Ambasadori gjerman: Kosova dhe Serbia të angazhohen në dialog pa vonesa

19 Shtator 2023, 11:10Rajoni TEMA

Ambasadori gjerman: Kosova dhe Serbia të angazhohen në dialog pa

Ambasadori gjerman, Joern Rohde, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të lexojnë deklaratën e përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell për dialogun.

Ai ka thënë se deklarata e Borrellit, e cila përbën një paralajmërim për sanksione ndaj Kosovës dhe Serbisë,  është thirrje e qartë e 27 vendeve evropiane që të dy palët (Kosova dhe Serbia) të angazhohen në dialog në mënyrë konstruktive dhe pa vonesa të mëtejshme

“Lexoni deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë Josep Borrell në emër të 27 vendeve anëtare të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi.

Një thirrje e qartë e 27 vendeve të BE-së drejtuar Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në mënyrë konstruktive dhe me mirëbesim pa vonesa të mëtejshme!”, ka shkruar ai në rrjetin social “X”.

 

1 Komente

  1. M
    Me "Dialog" kta kuptojne Konfliktin e ri !

    Kta i ngrejne vet te tilla Kurthe Politikes ne Ballkan dhe pastaj dalin e bejne Paqesorin , Keshilltarin hej ! Mbasi i krijojne vet Artificialishte te tilla "Bisedime" ku ne prapavije kan te tjera qellime aspak ate qe trumpetojne Paqen .Stabilitetin e mbarevajtjen ne Rajon , pikerishte kta qe jane Regjizoret e Nxitesit e Konflikteve ne shekuj ne Ballkan qe ashtusi dje , pasi i armatosin e nxisin te ushtrojne Gjenocide kunder shqiptareve ,mbasi kan fshehur surratin pas quintave , kan pafytresin te flasin per Dialog ! Cfar Dialogeun e carit ? Shtetet jane ndare poashtu edhe Kufijte . Cfar kerkojne tani ? Nqs serbia nuk e njeh Kosoven kujt po i rruhet cari ! Le te haj mut Kllufi vucic sa te doje . Kurti duhet te braktise e injoroje cdo bisedim me Serbet e akoma me shume me Gjaprinjte e Boratineve te Brukselit sepse gjithcka eshte nji Kurth kunder Kosoves sido ta intepretojne Gjkaprinjte e Strofkulles ne Bruksel. Njiher Gjarprper helmues gjithmone i tille .Eshte genetike gjithcka

    Lini një Përgjigje