjaft perfituat nga te gjitha qeverite ,nuk keni bere gje tjeter vecse keni hapur varreza gjoja te ish ushtareve greke, shkola greke ,asimiluar shqiptaret e jugut ,detyrime per njohje te detyruar te minoritareve,dhe shume te tjera

                   1. I
                    Ilir

                    Shume e drrjte ,pergjigju e kryeministrit,ne do shohim interesat tona,ajo dihet qe shpejt a come perplasja me greqini di jete, mjaft perfituat nga te gjitha qeverite ,nuk keni bere gje tjeter vecse keni hapur varreza gjoja te ish ushtareve greke, shkola greke ,asimiluar shqiptaret e jugut ,detyrime per njohje te detyruar te minoritareve,dhe shume te tjera

                    1. E
                     Endri Fuga

                     Sus arnaut ! Ti bëj synet veshët I tha Erdokari Ramazonit dhe I futi gishtin ne bythë..pis

                     1. G
                      Geri

                      Keni treguar qe nuk ju intereson shume dhe e thoni dhe kundershtoni kur gjeni gabim

                      1. M
                       Miri

                       Me vjen keq qe greqia ka nje qendrim kundra por jam i sigurt qe do ndryshoj shume shpejt

                       1. I
                        Iris

                        Keni bere gjene e drejt. Kur shikoni qe behen te padrejta ktheheni

                        1. M
                         Marjo

                         Normal qe do kete dhe nga ata qe dalin kundra ne te tilla asamble te rendesishme

                         1. D
                          Detari

                          skiptaret gjithmon turkalvanoi, kunder Arberise. keta tipa si ramazoni i kepuste nga kembet Kastrioti.

                          1. J
                           Jurgen

                           Shume keq qe Shqiperia kundershton por te shpresojme qe te ndryshoje mendim sa me pare

                           1. V
                            Veri

                            Vetem ju i vini hakut atyre qe flasin keq e gabim,shume mire beni qe ju ktheheni sepse duhet ti shohin me mire gjerat pastaj te flasin

                            1. E
                             Emigranti

                             Edi Rama i madh i pa arritshem mire me grekun mire me Turkun Qe te dy na kane ndihmuar por turku i ka hequr vizat i pari per shqiptaret ndersa greku edhe na ka lodhur neper dogana

                             1. J
                              Josif Rrapi

                              TE LUMTE GOJA EDI RAMA . JE BURRE SHTETI DHE E KE PERFAQESUR SHQIPERIN ME DINJITET TE GJITHA ARGUMENTAT TUAJA ISHIN KAQ TE DREJTA SA TE TJEREVE JU RA SI BOMBE POR PERFITOJNE SE GJOJA JANE SHTETE ME TE MEDHENJE DHE MUND TE BEJNE SI TE DUAN. TURP PER ATO SHTETE QE VAZHDOJNE TE MOS E NJOHIN KOSOVEN AKOMA. BESOJ SE DO KESH 100% MBESHTETJEN NGA POPULLI SHQIPTAR KUR THE QE NE NUK MUND TE ZGJEDHIM MIDSI MIQEVE KUSH ESHTE ME I MIRE GJITHASHTU NE MBESHTESIM VENDET E MEDHAJA PER VENDIMET KAPITALE POR NUK JEMI NE QE UDHEHEQIM BOTEN . LE TA THOTE FRONACA OPO GJERMANIA E TE TJERE ME RADHE RROFTE USA MIKJA ME E DASHUR E POPULLIT SHQIPTAR

                              1. A
                               Arli

                               Nga miqesia qe keni me Erdoganin vec te mira na kane ardhur

                               1. M
                                Medi

                                Po ca i duhej asaj apo nuk kishte ca te thoshte

                                1. a
                                 alphade

                                 Thjeshte e pa komente , KM shqiptar , nje gjigand i Politikes se Jashteme …….! Rumania po sillet si armike e Shqiperise……! Dikur shqiptaret e D’Ora Distrias ishin streha e intelektueve shqiptare ….Po Sot ?!…….???

                                 1. $
                                  $$$$

                                  Bravo Edo....keshtu e duan....kembeleshat zhabzeze greke....qe i qelbet p.....era zhul.....

                                  1. U
                                   Undefined

                                   Hahahahahaha....Kasimati....ndonje arvanitase apo came..qe i kane "pjerdhe" ne vesh.....si gjithe ai komunitet arvanito-cam...ne ate bordello borxhesh.....qe jane kthyer ne klloune te neveritshem.....antishqiptare

                                   1. A
                                    Alban Dega

                                    PERGJIGJE MENDJENDRITUR DHE DASHAMIRESE .

