DASH shpall non grata ish zv.kryeministrin e Maqedonisë së Veriut: Keqpërdori postin për përfitime të biznesit të tij privat

5 Dhjetor 2023, 15:35Rajoni TEMA
DASH shpall non grata ish zv.kryeministrin e Maqedonisë së Veriut:

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shpallur si person të padëshiruar për hyrjen në SHBA ish-zëvendës kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Koço Angjushev, për korrupsion.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë DASH përmes një njoftimi, ku thuhet se Angjushev abuzoi me pozitën e tij zyrtare për të përfituar për interesat e tij private të biznesit, duke minuar besimin e publikut të Maqedonisë së Veriut në institucionet e tyre qeveritare dhe proceset publike.


Noftimi i DASH:

Përcaktimi i zyrtarit publik të Maqedonisë së Veriut Koço Angjushev për korrupsion të theksuar

DEKLARATË PËR SHTYP

MATTHEË MILLER, ZËDHËNËS I DEPARTAMENTIT

Shtetet e Bashkuara po e caktojnë Koço Angjushev, një ish-zëvendëskryeministër i Maqedonisë së Veriut, si përgjithësisht të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të konsiderueshëm. Ndërsa shërbente si zëvendëskryeministër, Angjushev abuzoi me pozitën e tij zyrtare për të përfituar interesat e tij private të biznesit, duke minuar besimin e publikut të Maqedonisë së Veriut në institucionet e tyre qeveritare dhe proceset publike.

Veprimi i sotëm tregon se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me ata në Maqedoninë e Veriut që kërkojnë llogari nga zyrtarët publikë të korruptuar. Ky emërtim ripohon angazhimin e SHBA-së për të luftuar korrupsionin, i cili dëmton interesin publik, pengon prosperitetin ekonomik të vendeve dhe pakëson aftësinë e qeverive për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive nevojave të njerëzve të tyre.

Këto përcaktime publike janë bërë sipas seksionit 7031(c) të Aktit të Ndarjeve të Ndarjeve të Departamentit të Shtetit, Operacioneve të Jashtme dhe Programeve të Lidhura, 2023, siç është përcjellë nga Akti i Ndarjeve të Vazhduara, 2024 (Div. A, PL 118-15). Departamenti po cakton gjithashtu  gruan e Angjushev, Elizabeta, dhe fëmijët, Angel dhe Ognen, si përgjithësisht të papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

2 Komente

 1. D
  Daj Sami me pampers.

  DASH shte kthyer ne Komitet Partie si ne kohen ne kohen e Enverit, qe shpall armiq vetem te jashtem, ne dallim nga Enveri nuk shpall asnje armik te brendeshem me te cilet muti eshte bere mullar apo kala.

  1. B
   Ben

   Qenke shume i paditur zotrote! DASH i ka bere keto gjera perpara se keta birbot e ballkanit te dilnin ne drite. Shkurt, ti tani po i merr vesh keto gjera prandaj reagon keshtu.

  Lini një Përgjigje