Rama iu përgjigjet akuzave se merr urdhëra nga Erdogan: Mua nuk më bën dot presion asnjë, më kanë votuar shqiptarët

27 Shtator 2022, 19:40Politika TEMA

Rama iu përgjigjet akuzave se merr urdhëra nga Erdogan: Mua nuk

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur edhe njëherë akuzave për mbylljen e shkollës “Mehmet Akif”. Pas mbledhjes së Kryesisë së PS-së, Rama është pyetur nëse ka pasur ndërhyrje nga presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan, të cilën kryeministri e mohoi kategorikisht.

Kreu i qeverisë deklaroi se nuk mund t’i bëjë askush presion për vendimet që merr, pasi ai është kryeministri i Shqipërisë i zgjedhur nga qytetarët shqiptarë.

Pyetja: A ka pasur ndikim Erdogani në vendimmarrjen tuaj?

Rama: Faleminderit për këtë pyetje, por jo. Jua kam thënë me kohë. Mjafton t’ui referoheni fakteve, pastaj përrallave, keni kohë për t’iu referuar përrallave. 

Gjërat që i bëj, i bëj për ato qëllime që unë them. Merrni dhe shihni dokumentacionin, po të ishte një çështje politike dhe një mbyllje politike, pse do merreshim ne me një kolegj vajzash, ku ka shumë struktura të tjera atje që nuk i ka ngacmuar askush. 

Siç kemi vepruar për çdo subjekt, kemi vepruar dhe në këtë rast. Do ishte shkelje nga Ministria e Arsimit nëse nuk do të ishte vepruar në këtë rast. 

Spostimi i godinës nuk është bërë pa asnjë miratim. Kjo është shumë e thjeshtë. Këtë ka vërtetuar vendimi i djeshëm i gjykatës. 

Donin të paguanin prapa. Nëse doni ta vishni këtë me qëllime të errta, mua nuk më bën askush presion, pasi unë jam kryeministri që më kanë zgjedhur shqiptarët. 

Unë këtu mund të bëj gabime, por janë gabime që nuk vijnë nga qëllimi i keq, por nga një gjykim që mund të mos jetë i duhuri për atë gjë.

17 Komente

 1. H
  Hajdarovski

  Faktet jane qe e prite erdoganin si sulltanin tend. Edhe veliaj po ashtu. Mbulove skenderbeun me lecke. e u perule deri ne toke.Legen.

  1. d
   durrsak 24 karat

   I pari e ka bo Sala me Liken, o palle!

   1. H
    Hajdarovski

    Me fal se te shava idhullin madheshtorin pederast. Sa per sale e like i gezofsh se nuk do i maj rradhen kush u perkul i pari qe tja nguli erdogani o hajdar.

   2. K
    Keshtu thoni edhe Saliu dhe i ndjeri Nishani por K

    Ti o zotri je një lloje si Sali Berisha, Bujare Nishani, dhe Turqit shqip foles që nuke keni atdhe as dinjitet njerzore. Erdogani ju Ka dhëne urrdher Sali Berisha dhe Bujare Nishani që të lorgoni busllin e herojit tone komtare dhe e kane bër si Muslimane që ështe Saliu se ai tjetri Ka vdekur. Ti je hajdute që vjedh Taksat e Shqiptarve bashke me kompanite e Erdoganit poshte Turqija poshte Edi Rama hajduti

    1. K
     Kalec Dega

     Po Terbohet EdRAHMANI, se Edrogani spo ja varr.... Kush tjeter ja varr ketij pervec NEN-Sekretares amerikane te puneve, ish puneve te brendshme, te jashteme, lol.......amerikane.... DHE BAGETISE SOCIALISTE = Klyshi i Edroganit dhe djallit, je o Edrahman.... Por, Edrogani spo te hedh qurret me se ta ka pi lengun ose ska nevoje te ngrej telefonin se ti i del ne enderr EDroges instinktivisht.

    2. T
     The One

     Hej Tahip or Taihip, qe I hipe te gjatit edhe ky i fundit nuk di se si ta dredhe bythen tash, por shkon e ta ploteson deshiren. Fundja per Cfare I duhen shkollat e kolleget popullit? Minaret e xhamite Poooo.

      1. T
       Turp te kesh

       Kur do dhe ti te besh sikur je nga ata qe nuk e njeh vasalitetin. Ti je perkul me shume para erdoganit dhe kimit sesa eshte perkul berisha nano meta dhe luli madje

       1. E
        E verteta dhemb....

        Sot nenkrietari i kuvendit gjerman e citoi sulltonin si....urith apo mi. Ka ndonje mendim per kete corapekuqi!?

        1. h
         hed

         ky smerr urdher nga asnje sepse nuk e pyet njeri, atje komandon Shoku Kim i Amerikes, edhe Sulltani Erdogan, ja pse kryeminstri nga surreli nuk e pyet njeri

         1. I
          Ikir

          Po, po skemi votuar Turqine.

          1. K
           Koli

           Na fyen inteligjencen ky horr. Ja ben mu qe eshte shperblim par sulltanin.

           1. E
            E verteta dhëmb!

            O uturaket e Sales! Ju a nxiu jeten Edi Rama edhe ne enderr po ju del, se hodhet dot me vote, tani doni ta hidhni me shpifje dhe vrerë , po ju bie damllaja nga inati, jua ka fut te gjithve i gjati!

            1. B
             Beni

             "E vertrta dhemb,"qenke vertet me dhimbje bythe.

             1. r
              rilindja e Dumbabist Ramuth budall shejtanit

              Turpi yt Edi Rama eshte ajo qe ne qeverisjen tende u krye akti i mbulimit me carcafe te zinj i monumentit te Skenderbeut ne Tirane se do binin byth permbys Talebanet per tu falur ne sheshin qe mba emrin e Heroit Kombetar. Mjafton ky Turp qe ti te quhesh nje Dumbabist i Sulltan Erdoganit. Sa per ate "me kane votuar shqiptaret", ate nuk ta beson as Linda Basha-Rama qe ke ne Surrel...

              1. A
               Adelina Greca

               Ty ste kanë votuar shqiptaret o karikaturist, pjelle e xhelatit dhe spiunes !! Ty te kane votur milionat e inceneratoreve dhe bandat e kriminelevo-oligarkise. Qen I kuq komunist kancerogjen !!

               1. K
                Këshilltari Presidentit BEGAJ

                E ka rradhën spitali covid i fierit për tu mbyllur. Investon miliarda euro Turqia në Sërbi, ndërsa te ne dhe një investitor prej 2 miliard USD e tërheq bashkë me fondin. Na jep fotokopje (gjoja Otomane) se si kanë përdhunuar Skenderbeun.

                Lini një Përgjigje