SPAK lëshon 15 urdhër arresti për Inceneratorin e Tiranës . Nje drejtor dhe nje ish zyrtar bashkie ne pension akuzohen per shperdorim detyre

8 Dhjetor 2023, 20:27Politika TEMA

SPAK lëshon 15 urdhër arresti për Inceneratorin e

SPAK ka lëshuar urdhër arrestet për inceneratorin e Tiranës, pas të cilit duket se po përfundojnë me masë sigurie arrest me burg dy zyrtarë të Bashkisë se Tiranës, Taulant Tusha drejtor dhe Namik Simixhi, si pjesëtar i Komisionit të tenderit, tani ne pension. 
Ndaj dy zyrtareve ka akuze per shperdorim detyre 
Gazeta TemA mesoi se bashkë me ta përsëriten disa masa sigurie për personazhe të tjere që ndërkohë janë nën hetim për inceneratorin e Fierit dhe Elbasanit. 
Masë të re ndëshkimore ka marrë dhe për Lefter Kokën, Alqi Bllakon dhe pronarët e inceneratorit Klodian Zoto, Mirel Mërtiri etj. 
Dy zyrtarët e bashkisë për të cilët kanë marrë masa sigurie, kanë qenë pjesë e procedurave për inceneratorin e Tiranës.   
Kështu, sipas vendimit të SPAK, janë konfirmuar arrest me burg për Lefter Kokën, Alqi Bllakon, Mirel Mërtirin, Klodian Zoton, Erjon Muratajn, Bledar Karoli, Taulant Tusha, Namik Simixhiu, Jetmir Llapaj. 
Ndërkaq janë vendosur në arrest shtëpie: Alba Thoma, Valbona Ballgjini, Sidita Kopliku, Pëllumb Abeshi, Etleva Kondi, Sidita Tola. 

13 Komente

 1. A
  Andi

  Qenkan keput fare!!!

  1. K
   Koki

   Pa arrestuar veliaj, keto jane thjesht skena qe kemi pare dhe histori qe kemi degjuar. Kokat e kesaj afere jane rama-veliaj

   1. H
    Ha ha ha

    Ju paska ik llapa mrena temistave! Asnje koment!

    1. H
     Himarioti

     Me këtë ritëm arresstimesh, shumë shpejt. gjysma e popullit do të futet në burg dhe, gjysma tjetër do t'u bëjë roje atyre. O SPAK, leri ore këta, merru parat që kanë përfituar padrejtësisht dhe përcilli në shtëpi. Ke bythë të burgosësh Berishën

     1. J
      Jugu

      Po Lali Fiku si me i madhi ne kete mesele, fare pa faj eshte???? Hajde more Spak hajde. Arreston dhendrrin dhe pastaj e leshon. Tani arreston fukarenjet ne pension dhe Lali Eri si top sheqeri ka shkrire ne uje dhe nuk duket te ket bere korrupsion. YYYYTTTT fare keqe. Largohuni o njerez nga ai tope vend me keta tope pushtetar.

      1. b
       ben.

       Ore po rojen e bashkise nuk e paskan arestuar??? Sepse keta e kane fajin , rojet, shoferet , ndonje ekonomist dhe inxhinier, se lali fiku qe firmos nuk ka faj. O pika karagjozllekut te drejtesise, me qesharake nuk i ben nena.

       1. l
        lulushi

        SPAKU-i bere enkas per kesi soje punesh e kap leprin me qerre tani,paçka se çakalli bene kerdine dhe tani nuk i shkon me SPAK-u ne shtepi ,por vete çakalli shkon te dera e SPAK-ut per ti thene se perse me keni kerkuar dhe ata nuk ia hapin deren!Kesaj i thone drejtesi dhe jo asaj qe pretendon ky popull !Ata pas sherbimit te fundit ku kane firmosur nje nga nje per mos ndeshkimin e "çakallit B" ,kane filluar operacionin "lepuri" per te terhequr vemendjen ,kuptohet duke na lene te nenkuptojme qe nuk eshte "çakalli" qe ka bere kerdine por "lepujt"!

        1. C
         Celi jug

         Kjo portal eshte ashtu si syri Tv i peshon vetem nga nje ane gjerat. Mbasi spak te mbaroje pune me politiken we na ka. Vjedhur per 30 vite, duhet te kaloje tek keto media dhe te shofi nga u vijne leket.

         1. B
          Bobi

          O SPAK keni harruar pa arrestuare rojen te dera se dhe ai ka faje. Duhet kapur koka ku kan bythe drejtoret te bejne dicka pa miratimin e shefti. Kapeni Lali kurven e kerrcisni ne kokerren e burgut, Inceratoret jan vjedhja me e madhe qe i eshte bere shqiptareve ne keto 30 vjete. Mos te theme qe dhe i madhi fare duhet te kete gishte ne kete super vjedhje 500 miljon euro.

          1. V
           Vjollca

           Tushen e shiti Veliaj tek spak. Është deal i Velias me spak-un, ju lëshoj Taulantin ju mos shkoni me sipër! Veliaj vendosi te bëj kurban Tushen, që të shpëtoj kokën e vetë. Kush e njef Taulantin e di që ai svepron pa miratimin e eprorit të tijë direkt, E.Veliaj. Taulanti njifet në të gjitha rrjetet shoqërore si krahu i djathtë i Velias. Një nga emisarët e tij më të besuar. Dihet që nëse duhej të mbyllje pune ne bashki me Veliajn duhej të Kaloje nga Tushja. Taulantin e njofim, shpresoj qe te flasi e të thoje te verteten (si thuhet te hapi barkun). Nuk ka nevoje pse sakrifikohet per Veliajn, ta shkaterroje jeten e vete per te shpetuar Veliajn. Fol Taulant!

           1. K
            Kasemi

            E cuditshme pak thoni 15 komente dhe nxitrni 10.

            1. !
             !!!

             Po pse per Namik Simixhi, pensionist, arrest me burg dhe per Sali Berishen perkedhelje apo s'eshte pensionist Saliu.!

             1. @
              @

              Mos se kete radhe e ka marre serjozisht SPAK-u Ç’do dit e me qesharak behen. S’kan b@th të ven kokat e medha nen hetim dhe merren me (rojet). O SPAK me Berishen mo si betë. Sa qesharak që jeni berë ju ran puplat para Sali Binlandenit.

              Lini një Përgjigje