Tym e flakë në Parlament, ambasada e SHBA: Mosfunksionimi nuk është në interes të Shqipërisë

21 Nëntor 2023, 16:36Politika TEMA

Tym e flakë në Parlament, ambasada e SHBA: Mosfunksionimi nuk

Në Shqipëri, ambasada e Shteteve të Bashkuara u shpreh sot “e shqetësuar për zhvillimet e fundit në parlamentin e Shqipërisë”.

Në përgjigje të interesit të Zërit të Amerikës, për një koment mbi këto zhvillime, të cilat prej disa javësh kanë bërë të pamundur aktivitetin normal të organit ligjvënës të vendit, ambasada amerikane vë në dukje se “një parlament funksional dhe dialogu midis përfaqësuesve të tij, janë me rëndësi kritike për t'u ofruar shërbime dhe hartuar ligje në interes të popullit shqiptar".

Ambasada nënvizon më tej se “mosfunksionimi i përsëritur i vërejtur gjatë muajve të fundit nuk është në interes të Shqipërisë”.

Deputetë të opozitës, kanë zgjedhur bllokimin e seancave të parlamentit, por dhe pengimin e punës së komisioneve parlamentare, si shenjë proteste ndaj “shkeljes së të drejtave të kushtetuese” nga ana e shumicës, e cila ka refuzuar ngritjen e disa komisioneve hetimore të kërkuara nga deputetët e djathtë. Këta të fundit po ashtu akuzojnë socialistët se kërkojnë të diktojnë “emërimet e përfaqësuesve të opozitës”, duke ju referuar rastit të përfaqësuesit në Komisionin e Posaçëm të Reformës zgjedhore.

Shumica nga ana e saj, i është mbajtur linjës se lidhur me komisionet hetimore ajo po respekton interpretimet e Gjykatës Kushtetuese, dhe se është e gatshme të ulet me opozitën, për të diskutuar mbi objektin e tyre “që ai të jetë në respekt të Kushtetutës”.

Parlamenti ndodhet në momentin e diskutimit të një prej dokumentave më të rëndësishëm siç është buxheti i shtetit. Por puna e komisioneve u reduktua në zhvillimin e mbledhjeve online, ndërsa seanca e djeshme, për miratimin në parim, u mbyll me votimin në kohë rekord, në më pak se 5 minuta./ VOA

2 Komente

 1. Q
  Qeveri leshi

  Me keto forma dhune e nxori dhendrin nga burgu , tani dhuna vazhdone eshte etapa tjeter , drejtesise largoni duart nga familja kriminale Berrisha haaa me nje drejtesi palaço qe kemi do rrealizoje te gjitha qellimet e tije non grata Berrisha etapa tjeter largohu Rama se eshte koha ime per votuesit varri trapin vota eshte saliu ligji eshte saliu polici prokurori eshte saliu haaa me kater flakadan e trembi Ramen dhe SPAK un

  1. l
   lani

   Shqiperine e drejto mafja Shqiptare edhe pik ai vend nuk behet pik

   Lini një Përgjigje