Blerja e Serbisë në Francë, 3 miliardë euro. FT: Kthesë e Beogradit në raportet me Moskën

15 Prill 2024, 20:50Rajoni TEMA
Blerja e Serbisë në Francë, 3 miliardë euro. FT: Kthesë

Revista “The Financial Times” raporton se blerja nga Serbia e 12 avionëve “Rafale” në Francë ka kushtuar 3 miliardë euro.

Po kështu raportohet se në takimin mes dy presidentëve, atij serb, Aleksander Vuçiç dhe atij francez, Emmanuel Macron, është biseduar roli i Serbisë në prodhimin europian të municioneve, ndërkohë që është njoftuar hapja e dyerve për Serbinë, por është kërkuar edhe njohja e pavarësisë së Kosovës.

Revista nënvizon se ky takim dhe kjo blerje, sinjalizon kthesë në qëndrimin e Beogradit në raportet me Rusinë, qëndrim që është parë si problematik nga Perëndimi, sidomos pas nisjes së konfliktit në Ukrainë.

6 Komente

 1. 4
  444

  Kaq debilë e pamundur të jenë....thjesht duan të na shohin të therur nga nxënësi i Sheshelit po skane guxim ta thonë...

  1. @
   @

   Shqiperia eshte ne NATO o debil, ku ka pergjegjesi te na mbroje edhe Franca.

  2. R
   Rroftë SPAK-u se na griu Rilindja

   Sikur ishte lideri global ramazoni i preferuar i Macron?? Apo meqë Serbia ka para të blejë 3 miliardë euro 12 Rafale Ne do blejmë atlete Le coq sportif per liderin global

   1. V
    Vici mbeti pa RAFALE

    Buzetrashi mbeti pa Rafale. Ka me vite qe ja lyp Frances avionet dhe s'po merr gje. Pse nuk merr ato kalbesirat e aleatit tend Rusise se Putanes apo nuk bejne ato, jane te pjerdhura?

    1. .
     .

     Mos ja jep o kelysh dhelper. Franca tall bythen me te gjithe.

     1. S
      Serbomuti

      Vdiq per Rafalet e Frances qeni serb. Gati te jape 3 miliarde euro per 12 avione, nga buxheti i nje vendi te vogel ballkanik, vetem per t'i rene shqiptareve mbi koka se per cfare tjeter i do. Me Putanen i ka ne rregull marredheniet.

      Lini një Përgjigje