                                    1. a
                                     american16al

                                     Turqia eshte gjendur gjithemone Shqipetareve ne kohe te veshtira ndersa Greku ka punuar dhe punon kunder Shqipetareve historikisht, te pabese te pandreqshem.

                                     1. E
                                      E drejta

                                      Ti je me trapi ketu 1 milion shqiptare mbajti Greqia ne 90 e me vone. 1 ne 10 veta ne Greqi eshte shqiptar Kane biznese pune Femijet u riten e studiuan aty dhe kur vijne te gjysherit ne Shqiperi u duket si kandahari Dhe nuk po flasim se sa miliarda leke erdhen ne Shqiperi Tani ne 90 nuk pashe njeri te kalonte kufirin per ne turqi. Por ska faj KM jone se me kete mut opozite qe kemi eshte bere si erdokari gjithe jeten ne pushtet. Sa te kete saliun me ilirin e shoke do plaket ne pushtet. Tani qe mbaruan nga xhamia do leshohen ne komente gjithe mjekeroshat Pak me siper kishte nje artikull per vrasjet ne klos Erdhi tjetri nga emigrimi te kerkoje llogari djalit 14 vjecar A e kuptoni se ku te con turku Po te shikosh komentet aty vetem tre kater Ndersa ne mbrojtje te erdokarit skane fund komentet

                                     2. K
                                      Koli

                                      Dhe ju te mesipermit qe shkruani,po flisni gabim.Po ta lexoni mire,Edi tha jam Mik i te dyve,pra dhe i Erdoganit ,dhe i Mitsokatis.Tall bythen Mero me ju,dhe ju me vrap filloni shani Edin.Or Koqe:Ai eshte Kryeministri Shqipnise:Po flet atje,sepse ne Raportin e famshem thuhet qe Shtepia e Verdhe eshte ne Kukes,pra ne territorin Shqiptar.A e kuptoni fjalimin e Edit,apo jo.Nga Raporti del qe Shqiptaret jane Kriminele,Trafikant organesh,etj,dhe kjo eshte bere nga UCK ne Kukes,pra ne Shqipni.Mos u merrni me Grekeqiren,shikojeni kush dolen kubdra:Greqi,Rumani,Serbi-Boshti qe nuk i kane dashur kurre Shqiptaret,pra te na rroje Turku,Shqipe,perbdryshe keta te hane te gjalle.

                                      1. K
                                       Kokrra e injorantit

                                       O Shtjefen ha m..t ha se te ben mire. Te largon gjithe urrejtjen.

                                       1. A
                                        Artur

                                        Nuk me interesojne problemet e turqise me greqine, ne pith te motres te vene te dyja, por ajo qe me pelqen tek edi rama , qe nuk e ul koken dhe na perfaqeson me dinjitet, kjo eshte shume e rendesishme , se njeriu nuk jeton vetem te mbushi barkun , por ka dhe dinjitetin e vet. Bravo edo edhe se jemi nje vend i vogel u tregon vendin te gjitheve.

                                        1. Çekiçi

                                         Bravo te lumt Edi Rama heroj i ditve tona je nderi i kombit Ata qe te kretikojnë ja fundrinat e kombit më në krye Sali kriminelin

                                         1. Çekiçi

                                          Edi është burrshtetas i mirfillt jo kriminel si Sala dhe Iliri Kete e deshmoj çdo herë edhe sot

                                          1. S
                                           Sala

                                           Bravo Edi shume mir ju pergjigje grekes Ne ta kemi mir me te dy shtetet Sec ka Tuqia me Greket le ta zgjillin vet Edi mbron dhe punon per vendin e tij se kaq vite gjith bota fliste keq per ne Tani me Edin ne qeveri jemi krenar per Shiperin

                                           1. e
                                            edmond( koder rreshen)

                                            Hajde te bejm sikur zihemi,qe te fitoj besimin e Shqiptarve,si mbrojtes i interesave te Kombit ! Si than Greket per ti dhen voten Shqiperis per hapjen e negociatave : Me hapjen e negociatave,ne si Greqi e kemi me te leht, per ti ber presion Shqiperis per te drejtat e Minoritetit Grek . Nuk e din Rama se rruga per ne BE kalon nga Greqia ? Rama esht si Tito i Jugosllavis,i cili vdiq me nje dor te qafa, dhe me doren tjeter tek bol.t, sikur donte ti thonte Jugosllaveve : Ju lash me nje mal me borgje, tani te me rruani bol.t !

                                            1. A
                                             Adrian

                                             Nje perfaqsim i denje i z.Rama qe shpreh cdo shqiptar te ndershem . Linku i fjalimit : https://www.youtube.com/watch?v=aO_y_I0zuw4

                                             1. g
                                              geri

                                              politika shqiptare eshte plot me nastradinë....

                                              Lini një Përgjigje